ЦРНО-БЕЛО ЧУДО: Партизан од "-15" до невероватног тријумфа у Евролиги

07. 12. 2023. у 22:30 >> 22:34

Партизан је победио Олимпију Милано у 13. колу Евролиге, а иако тријумф није сензација имајући у виду стање на табели, коначан резултат (82:69) јесте - јер су гости водили са 15 поена разлике у другом полувремену.

ЦРНО-БЕЛО ЧУДО: Партизан од -15 до невероватног тријумфа у Евролиги

А пре тог великог преокрета, прво са чиме су се црно-бели сусрели била је невероватна далекометна паљба гостију. Чак пет тројки, из осам покушаја, италијански клуб дао је у првих осам и по минута, па и не чуди што је све време водио.

Са друге стране, Бруно Кабокло је дизао "гробаре" на ноге својим тројкашким бравурама (3/3 у уводној деоници), те је, уз громогласну подршку с трибина, био највећа препрека да се екипа Етореа Месине значајније резултатски удаљи.

Повређени Алекса Аврамовић ФОТО: М. Вукадиновић

Партизан је, усред покушаја да се преокрене резултат, доживео пех у 6. минуту, када је Мундобаскет јунак србије Алекса Аврамовић доживео повреду ноге и уз болну гримасу напустио паркет, а на то се надовезао "рафал" Шевона Шилдса који је донео и највећу разлику, 16:23. Да није било разиграног Пи-Џеј Доужера у завршници уводне четвртине, питање је да ли би се Партизан тако брзо вратио у игру, а вратио се.

Ален Смаилагић се сјајном минијатуром у другом сегменту меча побринуо да публика у Арени чешће слави него што се нервира, но привремено вођство од 29:27 било је баш краткотрајно. Месина је на тајмауту "размрдао" своје изабранике, који су најпре убацили осам поена у низу, а уз распуцаног Шилдса (пет тројки до 18. минута) дошли до 33:41, недуго и затим до 35:44.

Иако се Партизан вратио у живот, а за то се побрунуо Кабокло, уз свесрдну помоћ Ледеја, црно-бели брод поново је почео да тоне средином треће деонице. Тада је, после приласка на "-4", домаћин ушао у серију грешака. У одбрани, Хол се наслађивао дефанзивним процепима, искусни Хајнс се на то надовезао, а Мели тројком "додавао со на рану", што је уз силне промашаје, али и изгубљене лопте црно-белих, донело Олимпији огромних 15 разлике (45:60) услед серије 11:0.

Та четири "црна минута", без иједног датог поена, многе би послало у нокдаун, али је Партизан, у нестварној атмосфери, са одбраном која је "васкрсла" готово ниоткуд - почео свој велики преокрет.

Уз нестварну игру у дефанзиви, а поготке из скоро сваке преостале акције у трећој деоници, тим Жељка Обрадовића је пред последњу заостајао само поен, да би недуго затим и повео. И на томе није стао.

Ређали су се час заустављање искусних супарника, час погоци, па и са дистанце, те је Нанелијевих пет поена у низу донело 72:64 Обрадовићевој екипи. Она се на томе, међутим, није зауставила. Невероватна серија од 31:4 после поменутих "-15" донела је двоцифрену предност Партизану, а како је остало мање од два и по минута до краја, било је то премало времена за ново чудо у Арени. Оно једно, једино, извели су шампиони АБА лиге, дошавши до седме победе, уз шест пораза, док је Олимпија на 4-9.

Евролига, 12. коло - статистика

Партизан - Олимпија Милано 82:69 (20:25, 19:19, 22:18, 21:7)
Београд - Хала: Београдска арена;
Партизан: Вукчевић није играо, Ледеј 15, Аврамовић, Копривица није играо, Пантер 19, Смаилагић 9п, 6ск, 2бл, Јарамаз, Нанели 10, Анђушић 3, Доужер 8п, 4ас, 2ск, 1бл, Понитка 2, Кабокло 16п, 5ск
Олимпија Милано: Ло 12, Поитрес, Бортолани, Тонут 8, Мели 9, Камагате, Рићи, Флакадори 6, Хол 5, Шилдс 19, Хајнс 5, Фоигтман 5

КРАЈ! Партизан - Олимпија Милано 82:69!

40' - У току је последњи минут, а Мели га "отвара" промашеним зицером

39' - Пантер тројком враћа двоцифрену предност, 79:68, после чега гости изнуђују фаул Ледеја, Хајнс иде на линију за слободна бацања.

38' - Прокоцкао је домаћин наредну акцију, а како је изашао из бонуса, фаул Смаилагића над Маодом Лоом донеће слободна бацања гостима. Они су досад само четири поена дали у овој четвртини, а примили 15.

37' - Ледеј даје кош за +12. Увећана је серија црно-белих на 31:4. Потпуно погубљени делују гостујући играчи.

37' - Невероватно, 29:4 је серија Партизана, Пантер доноси 74:64! Гости су само једном поентирали у 4. четвртини.

36' - У кошаркашкој екстази су "гробари", али и играчи домаће екипе. Анђушић слави на паркету, Партизан је још једном натерао Олимпију Милано да прокоцка цео напад. Тајмаут, резлтат је 72:64, што значи да је резултат 27:4 откако су гости водили са 15 разлике средином треће деонице. Нестварно...

Кевин Пантер на утакмици Партизан - Олимпија Милано у 13. колу Евролиге / ФОТО: М. Вукадиновић

36' - Једанаести поен Партизана у низу, а пети Нанелијев! 72:64 за Партизан

35' - Не зна екипа Етореа Месине шта јој се дешава, Нанели својом другом тројком доноси +6 црно-белима, 70:64. Искусни италијански стручњак бесни на људе код записничког стола. Ваљда јер није раније додељен тајмаут његовој екипи, тешко је растумачити у овом тренутку.

34' - Партизан долази до 67:64, што му је највеће вођство у мечу. Подсетимо, губио је домаћин 45:60.

32' - Доужер осмим поеном доноси 65:64 Партизану!

31' - Почела је последња деоница. Атмосфера у Арени је као пред почетак меча, "грми" домаћа публика, одушевљена што је -15 за три, четири минута претворено у поен заостатка.

Крај треће четвртине, и то какве! Партизан губи само са 61:62 (Пантер је промашио тројку на крају). Овде драма - тек почиње!

30' - Пантер с линије пенала примиче Партизан на -1, а домаћин на одушевљење "гробара" тера и Кајла Хајнса да изгуби лопту. Делиријум у Арени. Црно-бели су губили са 15 разлике недавно, а имају напад за вођство.

29' - Десет поена у низу домаћих, Доужер даје кош, а онда домаћини терају Шилдса на офанзивни прекршај после добре одбрани капитена Пантера. Какав меч!

28' - Ако се малопре нервирао Обрадовић, сада се нервира Месина - Партизан је с линије пенала пришао на -8, а гости пробали далекометним додавањем да изведу контру и... ем прејако бацили лпту, ем Ледеј постиже тројку. Његових пет поена у низу приближавају Партизан на 57:62!

28' - Нова повреда домаћих! Ален Смаилагић шепа, излази с паркета, али изгледа да је само лакша повреда у питању. За то време, Пантер даје тројку за прилазак на десет разлике, 52:62, а Шевон Шилдс не успева да узврати - остаје на пет далекометних погодака из првог полувремена. Лопта за црно-беле после офанзивног фаула Тонута. Оба тима су изашла из бонуса, па ће завршница треће деонице мало потрајати због слободних бацања после сваког фаула.

27' - Десета изгубљена лопта црно-белих, други пут им је истекло време за напад. Срећом по њих, лоше додавање гостију вратило је Партизану посед. Петнаест разлике губи домаћин... а онда, Доужер прекида пост од четири минута без иједног поготка црно-белих, резултат је 47:60.

Пи Џеј Доужер на утакмици Партизан - Олимпија Милано у Евролиги / ФОТО: М. Вукадиновић

26' - Више од три минута је Партизан без поена, а гости то обилато користе. Шевон Шилдс с  пенала доноси чак +15 за госте, који су у серији од 11 узастопних поена.

25' - После коша Кајла Хајнса, губе црно-бели лопту, да би им "со на рану" додао Николо Мели - тројком за прву двоцифрену предност, после чега Партизан прави фаул у нападу! Воде гости 45:56, тајмаут тражи Жељко Обрадовић.

24' - Девон Хол атрактивно доноси +6 гостима, који потом одушевљавају свог тренера: Еторе Месина стиска песнице, његова екипа је натерала Партизан да утроши време за напад, а да није шутнуо.

23' - Ледеј је изнудио трећу личну Лоа, после чега Партизан прилази на 45:49 четвртим поеном управо Зека Ледеја

22' - Десети поен Маода Лоа, друга тројка - 42:49. Распуцали су се и једни и други сада, нема шта...

Жељко Обрадовић током утакмице Партизан - Олимпија Милано / ФОТО: М. Вукадиновић

22' - Нанели тројком из левог угла, на додавање Јарамаза, смањује на 42:46

21' - Одушевљена је домаћа публика, Јарамаз (уз помоћ Нанелија и Ледеја) атрактивно блокира Хајнса. Но, лопта припада гостима, који су потом изнудили другу личну Џејмса Нанелија. Шилдс затим убацује оба пенала - 17 његових поена, 39:46 за екипу из Милана

21' - Почела је трећа четвртина, гости имају лопту. Шилдс покушава да убаци шесту тројку, но не успева.

Крај полувремена, Партизан губи са 39:44 од екипе која је убацила седам тројки из 13 покушаја (пет их је дао Шевон Шилдс, који је одмах потом рекао "Морамо да наставимо да играмо овако, јер у оваквој атмосфери пет разлике и није нешто).

20' - Партизан није искористио последњу акцију у 2. четвртини, Јарамаз је промашио тројку с леве стране.

20' - Стефано Тонут, после одличне одбране црно-белих, долази до лопте, бацивши се на њу, али му је потом досуђена грешка у корацима, па ће напад, 19,9 секунди до краја друге деонице, имати Партизан.

20' - Кабокло опет диже "гробаре" на ноге, закуцава за мини-серију домаћих од 4:0 - резултат је 39:44.

19' - Мели прецизан за нову највећу предност гостију, 35:44, али одмах узвраћа Ледеј.

18' - Мели с линије пенала убацује једном лопту кроз обруч и доноси највећу предност, осам разлике, гостима (33:41).

18' - Невероватни Шевон Шилдс даје пету тројку, поново је +7 за госте (33:40). Шилдс је догурао до 15 поена за непуних 18 минута утакмице.

17' - Имао је Партизан прилику да смањи на поен или два заостатка, но губитак лопте омогућио је контру гостима 2 на 1, те погодак Мелија на асистенцију Шилдса - 31:37. Тајмаут.

16' - Сјајно закуцавање Смаилагића, најбољег играча домаћих у овој четвртини (осам поена досад). Пришао је црно-бели тим на 31:35, па изнудио офанзивни (и то трећи) прекршај Поитреса. Лактом је ударио Анђушића борећи се за место у рекету. Судије прегледају снимак.

Ален Смаилагић на мечу Партизан - Олимпија Милано / ФОТО: М. Вукадиновић

15' - Звижде "гробари" судијама, али поновљени снимак је потврдио да су добру одлуку донели када су Мелијево избацивање лопту из руке Ледеја довело до лопте за госте - јер је лопта ударила Партизановог играча у ногу, па изашла. А на другој страни терена, после коша Стефана Тонута (29:35) црно-бели губе лопту.

14' - Шест поена у низу за италијански клуб. Шавон Шилдс је дао нову тројку, а после кикса домаћих, 2+1 "акција" гостију (Немац Јонахес Фоигтман) донела им је 29:33. За тили час се све променило.

13' - Еуфорија у Арени! Смаилагић се први разиграо, после пик-ен-рола са Доужером примакао домаћина на поен заостатка, а после промашаја Месинине екипе, Пантер тројком доноси 29:27 и тера трофејног тренера гостију да затражи тајмаут.

11' - Смаилагић отвара другу четвртину кошем за 22:25, после чега гости промашују шут за три поена.

Уз лепу асистенцију Доужера за Нанелија, Партизан је смањио на 20:25 чиме је завршена прва деоница. У њој је италијански клуб нестварно шутирао с дистанце, убацио је пет тројки из осам покушаја. Три тројке за црно-беле дао је Бруно Кабокло, а пех је доживео Алекса Аврамовић, који је повредио ногу и напустио паркет.

Алекса Аврамовић на мечу Партизан - Олимпија Милано / ФОТО: М. Вукадиновић

10' - Еторе Месина, тренер Олимпије Милано, љут је на судије што нису досудиле три слободна бацања за Хола, већ обичан прекршај, да би недуго затим гости с полудистанце дошли до 18:25.

10' - Интересантан погодак Пи-Џеј Доужера, једног од јунака претходне евролигашке победе Партизана: у двокораку је блокиран, али је ухватио лопту и у наставку своје кретње поентирао за 18:23. (А онда је на другој страни блокирао шут ривала, који ће имати нов напад).

9' - После нове пропуштене офанзивне прилике Партизана, одбрана домаћих је ступила на сцену, зауставила госте, а у нову акцију црно-бели ће кренути после тајмаута.

9' - Поново Шилдс погађа тројку, за највеће вођство Италијана - 16:23.

8' - Шевон Шилдс даје своју другу тројку, 4/6 имају гости са дистанце, али предност од 13:18 је брзо спласла на 15:18 јер је Кабокло закуцао лопту у кош ривала.

7' - После коша Лоа (13:15), Партизан је у потпуности надмудрио ривала, али додавања Понитке и Смаилагића у стилу "шутни ти тројку", "не, шутни ти!" - довела су до тога да је лопта одузета црно-белима, усред Кабоклове три секунде у рекету.

7' - Трећа тројка Бруна Кабокла! 13:13

6' - Пех за Партизан! У борби за лопту, Алекса Аврамовић је повредио ногу. Изашао је одмах ван терена (сам) и ухватио се за главу

Алекса Аврамовић после повреде на мечу Партизан - Олимпија Милано / Screenshot / EuroleagueTV

5' - Кајл Хајнс, једна од легенди Евролиге, улази у игру и ... недуго затим Понитка му узима

4' - Маодо Ло даје трећу гостујућу тројку - 8:11. Какав почетак меча... (Црно-бели потом греше, а Николо Мели убацује из наскока лопту у кош Партизана за 8:13, на шта Понитка узвраћа)

3' - Поитрес је љут, већ има две личне грешке, напушта терена, а Смаилагић погађа за 5:8, после чега гости греше, а другу тројку убацује центар Партизана, Кабокло - 8:8

2' - После промашаја Ледеја с полудистанце, Девон Хол убацује далекометни погодак за другу тројкашки најефикаснију екипу Евролиге, Олимпија води са 3:8

2' - Распуцани су и једни и други на старту, Шилдс тројком враћа предност гостима.

1' - Меч је почео! Маодо Ло је дао кош за госте, а тројком узвратио Бруно Кабокло, на одушевљење публике - 3:2.

20.26 - Уз звуке "... док живим клицаћу њему", сви у Арени певају чувену песму посвећену Партизану:

Screenshot / EuroleagueTV

20.25 - Овако су "гробари" поздравили своје љубимце, током представљања:

20.21 - За госте не играју Никола Миротић и Били Берон, обојица због повреда.

20.20 - Загревање се приводи крају. Уследиће представљање тимова, а онда и сама утакмица.

Пи-Џеј Доужер пред почетак утакмице Партизан - Олимпија Милано у Евролиги / Screenshot / EuroleagueTV

Само 48 сати после велике, а драматично извојеване победе над фаворизованим Монаком, црно-бели су опет на паркету Арене.

Овога пута јуре седму победу у елитном такмичењу имати, а за ривала имају италијански клуб који је у уторак са 91:84 изгубио од Бајерна после продужетка. Олимпија има учинак 4-8, као и Црвена звезда, с којом дели 15. позицију, док је екипа тренера Жељка Обрадовића девета, са 6-6.

БОНУС ВИДЕО: Циљ ми је био да играм за Звезду или Партизан