ПАРТИЗАН ГАЗИ ЕВРОПОМ! Црно-бели усред Мадрида нокаутирали моћни Реал у нестварној утакмици

Александар Илић

25. 04. 2023. у 23:01 >> 23:11

КОШАРКАШИ Партизана одиграли су невероватну утакмицу на гостовању у Мадриду. Узбудљив дуел обиоловао је невероватним потезима. Славио је Партизан тројком Кевина Пантера у последњим секундама меча 87:89

EPA-EFE/Juan Carlos Hidalgo

Ушао је Партизан растерећено у утакмицу, а играче Жељка Обрадовића служио је и шут за три, за шта домаћин није имао одговора. Шутирали су црно-бели за три у првом полувремену чак 57 процената. Погодили су осам од 14. Ипак, знатно лошије шутерски је стајао гостујући састав у другом полувремену, иако је у трећој деоници игран егал, у четвртој су се одлепили Шпанци.

Ипак, у завршници за инфаркт, тројком Пантера славили су гости.

Одлично је Партизан почео меч у Вицинг центру. Серију тројки у првој четвртини имали су гости. Ален Смајлагић, имао је три погођене тројке у уводних пет минута, видно је било да су домаћи под притиском.

Реал Мадрид - Партизан 87:89 (22:22, 22:25, 20:15, 23:26)

РЕАЛ: Вилијамс Гос 6, Каусеур 3, Рендолф 3, Фернандез 2, Ханга 5, Хезоња 8, Родригез, Дек 24, Таварес 12,  Љуљ, Јабуселе 14, Муса 10.

ПАРТИЗАН: Вукчевић, Ледеј 13, Аврамовић 8, Кевин Пантер 26, Смаилагић 11, Папапетру, Егзум 11, Нанели 2, Матијас Лесор 11, Трифуновић 1, Анђушић, Мадар 6

Три пенала промашио је Габријел Деко у првој половини уводне деонице.. То је користио Партизан који је повео 8:14. Готово савршено шутерско издање црно-белих у првој четвртини допунио је тројком и Алекса Аврамовић за 10:17.

Није било решења за Таваресеа и Дека, дуо Мадриђана направио је серију 10:2 и вратио "краљеве" потпуно у меч. У завршници је Партизан издао шут, а поенима Гершона Јабуселеа по први пут повео је Реал.

Страшна друга четвртина играла се у Мадриду. Направио је домаћин серију 8:0, дошли су Мадриђани до вођства 28:20, у наставку су уследила три фаула у нападу домаћина.

Два су досуђена Џанану Муси, један Марију Хезоњу, избацило је то из ритма домаће навијаче, али и играче, те Партизан на 30:20 прави серију 8:0.

Чус Матео био је приморан два минута пре краја првог полувремена да тражи минут одмора. Пет тројки у низу погодио је Партизан. Од тога три Кевин Пантер, а две Данте Егзум (39:42).

До краја полувремена још четири поена везао је Кевин Пантер, укупно је погодио 15, а црно-бели су отишли на 40:47.

Таварес је искористио скок у нападу свог тима, казнио је инертну одбрану гостију, а након офанзивног скока на другој страни црно-бели са пенала долазе до 42:48, прецизан је био Ледеј.

Имали су чиме да буду задовољни гости након 20 минута игре, водла је чета Жељка Обрадовића 44:48.

У првом полувремену, Реал  је шутирао боље за два поена (56,5% наспрам 43,8%), али Партизан боље са дистанце (57,1% наспрам 36,4%).

Црно-бели су остварили 13 скокова, а Реал толико у одбрани и још осам у нападу. Мадриђани су имали више асистенција (11:7), освојених лопти (2:1), али и више изгубљених лопти (6:2).

Смајлагић је био на старту треће деонице одличан на обе стране, а Зек Ледеј је поентирао уз фаул. За разлику од првог полувремена, доста се Партизан на старту мучио при шуту за три.

Од поена са линије Мадара, црно-бели су се мучили са шутем, досуђен је фаул у нападу Ледеју, а Израелац је два минута пре краја прекинуо налет гостију, погодио је тројку за 58:56. Успео је гостујући састав да поведе 60:63, али је у завршници Реал успео да се врати, те је у последњих

Tekst potpisa

Преокренуо је Партизан, хладнокрван је био Ледеј, а пратио га је Егзум за 62:63 пред одлучујућих 10 минута.

Тројкашки обрачун Мусе и Мадара на старту. Држао се Партизан у егалу. Ипак, одвојили су се домаћи на 77:70, уследили су поени лесора, потом тројка Алексе Аврамовића, вратило је то наду гостима. У наставку је половичан био Џанан Муса, а Кевин Пантер је са преко осам метара погодио тројку уз фаул за 80:80, реализовао га је, за вођство гостију.

У последњи минут ушло се резултатом 84:84.

РЕАЛ - ПАРТИЗАН (прва четвртина у току) 87:89.

40' Муса је шутирао за три, а том приликом направио је фаул у нападу. Два пенала има Партизан.Поентирао је оба пута Кевин Пантер - 84:86. Ау, погодио је сада на другој страни Дек уз фаул, пети фаул Ледеја.Тројка! Пантер две секунде пре краја - 87:89

39'  Руди Фернандез се нашао на линији пенала. Поново води Реал 82:81. Хитро је Фернандеза прешао Егзум, уз фаул је поентирао. 82:83, реализовао је и бацање.  Вилијамс Гос је убцио флоутер преко Мадара - 84:84,

37' Габријел Дек је погодио све што је бацио, дошао до свог 21. поена за 79:75. Поентирао је са пенала Пантер, играју гости пресинг на целом терену, покушавају да дођу до лопте. Половичен је био Мадар, а Кевин Пантер је погодио уз фаул - 80:80

36' Одлична одбрана гостију, али није реализована на другој страни. Непрецизан је био Мадар. Алекса Аврамовић је погодио за три када је то гостима било најпотребније - 77:75

35' Прекинуо је серију домаћих Лесор са пенала.

ЕПА

34' Аргентинац још једном кажњава црно-беле. Погодио је свој 17. поен.

33' Габријел Дек у последњој деоници уз Мусу задаје велике проблеме црно-белима. Босанац је погодио пенале за 75:70.

32' Јам Мадар поново погађа тројку, одбија се о обруч, али одлучује да се врати лопта, баш као и код прве тројке. Поентирао је у наставку и Матијас Лесор 69:68.

31' Тројку је погодио Џанан Муса - 67:63

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА - 64:63

30' Мадар је након скока Јабуселеа ударио блок Французу, одлична одбрана омаленог Израелца. Озбиљан проблем за Обрадовића јесте четврти фаул Ледеја. Поентирао је са пенала Муса. Већ у наредном нападу гости нису реализовали офанзивни посед, те је фаулиран Габријел Дек који је поентирао.

29' Половичан је био Лесор за три, Јабуселе је погодио двојку, а Џејмс Нанели тројку уз фаул, над Ледејем, није му призната, само пенали за црно-беле. Био је оба пута прецизан зак ледеј за 60:61. Данте Егзум се након добре одбране гостију залетео у контру, био је фаулиран, реализовао је бацања за 60:63.

27' Судије су у центру пажње поново. Два фаула у нападу досуђена су црно-белима, који четири минута нису постигли кош.

26' Грешка у корацима досуђена је Матијасу Лесору. Уследила је одлична одбрана гостију, истекао је напад "лос бланкосима".

25' Серија Реала 5:0, изгубио је Пантер лопту, потом Кевин Пантер промашио за три. Казнио је то Фабио Хозер 56:55.

24' Ушао је у игру Ентони Рендолф, погодио је тројку - 51:55. За разлику од првог полувремена Партизан се сада мучи са дистанце.

23' Алекса Аврамовић долази до лаких поена, погом одлична одбрана Смајлагића, а Ледеј уз фаул диже "гробаре" на ноге. Јабуселе прави фаул - 48:55.

22' Казнио је потом Таварес одбрану црно-белих поентирао је након скока. Смајлагић у наредном нападу прави фаул у нападу, трећа лична грешка за крилног центра гостију.

21' Прве поене у другм полувремену постигао је Јабуселе. Тавареса је потом послао финтом Смајлагић у аут, те је лако поентирао - 46:50.

- Срећан сам што смо имали сам две изгубљене лопте у првом полувремену, наравно, али то је само један сегмент игре. Мислим, дозволили смо да у скоковима под нашим кошем добијемо ту битку само са 10:8. То мора да се поправи - поручио је Жељко Обрадовић пред почетак треће деонице.

Матијас Лесор, о прве две деонице:

- Искуство које смо стицали целе ове сезоне нам је помогло када је Реал серијом 8:0 отворио другу четвртину. Знамо како да се понашамо у таквим ситуацијама. Кошарка је игра "налета", треба остати прибран када противник има такав период. Ако се држимо плана који имамо, мислим да ћемо бити океј.

А његов ривал, Адам Ханга, овако је видео уводних 20 минута борбе:

- Морамо да играмо боље у одбрани. Водили смо са десет разлике отприлике, па потом пали, дозволили да се Партизан разигра. А то не смемо да дозвољавамо - рекао Ханга, кошаркаш Реала.

КРАЈ ДРУГЕ ЧЕТВРТИНЕ 44:48

У првом полувремену, Реал  је шутирао боље за два поена (56,5% наспрам 43,8%), али Партизан боље са дистанце (57,1% наспрам 36,4%). Црно-бели су остварили 13 скокова, а Реал толико у одбрани и још осам у нападу. Мадриђани су имали више асистенција (11:7), освојених лопти (2:1), али и више изгубљених лопти (6:2).

20' Реал је казнио инертну одбрану црно-белих. Јабуселе је погодио тројку након два неискоришћена напада. Сада коначно скок у нападу за госте, искористили су одлазак Тавареса на паузу, Ледеј је фаулиран након скока - прецизан је био, а некадашњи играч Партизана Најџел Вилијамс-Гос поенима завршава прво полувреме за 44:48.

19' Прецизан је био са пенала, а потом и из игре Кевин Пантер за великих 39:46.

18' Кевин Пантер погодио је још једну тројку. Пета у низу за црно-беле 39:42.

17' Прекинуо је серију гостију Хезоња - 39:39.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ЉУТИ ЖОЦ "МЕЊАО БОЈЕ": Жељко Обрадовић је због овога побеснео у Мадриду током првог меча Реал - Партизан у Топ 8 Евролиге

16' Серија Партизана 11:2, погодио је тројку Пантер за ново вођство гостију, одговорио је Хезоња, па изнова Кевин Пантер, какав шутерски обрачун, Таварес још једном погађа - 37:36

15' Таварес још једном одличан, Ледеј се извукао, проиграо га је Аустралијанац - 32:30

14' Невероватно, трећи фаул у нападу у низу досуђен је Мадриђанима, овога пута Ледеј се одлично поставио, досуђен је Марију Хезоњи. Публика не престаје са звиждуцима. Егзум је био прецизан са пенала, украо је Лесор лопту и закуцао - 30:28

13' Ледеј је прекинуо серију домаћина, Муса у наредном нападу прави фаул у нападу, али то не користе црно-бели. Занимљиво да је Егзум још једном натерао Мусу да направи фаул у нападу. Трећи фаул босанског кошаркаша у првом полувремену.

12' Серија 8:0 домаћина. Поентирао је Адам Ханга, а Жељко Обрадовић тражио минут одмора како би пробудио своје играче који на старту другог периода као да су жељу оставили на клупи - 30:22

11' Адам Ханга је уз фаул поентирао. Након лепе акције проиграо га је Таварес за 25:22. Олако је Партизан изгубио лопту, Муса проиграо Јабуселеа, а Француз је био прецизан за три.

ПРВА ЧЕТВРТИНА 22:22

10' Прекинуо је Џејмс Нанели серију домаћина. Искорисстио је конфузију при преносу лопте. Егзум је био половичан, а прва деоница завршена је егалом - 22:22. Девет поена постигао је Ален Смаилагић, исто толико у домаћем саставу Деко.

9' Сада већ серија 10:2 реала који први пут води, 20:19.

8' Погодио је Валтер Таварес, снажним куцањем вратио је двојком домаће у игру. Пантер са друге стране био је непрецизан.

7' Погодио је Лесор прве поене, две промашене тројке у наставку домаћих, на три се наместио на другој страни Папапетру након дуге транзиције, није био прецизан.

6' Трећа тројка Смајлагића, погодио је потом Деко, а још једном за три прецизан је гост, овог пута Аврамовић. Деко је овог пута погодио оба пенала за 12:17

5' Габријел деко промашио је три пенала, што је додатно олакшало Партизану на почетку. Ален Смајлагић завршио је на паркету након блокаде.

4' Успео је Кевин Пантер да изнуди пенал, погодио је оба бацања, а пре тога непрецизан је био Хезоња.

3' Погодио је Ален Смајлагић и другу тројку, и то преко Тавареса.

2' Половичан је био и Таварес, тројка је уследила Смајлагића, одговорио је одмах Хезоња.

2' Габријел Деко завршио је на линији пенала. Промашио је оба пенала, прецизан је био Таварес

1' Половичан је био Урош Трифуновић, потом је Зек Ледеј поентирао за 3:0. Промашио је потом Аврамовић, а личну грешку направио Смајлагић. .

УОЧИ МЕЧА

20.35 - Мала групица од неких стотињак навијача Партизана распоређена на горњем прстену јужне трибине "Визинк центра"

20.25 - Кошаркаши Партизана истрчали су на загревање, праћени овацијама са трибина. На столицама су постављене беле заставе за навијаче Реала, па иако оне представљају боју у којој домаћин обично игра, бела застава, када се излази на дуел Жељку Обрадовићу и Партизану, а и не само њима - обично значи предају

19.53 - Навијачи Партизана окупирали су улице Мадрида, чују се песме "гробара".

19.25 -  Имаће Партизан подршку и од навијача из Шпаније. Највернији љубитељи црно-белих из Фуеанлабраде присуствоваће дуелу.

18.45 - За краљевски клуб на премијерном мечу ове серије неће моћи да игра француски центар Венсан Поарије који се још није опоравио од операције слепог црева, рекао је тренер Мадриађана Ћус Матео.

18.36 - Кошаркаши Партизана главна су тема кошаркашких медија у Европи. Црно-белима се бавио и француски "Франце24.цом". Објавили су опширни текст о црно-белима са насловом: "Вратили се из гроба: Партизан Београд скочио у плеј-оф Евролиге"

18.25 - Званични сајт Евролиге са великом пажњом најавио је меч. - Редовни кандидати за титулу против тима који се вратио у Евролигу порлсе осам година, стоји у наслову видеа који најављује меч.

Партизан и Реал Мадрид одиграли су 18 дуела, 15 је добио шпански тим, а три пута славио је Партизан. Последњи, одигран 31. марта добио је у Београду састав Жељка Обрадовића (104:90), а први овосезонски Реал (105:97).

Групни део сезоне Реал је завршио на трећој позицији са 23 победе и 11 изгубљених дуела. Партизан је био шести са 20 победа и 14 пораза.

РЕЧ ТРЕНЕРА ПАРТИЗАНА - ОБРАДОВИЋ: Желимо да се домогнемо плеј-офа.

– Припремамо се као за сваку другу утакмицу. Као што ми знамо све о њима, тако и они знају све о нама. У анализи долазиш до неких закључака. Оно што се мени посебно свиђа је реакција играча, пре свега када је у питању одбрана о којој смо дискутовали. Долазили су да ми предложе нешто, а ја верујем играчима у потпуности. Допада ми се када они нешто предлажу јер им то повећава зону комфора, а свесни смо да играмо против вансеријског тима. Наравно све почиње од Тавареса, али као и сваки играч има неких ствари које можемо да користимо против њега. Ова серија је важна за Партизан, а за мене као тренера Партизана је најважнија. Пред овим играчима је велика прилика да схвате шта значи победити у плеј-оф серији. Што се тиче мене, то није битно, важно је да Партизан прође на фајнал-фор. Не могу да будем мотивисанији од овога. Били смо шести, хоћемо да направимо корак даље, односно та три корака и да прођемо даље, рекао је Обрадовић.

РЕЧ ТРЕНЕРА РЕАЛА - МАТЕО ЧУС: Спремни смо за оно што нас чека

- - Уживамо у тренутку и спремни смо за оно што нас чека. Имамо добру шансу да одемо на Фајнал фор. Знамо како се играју ове утакмице, шта је потребно да бисмо отишли даље, да оставимо кожу на паркету... Желимо да после сваке утакмице можемо да се погледамо у очи и кажемо да смо урадили све - рекао је тренер Реала.