ИТАЛИЈАНИ НАМ УШЛИ ПОД КОЖУ: Пораз није највећа брига Србије 15 дана пре старта Светског првенства

В. П.

09. 08. 2023. у 22:40

БРОЈ разлога за оптимизам пред Светско првенство из дуела са Грчком на Акрополис купу, смањио се после другог наступа „орлова“ на турниру у Атини.

Screenshot / ЕПТ

Србија је изгубила од Италије (88:89), свог џелата у последње две године, али више од пораза у једном припремном мечу брину озбиљни недостаци у тимском идентитету на само 15 дана до почетка Мундобаскета.

Селектор Пешић је отворио утакмицу са три промене у стартној петорци у односу на претходну са Грчком. Аврамовић као плејмејкер, Богдановић и Добрић на шутерским поцијама, Никола Јовић и Милутинов на центарским. Дан раније „орлови“ нису могли да погоде ни грчко острво с тројкашке дистанце, али су у уводним минутима овог меча убацили пет из седам покушаја. По две Аврамовић и Добрић, једну Јовић за предност 28:11.

Разлика је била нереална, као и високи проценти реализације који су драстично опали у другој четвртини. Прецизније, наш тим је у том периоду промашио свих осам шутева ван линије 6,75. Већина је била изнуђена недостатком нападачке идеје када су терет креације делили Гудурић и индиспонирани Недовић. Упознали смо неке нове италијанске адуте, младог Спањола који се нашао у епицентру ескпресног повратка „азура“. Да није било прискакања Милутинова на офанзивном скоку и украдене лопте Аврамовића у завршници полувремена, противник би стигао до преокрета пре одласка на одмор.

ПЕШИЋ: НИЈЕ ИЗГОВОР, АЛИ...

СЕЛЕКТОР Србије Светислав Пешић:

- Имали смо успоне и падове као и против Грчке, од веома добрих решења у одбрани и нападу до губитка континуитета у дефанзиви. Говорили смо о томе да нам је главни задатак одбрана од транзиције. Грци су нам дали само шест поена, Италијани чак 23. Није оправдање, али имали смо веома тешку утакмицу дан раније, у којој смо потрошили доста енергије. Почели смо одлично у нападу, али смо касније дозволили Италији да продором и екстра пасом дође до шута за три поена. Нашли смо начин на дођемо у ситуацију да победимо, што је увек важно, али је у овом тренутку најважније то што смо имали једну овакву фајтерску утакмицу.

Није се дуго чекало на тај тренутак. Италијани су нас заскочили агресивном одбраном и брзим нападачким решењима преузели вођство у раној фази треће деонице. Прорадио је шут Маринковића, који нам је помогао да не потонемо у кризном периоду, али су недостаци у нашој игри били јасно уочљиви. Преспоре кретње одбране без довољно жустрине, Богдановић и Гудурић ван тимске игре, препуштени солирању, одсуство везе спољне и унутрашње линије.

У последњој четвртини била је присутна израженија победничка жеља код обе селекције, селектор „азура“ Поцеко зарадио је техничку грешку и притом приредио мини-шоу. Није била довољна жеља да се реванширамо Италији за пораз у осмини финала Евробаскета. Потребно је много више идеје у игри, рекло би се и више минута на терену Аврамовића, посебно када је и даље Стефан Јовић ван терена. Испоставило се да нам је поново пресудио омалени Спису тројком за плус шест, мада су нам наду вратили нападачки одлични Јовић (18 поена) и Богдановић својом првом тројком 7,7 секунди пре краја. Аврамовић је изнуђеним фаулом у нападу омогућио капитену да упути шут за победу, али није био прецизан са полудистанце.

Наредни припремни меч „орлови“ ће играти против Порторика пред својом публиком, 16. августа у „Арени“.

СРБИЈА - ИТАЛИЈА 88:89 (32:19, 15:25, 23:26, 18:19)

ДВОРАНА „ОАКА“. Гледалаца: 500.

СРБИЈА: Петрушев, Н. Јовић 18 (5/6 за два, 2/5 за три, 7 ск, 3 ас), Богдановић 14 (4/7 за два, 1/6 за три), Маринковић 12 (3/8 за три), Раданов, Добрић 8 (2/4 за три), Ристић 6, Гудурић 11 (4/5 за два, 1/5 за три, 6 ас, 4 ск), С. Јовић, Недовић (0/3 за три), Давидовац, Симанић 1, Аврамовић 8 (4 ас), Милутинов 10 (6 ск, 4 ас).

ИТАЛИЈА: Спису 6, Тонут 5, Мели 6 (5 ск), Фонтекио 13 (6 ск), Ричи 9, Спањоло 12, Карусо, Полонара 11 (11 ск), Диуф 5, Северини 9, Проћида 7, Волдентесае, Пајола 2, Датоме 4.