НЕСТВАРНА ПОБЕДА ЦРВЕНЕ ЗВЕЗДЕ: Недовић и "Арена" прогутали Ефес

А. И.

01. 12. 2023. у 21:58 >> 22:04

КОШАРКАШИ Црвене звезде дочекали су у Арени екипу Ефеса у 11. колу Евролиге. Славили су црвено-бели 97:83 (22:21, 21:28, 29:21, 25:13)

НЕСТВАРНА ПОБЕДА ЦРВЕНЕ ЗВЕЗДЕ: Недовић и Арена прогутали Ефес

М. Вукадиновић

Црвено-беле су до победе водили Немања Недовић и Јаго Дос Сантос, а делује да је преломни моменат био у трећој четвртини када су судије у два наврата досудиле техничку грешку црвено-белима, а након тога заиграли су знатно боље играчи Јаниса Сферопулоса и уписали четврту победу у сезони.

Састале су се две екипе које не блистају када су одбране у питању, а то је допринело високом темпу и сјајној нападачкој представи у првој деоници. Јаго дос Сантос погодио је две тројке, а шест поена убацио је и Лука Митровић. На одушевљење делија у завршници прве деонице на терен је ушао и Бранко Лазић након дугог одсуства због повреде. Добили су црвено-бели уводних 10 минута резултатом 22:21.

Добро је домаћин отворио другу деоницу, али је онда стао, те је Ефес направио серију 6:0, мучили су се пулени Јаниса Сферопулоса са изгубљеним лоптама, за 14 минута игре имали су их чак 7. Занимљиво је да је Сферопулос током друге четвртине на терену држао Немању Недовића, Милоша Теодосића и Шабаза Нејпира.

Уследила је до краја полувремена резултатска клацкалица, а најрасположенији био је Лука Митровић (11), код домаћих и Шејн Ларкин (11) код гостију. Ипак, Ефес је имао расположеног и Даума који убацио брзих осам поена. Вил Клејбурн додао је 13.

Чак 11 изгубљених лопти били су одлучујући фактор у томе да на полувремену српски представник оде са заостатком 43:49, могао је он да буде и већи да у последњим секундама Теодосић није погодио тројку за Звезду.

Треба истаћи да су црвено бели имали и 12 асистенција, а и предност у скоковима, 18 наспрам 13 ривала.

Одлично је тим са Малог Калемегдана отворио друго полувреме. Заиграли су домаћи знатно чвршће. Четири поена погодио је Митровић, а тројку Дос Сантос, а након тога је виђена необична ситуација, досуђен је технички фаул Митровићу и то због тога што је дотакао судију.

Није се ту завршило, ударац у лице добио Боломбој, остале су неме судије и још једном досудиле технички фаул, овога пута Недовићу. Одговорио је бек Звезде на најбољи начин, постигао је у трећем периоду 14 поена, од чега три тројке.

Уласком у завршници Нејпира и Теодосића пао је ритам игре, покушавали су обојица индивидуално, шутевима са дистанце, али им то није ишло, те је плус седам у једном тренутку, спало на свега два поена предности пред последњу деоницу - 72:70.

Извео је тренер Ефеса ниску петорку, брзо су се прилагодили црвено-бели, и поново дошли до плус осам. Тоби је заиграо на врхунском нивоу, нису Турци имали решења за њега. Сјајном тимском игром црвено-бели успели су да стигну до двоцифрене предности и четврте победе ове сезоне у Евролиги.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА - ЕФЕС 97:89 (22:21, 21:28, 29:21, 25:13)

Звезда: Лазаревић 2, Теодосић 9, Давидовац 2, Митровић 19, Лазић, Симоновић, Нејпир 7, Боломбој 13, Недовић 23, Гедраитис 2, Дос Сантос 15.

Ефес: Ларкин 21, Бебоуа 13, Алтунас, Гази, Клајбурн 17, Томпсон 9, Јилдизли, Холац, Османи, Даум 10, Јилмаз 6, Џоунс 7

40' Фаулиран је Јаго дос Сантос. Погодио је оба  пенала 93:80, а потом је убацио и двојку. Са два пенала Недовића и тројком Јилмаза завршена је утакмица.

39' Половичан је био Митровић са пенала, онда Томпсон маши, а тројку након скока погађа Бубоа за 89:80.

38' Боломбој погађа за 88:77. Прва двоцифрена предност на мечу и то за домаће.

37' Ларкин је погодио за два, а пре тога лош напад црвено-белих - 84:77

36' Погодио је сада Лазаревић за максималних плус девет 84:75. Након тога феноменална одбрана Звезде, нису гости искористили напад.

34' Тео након промашаја Митровића долази до офанзивног скока и поентира 80:72. Поново промашује Гедраитис из добре позиције, кажњава то Дубоа, погађа тројку 80:75. Промашио је у наредном нападу Теодосић тројку, а Митровић уз фаул погађа након скока. Није погодио - 82:75.

33' Теодосић је привукао Тобијевог чувара, а он снажно закуцао - 78:70

32' Форсира сада Нејпир, промашио је тројку, до скока дошли су домаћи, а онда је "попио" блокаду. Излази потом Американац из игре, а враћа се Лазић, код гостију Клејбурн поново на паркету... Пробао је Лазић за три, неуспешно, а снажно закудава након скока Гедраитис - 76:70.

31' Коначно је Нејпир након брзе контре поентирао - 74:70

КРАЈ ТРЕЋЕ ЧЕТВРТИНЕ 29:21

30' Половичан са линије слободних бацања био је Теодосић - 72:70, уласком Теодосића и Нејпира пао је ритам код домаћих кошаркаша. Вратили су се у потпуности гости у игру. Уследио је тежак промашај за три Милоша Теодосића, а на другој страни грешка у корацима Џоунса. Ау, потом је Нејпир још теже промашио, није се ни добацио до коша након шута са дистанце.

28' Запалио се Недовић погађао је за три, за два, преузео је потпуну контролу над утакмицом. Убацио у трећој деоници, до сада 14 поена 70:63. Повредио се Вил Клајбурн, морао је да напусти игру.

26' Погађа и Јаго, још једном се након тога брани Звезда, а Недовић погађа четврту тројку вечерас.

25' Боломбој погађа два пенала. Потом греши Клајбурн баца лопту у аут. Наставља се серија Немање Недовића. Погодио је двојку уз фаул.

24' Погодио је потом још два пенала Ларкин. Невероватно, ударен је Боломбој у лице, Недовићу је досуђена још једна техничка, а имали су шта да на то кажу и навијачи који су скандирали судијама. Тројком је Недовић одговорио судијама, Џоунс погодио за два, а Недовић још једном тројку - 58:59.

23' Митровић је добио технички фаул јер је у пролазу додирнуо судију. Ларкин је погодио пенал - 50:52.

22' Добио је превише простора Дос Сантос, погодио је тројку  - 48:51, а након тога добра одбрана Звезде, и поени Митровића након пика.

21' Баш као у првом делу, Ларкин и Митровић наставили су обрачун. На старту другог полувремена поентирали за своје тимове - 45:51

КРАЈ ДРУГЕ ЧЕТВРТИНЕ 21:28

20' На плус девет одлази Ефес, нова тројка, погађа је Бубоа. Уведен је Теодосић у последњих 10 секунди, уз звук сирене за крај напада, на три секунде до краја полувремена, погодио је за три - 43:49

19' Нацртао је на минуту одмора Сферопулос напад за Недовића који је искористио три секунде да поентира, али на другој страни нема решења за Даума који убацује 10. поен.

18' Ни близу није био да погоди Гедраитис, али је направио фаул, а Клајбурн повисио на шест поена - 38:44.

16' Ларкин погађа тројку, Митровић одличан поново после скока, а након тога Ларкин погађа два пенала. Ипак, Лука Митровић не стаје, упутио је лопту ка кошу, а лопта је била у силазној путањи.

15' Погодио је један пенал Боломбој, а потом из одбојке друго претворио Митровић у кош. Даум кажњава неопрезност одбране, погађа тројку. На другој страни Боломбој вади поене право ниоткуда. Погодио је и Нејпир уз добру одбрану Митровића - 34:32.

14' Добра одбрана Звезде, занимљиво је да је један судија показао да је лопта за Турке, али су га надгласала двојица. Погодио је потом двојку Томпсон, Надовезао се и Клејбурн уз две изгубљене лопте домаћих - 27:29

13' Сјајна акција Звезде, уз одличну транзицију Давидовац је дошао до лаких поена. На другиј страни је Џоунс завршио на пеналу, јако непрецизан био је први, а погодио је други пут.

11' Лаке поене постигао је Клајбурн, а тројку Милош Теодосић - 25:23.

КРАЈ ПРВЕ ЧЕТВРТИНЕ 22:21

10' Нови поена Митровића, а потом сјајно проиграва Теодосић Нејпира, а Американацп огађа за три - 22:18, погађа и Ларкин. Покушао је тројку да врати Теодосић, није био успешан. У последњим секундама прве деонице ушао је у игру и Бранко Лазић након дужег изостанка због повреде. Управо је капитен Звезде одиграо добру одбрану, али није погодио под кошем Нејпир.

9' Нови лаки поени Клајбурна, погодио је преко Боломбоја, а Јаго дос Сантос погодио је другу тројку на мечу 17:18

8' Након неколико празних минута, погодио је лаке поене Гедраитис, а први пут на паркету нашли су се Теодосић и Нејпир. Погодио је и Томпсон уз фаул, али је са пенала био непрецизан - 14:16.

5' Несмотрен је био Јаго, пробао је кроз тројицу играча да прође, а тројку је погодио Клајбурн - 12:12, дошао је потом и до петог поена Вил Клајбурн.

4' Ау, какав напад Звезде. Промашио је НЕдовић, па Боломбој, након тога још једном је шутирао Боломбој, погодио за два, вратио је Родрик Бобуа. Бекови се за све питају у досадашњем току меча. Закуцао је затим Митровић - 12:9

3' Лош напад Звезде, али на крају Недовић уз доста среће погађа за три - 5:4. Надовезао се новом тројком и Јаго, а потом Шејн Ларкин враћа - 8:7

2' Даријус Томпсон снажно закуцава преко Јага, губи Звезда након тога још једну лопту.

1' Промашио је Бобуа, а потом украо лопту на другој страни и дошао до лаких поена. Маши у наставку Гедраитис, скаче Митровић и поентира - 2:2

УОЧИ МЕЧА

После убедљивог пораза од Олимпије из Милана на свом терену кошаркаши Црвене звезде су убедљиво надиграли Крку у регионалном такмичењу и намеравају да наставе у том стилу и у елитном европском надметању.

На другој страни Анадолу Ефес је у серији успешних игара и у прошлом колу су у Истанбулу надиграли Партизан са  100:94, па самоуверено долазе на гостовање у Београд.

Црвена звезда је тренутно 16. на табели са 3 победе и 7 пораза док је Анадолу Ефес на 11, месту са по пет победа и пораза.

РЕЧ ТРЕНЕРА ЗВЕЗДЕ - Јанис Сферопулос Сферопулос: Имају играче који "могу да те убију"

- Они имају веома искусне играче и за мене то што имају неколико одсутних кошаркаша због повреда неће променити начин на који припремамо утакмицу. Имају они много солуција и начина на који могу да покрију њихово одсуство. Знају врло добро како се игра на врхунском нивоу и зато морамо да будемо концентрисани, поготово у одбрани, јер имају играче који су веома активни и "могу да те убију". Са друге стане, офанзивно морамо да играмо паметно. Ни ми нисмо срећни због пораза у претходним утакмицама и морамо да будемо јаки и спремни да играмо сваку утакмицу, и следећу и следећу. Али, сада је наш главни приоритет да против Ефеса одиграмо добру утакмицу. Не знамо још да ли ће Бранко Лазић да игра, почео је да тренира, одрадиће и тренинг са контактом и у петак ујутро ћемо одлучити да ли ће играти или неће. Адам Ханга још не тренира, а Шабаз Нејпир ће још дуго морати да носи заштитну маску - закључио је Сферопулос.

РЕЧ ТРЕНЕРА ЕФЕСА - Ердем Џан: Циљ дизање форме и међусобне подршке

- Црвена звезда је веома ефикасан тим на домаћем терену, очекује нас без сумње и изазовна атмосфера. Свесни смо да је реч о утакмици у којој морамо да играмо чврсту одбрану до последње секунде. Потребно је добро делити лопту и бити свестан тежине меча. Биће то тешко гостовање у Београду, Црвена звезда игра добро на свом терену, имају велику подршку од стране навијача. Желимо као тим да наставимо да пружамо добре партије, циљ дизање форме и пружање међусобне подршке, закључио је Џан.

БОНУС ВИДЕО: Топ 10 најбољих поентера у НБА

ИТАЛИЈА У ШОКУ: Ево због кога је Јаник Синер оставио девојку (ФОТО)

Новак Ђоковић је и даље први на АТП листи, а чак и да освоји Ролан Гарос, који почиње за мање од десет дана, то му неће гарантовати останак на врх. Наиме, на тај врх могао би да се попне Јаник Синер, мада је он ових дана, изгледа, већ на "седмом небу".

16. 05. 2024. у 19:52