ЗВЕЗДА НОКАУТИРАЛА ЛИДЕРА ЕВРОЛИГЕ: Црвено-бели шоу у Београду!

06. 04. 2023. у 20:51 >> 20:53

ЦРВЕНА звезда је можда "закаснила" са великом победом у Евролиги, јер је прошле седмице изгубила шансе да се домогне плеј-офа елитног такмичења, али је у четвртак скинула велики скалп: водећи евролигашки тим, Олимпијакос, пао је пред београдским црвено-белима који су, надокнадивши 11 поена заостатка, победили "братски клуб" са 87:79.

EuroleagueTV

Бурна прва четвртина: Звезда "потонула", али...

Исрпва се чинило да ће ово бити мучно вече за све којима је шампион Србије и АБА лиге у срцу. Јер, и поред громогласне подршке, која се "продужила" после, сада већ традиционалног надгласавања евролигашке химне, Звезда је рано ушла у проблеме са расположеним, свестраним нападом Грка, који су за два минута повели са 3:7, а имали и +5 недуго затим, што је привремено смањио Лука Вилдоза тројком на истеку трећег минута. Ипак, Саша Везенков, други најбољи скакач Евролиге, офанзивним скоком је најавио свој нови добар потез, погодак за 8:12, што Олимпијакос потом није успео да увећа иако је у наредној акцији украо лопту домаћину.

Оно што грчки клуб није урадио  тада, јесте одмах потом, јер је после катастрофалног шута Лазаревића Вокап погодио другу тројку, "натеравши" Звездиног тренера Душка Ивановића да затражи тајмаут када је семафор показао 8:15. И поред тога што је Везенков наставио да се поиграва са одбраном домаћих, имале су и "делије" разлог за задовољство, како због борбености Кампаца, тако и због друге тројке Вилдозе, тада за 13:17.

Серију Олимпијакоса, која је омогућила лидеру Евролиге да поведе са 15:25 у седмом минуту, на кратко је прекинуо Добрић, али се онда наставило сјајно шутерско издање црвено-белих из атине. Шестом тројком из осам покушаја, а четвртим стрелцем који је далекометни шут погодио, гост је први пут повео са више од десет разлике, и то са 17:28, у осмом минуту утакмице.

Међутим, један разговор Душка Ивановића са Филипом Петрушевим који је имао много проблема у одбрани, те смернице бековима, уродиле су плодом: уз једну "чаролију" Кампаца у нападу, па његово вешто изнуђивање офанзивног прекршаја Канана, омогућили су Звезди да серијом 7:0 заврши први четвртину уз мали заостатак, 26:30.

Буђење Звезде у другој четвртини

Онако како је београдски тим завршио уводну деоницу, започео је наредну. Пре свега се то односило на добру игру Кампца у нападу, у коме је погађао из продора, а стизао и да "дигне глас" на то што су судије остајале неме када је он мислио да је фаулиран. Одушевљавао је Аргентинац публику, примицао домаћина и на -2 (32:34), али Олимпијакос није дозвољавао више од тога у тим тренуцима.

До средине друге четвртине, међутим, Звезда је била та која је показала више у тих пет минута, нарочито када се о одбрани ради. Њом је и спустила далекометну прецизност супарника на "малтене своју" (33% је дотад за три поена шутирала Звезда, а њен ривал 35%). То је, уз неке спретне потезе домаћих, попут Митровићевог "кош + фаул", омогућило екипи Душка Ивановића да приђе на 38:39.

Звезда је и раније од 18. минута могла до првог вођства на мечу, рецимо да је искористила боље ситуацију у којој су њени супарници направили неспортску личну грешку, али није дуго чекала на "поправни". Далибор Илић је добар продор искористио да донесе 41:39, тиме и још гласније навијање у некадашњем "Пиониру", а осми узастопни поен шампиона Србије и АБА лиге донео му је +4 пред сам крај полувремена. Међутим, није то било довољно и да се водећа евролигашка екипа уздрма, па је Везенко везао два добра офанзивна потеза и вратио предност Грцима, који су на велики предах отишли са 45:47.

Трећа четвртина: Кампацо полетео (на моменат и превише)

Тренер гостију, Јоргос Барцокас, је током одмора рекао да је неприхватљиво да његова екипа дозволи супарнику да шутира са 70% за два поена, те да прими чак 45 поена за полувреме, а његов колега Ивановић је поручио да његовом тиму не сме да се понови прва деоница, те да је рецепт за успех - игра из друге... И, добра одбрана "из друге" - омогућила је Звезди да серијом 6:0 поведе са 51:47 након што је Хасан Мартин у дефанзиви одузео лопту, а онда сам извео контру и снажно закуцао.

После два прилично хаотична минута која су уследила, хаотична у смислу велике жеље а мале, односно никакве реализације, "делије" је на ноге подигао Факундо Кампацо, који је тројком донео великих 54:47 Ивановићевој екипи. Аргентинац је одмах потом четврти пут успео да на овој утакмици украде лопту Грцима, али иако Петрушев није успео да то "награди" поеном из супарничког рекета, Канан је на другој страни погрешио, што је Звезди омогућило да додатно увећа серију 9:0 којом је "отворила" трећу деоницу.

Ипак, уместо да аргентински плејмејкер настави да ужива на паркету, он је почео да се свађа са судијама због једног недосуђеног прекршаја, па је добио техничку грешку која је зауставила Звездин налет. Олимпијакос је ухватио резултатски прикључак и, уз два промашаја Филипа Петрушева, али и једно његово сјајно закуцавање, био неко време на два коша заостатка.

Но, када су се разиграли и он и Вилдоза и Лука Митровић, Звезда је дошла до своје највеће предности, 63:54, што је пред сам крај деонице тројком смањио Папаниколау.

Четврта четвртина: Холанд нокаутирао Грке

Последњи период меча Олимпијакос је "отворио" са пет поена за минут, али је (на сјајну, преко главе асистенцију кампаца), Џон Холанд својом другом тројком донео и великих 71:64, тиме и нови разлог за одушевљење домаће публике.

Холанд се побринуо и за брзи одговор након што је Звездин ривал пришао на 73:69, наставивши и шутем с полудистанце, и закуцавањем из контре да буде најбољи играч домаћих у четвртој деоници (до које је постигао три поена, а у њој чак 14). Он је и "натерао" Барцокаса да затражи тајмаут, када је донео београдским црвено-белима 77:69.

На половини последњег сегмента меча, семафор је показивао 80:71, али иако је Олимпијакос пришао три поена ближе, тројком је одговорио Кампацо, који је после тог 18. поена урадио нешто још важније - охрабрио је свог сународника Луку Вилдозу, који је промашио зицер који ни почетници не промашују. Но, Звезда је имала већих проблема од Вилдозине игре, а то је повећана прецизност супарника (Вокап је убацио четврту тројку, из шестог покушаја), али и све чешће губљење лопте београдских црвено-белих. Уз три минута до краја, резултат је гласио 83:77, а онда је Звезда одбраном натерала Барцокасову екипу на грешку, да би на минут и по пре краја Филип Петрушев офанзивним скоком и закуцавањем за +7 (85:78) најавио коме ће припасти (сензационални) тријумф.

Славље кошаркаша Црвене звезде после победе над Олимпијакосом у Евролиги / Фото: EuroleagueTV

Табела Евролиге

Бонус видео: Реакција Звездиних "делија" када је у халу ушао Новак Ђоковић, након што је недељу раније гледао Партизан уживо