ТАКО ИГРАЈУ ШАМПИОНКЕ ЕВРОПЕ: Србија прегазила Словачку за другу фазу Евробаскета (ФОТО)

16. 06. 2023. у 22:27 >> 21:36

КОШАРКАШИЦЕ Србије оствариле су и другу победу на Европском првенству. Оне су убедљиво савладале Словачку са 90:52 (30:12, 17:19, 18:4, 25:17) и тако обезведиле пролаз у другу фазу такмичења.

Да би се актуелне шампионке Европе нашле директно у четвртфиналу потребно је да у последњем колу групне фазе тријумфују против Мађарске.

Од старта утакмице постало је јасно да се Словакиње неће добро провести у "Стожицама". Разлика је константно расла, а после првог полувремена износила је +16 - 47:31.

Србија је потом одиграла изврсно трећи период у којем је ривале свела на свега четири поена. Иако су изабранице Марине Маљковић имале велику резлику ниједног момента нису посустале упркос томе што је утакмица била решена пратикчно на крају трећег квартала.

Оно што такође може да радује селекторку наше репрезентације је то да је свака кошаркашица која је добила прилику упсела да се упише у стрелце.

Најефикаснија код Србије била је Ивана Раца са 16 поена, док је Саша Чађо додала 11. У селекцији Словачке највише се истакла Терезија Паленикова са 10 поена, док је Алица Моравчикова бројала до осам.

Наша репрезентација сада има учинак 2-0, а Словачка 0-2. Србија трећи меч игра против Мађарске у недељу од 15 сати.

Србија - Словачка 90:52 (30:12, 17:19, 18:4, 25:17)

Дворана: "Стожице". Гледалаца: око 1.000. Судије: Андриј Аункрогерс (Летонија), Андрада Чендер (Румунија), Герт Јакобс (Белгија).

Србија: Раца 16, Чађо 11, Јовановић 7, Андерсон 8, Станковић 8, Ногић 9, Топузовић 9, Јанковић 8, Крајишник 10, Катанић 2, Ђорђевић 2.

Словачка: Јакубцова 5, Стасова, Тарковицова, Паленикова 10, Орозова 6, Моравцикова 8, Букнова 2, Седлакова, Мистинова 6, Врзесински 8, Дудасова 4, Мартискова 3.

Четврта четвртина: Србија - Словачка 90:52

40' - Тројком је утакмицу затворила одлична Катарина Топузовић.

39' - Моравчикова је опет поентирала. Србија одрађује посао и чека крај утакмице, па и да званично стигне до другог тријумфа на Евробаскету.

36' - Нова тројку за сјајну Саше Чађо и ово је био шести погодак ван линије 6,75 за нашу репрезентацију - 78:46.

34' - Сва три пута са линији пенала биле су прецизне ривалке Србије које покушавају колико-толико да упристоје пораз. Тројку је на другој страни постигла Саша Чађо.

31' - Словакиње поенима Моравчикове почињу четврти квартал. Јована Ногић је "поцепала" мрежицу кошем за три поена.

Трећа четвртина: Србија - Словачка 65:35

30' - Страшна парија изабраница Марине Маљковић. Словакиње су на само четири поена у трећем периоду и не знају шта их је снашло.

27' - Појачала је Србија одбрану и одмах је све лакше у нападу. "Лавице" су отишле на до сада максималних +24. Морала је клупа Словачке да реагује тајм-аутом.

25' - Прва до двоцифреног броја поена је стигла Раца која је после кошева са линије пенала стигла до 10. Занимљиво да Србија још увек у трећем кварталу није поентирала из игре.

24' - Невероватан почетак другог полувреме. Прошло је практично четири минута и виђена су само четири поена, по два на обе стране.

22' - Прве поене у другом полувремену постигла је Кристина Топузовић после скоро два минута игре. Прецизна је била са линије слободних бацања. На другој страни је после доброг напада Словакиња погодила Букнова.

Друга четвртина: Србија - Словачка 47:31

20' - Ово се чекало. Коначно је погодила тројку Саша Чађо. Имала је пре овог поготка три промашаја. Ипак, истом мером је узвратила Паленикова. Прво полувреме је окончано кошем који је постигла Тина Крајишник.

17' - Опет није било поена у неколико поседа, а онда су погодиле Крајишник и Дудашова, потом и Топузовић.

15' - На једној страни је погодила Крајишник, на другој Паленикова. Словачка нешто боље изгледа у нападу у другој четвртини. Три тројке заредом је шутнула наша селекција и ниједан није прошао кроз обруч. Непрецизне су биле Чађо и Топузовић.

13' - Прве поене за Србију у овом периоду меча постигла је Маша Јанковић која игра одлично од када је ушла на паркет.

12' - Словакиње су серијом 4:0 отвориле други квартал. Наставила се добра игра у нападу ривала наше репрезентације. Врзесински је била половична са линије пенала.

Прва четвртина: Србија - Словачка 30:12

10' - Невероватна партија "лавица" у првој четвртини. Други шут ван линије 6,75 постигла је Јовановић. Потом је била прецизна за са полудистанце.

8' - Сјајан продор и први поени Маше Јанковић. На другој страни истом мером је узвратила Дудашова, а прву тројку за Србију постигла је Јована Ногић.

6' - Прекинут је период меча без коша. Кристина Топузовић је одлично истрчала контру и лако поентирала. Словачка клупа је одмах реаговала тајм-аутом - 14:5. Добар је био тајм-аут пошто је поентирала Јакубцова.

5' - И једна и друга селекција су без поена неко време. Србије није реализовала три везана напада.

3' - Сјајно отварање утакмице Србије и Раце. Она је већ на шест поена, а изабранице Марине Маљковић су до сада искористиле сваки напад.

2' - Јакубцова је постигла прве поене за Словачку, била је прецизна ван линије 6,75. На другој страни се уписала и Крајишник.

1' - Ивана Раца је постигла прве поене за нашу селекцију, после одличне асистенције Тине Крајишник. Потом је поентирала и Ивон Андерсон у контри после украдене лопте.

Уочи меча:

"Лавице" су јуче тријумфовале против Турске (71:63) и тако на успешан начин почели одбрану трофеја на Старном континенту.

Изабранице Марине Маљковић су велике фавориткиње на сусрету са Словачком. До сада су одиграли четири међусобна дуела и увек је Србија излазила као победник.

Подсетимо, раније данас у групи Д Турска је савладала Мађарску и тако уписала први тријумф на овом Европском првенству.

БОНУС ВИДЕО: Хоће неко на баскет: Са Куле Београд упућена честитка Николи Јокићу