НАЈБОЉЕ И НАЈГОРЕ ОД ПАРТИЗАНА: Утакмица са Фенером као скица црно-белих ове сезоне

В. П.

10. 01. 2024. у 21:40

УТАКМИЦА са Фенербахчеом у Истанбулу до детаља је скицирала игру Партизана у досадашњем делу сезоне. Приказала је све најбоље и све најгоре што тим Жељка Обрадовића може да изнесе на евролигашке терене. Ово друго лице потрајало је дуже и претегло на страну десетог пораза у 20 мечева у елитном клупском такмичењу.

У већем делу првог полувремена црно-бели су се држали те победничке црте, јаким притиском на спољну линију избацивали противника из комфорне зоне. Брзом нападачком реализацијом прикривали су своју главну ману, недостатак креативне „јединице“ јер Џејлин Смит то никад није био и неће ни постати.

Стекли су 17 поена предности и пред собом имали пун бунар самопоуздања. Међутим, досадашња искуства упозоравала су да у тим ситуацијама неретко упадну у бунар уместо да из њега црпе оно што им је потребно за поход на веома значајну гостујућу победу. Када попусте дефанзивни шрафови, иначе витални за нападачку игру тима конципираног на индивидуализму, Партизан залази у немирне воде у којима се не сналази најбоље.

Ти одбрамбени шрафови постајаће све лабавији у овом ритму утакмица, посебно када шесторица играча узимају или добијају 80 одсто минутаже. Огњен Јарамаз и Матеуш Понитка приковани за клупу, Тристан Вукчевић на два минута, Данило Анђушић на седам, Френк Камински на 12. У ротацију се вратио Урош Трифуновић и унео дашак свежине, али недовољно за ривале попут Фенера који користе готово све ресурсе.

Чека се повратак Алексе Аврамовића, можда и виталног играча у овако конструисаном тиму. Српски репрезентативац уме да засрља, да понекад подигне Обрадовићу крвни притисак на 200, али су те ствари мање битне од онога што доноси екипи. Партизан је у другом полувремену изгледао као да је дигао руке од утакмице, што вероватно не би био случај да је на терену био Аврамовић.

Ове дупле евролигашке недеље, друге заредом, црно-бели имају бенефит два дана паузе до наредног меча, у петак са Макабијем у „Арени“ (20.30). Имајући на уму тежину распореда у предстојећем периоду, победа над противником који се одомаћио у Београду постаје императив са аспекта потере за директним местом у плеј-офу или бар останка у плеј-ин зони.