ИГРАЋЕ СЕ ЈОШ! Црвена звезда победила Партизан, АБА финале се наставља

18. 06. 2023. у 23:13 >> 23:17

Кошаркаши Црвене звезде победили су Партизан у трећем мечу финала АБА лиге резултатом 91:78, и тако изборили четврту утакмицу у серији која се игра на три победе, јер је сада 2:1.

Најефикаснији у редовима победника били су Недовић са 19, те Митровић и Петрушев са по 16 поена, а код црно-белих Егзум са 16 и Мадар са 15.

Црвено-бели су овом победом изборили право да још једном буду домаћини, а наредни, четврти дуел, на програму је такође у хали "Александар Николић", и то у уторак од 19 часова по средњоевропском времену.

АБА лига, трећа утакмица финала 2022/2023

Црвена звезда - Партизан 91:78 (19:21, 19:20, 24:18, 29:19)

Београд - Хала: Александар Николић; Гледалаца: 7.648 Судије: Јавор, Хордов, Кардум

Црвена звезда: Холанд и Лазаревић нису играли, Вилдоза 14п, 4ос, 5ас, 2ск Кампацо 7п, 6ас, 2ос, Митровић 16п, 7ск, 3ас, Лазић 6, Мартин 7, Добрић 4, Недовић 19, Марковић, Петрушев 16п, 5ск, Бентил 2
Партизан: Ледеј 9п, 5ск, Аврамовић и Копривца нису играли, Пантер 12, Смаилагић 6п, 4ск, Папапетру 2, Егзум 16, Нанели 6, Лесор 4п, 9ск, Трифуновић, Анђушић 0, Мадар 15п, 3ск

КРАЈ! Црвена звезда - Партизан 91:78

39' - Кампацо даје тројку за +15 у корист Звезде.

Факундо Кампацо током треће утакмице АБА финала Звезда - Партизан / Photo: ABA League j.t.d. / Emilija Jovanović

39' - Мадар је изгубио лопту, Митровић поготком после "крађе" разиграног Вилдозе одводи Звезду на 88:74. Смањује Партизан то на 12 разлике кошем Пантера, па тренер Звезде, Душко Ивановић, тражи тајмаут 105 секунди пре краја. Резултат је 88:76.

39' - Мадар погађа тројку, а онда Вилдоза узвраћа истом метом на 1:55 до краја - 86:74 за Звезду.

38' - Прва акција црно-белих после тајмаута: грешка у корацима Дантеа Егузма. Још 2:45 до краја.

38' - Кампацо проиграва Митровића слањем лопте о паркет, а искусни играч потом погађа кош те тренер Партизана Обрадовић тражи тајмаут јер његова екипа губи са 11 разлике, 82:71.

37' - Недовић не греши, +9 за Звезду, 80:71, после чега Смаилагић не погађа кош црвено-белих, који имају нов напад.

37' - После дуже времена, Пантер погађа тројку и Партизан прилази на 77:71. На другој страни терена Трифуновић прави прекршај приликом далекометног шута Недовића, али је незгодно доскочио и држи се за скочни зглоб леве ноге. Недовић ће извести три слободна бацања.

Детаљ са треће утакмице АБА финала Звезда - Партизан / Photo: ABA League j.t.d. / Emilija Jovanović

36' - У овим тренуцима и једни и други греше, Партизан губи лопту, а Добрић у контри 4 на 3 не погађа контру. Тренутно је 77:68, још четири минута и девет секунди до краја.

35' - Не помаже тајмаут црно-белима, Недовић наставља да погађа (седам поена у овој четвртини), а Звезда потом слободним бацањима Мартина одлази на 77:67.

34' - Тражи Жељко Обрадовић тајмаут, јер је Недовић убацио најпре кош уз додатно слободно бацање, потом још једном поенитрао и Звезда долази до великих +8, 73:65.

33' - На -7 је био Партизан, а онда је Мадар убацио тројку - 68:65. Наставља се неизвесна борба у трећем мечу финала. Подсетимо, победи ли Партизан, осваја титулу, а победи ли Звезда, играће се четврта утакмица.

31' - Вилдоза поентира, Звезда одлази на 65:69.

Радост Луке Вилдозе током треће утакмице АБА финала Звезда - Партизан / Photo: ABA League j.t.d. / Emilija Jovanović

Крај треће четвртине, Звезда води 62:59.

30' - Опет је тајмаут Жељка Обрадовића пренуо његову екипу, која је пришла на 60:57, уз пола минута до краја треће деонице.

28' - Филип Петрушев и саиграчи успевају да умире Партизанове нападе и  "мирније" руке одиграју своје акције у нападу, па су повели са 58:53... што после асистенције Вилдозе за Мартина постаје и +7, односно 60:53. Серија 8:1 за црвено-беле.

28' - Са линије пенала Звезда враћа предност, а на другој страни Митровић фаулира Анђушића који је био у продору.

27' - Брз одговор црно-белих, нерешено је, 52:52, после чега Недовић не поентира из продора по чеоној линији, а Анђушић на другој страни промашује тројку.

27' - Промашују и једни и други, греше и једни и други. Важност утакмице узима данак. Факундо Кампацо је, после добре дефанзивне реакције сународника из Аргентине, Вилдозе, у контри Звезде фаулиран, а погодио је, за њега нетипично, само једно бацање - 52:50-

26' - Партизан је искористио Звездин промашај да приђе на 51:50, а неуго затим Филип Петрушев је незгодно пао. Иако самостално напушта паркет, неко време сигурно се неће враћати у игру, мало храмље Звездин кошаркаш и репрезентивац Србије.

26' - После мало "исецкане" игре, услед прекршаја и грешака, меч улази у другу половину 3. четвртине, Звезда води са 51:48 и - промашује шут.

Факундо Кампацо у разговору са судијама током 3. утакмице АБА финала / Photo: ABA League j.t.d. / Emilija Jovanović

25' - Вилдоза враћа предност Звезди, а онда је Мадар пао после дуела са Вилдозом, коме је досуђен 2. прекршај. Резултат је 49:47 за Звезду.

24' - После грешке црно-белих, Митровић изнова поентира, али Мадар погађа тројку - 47:47.

23' - Митровић "двојком" опет преокреће резултат, 45:44

23' - Нанели "враћа" тројку, па и предност Партизану - 43:44.

23' - На истеку другог минута треће четвртине, Бранко Лазић тројком враћа предност Звезди, 43:41.

22' - Митровић из скок-шута, после офанзивног скока, смањује заостатак Звезде на 40:41.

21' - Прокоцкали су црвено-бели свој напад, али су добрим позиционирањем у одбрани спречили погодак ривала из транзиције. Мадар је потом промашио шут са чеоне линије, остало је 38:41.

21' - Црвено-бели су одузели лопту Пантеру, а у контри је Митровић, коме је лопта бежала, успео да се лукаво снађе, па је Звезда добила нову прилику.

21' - Почело је друго полувреме, Партизан има лопту.

Док не почне трећа деоница, ево занимљивих фотографија из хале "Александар Николић":

Крај полувремена, Партизан води са 38:41. После 11 промена вођства. Узбудљивих 20 минута кошарке је за нама. Још толико следи.

20' - Кампацо је надмудрио одбрану црно-белих, додао Петрушеву који је промашио зицер. А онда је Нанели погодио тројку из левог угла. Ипак, прегледаће се снимак, да се види да ли је било гажења линије. Још два секунда до краја друге деонице.

20' - Последњи је минут друге деонице. Недовић је постигао тројку која се није важила, јер је Мартин направио прекршај у нападу. На семафору је 38:38.

19' - Лесор постиже прве поене на мечу (37:36), потом Анђушић краде лопту црвено-белима, па Папапетру погађа кош и Партизан после неколико минута Звездине боље игре опет води - 37:38.

18' - Партизан се пробудио. Анђушић, тачније. Прво кош па додатно слободно бацање, недуго затим тројкка и - 35:34 је само за Звезду која је водила са +5 у прошлом минуту. У међувремену је Петрушев још једном поентирао.

17'  - Звезда продужава своју серију на 7:0, води са 33:28 после поготка Петрушева.

16' - Вилдоза је украо лопту Ледеју, али је пожурио са далекометним покушајем и промашио. Остало је 29:28 за Звезду, после чега је Мадар промашио тројку, а Митровић ухватио лопту. Додао ју је Недовићу, који је закуцао - 31:28.

15' - Девета смена, сада па Звезда води, 29:28 је за домаћина. Још пет минута и 25 секунди до краја полувремена.

Лука Вилдоза слави добар потез на 3. утакмици АБА финала Звезда - Партизан / Photo: ABA League j.t.d. / Emilija Jovanović

14' - Осма смена у вођству, 26:28 је за Партизан.

13' - Сада Партизанов тренер, Жељко Обрадовић, тражи тајмаут, јер је Звезда направила серију 7:0 после минута предаха који је затражио Ивановић - на семафору је 26:25.

13' - Вилдоза погађа тројку, па потом црно-бели греше, а онда Митровић из одбојке поентира - 24:25! Дерби је све занимиљивији!

12' - Двапут у низу поентира Егзум, са четири нова своја поена доноси досад највећу предност једном од учесника финала, Партизан води са 19:25. Недуго затим, тренер Звезде Душко Ивановић тражи тајмаут.

Тренер Звезде Душко Ивановић током 3. меча АБА финала Звезда - Партизан / Photo: ABA League j.t.d. / Emilija Jovanović

10' - Данте Егзум из продора враћа вођство црно-белима и ... то је крај прве четвртине (19:21). Завршена је после много, много буре на терену и ван њега, чак 54 минута у односу планирани почетак дербија. Биће ово дуга кошаркашка ноћ... Пратите је уз портал "Новости"!

10' - Ледеј је из окрета вратио предност Партизану (17:19), после чега је Добрић узвратио са чеоне линије - 19:19.

10' - Кампацо је убацио само друго слободно бацање. А онда је, чим су црно-бели прешли на Звездину половину терена, напад прекинут. Вероватно због преосталог времена на семафору.

9' - Партизан је изнова повео (Пантеровим слободним бацањима), а онда је на другој страни терена Смаилагић фаулирао Кампаца, који ће имати слободна бацања. Лесор, Смаилагић  и Мадар имају по два прекршаја, што може да буде проблем за црно-беле.

9' - Недовић пробија одбрану Партизана, поентира за 16:15. Први његови поени после оне почетне минијатуре.

8' - Партизан тројком Егзума преузима вођство, 14:15, после чега Звезда греши, а онда црно-бели не одлазе на +3 јер су направили прекршај у нападу.

7' - Петрушев (једини уз Недовића у Звездиној екипи који досад није замење) погађа иако фаулиран, али не и слободно бацање - 14:12.

7' - Фаулиран је Егзум приликом брзог продора ка кошу Звезде, па је Партизанов Американац, који је излетео изван терена, раширеним рукама нешто гестикулирао Мартину који га је фаулирао. Скочила је на играча црно-белих публика иза Звездиног коша, добацио је Егзуму нешто Недовић... Емоције на све стране. Партизан је после слободног бацања (погођеног) добио лопту за нови напад.

7' - Фаулиран је Мартин после додавања Кампаца. Направио је потом други део двокорака Звездин центар и погодио кош, што се признало. А после изједначења, слободно бацање је извео прецизно - 12:11 за Звезду после троминутне "паузе" у поентирању.

6' - Егзум промашује тројку, а његов саиграч, Лесор, прави фаул у нападу.

6' - Кампацо је пробао да постигне тројјку са преко седам метара, није био успешан. Напад за црно-беле.

6' - Спикер се обратио публици, замолио да се спортски навија. Играчи су се вратили на паркет, меч се наставља нападом Звезде.

6' - Меч је прекинут! Изгледа да је неко гађао Лесора чим је закорачио на паркет!

6' - Бучна реакција црвено-беле публике после уласка Матијаса Лесора на паркет. На другој страни, улазе у игру Мартин и Кампацо.

6' - Водила је Звезда 9:3, сада је 9:11, јер је Пантер дао тројку и прилично утишао дотад гласно навијање "делија". Стефан Марковић потом промашује далекометни шут којим је хтео да узврати, но црвено-бели су успео да дођу изнова до лопте.

5' - Не успева Митровић да поентира поред Смаилагића, а онда поменути играч Партизана прави фаул у нападу. И даље 9:8 и, интересантно, још увек у игри нема Факунда Кампаца, који је обично стартер у екипи Звезде. А његова екипа, после одличног почетка, изнова греши, бежи лопта црвено-белима.

4' - Тајмаут Жељка Обрадовића је баш продрмао црно-беле. Први шут нису искористили, али су офанзивним скоком омогућили Мадару да постигне тројку, да би после кикса домаћих (Недовићев брзоплет шут), и Партизан направио серију 5:0, па је пришао на 9:8 поеном Пантера.

3' - Тројка Смаилагића - први погодак Партизана на мечу, резултат је 4:3, али само привремено, јер истом мером узвраћа Недовић (7:3), који потом из контре, после грешке Нанелија, поентира за 9:3.

3' - Проблем за Звезду, друга лична грешка Бранка Лазића, после два минута и 9 секунди игре. Остаје на паркету капитен црвено-белих.

2' - Ледеј је промашио два слободна бацања, остало је 2:0 за домаћине на истеку другог минута, а то је онда Митровић удвостручи поентирањем "хорогом" преко Смаилагића.

2' - Први поени на мечу: Лука Митровић закуцавање после пик-ен-рол акције с Вилдозом и додавањем Аргентинца о паркет - 2:0.

2' - Греше домаћини, потом и гости, време је истекло за напад црно-белих. И даље 0:0, почео је други минут меча.

20.55 - Почела је утакмица, и то нападом Звезде који је завршен тако што је Петрушев изгубио лопту, да би потом Пантер промашио тројку.

20.54 - Вилдоза, Недовић, Лазић, Митровић, Петрушев почињу меч у Звездином дресу, а петорка Партизана је Мадар, Нанели, Пантер, Смаилагић, Ледеј.

Играчи Партизана пред 3. меч финала АБА лиге / Photo: ABA League j.t.d. / Emilija Jovanović

20.48 - Загревање је, коначно, обављено. У току је представљање екипа...

20.33 - Вратили су се актери на терен. За 20-ак минута се може очекивати почетак. Ако све буде у реду.

20.32 - Првотимци Партизана су били засути са трибина упаљачима и кованицама, а после неколико минута деловало је да се ситуација смирила. Онда је део навијача домаће екипе желео физички да се обрачуна са неким од кошаркаша Партизана, па је морало да реагује обезбеђење. После тога, кошаркаши Партизана су напустили паркет и стали са загревањем.

Публика је добила последње упозорење да ће, уколико поново буде инцидената приликом изласка кошаркаша Партизана, дворана бити испражњена. Утакмица ће почети 25 минута након уласка црно-белих на терен, уколико све буде у реду.

20.25 - Екипе су се повукле с терена! Прво Партизан, потом и Звезда. Изгледа да су црно-бели изашли јер су гађани с трибина.

Уочи меча

Два бурна дуела су за нама, а увод у нови је такође био такав. Партизан јесте успео да "одбрани" домаћи терен и води са 2:0, па тако има прилику да на терену Црвене звезде прекине доминацију вечитог ривала на Јадрану, те победом (игра се до три тријумфа) освоји титулу и избори пласман у Евролигу.

Пред изабраницима Душка Ивановића је тешка мисија, пошто до сада нико у региоланом такмичењу није успео да надокнади "минус" после два пораза на старту серије од сезоне 2014/2015 када је почело да игра по овом систему.

Да би Звезда уопште имала прилику да одбрани трофеј, потребно да је победи утакмице број три и четири у дворани "Александар Николић" и онда проба да уради нешто што до сада никоме није пошло за руком.

Црвено-бели се уздају у домаћи терен који је велика снага тима са Малог Калемегдана. Бранко Лазић и другови су у серији од 10 везаних победа код куће, тријумфовали су на 14 од последњих 16 мечева у некадашњем "Пиноиру". А од када је на клупу сео црногорски стручњак, његова екипа је само пет пута изгубила као домаћин.

Ипак, пита се нешто и Партизан који има две меч лопте. Изабраници Жељка Обрадовића су остварили два заслужена тријумфа, али ће против себе имати и мотивисаног ривала, али и такву публику црвено-белих.

Бонус видео: Никола Јокић доживео овације када је право с НБА финала дошао у Сомбор на хиподром