ДЕБАКЛ СРБИЈЕ НА ЕВРОПСКОМ ПРВЕНСТВУ: "Лавице" понижене од Белгије у четвртфиналу

22. 06. 2023. у 16:40

КОШАРКАШИЦЕ Србије неће одбранити титулу на Европском првенству које се игра у Словенији и Израелу. Од наше репрезентације боља је Била Белгија која је славила 93:53

ДЕБАКЛ СРБИЈЕ НА ЕВРОПСКОМ ПРВЕНСТВУ: Лавице понижене од Белгије у четвртфиналу

ФИБА. Баскетбалл

Од подмлађеног тима Марине Маљковић боље су биле кошаркашице Белгије које су велику предност стекле у првој четвртини, а потом је одржавале до краја меча. Колико су надмоћно вечерас играле Белгијанке најбоље говори податак да је Ема Месеман направила трипл-дабл.

Нису добро актуелне шампионке Европе отвориле меч. Белгија је направила серију 10:0 на старту и то након три минута игре. Имала је Србија скок у нападу, али ништа више од тога. Добро су Белгијанке затвориле рекет и задавале доста проблема Српкињама које нису проналазиле отворени шут. Посебно су се код ривала истакле Ема Месеман, Чули Малеман, као и Кара Линскенс.

"Лавице" су тек након пет минута игре "откључале" обруч. Уписала је прве поене Ивон Андерсон, али је брзо одговорила Антонија Делер за 17:2. Већ поменута Линскенс је за седам минута постала прва двоцифрена играчица на мечу, а тим Марине Маљковић није пронашао решење за њу.

Иако је Србија знатно подмлађена на овом Европском првенству може се рећи да су кошаркашице наше земље одиграле једну од најгорих четвртина у скоријем периоду, те је након 10 минута предност Белгије била 28:8.

Архивирале су прву четвртину кошаркашице Србије, које су знатно боље отвориле други период игре, где су серијом 8:0 (поенима Ивон Андерсон и Мине Ђорђевић) смањили заостатак на 31:16. Уследила је нова серија Белгије коју је предводила Кјара Линскенс, а до полувремена јој се и Ема Месеман прикључила као двоцифрена играчица, те понајвише захваљујући поменутом двојцу ривалке наше репрезентације имале су предност 49:31.

Упитала је Марина Маљковић играчице у полувремену чега се плаше, подсетила их против кога играју, односно да на другој страни није Америка, то ипак није дало резултата. Долазе након четири минута игре у трећем периоду ривалке до 57:31, а пет поена у серији везала је Џули Алеманд.

Захуктала се Ивон Андерсон у трећем периоду погодила је осам од својих 14 поена, али шта год да су наше играчице урадиле, одмах то на другој страни анулирале су Белгијанке. Додатно је ствари српкињама отежавала Ема Есмеман која је већ у трећој четвртини остварила дабл-дабл - 15 поена и 12 скокова (71:45).

Иако је пред последњих 10 минута утакмица била већ решена, нису играчице Белгије спуштале гас. Прва петорка била је на старту деонице на терену, те потпуно оправдано имале су вођство 79:45 шест минута пред крај меча. Додатна главобоља био је податак да су за седам минута кошаркашице Србије постигле свега два поена, те су заслужено поражене.

Белгија - Србија 93:53 (28:8, 21:23, 22:14, 22:8)

Белгија: Гелдоф 3, Мбака 8, Мејси 2, Рамет, Ресимонт 9, Алеманд 15, Делаер 9, Линскенс 14,  Беки Мејси 2, Ема Месеман 15, Мунуга 2, Ванлу 14.

Србија: Андерон 20, Чађо 9, Ђорђевић 8, Јанковић 4, Раца, Црвендакић 2, Јовановић 2, Катанић 2, Крајишник, Ногић 6, Станковић, Топузовић.

Белгија - Србија 87:48

40' Рутински су кошаркашице Белгије меч привеле крају.

39' Ема Месеман долази до историјског трипл-дабл учинка.

35' Србија је без коша до сада у четвртој четвртини. Док се у репрезентацији Белгије уписује сада и Максуела Мбака.

34' Мотивисане су Белгијанке,те поеном Еме Месеј са пенала долазе до великих 79:45. Занимљиво је да ривалке наше репрезентације и даље играју са првом петорком, односно играчаицама које су постигле више од десет поена на мечу.

32' Антонија Делер постигла је девети поен на мечу, а током целог првенства уписала је свега 10.  Белгијанке воде 75:45

Трећа четвртина 22:14

30' Чини се да сваки пут када наше играчице покушају да ухвате корак са ривалкама стигне одговор Лаура Ресимонт је убацила пет поена по уласку у игру, а потом тројку погодила и Есеман за 71:45

28' Захуктала се Ивон Андерсон која је погодила још једну тројку, а за Белгију поене је уписала Месеман - 59:41

25' Прва тројка на мечу Ивон Андерсон за 57:36. Погодила је потом и Ногић са полудистанце.

23' Џули Алеманд погодила је пет везаних поена, потом прве поене уписује и Александра Црвендакић 57:33.

22' Два неуспешна напада Србије. Поново до +21 долази Белгија.

21' Весеман губи лопту, промашује шут Црвендакић, а лопта се одбија Андерсоновој која бива блокирана, ипак, поново долази до лопте, а Тина Крајишник одлази на линију пенала, где је оба пута била непрецизна.

Друга четвртина 21:23

20' Јована Ногић се уписала у стрелце, а Делер тројком враћа Белгију на 49:31

19' Ипак, још увек Маринине "лавице" нису пронашле одговор за Ему Месеман која са 13 поена одржава предност своје репрезентације.

18' Саша Чађо са две тројке разбија ритам ривалки - 43:29

13' Ванлу наставља са фантастичном игром. Погодила је нову двојку, а промашила је потом Маша Јанковић.

12' Настављају Белгијанке да решетају. Џули Олманд је погодила тројку. Одговорила је Маша Јанковић двојком, а потом Ивон Андерсон успева да украде лопту  и поентира - 31:14

Прва четвртина 28:8

10' - Двадесет поена предности имала је Белгија након 10 минута игре. Џули Ванлу погодила је за 28:8, оно што брине јесте да су у Србији само Ивон Андерсон, Мина Ђорђевић, Невена Јовановић и Маша Јанковић погодиле.

7' Белгијанке погађају са свих позиција и лако долазе до отворених шутева. Кјара Линскенс

5' Није добро. Србија не успева да дође до прилике за шут, а Белгијанке то користе да дођу до 14 поена предности.

3' Тврд почетак меча. Неколико промашаја наших кошаркашица, а потом Ема Месеман и Линскенс увећавају предност на 6:0. Пет скокова у нападу имала је Србија, а Џули Малеман тера новим поенима (8:0) Маљковићеву да затражи минут одмора.

1'  Кара Линскенс постигла је прве поене на мечу.

УОЧИ МЕЧА СРБИЈА - БЕЛГИЈА

Белгија је изборила директан пласман у четвртфинале ЕП, пошто је освојила прво место у групи са три победе. Србија је била друга у групи Д, а у осмини финала је савладала Велику Британију 66:60.

- У досадашњем току првенства показала се као најбоља екипа. Побеђивале су са 35-40 разлике. Сјајна екипа, предвођена Емом Месеман која је најбољи стралац овог првенства, имају и најбољег асистента. То говори да играју јако добро. Знамо шта та утакмица носи, шта нам је био циљ пре почетка, ово Европско првенство води на Олимпијске игре и то стално треба да нам буде у мислима, изјавила је српска кошаркашица Невена Јовановић.

Победник меча Србија - Белгија играће у полуфиналу са бољим из дуела између Француске и Црне Горе.

Кошаркашице Србије су актуелни шампион Европе, пошто су две године у финалу победиле Француску 63:54.

БОНУС ВИДЕО: „КЛАСИЋИ“ НИКОЛЕ ЈОКИЋА: Где су сада играчи који су бирани испред Сомборца 2014?