ЕВРОЛИГА ИЗНЕДРИЛА ДРАМУ ЗА ПАМЋЕЊЕ: Олимпијакос у невероватној утакмици нокаутирао Партизан

19. 10. 2023. у 22:43

КОШАРКАШИ Партизана поражени су у нервероватној утакмици после продужетка од Олимпијакоса са 98:94 (28:21, 21:22, 10:26, 26:16, 13:9).

Фантастична утакмица одиграна је у дворани "Мира и Пријатељства". Црно-бели су пропустили велику прилику да направе брејк и славе на једног од најтежијих гостовања у Евролиги.

Имао је Јоргос Барцокас проблема са повредама, па на овом мечу није могао да рачуна на Шекила Мекисика, Лука Сикму и Игнаса Браздеикиса. И Жељко Обрадовић је на овом мечу био лишен помоћи Матеуша Понитке.

Шта рећи о мечу осим да је био сјајан. Играо је боље тим из Пиреја у првом полувремену, на велики одмор је отишао са шест поена предности - 49:43.

Ипак, друго полувреме је почело нестварно за госте. Закључно са крајем првог дела сусрета црно-бели су направили серију 20:2, а предњачио је Ален Смаилагић који је постигао 11 поена узастопно. У том моменту за све на паркету се питао "парни ваљак" који је у једном моменту дошао до +14 - 53:67, док је у последњи период ушао са десет поена вишка - 59:69.

Проблеми са фауловима правили су доста проблема Партизану. Из игре је испао најпре Френк Камински, потом Пи Џеј Доужер и Ален Смаилагић. Искористио је Олимпијакос скраћену ротацију ривала и мало по мало топио предност. Поенима Јанулиса Ларенцакиса са линије пенала тим из Пиреја је отишао на +3 - 85:82. Домаћин није правио фаул што је искористио Џејмс Нанели и погодио тројку вредну продужетка.

У додатних пет минута узбуђења су се наставила. Играло се кош за кош до пред крај, када су црвено-бели успели да преломе сусрет и дођу до другог евролигашког тријумфа ове сезоне.

Најефикаснији код победника био је Јанулис Ларенцакис са 19 поена, док је Никола Милутинов постигао 16. На другој страни највише се истакао Зек Ледеј са 18, пратио га је Кевин Пантер са 17.

Олимпијакос сада има учинак 2-2 и у наредном колу дочекује Ефес. Партизан је на 1-3 и у 5. рунди Евролиге дочекаће Црвену звезду у вечитом дербију.

Олимпијакос - Партизан 98:94 (28:21, 21:22, 10:26, 26:16, 13:9)

Дворана: "Мира и Пријатељства". Гледалаца: око 10.000. Судије: Кармело Патернико (Италија), Ђорди Алијага (Шпанија) и Марио Мајкић (Хрватска).

Олимпијакос: Вокап 11, Вилијамс-Гос 9, Кенан 11, Лунцис 2, Ларенцакис 19, Папас, Фал 5, Папаниколау 10, Питерс 15, Милутинов 16, Танулис, Абоси.

Партизан: Вукчевић, Ледеј 18, Аврамовић 5, Копривица, Пантер 17, Смаилагић 16, Јарамаз, Нанели 12, Трифуновић, Анђушић 11, Доужер 6, Камински 9.

Продужетак: Олимпијакос - Партизан 98:94

45' - Опет је Аврамовић фаулиран, а сада је до краја остало 5,7 секунди. Био је репрезентативац Србије половичан. Ледеј је након тога фаулирао Вокапа који ће имати два бацања. Оба је погодио.

45' - Кренуо је Милутинов снажно на закуцавање, но фаулом га је зауставио Ледеј. Ипак, за разлику од прошлог пута сада је био половичан. Изгубио је Пантер лопту, а онда је Вилијамс-Гос кренуо на продор и погодио је флоутер. Није желео Олимпијакос да му се поново оно са финиша утакмице, па је Ларенцакис фаулирао Аврамовића који ће на линију пенала. Оба пута је био прецизан. Сада ће се решавати све у пенал завршници. До краја утакмице је остало још 8,6 секунди. Опет је Јанулис оба пута погодио.

44' - Још један тежак шут је узео Кевин Пантер, али успео је да га погоди преко Папаниколауа.

43' - Опет је Милутинов био прецизан са линије пенала. Данас је на 11/12 са црте. До сада му је рекорд на јендом мечу био девет погођених.

42' - Утакмица је завршена за Доужера који је направио пети фаул. До поена је стигао Томас Вокап поготком са полудистанце. Добра контра гостију и лаки поени Нанелија.

41' - Продужетак је почео поенима Доужера са полудистанце. На другој страни Милутинов је поентирао са линије пенала.

Четврта четвртина: Олимпијакос - Партизан 85:85

40' - Нанели је фаулирао Ларенцакиса који је наставио да поентира са линије пенала. Није Олимпијакос направио фаул и Нанели је погодио тројку уз звук сирене, па ће се играти продужетак.

40' - Потом је Анђушић фаулирао Ларенцакиса који је ишао на линију пенала и био је прецизан и он је оба погодио и вратио је предност тиму из Пиреја. Тајм-аут је затражио Обрадовић на 17,7 секунди до краја. Хтео је Кевин Пантер да буде херој, но услед добре одбране изгубио је лопту тако што је прешао на половину противника. Одмах је тајм-аутом реаговао Барцкоас на нешто више од 6,8 секунди.

Screenshot / EuroleagueTV

40' - Крнеуо је снажно на продор Папаниколау и успео да изнуди фаул од Доужера за два слободна бацања. Погодио је оба пута. На другој страни Пантер је најпре промашио тројку, а потом и дугу двојку.

39' - Још једну тројку је постигао Смаилагић. Невероватна утакмицу игра центар црно-белих.

38' - Сада је Пантер узео ствари у своје руке и успева да поентира са полудистанце. Потом је Доужер фаулирао Ларенцакиса који ће имати три слободна бацања. Погодио је свако. Сада је права драма у Пиреју.

37' - Одличан напад Пантера. Наскочио је и поентирао са полудистанце и сада има 13 поена. Добар напад Олимпијакоса и тројка Ларенцакиса из левог корнера.

36' - Ушао је Аврамовић у игру после дужег времена и изгубио је лопту, што је омогућило лако закуцавање Папаниколауу. Обрадовиће је због тога морао да позове минут одмора.

35' - Права јурњава у последњих неколико напада и то је мало смирио поенима из продора Ларенцакис.

34' - Успео је Пантер да се избори за три слободна бацања, ипак погодио је два од три.

33' - Вратио се Смаилагић и наставио тамо где је стао, али тим из Пиреја опет погађа ван линије 6,75. Сада је прецизан био Папаниколау.

32' - Битан кош постиже Пантер. Одлучио је да игра један на један са Вокапом и погодио је тежак шут. На другој страни је управо Вокап погодио тројку.

31' - Смушен напад Олимпијакоса, потом украдена лопта и поени Ларенцакиса. Потом након промашаја Пантера до лаких поена долази Милутинов. Одмах то тајм-аутом сече Обрадовић.

Трећа четвртина: Олимпијакос - Партизан 59:69

30' - Милутнов је везао три поена са линије пенала и колико-толико смањио вођство противника. Сада је Ледеј преузео диригентску палицу у нападу и све погађа. Тројку је на другој страни погодио Питерс.

29' - Користи Партизан зналачки то што је ривал у бонусу. Овога пута је Ледеј погодио оба слободна бацања. Сјајан потез Ледеја након поена, украо је лопту и успео је да натера Питерса да направио неспортску личну грешку. Опет је одлични Американац оба пута био прецизан.

28' - До прве двоцифрене предности су дошли гости након што је прецизан са линије пенала био Анђушић - 53:63.

27' - Успео је опет дугу двојку да погоди Питерс који за сада једини види кош ривала у овом делу меча. Сјајан продор Нанелија и кош преко Милутинова. Одлично делује Партизан у овим моментима.

26' - Тројку је погодио и Анђушић, потом и Пантер двојку за нестварну серију од 20:2. Олимпијакос је за шест минута у трећем кварталу постигао само два поена. Морао је тајм-аутом да реагује Барцокас.

24' - Нестварно! Све поене за црно-беле у трећој четвртини постигао је Ален Смаилагић. Нема Фал решење за њега, па је у игру ушао Милутинов.

23' - За мање од два и по минута центар црно-белих успео је да постигне девет поена. Серију Партизана од 13:0 прекинуо је Питерс поготком са полудистанце.

22' - Фантастично је трећи квартал отворио Смаилагић. После две тројке, успео је да се избори и за два бацања, био је половичан прецизан, али вратио је вођство гостима.

21' - Друго полувреме Партизан почиње тројком Алена Смаилагића и серија рачунајући и финиш првог дела је 7:0. Још једном успева Смаилагић да погодио шут ван линије 6,75.

Друга четвртина: Олимпијакос - Партизан 49:43

Олимпијакос је у првом полувремену шутирао за два 8/16 (50%), за три 7/18 (38,9%), док је са линије пенала није био непогрешив 12/12. Партизан за два има учинак 9/15 (60%), за три 5/13 (38,5%), а слободна бацања 10/12. У скоковима је 17:15 за домаћина, у асистенцијама је 9:9.

30' - Партизан је успео да одбрани последњи напад. Непрецизан у шуту за три био је Питерс.

30' - Врло тежак шут је погодио је Анђушић, а потом је Пантер украо лопту и на крају је тај напад гостију поенима завршио Камински. Први пут минут одмора на овом мечу је затражио Јоргос Барцокас.

30' - Агресивну одбрану одиграо је Кенана на Аврамовићу, на крају је успео да му украде лопти опет одведе свој тим на двоцифрену предност - 49:39. Тајм-аут је затражио Обрадовић.

29' - Други пут ван линије 6,75 прецизан је био Френк Камински. У стрелце се за Олимпијакос уписао и Михалис Лунцис.

27' - Опет офанзивни скок представља проблем за Партизан. Промашај Папаниколауа поправио је Милутинов који је дошао до шест поена.

25' - Ледеј се опет нашао у тешкој ситуацији и опет је успео да дође до поена, а потом се у стрелце уписао и Аврамовић, а потом је Камински био половичан за серију црно-белих 5:0.

24' - Ван линије 6,75 прецизан је био и Вилијамс-Гос. Доста добрих позиција за шут имао је домаћин. Потом је до лаких поена дошао Вокап.

23' - Тројку је вратио Кенан. Служи одлично шут бившег играча Уникса. Одмах је тајм-аутом реаговао Жељко Обрадовић. Црно-бели нису одиграли добар напад, али Ледеј је успео да измисли кош.

22' - Ледеј је изнудио фаул за три слободна бацања и свако је реализовао. Чудно је за Олимпијакос шутирао Вилијамс-Гос и погодио је. На другој страни Анђушић је био прецизан ван линије 6,75.

21' - Успео је да поентира Нанели после доброг продора. Није било лако пошто је морао да пребаци Милутинова. На другој страни Кенан је постигао другу тројку на утакмици - 31:23.

Прва четвртина: Олимпијакос - Партизан 28:21

Партизан као и на мечу са Барселоном и сада има проблема са офанзивним скоком. Домаћин је у првом кварталу ухватио чак шест лопти под обручем црно-белих.

10' - Прве поене на овом мечу постигао је Никола Милутинов. Репрезентативац Србије је погодио оба слободна бацања. Прву четвртину поена са линије пенала је окончао Најџел Вилијамс-Гос.

9' - У стрелце се уписао и Доужер. Он је поентирао са линије пенала. Након тога је био прецизан и са полудистанце. Сам је на 45 степени остао Јанулис Ларенцакис и успео да погоди за три.

8' - На другој страни Фал је закуцао, а потпуно безпотребно је фаул направио Камински. Био је прецизан и са пенала. Кренуо је шут Партизан, пошто је ван линије 6,75 прецизан био и Џејмс Нанели.

7' - Ледеј је кренуо од коша до коша и поентирао је. Потом је Питерс успео да погоди уз фаул Каминског. Реализовао је и бацање након тајм-аута. После двоје и тројку је погодио Ледеј.

5' - Домаћин је направио серију 8:0 након тројки Питерса и Кенана и снажног закуцавања Фала.

4' - Важи Камински кроз целу каријеру за доброг шутера за три поена. То је показао на старту утакмице у дворани "Мира и пријатељства".

3' - Чак четири офанзивна скока ухватио је Олимпијакос у једном нападу и успели су да се одбране иако је домаћин имао доста шанси да поентира. Опет је Пантер до поена дошао са линије пенала. На другој страни уписао се и Питерс.

2' - Стрпљиво су црно-бели градили напад који је Пантер завршио поготком са полудистанце и то уз фаул. Потом је реализовао и слободно бацање.

1' - Партизан је имао први напад на мечу, али он је био лош пошто је Аврамовић изгуби лопту. Прве поене постигао је Папаниколау који је био прецизан у шуту ван линије 6,75.

Олимпијакос меч почиње у саставу: Томас Вокап, Ајзеа Кенан, Костас Папаниколау, Алек Питерс и Мустафа Фал. Партизан дуел креће у петорци: Алекса Аврамовић, Кевин Пантер, Џејмс Нанели, Ален Смаилагић и Френк Камински.

Уочи меча:

Црно-бели су у Пиреј стигли после пораза од Барселоне, у првој утакмици коју су одиграли у "Арени" ове сезоне. Сада ће прилику за другу победу у најелитнијем кошаркашком такмичењу покушати да издејствују у дворани "Мира и пријатељства."

Ни Олимпијакос није почео сезону онако како је очикивао. Након почетног тријумфа над Панатинаикосом уследили су порази од Барселоне код куће и Милана у гостима. Истина, имао је Јоргос Барцокас проблема са повредама, али против Партизана ван строја би требало да буду Шекил Мекисик, Лук Сикма и Игнас Браздеикис.

Са друге стране, шампион АБА лиге је у Пиреј допутовао ослабљен, лишен помоћи Матеуша Понитке који има проблем са раменом.

Можда би то могла да буде шанса црно-белих за други овосезонски брејк, пошто су до сада као гости савладали Асвел.

Београдски клуб није много шутирао за три поена на мечу са Барселоном. То је нешто по чему је тим Жељка Обрадовића био препознатљив прошле сезоне. На том сусрету имали 33,3% или 4/12 ван линиј 6,75. Екипа из Пиреја је заказала у том сегменту у Милану - 5/19 (26,3%).

Оба тима у овај сусрет улазе са учинком 1-2.

БОНУС ВИДЕО: Топ 10 најбољих поентера у НБА

ДЕНВЕР = ЧУДО: Како је тајна вечера Нагетса на коју није позван само Јокићев омиљни саиграч спасила сезону Николи и НБА шампионима

Денвер и Никола Јокић су били понижени у прве две утакмице са Минесотом. И то понижени пред сопственим навијачима, у мечевима на "миљу надморске висине", у хали која представља најтеже НБА гостовање, али у којој су Тимбервулфси разнели Нагетсе. Са 0:2 као претешким теретом на леђима требало је путовати на два меча у гостима, где је могла да се заврши Денверова сезона, али... све се променило. Сада, после нестварних Јокићевих бравура, Денвер води са 3:2. И, изгледа да је за то крива - вечера. На коју су позвани сви играчи Нагетса, осим једног - Јокићу можда и најдражег. Оног који је летос допутовао у Србију да би се дружио са нашом и светском кошаркашком звездом.

15. 05. 2024. у 22:43