ЗВЕЗДА ИЗГУБИЛА ОД НАЈГОРЕГ ТИМА ЕВРОЛИГЕ! Какво изненађење после победа над Фенербахчеом и Партизаном

Часлав Вуковић

09. 01. 2024. у 22:29

КОШАРКАШИ Црвене звезде након две везане победе доживели су пораз од најлошијег тима Евролиге, екипе Асвела са 100:91 (25:25, 23:20, 22:22, 30:24) у 20. колу Евролиге.

М. Вукадиновић

Надали су се навијачи црвено-белих да ће изабраници Јаниса Сферопулоса наставити са победама, али одбрана је била веома лоша, што показује и број од 100 примљених поена.

Била је ово права јурњава на терену. Напади су били добри и у таквој ситуацији се боље снашао Асвел и заслужено је дошао до тријумфа. На неке добре моменте у игри гостију тим Пјерика Пупеа је имао спреман одговор.

Звезда је боље отворила сусрет, дошла је до +9 - 16:25. Ипак, домаћин је направио серију 9:0 и са нерешеним резултатом је окончана прва четвртина.

Од тада су се екипе често смењивале у вођству, но црвено-бели никако нису успевали да направе осетнију разлику. У четвртој четвртини домаћин је играо сјајно, посебно се истакао Париз Ли који је погађао тројке, слободна бацања, али и разигравао саиграче.

Овај меч био је идеална прилика да вицешампион АБА лиге настави са победама у Евролиги. То се није десило, па су Београђани остали на осам тријумфа.

Вреди истаћи да је тим из Велбрана до сада поред Звезде победио још само Албу и два пута Жалгирис.

Најефикаснији код победника био је поменути Париз Ли са 23 поена, док је Жофри Ловерњ додао 17. Код Звезде највише се истакао Немања Недовић са 26, пратио га је Јаго дос Сантос са 16.

Црвено-бели имају учинак 8-12, а у четвртак гостују Арманију (20.30). Асвел је на 4-16 и у петак дочекује Албу.

Асвел - Црвена звезда 100:91 (25:25, 23:20, 22:22, 30:24)

Двроана: "Астробал". Гледалаца: око 6.000. Судије: Дамир Јавор, Кармело Патернико, Саулијус Рацис.

Асвел: Скот 10, Ли 23, Кауди 12, Ловрењ 17, Луваву-Кабаро 7, Дало, Џексон 9, Егбуну, Фал 8, Лајти 3, Ендијај 6, Јаков 5.

Црвена звезда: Лазаревић, Теодосић 6, Ханга 9, Давидовац 3, Лазић 5, Тоби 5, Боломбој 9, Илић, Недовић 26, Гедраитис 12, Гилеспи, Јаго 16.

Четврта четвртина: Асвел - Црвена звезда 100:91

40' - Боломбој је поентирао из контре. Гедраитис је тројком ставио тачку на меч.

39' - Ли је погодио још једну тројку, вратио је Гедраитис али чини се касно. Примила је Звезда 100 поена.

38' - Звезда не може ништа да одбрани у овим тренуцима. Ловерњ долази до лаких поена и то под фаулом Недовића.

37' - Тројка Лија, па тројка Недовића. Звезда није у доброј позицији, али се не предаје. Опет Ли и опет Недовић који је опет поентирао уз фаул. Погодио је и бацање.

36' - Сам је остао Кауди у левом углу и погодио је тројку. Први пут двоцифрена предност једног тима и то након пена Џексона. Ипак, Недовић је спустио разлику након поена под фаулом.

35' - Добра акција Звезде из аута, али Гедраитис није успео да погоди зицер. Ли је сада у ритму и погодио је флоутер. Сферопулос је затражио тајм-аут након највеће предности домаћег тима. Вратио се Недовић у игру и одмах поентирао после продора.

34' - Добро је Ханга пробио Ендијајеа и успео је да дође до новог поена. Ли је добио фаул, али судија Саулијус Рацис је досудио и техничку Сферопулосу. Плејмејкер француског тима је погодио сва три пенала.

33' - Гости прмашују, домаћин кажњава. Ли је промашио тројку, али је све добро пратио Ендијаје и закуцао је.

32' - Промашили су црвено-бели две отворене тројке. Стигла је казна на другој страни. Кауди је пробио и поентирао под фаулом Тобија.

31' - Звезда није реализовала први напад. Тоби није поентирао из добре позиције. Ханга је потом погодио јако битну тројку за госте.

Трећа четвртина: Асвел - Црвена звезда 70:67

30' - Лепо се под кошем Звезде снашао Ловерњ и поентирао је поред Тобија. То је уједно био последњи кош у трећем кварталу.

29' - Искупио се Недовић који је сјајно пробио и положио. Ипак на другој страни Кауди погађа тројку. Недовић је сада био половичан са линије пенала.

28' - Испала је одбрана Звезде што је казнио Ловерњ и снажно закуцао. Јаго и Недовић су промашили из изгледних позицији и пропустили прилику да врате вођство.

27' - Јаго је прецизан ван линије 6,75. Фал задаје доста проблема у скоку Звезди. Промашио је тројку Луваву, али је 221 центиметар високи играч Асвела дошао до лопте и изудио фаул Боломбоја. Он је био половичан са црте. Иако домаћин није у бонусу Гедраитис је успео да натера Ловерња да га фаулира при шуту. Литванац је оба пута био сигуран са линије пенала.

26' - Никако Звезда да веже добре одбране и напад. Сада је Ли био прецизан са црте. Успео је Гедраитис да исчачка лопту Фалу, потом упослио Боломбоја за лако закуцавање.

25' - Гедраитис је погодио флоутер и дошао до четвртог поена. Није обећавао напад домаћег тима, али лопта је некако дошла до Скота који је успео да поентира.

24' - Још један погодак домаћих ван линије 6,75. Сада је прецизан био Лајти. Асвел је брзо вратио пет поена предности. Добар напад гостију и закуцавање Боломбоја. Лајти није успео да погоди, ипак Фал је покупио промашај и успео да изнуди фаул Давидовца за два слободна бацања. Сада је оба промашио.

23' - Ли је погодио тројку након што се Фал изборио за лопту. Недовић није успео да реализује шут са полудистанце.

22' - Након добре одбране Звезда је кренула у контру коју је поенима под фаулом завршио Давидоцац. Репрезентативац Србије је погодио и додатно бацање. Тежак шут је узео и погодио Скот. На другој страни Недовић је погодио тројку.

21' - Добар напад је одиграо Асвел. Фал је остао под кошем против Гедраитиса који га је фаулирао. Центар домаћег тима је оба пута био прецизан са линије пенала. Гедраитис је украо лопту и закуцао у контри.

Друга четвртина: Асвел - Црвена звезда 48:45

20' - Имала је Звезда две прилике да са нерешеним исходом оде на паузу, ипак тројке су промашили Теодосић и Лазић, па је домаћин са плус три окончао прво полувреме - 48:45.

20' - Сјајан напад домаћег тима који је закуцавањем завршио Ендијај. Тајм-аут је затражио Јанис Сферопулос како би нацртао последњи напад у првом полувремену.

19' - Фал је реализовао једну бацање, али је Боломбој избацио лопту у аут. Ипак, није Асвел профитирао из тога пошто је Луваву промашио тројку.

18' - Скот је везао четири поена. И даље Звезда не може да пронађе игру у одбрани. Јаго је потом погодио шут ван линије 6,75 и дошао је до 13 поена.

17' - Успео је некако Јаго да спречи Каудија да поентира, па ће искусни кошаркаш домаћег тима са линије пенала морати да заради поене. Половичиан је био са црте. Сјајно је пробио Јаго и погодио флоутер.

16' - Едвин Џексон је успео да дође до поена и све то уз фаул Теодосића. Погодио је и бацање бивши играч Будућности.

15' - Серија поена на обе стране. Сјајна акција Асвела. Ли је са центра бацио пас, а Ендијаје је закуцао. На другој страни другу тројку је постигао Теодосић.

13' - Ханга се залетео на продор и успео је да поентира поред Ловерња. Потом је Мађар бацио пас у аут.

12' - Серију домаћина прекинуо је Теодосић поготком ван линије 6,75. Муче се црвено-бели у овим тренуцима у одбрани, али бар напад функционише пошто је Тоби везао пет поена.

11' - Наставља се серија Асвела после поена Џексона. Звезда свој први напад у другом кварталу није реализовала, пошто је досуђен фаул у нападу Тобију.

Прва четвртина: Асвел - Црвена звезда 25:25

10' - Ловерњ је снажно закуцао. Након тога је и Јаков пробио Гилеспија и поентирао под фаулом. Он је погодио и бацање и за серију домаћег тима 9:0.

9' - Ноам Јаков се прошетао до коша. Потом је и Кауди поентирао из контре. Недовић је дао кош, али је судија Дамир Јавор сигнализирао фаул у нападу, иако је бек гостију избацио лопте пре контакта.

8' - Фантастичан потез Јага. Пробио је ривала, а потом поентирао под фаулом. Реализовао је и додатни пенал.

7' - Уписао се у стрелце и Ловерњ. Ушао је са клупе и одмах дошао до поена. После двојке и тројку је погодио Лазић. Сјајно играју гости од почетка меча.

6' - Омалени Бразилац поентира под фаулом. Потом је реализовао додатно бацање. Недовић је већ дошао до девет поена, а онда и Лазић из контранапада полаже. Одмах је тајм-аут позвао Пјерик Пупе.

5' - Наставља Недовић да мучи ривала, но одговор има Луваву за другу везану тројку домаћег тима.

3' - Јаго је поентирао са полудистанце. Прву тројку на мечу постигао је Недовић, али је истом мером узвратио Ли.

2' - Фал је успео да постигне први кош за Асвел. На другој страни Недовић је реализовао оба слободна бацања после фаула Лајтија.

1' - Прве поене на утакмици постигао је Боломбој. Остао је са нижим играчем испод коша и ту предност је искористио да поентира.

Асвел ће меч почети у саставу: Парис Ли, Тимоти Луваву-Кабаро, Мајк Скот, Дејвид Лајти и Јусуфа Фал. Звезда креће у петорци: Јаго дос Сантос, Немања Недовић, Бранко Лазић, Дејан Даводивац и Џоел Боломбој.

Уочи меча:

Изабраници Јаниса Сферопулоса играју против екипе коју су савладали у последња три међусобна окршаја и то је нешто што им улива поверење пред овај меч.

У француској екипи десиле су се промене. Ђанмарка Поцека на месту шефа стручног штаба заменио је Пјерик Пупе, док је клуб ангажовао искусно крило Дешона Томаса.

Звезда ће бити ослабљена не играњем Николе Топића, док остаје да се види да ли ће у тиму бити Милош Теодосић и Лука Митровић који су допутовали у Лион.

Овај дуел је веома важан за Београђане. У случају победе би ухватили прикључак са тимовима који се налази у позицији која води у плеј-ин.

Асвел је у прошлом колу прекинуо серију од 10 пораза у Евролиги, тријумфовали су против Жалгириса (93:79). Црвено-бели су поражени у АБА лиги од Цедевита Олимпије (96:86).

Београђани тренутно имају учинак 8-11, а Асвел 3-16.

БОНУС ВИДЕО: Топ 10 најбољих поентера у НБА

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна "престала" да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)

Русија ових дана са поносом истиче да на Европском првенству у боксу чији је домаћин Србија њени такмичари могу да наступају уз сва државна знамења, а и под именом земље из које су, као и да се химна Руске Федерације интонира када неко од Руса дође до златне медаље. Међутим, баш са том химном десио се један неочекивани проблем. А онда је уследила врло емотивна сцена...

28. 04. 2024. у 19:44