ВЕЧИТИ ДЕРБИ У ФИНАЛУ АБА ЛИГЕ: Партизан добио мајсторицу, за трофеј са Звездом (ФОТО)

06. 06. 2023. у 17:22 >> 21:04

КОШАРКАШИ Партизана победили су Цедевита Олимпију у трећој утакмици полуфинала АБА лиге са 90:71 (24:16, 17:14, 24:23, 25:18) и тако су се пласирали у друго узастопно финале регионалног такмичење.

Црно-бели ће се за трофеј борити са актуелним шампионом, Црвеном звездом ако црвено-бели одлуче да заиграју, пошто су најавили да неће играти на Јадрану док се не оконча Кошаркашка лига Србије.

Што се утакмице тиче, домаћин ју је идеално отворио, брзо је стигао до 16:2. Ипак, гости су успели да се тргну и половином другог квартала дођу до изједначења 29:29. Изабраници Жељка Обрадовића су опет додали гас у финишу првог полувремена па су на одмор отишли са 11 поена предности - 41:30.

У наставку утакмице домаћи су били још доминантнији, посебно током четвртог квартала, када је разлика отишла до максималних 28 - 86:58. Домаћи су мало спустили број обртаја у финишу сусрета и гости су успели да ублаже пораз.

Навијаче Партизана може да радује то што је добру утакмицу одиграо Данило Анђушић који је први пут на паркет крочио пред крај трећег квартала, а меч је окончао са 11 поена.

Најефикаснији код победника био је Зек Ледеј са 17 поена, Џејмс Нанели је постигао 12. На другој страни највише се истакао Зоран Драгић који је бројао до 15, док је Амар Алибеговић додао 11.

Подсетимо, финална серија би требало да почне 12. јуна, а Партизан је домаћин у прве две утакмице.

Партизан - Цедевита Олимпија 90:71 (24:16, 17:14, 24:23, 25:18)

Дворана: "Арена". Гледалаца: 14.877. Судије: Томислав Хордов, Милош Кољеншић и Денис Хаџић.

Партизан: Ледеј 17, Дрезгић, Копривица 2, Пантер 6, Смаилагић 11, Папапетру, Егзум 11, Нанели 12, Лесор 4, Трифуновић 7, Анђушић 11, Мадар 9.

Цедевита Олимпија: Ребец 6, Ферел 3, Радовић 2, Јеремић 3, Алибеговић 11, Мурић 10, Мулалић 3, Коси 2, Матковић 10, Гњидић, Омић 6, Драгић 15.

Четврта четвртина: Партизан - Цедевита Олимпија 90:71

40' - Крај утакмице!

39' - Уписао се у стрелце и Балша Копривица. Тројку је на другој страни погодио Едо Мурић.

38' - Везали су гости пет поена, али то неће много променити стање на терену. "Арена" је добила прилику да поздрави младог Сава Дрезгића који је добио прилику да заигра.

37' - Какав период меча за Анђушића. Све погађа и већ је стигао до 11 поена, иако га до финиша треће четвртине није било на паркету.

35' - Црно-бели константо повећавају разлику, а гости у нападу немају решења, постигли су само пет поена.

34' - Није напад Партизана био баш добар, но успео је Егзум да пронађе рупу у одбрани ривала и поентира после продора. Тајм-аут је затражио Алиловић. Након одмора поентирао је опет расположени Анђушић.

33' - Пробио је Анђушић прву линију ривала и натерао Матковића да направи пети фуал. Бек домаћег тима реализовао је једно бацање. Добро се кретао Анђушић, награђен је за то и погодио је шут са полудистанце. Црно-бели полако али сигурно јуришају на другом узастопном финалу АБА лиге.

32' - Другу тројку је погодио Егзум, а онда још једном Омић са полудистанце, па Смаилагић ван линије 6,75.

31' - Промашио је Смаилагић тројку на старту последње четвртине, али ја на другој страни прецизан за два био Алибеговић - 65:55.

Трећа четвртина: Партизан - Цедевита Олимпија 65:53

30' - Наставља се серија поентирања са слободних бацања. Плејмејкер Партизана је сада оба пута био прецизан. Не баш лак шут је успео да погоди Алибеговић што је било последње у трећем кварталу.

30' - У овим моментима се углавном до поена долази са линије пенала. После Алибеговића и Лесора, са црте је поентирао и Егзум, али је искористио само једно бацање. Исти учинак имао је на другој страни Ребец.

29' - Две тројке је промашио Мулалић. Потом је Лесор изнудио фаул Алибеговића. Француз је из трећег покушаја оба пута био прецизан са пенала.

29' - Ледеј је узео шут са полудистанце и поентирао је преко Омића. Нанели је зарадио трећи фаул после којег је Амар Алибеговић погодио оба слободна бацања.

28' - Као и малочас и сада је Лесор реализовао једно од два бацања. Јеремић је на другој страни изнудио фаул на шуту за три поена. Бек гостујућег тима је сва три пута био прецизан. Бивши играч Морнара се тек сада уписао у стрелце.

27' - Још једном је бек Љубљанчана био прецизан ван линије 6,75. Лесор је био половичан са линије пенала. Први пут за домаће на овом мечу је на паркет ушао Данило Анђушић.

26' - Погодио је са полудистанце Ален Омић. На другој страни је "флоутер" убацио Мадар који игра сјајно у трећем периоду. Не промашује Нанели за два - 5/5. Тројку је за Цедевита Олимпију постигао Драгић.

25' - Два везана фаула у нападу. Најпре га је направио Ледеј, а онда и Мурић. За сада је у трећој деоници резултат 4:4. Сјајан потез Ледеја и погодак под фаулом Омића. Он је био прецизан и са линије пенала. Нова украдена лопта домаћих коју је у поене претворио Нанели и то закуцавањем. Изазвало је то ерупцију на трибинама. Одмах је тајм-аут затражио Алиловић.

23' - Прве поене за домаће у другом полувреме постиже Нанели поенима са полудистанце, а потом је украо лопту и снажно закуцао. Брзо се Партизан вратио на разлику којом је завршио први део сусрета - 45:34.

22' - Партизан је скоро два минута без поена у трећем кварталу. Ипак, за сада гост то није материјализовао на прави начин. Бивши играч Партизана Едо Мурић био је оба пута прецизан са линије пенала.

21' - Тек на почетку другог полувремена до првих поена долази Јоги Ферел. Одлично су га чували домаћи у првом полувремену.

Друга четвртина: Партизан - Цедевита Олимпија 41:30

Партизан је у првом полувремену тројке шутирао 6/17, ривал 4/14. Када су двојке у питању, црно-бели су на 9/14, а гости 8/15. Домаћин је непогрешив са линије пенала 5/5. Цедевита Олимпија у том сегменту има 2/3. Екипа из Љубљане има један скок више - 16:15, а једну асистенцију мање - 11:10.

20' - Дуго је држао лопту Пантер, али је успео да погодио тројку преко Матковића и на крају црно-бели са двоцифеном предношћу одлазе на одмор.

19' - И гости су са линије пенала прекинули минуте у којима нису поентирали, али он је био половичан.

19' - Није било поена скоро два минута. То је прекинуо са линије пенала Ледеј који је оба пута био прецизан - 36:29.

17' - Пантер је релазивао слободно бацања после техничке грешка. У наставку напада Мадар је био прецизан са полудистанце. Није Ферел био прецизан за три, Пантер је видео да је Ледеј истрчао контру проиграо га и овај је снажно закуцао. Сада је минут одмора затражио Алиловић.

16' - Промашио је Пантер, па онда и Егзум, а онда стиже казна од Мирка Мулалића који погађа тројку.

15' - Добру позицију под кошем Партизана је остварио Рок Радовић, добио је лопту и лако поентирао. Тајм-аут је позвао Обрадовић.

14' - Украо је лопту Смаилагић, проиграо је Егзума који је поентирао ван линије 6,75. Сјајно за сада игра центар домаће екипе.

13' - Убрзао је Ребец и дошао до поена, а онда и Алибеговић снажно закуцава под фаулом Папапетруа. Погодио је и додатно бацање.

12' - Уписао се и капитен Партизана. Прескочио је шут за три, но погодио је далеку двојку, а онда Матиц Ребец поентира из велике даљине, скоро са осам метара.

11' - Дуго је трајао први напад гостију у другом кварталу, али нису успели да поентирају. Потом је Пантер промашио тројку на другој страни.

Прва четвртина: Партизан - Цедевита Олимпија 24:16

10' - Прва четвртина је окончана поенима Карла Матковића са полудистанце. Мало је фалило после тог коша да Данте Егзум погоди са центра, баш као што је урадио у прошлој утакмици у Љубљани. Невероватна утакмица за сада. Црно-бели су је сјајно отворили, а онда су гости упсели колико-толико да се поврате.

9' - Искористио је домаћин то што је Ферел остао под кошем против Ледеја. Американац у редовима црно-белих је то искористио за нове поена. Потом је трећи пут узастопно закуцао Матковић. Нова тројка за Партизан, а прва за Уроша Трифуновића.

8' - Опет је Цедевита Олимпија поентирала на исти начин и минутом одмора је реаговао тренер Партизана Жељко Обрадовић.

7' - Нанели је погодио шут са полудистанце, док је на другој страни снажно закуцао Карло Матковић после добре игре 2 на 2 са Драгићем.

6' - Две тројке је везао бек Љубљанчана који су успели мало да се тргну на оба краја паркета. Најбољи играч гостију Јоги Ферел је још увек без поена, а промашио је две тројке.

5' - Опет Ледеј поентира. Гости до прве тројке долазе преко Зорана Драгића. Први промашај домаћих дошао је од Ледеја.

4' - Паритзан је за сада без промашаја - 3/3 за три и 3/3 за два. Нову тројку постигао је Мадар и одмах је минутом одмора реаговао Миро Алиловић, не би ли спречио овај фантастичан почетак домаћих.

3' - Сјајно отварање меча за домаће. Ледеј је снажно закуцао на други обруч. Гости за сада не могу ништа да одбране.

2' - Прве поене за госте постигао је Ален Омић. Сада и шут ван линије 6,75. Невероватан старт меча за центра црно-белих.

1' - Какав почетак црно-белих. Најпре је тројку погодио Ален Смаилагић, а онда и далеку двојку.

Уочи меча:

Црно-бели су фаворити да оду на мегдан Црвеној звезди у финале регионалног такмичења. Изабраници Жељка Обрадовића су оба пута као домаћини победили "змајчеке" ове сезоне, иако је први меч у лигашком делу био неизвестан (76:73).

Ипак, да би Кевин Пантер и другови заказали дуел са вечитим ривалом потребно је да зауставе шут ривала и пре свега скок, пошто је у досадашњем току ове серије то био велики проблем за Партизан.

Вреди поменути да су обе екипе у четвртфиналу такође после мајсторице успеле да обезбеде пласман у полуфинале. Црно-бели су били бољи од Студентског центра, док су Љубљанчани тријумфовали против ФМП-а.

Подсетимо, финале АБА лиге почеће 12. јуна.

БОНУС ВИДЕО: ОНИ СУ НАШ ПОНОС! После Ђоковића, Јокићу уручено значајно признање