ЗВЕЗДА ПАЛА У НЕВИЂЕНОМ МЕЧУ! Монако на НБА погон утишао црвено-белу Арену

Александар Илић

18. 10. 2023. у 21:57 >> 22:05

ФАНТАСТИЧНУ утакмицу одиграли су Црвена звезда и Монако у трећем колу Евролиге. У сјајној атмосфери Београдске арене боље се снашао Монако који је успео да надокнади заостатак од девет поена и слави 76:82

Црвено-бели су још једном у меч ушли одлично шутерски расположени, те у првој четвртини су дошли до девет поена разлике, иако је у уводна два минута нервоза учинила своје, те ниједан, а ни други тим нису успели да се упишу на семафор.

Ипак, како је време текло игра се отворила, а посебно је у Црвеној звезди био расположен Рокас Гедраитис који је прву деоницу завршио са четири убачене тројке из исто толико покушаја уз укупно 14 поена.

Нејпир на полагању

У другој четвртини Звезда је играла "топло-хладно", те су оба тима правила своје серије. Успео је Монако на крилима Мајка Џејмса и Јакубе Оутара да стигне девет поена дефицита.

При резултату 37:38 "увацио је у пету" Џоел Боломбој, који је уз Немању Недовића и Гедраитиса вратио предност на полувремену - 44:38.

Серијом 7:0 гостију почела је трећа деоница. Одличан је био Браун са четири поена уз тројку Окоба (44:47). Играло се у наставку периода кош за кош, стегли су одбрану играчи Црвене звезде, али нису успели да одговоре на исти начин на другој страни.

Кошаркаши Црвене звезде пред меч са Монаком

Три минута до краја четвртине поново серија Кнежева 6:0 (53:58) Када је било најтеже погодио је тројку Милош Теодосић. Смањили су гости број изгубљених лопти и успели да у последњих 10 минута да уђу уз предност од 63:64.

Великом борбеношћу након промашаја Боломбоја дошла је Звезда до прилике да поведе. Недовић је проиграо Адама Хангу, а он погодио тројку за одушевљење домаћих навијача, надовезао се потом и Недовић из немогуће ситуације за 70:66.

Ипак, до краја су гости на погон НБА играча успели да преокрену и понајвише захваљујући Мајку Џејмсу славе 74:81. Уписали су "кнежеви" прву победу у Евролиги ове сезоне, а до ње су дошли одличном одбраном у другом полувремену.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА - МОНАКО 76:82 (23:14, 21:24, 19:26, 13:18)

Црвена звезда: Лазаревић, Теодосић 3, Ханга 5, Давидовац 3, Митровић 6, Симоновић 6, Нејпир 7, Тоби, Боломбој 11, Илић, Недовић 15, Геидраитис 20

Монако: Окобо 11, Блосомгејм, Браун 11, Диало 12, Корнели 5, Јајтех, Вокер 2, Мотејунас 9, Тарпеј, Оутара 6, Хол 8, Џејмс 18.

40' Превише простора имали су гости, Џејмс је проиграо Далоа, а он новом тројком утишао је дворану. Погодио је два пенала Митровић за домаће.

38' Погађа Џејмс након дуго времена, на другој страни са пенала Гедраитис - 72:74

37'  Нејпир у овим тренуцима много жели, а мало пружа поново је кренуо сам против свих, неславно се завршило.

35' Вратио је Браун вођство гостима. А да изједначи је имао прилику Нејпир који је кренуо на полагање, а потом послао лопту никоме.

34' Недовић је на сјајан начин проиграо Хангу који је хладнокрвно погодио тројку, те натерао Обрадовића на минут одмора 67:66. Након минута одмора уписао је тројку и Недовић, а прекинуо је Монтејунас серију домаћина 70:68.

33' Половичан је са пенала био Недовић - 64:66

31' Нови поени за госте, прецизан је био Диало, а потом греши Теодосић 63:66

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА 19:26

30' Дели одличан пас Теодосић за Боломбоја - 63:64.

29' Погодио је Хол, одговорио Боломбој на другој страни.Одмах Хол закуцава - 61:64.

27' Погодио је одмах након уласка у игру Теодосић за три, потом на другој страни Џејмс, па Недовић за 58:60.

26' Мајк Џејмс из немогуће ситуације погађа за 53:58, пре њега Донатас Монтејунас био је заборављен под кошем Звезде. Нова серија гостију 6:0.

25' Стегла је одбрану Звезда, али на другој страни стегла се рука Ханги из тешко израђеног напада. Промашио је флоутер, а потом и усамљен под кошем погађа први обруч.

Душко Ивановић и Саша Обрадовић пред меч Црвена звезда - Монако

24' Права резултатска клацкалица у овим тренуцима. Шабаз Нејпир погађа, одмах стиже одговор - Окобо прецизан уз фаул - 50:52. Заборавили су гости на Давидовца који погађа тројку.

23' Нема ритма домаћих на почетку, уз учестале прекиде прве поене постигао је Симоновић. Одмах је одговорио Џејмс, али још једном након тога сигуран је био Симоновић - 48:47

22' Нова мини серија гостију. Погодио је Браун за три. Није успео из угла да одговори Симоновић. Новим поенима Брауна Ивановић је приморан да тражи минут одмора.

21' Лош напад Црвене звезде, морао је да га приведе крају Адам Ханга шутем са велике удаљености, непрецизно. Био је Џејмс на ивици корака, право ниоткуда извукао је асистенцију за усамљеног Окоба који погађа тројку - 44:41.

Милош Теодосић / Црвена звезда - Монако

- Изгубили смо неколико лопти, то је био проблем. Потребно је да контролишемо противничку транзицију. То је кључ за наставак меча, поручио је Саша Обрадовић.

- Задовољан сам, стрпљиви смо и у одбрани и у нападу, то је кључно, рекао је Душко Ивановић на полувремену.

- Морамо у другом полувремену да припазимо на изгубљене лопте, јер је Монако екипа која јако воли да трчи (контранападе) и постиже лаке кошеве - рекао је пред краткотрајни одлазак у свлачионицу Рокас Гиадраитис, који је у првих 20 минута постигао 18 поена, уз 4/5 када се о шутирању тројки ради.

КРАЈ ДРУГЕ ЧЕТВРТИНЕ 21:24

20' Сада серија Звезде 7:0, погодио је тројку Недовић, а потом сјајно закуцао Боломбој.

19' Направили су гости серију 5:0 након минута одмора. Погодио је тројку Оутара, а након јефтино изгубљене лопте Нејпира, погодио је Корнел за 37:38. Фаулиран је био Боломбој, погодио је два пута са пенала - 39:38

Шабаз Нејпир и некадашњи саиграч Кемба Вокер током евролигашког дуела

18' Попио је "блокаду" Окобо, а на другој страни уследила је контра коју је Гедраитис својим 18. поеном решио у корист домаћих.

17' Са пенала је потом Рокас Гедраитис зауставио серију гостију 31:31. Нови поени Хала за Монако, а онда мајсторија Нејпира који проналази Боломбоја. Пробудила се Звезда, погодио је из друге шансе и Марко СИмоновић - 35:33

16' Оутара Јакуба погодио је тројку, а потом Теодосић губи лопту и прави неспортски фаул над Диалоом. Имала је домаћа екипа 9 поена предности, а након два успешна пенала сада гости воде 29:31.

Милош Теодосић - продор преко Џона Брауна

15' Алфа Дало и Мајк Џејмс вратили су у живот госте. Погодио је четврту тројку Џејмс за 29:26.

14' Прецизан је два пута био Недовић, на другој страни са пенала такође сигуран био је Донта Хал - 25:18. Казнио је на другој страни промашај Далибора Илића Мајк Џејмс новом тројком.

13' Промашио је Нејпир за три, потом до лопте успева да дође Митровић који је био непрецизан у рекету.

12' Покушао је Ели Окобо да пређе Нејпира, а кошаркаш Звезде лако је дошао до лопте. На другој страни Браун га је фаулирао. Ивановић је сматрао да је то неспортски фаул - тражио је челенџ, али је био неуспешан.

11' Кемба Вокер одлично проналази Џона Брауна који са полудистанце прекида серију домаћина - 23:16.

Саша Обрадовић током дуела Црвена звезда - Монако

ПРВА ЧЕТВРТИНА 23:14

10' Сјајна игра Звезде. Четири тројке погодио је Гедраитис, једну је додао Нејпир и то из девет покушаја. Завршио је лаганим полагањем Нејпир прву деоницу.

9' Поиграва се у рекету Недовић, сјајним флотером разбио је одбрану. Далеко је потом од тројке био Вокер. На другој страни његов колега са колеџа показао му је како се то ради, погодио је тројку са велике удаљености - 21:14

8' Не намерава да стане Рокас Гедраитис. Чиуни се да може са сваке позиције да погоди, већ је убацио четири тројке. Дебитовао је за госте и Кемба Вокер.

6' Спавао је у рекету Тоби, дошли гости до лаких поена, а онда на другој страни другу тројку погодио је Рокас Гедраитис - 10:11

5' Најрасположћенији је на страни Монака Џејмс који је погодио тројку, на другој страни одлична одбрана "кнежева", а потом на срећу домаћина промашај Џејмса са дистанце.

4' Интелигентно је Монтејунас направио простор Окобу који је казнио лошију одбрану.  Брзо је дошао до петог поена Рокас Гедраитис, одличном одбраном дошао је до транзиције и лаганог закуцавања - 7:6.

3' Адам Ханга отвара меч за домаће. Дошао је до нешто лакших поена. Потом промашује Окобо тројку. На другој страни из угла Гедраитис погађа за 5:4

2' Тек први поен на мечу постигао је Монтејунас. Доста нервозна игра на обе стране. истичу се одбране. Погодио је ипак тројку Мајк Џејмс - 0:4

1'  Притисак је учинио своје, меч је почео изгубљеном лоптом гостију, промашио је тројку Симоновић. Који потом прави и две личне.

УОЧИ МЕЧА

19.55 - Поновно окупљање Шабаза Нејпира и Кембе Вокера.

18.28 - Кошаркаши Монака стигли су у Београдску арену, а међу њима је и НБА звезда Кемба Вокер.

Црвено-бели су у другом колу поражени након преокрета од Жалгириса са 79:74 на гостовању у Каунасу, а сезону су почели убедљивом победом над Асвелом са 93:74 пред пуном "Београдском ареном".

После победе у Чачку над Борцем 93:87 у трећем колу АБА лиге намеравају да се на свом терену врате на победничку стазу и у европском надметању.

Вечерашњи ривали су до сада три пута одметавали снаге на терену, а Монако води у победама са 2:1.

Током прошле године екипа из Кнежевине славила је најпре у пријатељском припремном мечу, а потом и у утакмици Евролиге са 85:77, али су им се црвено-бели на почетку године убедљиво реванширали надигравши их са 92:68.

БИТКА БЕКОВА КАКВУ ЕВРОПА НЕ ПАМТИ

Црвена звезда је довела мађионичара, Милоша Теодосића у своје редове. Поред некадашњег МВП Евролиге тим са Малог Калемегдана појачали су и Шабаз Нејпир, некадашњи НЦАА шампион са богатим искуством у НБА лиги. Бековску линију допуњују Јаго дос Сантос, уз Немању Недовића.

Монако је у своје редове довео НБА звезду за коју се очекује да ускоро дебитује. Кембу Вокера муче повреде, али би требало да вечерас у саставу буде и четвороструки НБА ол-стар играч. Занимљиво је да су Нејпир и Вокер 2011. године заједно наступали за универзитет Конектикат, са којим су освојили НЦАА титулу.

Повреда мучи и некадашњег кошаркаша Црвене звезде, Џордана Лојда.

Са друге стране, (усамљена) звезда Монака претходне сезоне био је Мајк Џејмс, коме недостаје 42 поена да постане четврти играч у Евролиги са 4.000 или више поена, а пре њега то су успели Василис Спанулис, Нандо де Коло и Хуан Карлос Наваро.

РЕЧ ТРЕНЕРА ЗВЕЗДЕ - Ивановић: Кошарка се игра 40 минута

- Свака утакмица Евролиге је битна, нарочито ова, након пораза у Каунасу. Биће тешко, против одличне екипе која је према свим прогнозама пре почетка важила за фаворита да иде на Фајнал фор, која има изванредан квалитет. Нису почели баш добро, али зато ће бити још опаснији. Морамо да будемо фокусирани и спремни за тежак меч и вероватно 40 минута уједначене игре. Сигурно ће играти концентрисано и снажно, па и ми морамо тако. Кошарка је спорт где 40 минута мора да се игра, не 35 или 39. Морамо бити спремни, да играмо са много стрпљења. Монако игра изузетно чврсто у одбрани и квалитетно у нападу. Кључ ће бити наше стрпљење у нападу и одбрани, рекао је Ивановић.

РЕЧ ТРЕНЕРА МОНАКА - Обрадовић: Утакмица са Звездом прави изазов

-Искрено, још увек тражимо нашу најбољу хемију, посебно у нападу. Морамо да побољшамо неке ситне ствари које праву разлику. Играћемо са тимом који циља да буде у прва четири, у вероватно најтежој дворани у Европи. Играње против Црвене звезде на гостовању је увек тешка утакмица. Они су још јачи тим него прошле године. Утакмица са Звездом у овој фази је прави изазов. Наравно, анализирамо наше противнике и спремамо се. Али, у овој фази сезоне, први фокус мора бити на нама самима. Морамо да се концентришемо пре свега на нашу игру, наше одлуке на терену, да бисмо равнотежу усмерили у правом смеру, поручио је Обрадовић.

Занимљиво ће бити и на клупама. Звезду предводи Душко Ивановић, а на клупи "кнежева" је велики звездаш Саша Обрадовић.

БОНУС ВИДЕО: Топ 10 најбољих поентера у НБА

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)