НОВИ ВЕЛИКИ ТРИЛЕР: Партизан опет победио Звезду у кошарци

А. И.

30. 10. 2023. у 22:14 >> 21:35

КОШАРКАШИ Партизана дочекали су након евролигашког дербија Црвену звезду и у АБА лиги. Након веома узбудљивог меча славили су црно-бели резултатом 98:87

Невероватан "вечити дерби" још једном одиграли су Црвена звезда и Партизан. Имали су црвено-бели 10 поена предности, а потом је у трећем периоду Партизан имао плус 17, а на крају је епилог решен у драматичној завршници дуела.

Водила је Црвена звезда од старта прве четвртине. Доста проблема одбрани црно-белих на почетку задавао је Џоел Боломбој уз Рокаса Гедраитиса.

Брзо су црвено-бели повели 4:11, а онда је уследила серија Партизана 7:0, којој је допринео са пет поена Данило Анђушић. Стали су тада домаћи, те је уследила серија 10:0 гостију, а након 10 минута игре на семафору је стајало 17:25.

Доста другачија игра у другом периоду за домаћина. Заиграли су знатно ангажованије. Френк Камински и Пи-Џеј Дожијер лако су долазили до поена, па се тако предност гостију истопила, а црно-бели су у 14. минуту меча дошли до првог вођства 27:26.

Играло се до 17. минута кош за кош када су црно-бели упалили "Парни ваљак" уз сјајну игру Аврамовића до краја деонице повео двоцифреном предношћу 47:36.

Превагу је црно-белима након 20 минута игре донео допринос играча са клупе. Убацили су 24 поена, наспрам девет код црвено-белих, док су стартери Партизана убацили 23  - наспрам 27 поена Звезде.

Наставили су домаћи са добром игром у нападу и у трећој деоници, одржавали су двоцифрену предност. За пет минута убацили су 17 поена уз две тројке, Анђушића и Нанелија.

У том периоду убацио је ривал свега девет поена. Ипак, минијатуром Шабаза Нејпира који је везао седам поена, успели су црвено-бели да се спусте са -18 на свега десет поена заостатка. Пронашао је Сферопулос тактичко решење за игру црно-белих те се предност домаћина истопила. Партизан је у последњу деоницу ушао са 72:63.

Уследило је у последњем периоду тактичко надмудривање. У коме је Партизан у првој половини полувремена одржавао предност од пет до осам поена. Сјајно је Давидовац уз Гедраитиса играо, а нападом оркестрирао Милош Теодосић.

Са две одличне одбране Алекса Аврамовић је дао крила црно-белима да у последња два минута уђу са двоцифреном предношћу, а они су је рутински до краја сачували и славили резултатом 98:87.

У наставку текста прочитајте како се кретао ток меча.

Партизан - Црвена звезда 98:87 (17:25, 30:11, 25:27, 26:24)

Партизан: Вукчевић, Ледеј 13, Аврамовић 15, Копривица, Смајлагић 8, Јарамаз 6, Нанели 5, Трифуновић 6, Анђушић 11, Дожијер 12, Камински 22.

Црвена звезда: Лазаревић, Теодосић 10, Давидовац 7, Митровић 12, Симоновић, Нејпир 23, Тоби 5, Боломбој 10, Илић, Гедраитис 13, Кузмић, Дос Сантос 7.

ПАРТИЗАН - ЗВЕЗДА 98:87 (17:25, 30:11, 25:27, 26:24)

40' Два пенала погодио је Нејпир - 94:87. Закуцао је снажно Смајлагић, али раније је Теодосић фаулирао играча домаћих. Тражио је тим са Малог Калемегдана да се прегледа снимак због неспортског фаула, али нису тако мислиле судије. Половичан је био Сајлагић. Потом је због техничког фаула пенал убацио Ледеј, па два Аврамовић због фаула.

39' Погодио је Нејпир уз фаул. Четврти прекршај направио је Нејпир. Ипак, након прегледаног снимка поништени су поени, тако ће Американац из Звезде морати да се задовољи са два пенала. Промашио је прво, не и друго - 94:85

38' Гедраитис је фаулиран од стране Алексе Аврамовића. Искупио се одличном одбраном и поенима на другој страни - 89:78. Промашио је Аврамовић додатни фаул, а потом Нејпир је био сигуран са пенала, а тројком Зека Ледеја отишао је домаћин 94:84.

37' Одлична одбрана Аврамовића дала је прилику црно-белима за лаке поене 87:78.

36' Фаул у нападу направио је Јаго дос Сантос. Одлично се поставио Дожијер који је након тога поентирао два пута са пенала 85:76. Одбранио се Партизан, међутим није искористио то Камински да црно-белима врати двоцифрену предност. Фаулирао је Дожијер Нејпира, а овај два пута био прецизан са пенала 85:78

35' Промашио је пенал за техничку грешку, а потом је са пенала непрецизан код првог пенала био Френк Камински који је погодио друго - 83:76.

34. Непрецизан је Гедраитис био за три. На другој страни непрецизан Аврамовић, а Јаго одлично проиграва Тобија за 80:73.

33' Погодио је сада Давидовац на одличну асистенцију Теодосића. Одговорио је Трифуновић - 80:71.

32' Прецизан је био Јарамаз, на другој страни није Давидовац - 74:66. Два пута је затим Камински са линије за слободна бацања био прецизан за нову двофицрену предност домаћина.

31' Погодио је Милош Теодосић за три - 72:66.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА 25:27

30' Погодио је два пенала Тоби за 70:62. Занимљив окршај имали су ниски играчи Јарамаз и Теодосић у рекету. Као победник изашао је Теодосић који је добио два пенала и погодио оба - 70:63. Одлично на другој страни Јарамаз из ролинга долази до поена - 72:63.

29' Успела је Звезда да направи серију, најновије поене постигао је Нејпир, а потом серију гостију прекинуо је Камински закуцавањем.

Tekst potpisa

27 Пет поена везао је Нејпир, те на тај начин разбио ритам ривала, и натерао Жељка Обрадовића да затражи минут одмора.

26' Добар продор Јарамаза са бока, а онда закуцава Боломбој 66:49. Зек Ледеј је у наредном нападу из рудника извукао поене 68:69.

25' Погодио је далекометну тројку Анђушић, одговорио је за два теодосић, а онда Нанели погодио нову тројку. Потом са пенала Нејпир погађа једном за 61:47.

24' Након неколико празних напада завршио је поенима Давидовац, Нанели је потом у маниру центра одиграо пик ен рол и поентирао 58:41.

23' Брзо је реаговао на отвореној позицији Алекса Аврамовић. Погодио је нову тројку за 56:39.

22'  Двојка Аврамовића, па онда тројка Дожијера. Одговорио је са дистанце Гедраитис - 50:39. Другу тројку погодио је и Алан Смајлагић.

КРАЈ ДРУГЕ ЧЕТВРТИНЕ 47:36

20' Дос Сантос сигуран два пута са линије пенала, а потом је у наредном нападу Доужер опогодио за три за двоцифрену предност црно-белих 47:36.

19' Покушао је без гледања да проигра Теодосић, пресекао је пас Дожиерм а на другој страни лаке поене убацио је Ледеј - 40:34. Уписао је и Алекса Аврамовић са пенала, прецизан је био два пута за 42:34.

18' Пенале је сигурно извео Рокас Гедраитис. Под кошем Звезде Пи-Џеј Дожиер прави добар блок и погађа уз фаул - 38:34.

16' Два пенала погодио је Камински - 31:30. Разиграо се Американац са српским пореклом, а у игру је ушао Огњен Кузмић да покуша да га успори. Није у томе успео. Закуцао је центар Партизана за 33:32. Одмах је одговорио Митровић, па на другој страни Аврамовић. Сјајан темпо кошарке - 35:32.

15' Дожиер погађа за Партизан, Нејпир за Звезду. Игра се кош за кош 29:30.

14' Погодио је Трифуновић. Потом је један пенал погодио  Митровић - 24:26, а тројку за црно-беле погодио је Френк Камински за прво вођство Партизана 27:26. Отворен шут за три имао је Аврамовић, промашио је. Митровић на другој страни убацује прве поене из игре за госте вечерас.

13' Погодио је за три Ледеј. Нешто тврђа игра, без коша за сада Звезда у другој деоници, те Сферопулос тражи минут одмора.

11' Дожиер је поенима отворио поенима четвртину - 19:25.

КРАЈ ПРВЕ ЧЕТВРТИНЕ 17:25

10'Блокирао је Смајлагић Јага, притом је по мишљењу судија направио фаул. Два пенала извео је бразилац успешно оба пенала - 17:25.

9' Прави фаул у нападу при продору Јаго дос Сантос. Занимљиво да је лопту на половину Звезде пренео Смајлагић. Играо је одличну одбрану на Аврамовићу Звездин Бразилац. Није Дожиер реализовао напад, потом Смајлагић прави фаул, а Тоби реализује лак напад под кошем - 15:23. Још једном потом Дожиер са полудистанце бива непрецизан али исправља Трифуновић.

8' Нанели је покушао један на један. Промашио је. Успео је Смајлагић да ухвати лопту, притом га је Тоби фаулирао. Сигуран је само једном био центар Партизана за 15:21

6' Ушао је Милош Теодосић и погодио брзу тројку, а онда без гледања проиграо Гедраитиса за нову тројку 11:21.

5' Сјајно је организовао домаћи тим напад, а завршио га је закуцавањем Камински. Расположен је Анђушић - тројка за 11:11. Уписује са друге стране Нејпир лаке поене, потом Митровић краде па губи лопту, а све је завршено промашајем Анђушићем и закуцавањем на лоб пасу Боломбоја. Одлично му је додао Нејпир.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ОВО НИКО НИЈЕ ОЧЕКИВАО! Велике звезде Хрватске дошле на дерби Партизан - Звезда (ФОТО)

4' Плус седам Звезде. Одлично је Давидовац финтирао, додао до Митровића, који је био сигуран у рекету. Направио је након минута одмора, који је тражио Обрадовић, СМајлагић фаул у нападу. Прекида Анђушић серију Звезде. Боломбој је пробао након тога против Смајлагића у рекету, непрецизан је.

3' Покушао је Ледеј у стилу Дирка Новицког, био је непрецизан. Покушао је Нејпир за три, био непрецизан, Гедраитис из другог напада био је сигуран 4:9.

2' На другој страни лагано сада Боломбој поентира. Камински у рекету бива фаулиран управо од стране Боломбоја. Имаће два пенала, погодио је - 4:4.  Промашио је сада Гедраитис, имао други напад гостујући тим, а Џоел Боломбој искористио је мисмеч ситуацију против Нанелија.

1' Почео је дерби нападом Звезде. Одлично су комбиновали Рокас Гедраитис и Боломбој. Први је лагано поентирао - 0:2 Код црно-велих прве поене постигао је Ледеј.

19.55 - Овације је доживео Жељко Обрадовић, тренер Партизана, приликом изласка на паркет:

19.49 - Партизан је објавио поменути снимак испред свлачионице, док апсолутна тишина црвено-белих на друштвеним мрежама помало плаши њене присталице.

19.45 - Пре изласка на терен, занимљива сцена десила се испред свлачионице Партизана.  Црно-бели су се окупили, а онда им је искусни Данило Анђушић поручио: "Без обзира на све, знамо колико је ова победа важна и нашим навијачима, и нама самима. Зато, борба до краја и... да победимо!", поручио је Анђушић саиграчима на енглеском, а Алекса Аврамовић се продрао "Ајмо, let's gooooo".

19.44 - Изалазак црно-белих на терен на коме су прошле седмице добили "вечитог ривала" у Евролиги.

19.40 - Пре четири дана, у победи Партизана над Звездом у Евролиги, Понитка није играо, а Пантер је на терену провео скоро пуних 28 минута и за то време постигао осам поена, уз две асистенције. Са друге стране, на том мечу Немања Недовић и Бранко Лазић нису играли за Звезду, а Ханга је за (попут Пантера) малтене 28 минута, убацио 11 поена, уз четири скока и две асистенције. Дакле, више поена "фали" Звезди на овом мечу, три, али црно-белима недостаје - капитен...

19.30 - Проблеми за "вечите"! На једној страни нема Матеуша Понитке и Кевина Пантера, а на другој Немање Недовића, Бранка Лазића и Адама Ханге.

УОЧИ МЕЧА

Партизан је у последњем колу изгубио од Меге, а на евролигашком дуелу због повреде је остао без Кевина Пантера. Док црвено-бели имају мотив реванша због пораза у европском дуелу.

Што се АБА лиге тиче, београдски клубови су уз Будућност и Игокеу тимови са најбољим стартом у АБА лиги, што се по снази оба састава и очекивало.

Отежавајућа околност за Партизан је повреда капитена Кевина Пантера, ког неће бити две недеље на терену, а свакако је Американац у претходне две утакмице бележио лоше партије. Већи терет у креацији поена ће пасти на остале бекове.

ПЕТ ГОДИНА БЕЗ ПОБЕДЕ ГОСТА ПРЕД ПУБЛИКОМ

Последњу победу тима који гостује у АБА лиги остварила је Црвена звезда 23. новембра 2020. године (85:86), али тада се због вируса корона играло без публике.

Црвено-бели су такође последњи славили пред гостујућим навијачима када је било публике на трибинама 24. новембра 2018. године (71:77).

РЕЧ ТРЕНЕРА ПАРТИЗАНА - Жељко Обрадовић: Нека се након меча прича само о кошарци

- Прилично неуобичајена ситуација да одмах након евролигашког дербија играмо против Црвене звезде и у АБА лиги. Била је веома тешка та прва утакмица и очекујем да нас иста таква очекује и сутра. Изузетну важност има утакмица. Оно што је за нас најважније, то је да у ситуацији у којој се налазимо са повредама, сви играчи који су у спремни и здрави, пруже свој максимум. Очекујемо поново изванредну атмосферу какву су направили у евролигашкој утакмици наши навијачи. Да све протекне у кошаркашкој атмосфери и да се након меча прича само о кошарци, рекао је Обрадовић.

РЕЧ ТРЕНЕРА ЗВЕЗДЕ - Јанис Сферопулос: Даћемо све од себе, јако важна утакмица

- По други пут у четири дана очекује нас утакмица са истом противником. Свесни смо да нас очекује потпуно другачија утакмица од претходне. Из ње треба да извучемо закључке. Ово је АБА лига која нам је јако важна, даћемо све од себе јер нам је и ова утакмица јако важна, рекао је тренер црвено-белих.

БОНУС ВИДЕО: Они су наш понос! После Ђоковића, Јокићу уручено значајно признање