ДА СЕ ЗНА КО ЈЕ ВИЦЕШАМПИОН СВЕТА: Србија преко Грузије направила нови корак ка Евробаскету

Александар Илић

26. 02. 2024. у 19:41 >> 18:46

КОШАРКАШКА репрезентација Србије гостовала је у 2. колу квалификација за Европско првенство 2025. Грузији. "орлови" су славили резултатом 63:76.

Изабраници Светислава Пешића и Александра Џикића одиграли су тврду утакмицу, нимало лепу на око, али су српски кошаркаши имали квалитет на својој страни, те успели да упишу важну победу пред Олимпијске игре "Париз - 2024".

Вицешампион света је од почетка меча имао вођство које је добрим шутем за три одржавао. Док се код домаћих игра сводила на индивидуална решења Џоа Томасона и Торника Шенгелије.

Успели су у једном тренутку Грузини да приђу на -5, али је после на сцену ступио одличан шут са дистанце, те су "орлови" одржавали комфорну предност.

Кошаркаши Србије поделили су 11 асисенција насупрот седам ривала за 20 минута. Разлика између две екипе била би вероватно већа, али су домаћи ухватили пет скокова више у нападу, након којих су постизали и поене, отуд 31:38 на полувремену.

Са доста енергије је Грузија отворила трећу деоницу, погодила две тројке, успела у потпуности да се врати у меч, спустили су се на четири поена заостатка. Ипак, преовладао је квалитет "орлова" који су брзо успоставили контролу и са неколико тројки Аврамовића и Марка Гудурића успоставили контролу.

Притегли су кошаркаши Србије одбрану, а у нападу наместили руку, те завршницу убедљиво добили и заслужено славили.

ГРУЗИЈА - СРБИЈА 61:76 (12:21, 19:17, 21:22, 9:16)

Грузија: Бекаури, Бурјанадзе 6, Јинтларадзе 4, Какушадзе 2, Очкихидзе 5, Ганприндашвили, Певадзе, Пкхакадзе 3, Шенгелија 19, Шермадини 5, Томасон 13, Тинтсадзе 6.

србија: Ђуришић, Гудурић 16, Јарамаз 3, Копривица, Петрушев 11, Аврамовић 12, Беслаћ, Давидовац 2, Добрић 5, Маринковић 15, Митровић 8, Ристић 4.

КРАЈ МЕЧА

40' Сада је и Шенгелија био половичан. Какусадзе је поставио коначан резултат

39' Половичан је био са пенала и Лука Митровић.

36' Половичан је Петрушев био са пенала, пре тога два је убацио Аврамовић - 58:74.

34' Аврамовић убацује два пенала, па након добре одбране и проиграо Маринковића на тројци - 56:71.

32'Аврамовић краде лопту, а Душан Ристић поентира, па тројка Аврамовића - 56:67

31' Бурјанадзе погађа за два - 54:60

КРАЈ ТРЕЋЕ ЧЕТВРТИНЕ

30' Очикизе погађа за два, ристић бива половичан са пенала 52:60

29' Шенгелија блокира Аврамовића, па на другој страни долази до лопте и поентира, Грузија на минус шест - 50:56. Потом Петрушев још једном погађа за два.

27' Кад год је потребно, Алекса Аврамовић. Нова тројка за њега. Ипак, враћа тројку ривал, погађа Очкикизе - 48:56

26' Потом Томасон са пенала бива успешан 43:51. Још једном погађа Гудурић, овог пута за два.

25' Добра контра три на два Србије, Гудурић из угла промашује. У наредном нападу се искупио.

24'  Гудурић са пенала сигуран, Тцинцадзе за домаћина - 41:45. Прекида Огњен Добрић ритам ривала, погађа за три.

23' Џо Томасон убацује нову тројку за Грузине, са пенала је за Србију био сигуран Јарамаз - 36:43.

22' Тцинцазе погађа за два код Грузијаца. Тројку је погодио Марко Гудурић.

КРАЈ ДРУГЕ ЧЕТВРТИНЕ

20' Шенгелија погађа два пенала за крај - 31:38.

16'  Тројка Маринковића на асистенцију Гудурућа, који је потом погодио и двојку, Шенгелија за два - 27:38

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ДА ЈЕ ОСТАО У НБА, ОВО БИ БИЛО НА ВРХУ ТОП 10! Филип Петрушев и нестварна секвенца на мечу Грузија - Србија (ВИДЕО)

15' Томасон убацује поново за два, одличан одговор Митровића 25:33.

14' Погодио је два, а потом Грузија долази до скока, али не и поена, контру користи Вања Маринковић - 23:28.

13' Вања Маринковић убацио је за два, Цинцадзе вратио, губе потом "орлови лопту, а Томасон је фаулиран при шуту за три, те је добио три пенала.

11' Шенгелија је двојком отворио други период игре. Потом тројка Аврамовића, а након тога Пакахадзе одговара 17:24.

КРАЈ ПРВЕ ЧЕТВРТИНЕ

10' Неколико празних минута у игри оба тима. Две блокаде Петрушева под кошем Србије у истом нападу, потом и погодак уз фаул. Био је прецизан кошаркаш Олимпијакоса - 10:19. Поентирао је Бурјанадзе, а потом и Давидовац са пенала за коначних 12:21 након 10 минута.

6' Шенгелија промашује једно од два пенала, Ристић тројку, па потом и Шенгелија маши за три - 10:13. Искористио је простор Огњен Јарамаз за прву тројку вечерас.

5' Поново Митровић доноси поене Србији, а добио је и други фаул. Одлично Гудурић реагује, враћа орлове у вођство. Петрушев баш расположен за асистенције, дошао је до треће, а Митровић шестог поена - 9:13.

Tekst potpisa

4' Шермадини био је прецизан за два - стижу Грузини да поравнају резултат, а потом Томасон још једном погађа за прво вођство домаћина - 9:7 уз серију 5:0 домаће селекције.

2' Џо Томасон лагано пробија рекет орлова, враћа Лука Митровић након одличне асистенције Петрушева.

1' Почела је утакмица. Први напад Грузија није искористила. Петрушев је погодио за три. Одговорио Шенгелија за 2. резултат 2:3.

УОЧИ МЕЧА

Чета Светислава Пешића на одличан начин отворила је квалификације за Европско првенство 2025. године. Пред пуном двораном Пионир савладана је репрезентација Финске 77:61.

Екипа Александра Џикића је на дебију српског тренера, у Данској неочекивано изгубила од домаћина 75:69. Габријел Лундберг је са 19 поена предводио екипу Алена Фоса.

Предстојећи меч подједнако је важан за обе екипе. Србија би победом урадила велики посао пред наставак квалификација, док би пораз Грузију већ сада ставио у незгодну позицију.

Разлог за то је учешће организатора Финске, чија је позиција на Евробаскету загарантована.

Изједначен број победа

Занимљиво је да је Грузија једна од ретких репрезентација против које Србија нема позитиван скор. Само Шпанија и Сједињене Државе имају више победа од националног тима "орлова", док су Грузини изједначени.

Две селекције су се до сада састајале шест пута и обе екипе имају по три победе. Занимљиво је да су се екипе сусреле и у квалификацијама за претходни Евробаскет, где су разменили победе у гостима.

Грузија је у Београду надиграла Србију 84:90, док су у Тбилисију "орлови" убедљиво тријумфовали 82:66.

Добра ствар за селектора Србије Светислава Пешића је што је на овај меч повео Огњена Добрића, док је Урош Трифуновић због повреде морао да се врати у клуб.

РЕЧ СЕЛЕКТОРА СРБИЈЕ - Светислав Пешић: Морамо да будемо храбри и да се прилагодимо

Селектор Србије Светислав Пешић је пред други меч квалификација за Евробаскет против Грузије изјавио да је игра тог тима потпуно другачија од Финске.

- То је екипа са добром организацијом и у одбрани и у нападу. Они су читаву утакмицу водили против Данске, а својим неким погрешним одлукама су дошли у ситуацију да су изгубили. Али, то за нас ништа не значи јер свака следећа утакмица је, као што сам рекао, другачија. Ради се о врло искусној екипи, која је поготово искусна у овим квалификацијама. Сигурно да ћемо морати да на другачији начин припремимо утакмицу и да се на неки начин прилагодимо. Ипак се игра у гостима, морамо да будемо храбри и да, наравно уз сав респект према Грузији, мислимо на начин како ми треба да играмо и у одбрани и у напад, закључио је Пешић.

У другом мечу у групи се од 17.30 у Еспу састају Финска и Данска.

Група Г:

1. Србија 1-0

2. Данска 1-0
3. Финска 0-1
4. Грузија 0-1

БОНУС ВИДЕО: „КЛАСИЋИ“ НИКОЛЕ ЈОКИЋА: Где су сада играчи који су бирани испред Сомборца 2014?

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна "престала" да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)

Русија ових дана са поносом истиче да на Европском првенству у боксу чији је домаћин Србија њени такмичари могу да наступају уз сва државна знамења, а и под именом земље из које су, као и да се химна Руске Федерације интонира када неко од Руса дође до златне медаље. Међутим, баш са том химном десио се један неочекивани проблем. А онда је уследила врло емотивна сцена...

28. 04. 2024. у 19:44