УТАКМИЦА ЗА ИНФАРКТ: Кампацо дебитовао за Звезду у Евролиги, и то како, али црвено-бели на невероватан начин изгубили добијен меч!

02. 03. 2023. у 21:03 >> 21:03

ЦРВЕНА звезда је дочекала да Факундо Кампацо оствари деби и у Евролиги, али у Минхену, против Бајерна, и поред његових бравура и огромне подршке "делија" гостујућој екипи, меч 26. кола елитног надметања окончан је победом домаћина од 87:80, иако су баш они губили са девет поена разлике четири и по минута пре краја.

EuroleagueTV

Дуел две екипе које су у последњих пет рунди надметања оствариле само по победу и налазе се изван осам водећих места, које воде у нокаут фазу, почео је српско-немачким "дуелом" на трибинама.

Огроман број "делија" је стигао у халу, услед чега се десило и један "својевољни" одлазак згроженог Немца на другу трибину, о чему су вам "Новости" јавиле, уз снимак, пред сам почетак меча (погледати ниже у овом тексту), а потом је Звезда уз громогласну подршку својих присталица и прве евролигашке бравуре Факунда Кампаца у њеном дресу повела са 23:16.

Но, тада је кренула прва од две рапсодије екипе Андрее Тринкијерија, одмах по уласку Владимира Лучића у екипу (и уз његову нестварну тројку на крају прве четвртине). Услед чак 11 промашених шутева из игре на почетку друге деонице од стране црвено-белих, серија Бавараца нарасла је на 15:2, чиме је Бајерн преузео вођство. Тек су повратак Кампаца, а и два добра потеза његовог сународника Луке Вилдозе, стабилизовали црвено-беле, који су са "подношљивих" три поена заостатка отишли на велики предах.

У свлачионицу су се играчи Звезде упутили уз Кампацове речи "Винстона морамо много  боље да чувамо. Баш се разиграо", а мислио је на 25-годишњег Американца који је убацио 16 поена, десет више од Аргентинца, који је имао три асистенције и два скока. Из свлачионице су црвено-бели дошли уз речи њиховог тренера, Душка Ивановића, да ништа није готово јер се игра 40 минута, али да је "неопходно много боље играти одбрану, нарочито у транзицији".

Учинили су испрва гости и оно што је Кампацо пожелео, и оно што је тренер наредио. Оставили су ривала скоро шест пуних минута без иједног јединог поена, серијом 10:0 преузели конце игре у своје руке, а тек на секунд и по пред крај треће четвртине дозволили Касијусу Винстону да поентира, и то са линије пенала.

Уз његове поене отишло се на последњи обавезни предах уз предност Београђана од 52:56, а она је нарасла и на 60:68 пре него што је Владимир Лучић подсетио све у хали, те љубитеље Евролиге, какав је мајстор. Иако је за њим пропуштених 15 утакмица због повреде лакта, из напада у напад је, уз четири тројке, стигао до 20. поена када је примакао Бајерн на 66:68.

Па опет, чинило се да је "то - то" од Бавараца када су нова доза изврсне одбране и контре у режији Кампаца и Недовића Звезду одвеле на 66:75, уз шут Митровића за двоцифрено вођство у следећој акцији. Но, Гилепсијева блокада тог покушаја као да је пробудила Бајерн, јер су он, Винстон и Обст за тили час смањили заостатак на "-2" серијом од седам узастопних поена, без иједног примљеног.

Звезда је остала - запањена.

Затечена.

Није помагао ни тајмаут њиховог тренера, ни шутеви с дистанце, ни солирања (која обично и не помажу, али су се црвено-бели уздали у своје асове спољне линије). Бајерн је од 66:75 направио серију 19:5 и победио, оставивши црвено-беле да се питају "шта ово би?!".

Статистика

Бајерн - Црвена звезда 87:80 (19:23, 22:15, 11:18, 35:24)

Бајерн: Вајлер-Баб 7, Волден 7, Сили 3, Винстон 20, Гифи 11, Хантер 8, Бонга, Лучић 20 (трпкле 4/6), 1ск, Обст 3, Зипсер, Вимберг, Гилепси 8п, 2бл
Црвена звезда: Вилдоза 18 (тројке 2/9), 3ск, 5ас, 2из, Лазаревић 3, Кампацо 16п (тројке 3/11), 3ск, 7ас, 2из, Митровић 5, Мартин 8, Добрић 3, Ивановић, Недовић 15 (тројке 2/4), 3ск, 4ас, Марковић, Кузмић, Петрушев 10, Бентил 2

КРАЈ! Бајерн - Црвена звезда 87:80

40' - Бајерн увећава предност, па тројка Кампаца неће много променити, још свега 2,6 секунди до краја, Бајерн води са 84:80 и имаће лопту. Душко Ивановић се хвата за главу.

39' - Бајерн погађа за +5, а Вилдоза то смањује на 80:77. Последњи минут почиње...

38' - Нерешено је, 75:75 уз 2:30 до краја меча, а онда Вилдоза промашује са дистанце. ревише солирају гости у овим тренуцима. Домаћини уз офанзивни скок долазе до нове шансе, а Кори Волден тројком доноси +3 домаћину. Звезда тражи тајмаут.

37' - Бајерн се враћа у живот. Гилеспи блокира поново, а тројком домаћин прилази на 73:75. Тајмаут тражи Душко Ивановић. Каква утакмица...  Звезда је пре минут и по водила са девет разлике и имала шут за +11, а сада води само са два поена.

35' - Кампацо у контри асистира Недовићу који погађа, али деловало је  на моменат да ће то бити промашај. Но, промашио је Бајерн на другој страни... Звезда води са 66:75, а није дошла до двоцифрене предности јер је Гилеспи блокирао Митровића.

35' - Кампацо промашује с велике дистанце, али Лазаревић узима лопту офанзивним скоком. Недуго затим Митровић је фаулиран.

34' - Винстон губи лопту, Звезда у поседу, води са 66:71.

34' - Недовић погађа, и поред тога што је фаулиран - 66:70 - а са пенала стиже до свог 11. поена.

34' - Владимир Лучић постиже две тројке за мање од минут, четвром стиже до 23. поена на овом мечу за прилазак на 66:68, а Вилдоза у међувремену не успева да узврати истом мером.

34' - Лучић се вратио и добро је видети српског репрезентативца да је у реду после два незгодна пада (15 мечева је пропустио због повреде лакта), постигао је кош, а након што је Вилдоза узвратио, резултат је 60:68.

33' - После тајмаута Тринкијерија, Бајерн даје два поена, а Звезда одговара новим одличним потезом Недовића - тројка за 56:64!

32' - Аплаудира Душко Ивановић, "делије" громогласно узвикују "Аргентина! Аргентина!", јер је Кампацо искористио асистенцију Недовића у контри да донесе Звезди великих 54:61!

31' - Лучић примиче домаћина на 54:56, али одмах узвраћа Хасан МАртин - 54:58.

Крај трећег сегмента меча, Звезда води са 52:56. И не чуди, серијом 10:0 су црвено-бели освојили ту деоницу, примили су прве поене на истеку шестог минута, али се Бајерн потом вратио у игру и учинио ову утакмицу, изнова, врло интересантном.

30' - На секунд и по пред крај треће деонице Винстон (уз приличан бес Душка Ивановића на судије) успева да изнуди прекршај и да постигне своје једине поене у тој четвртини - 52:52.

30' - После два узастопна фаула Лучића, Звезда пеналима Вилдозе и Мартина одлази на 50:56.

29' - Звезда је ушла у серију промашаја, не погађају гости ни из продора, ни после офанзивног скока, а на другој страни терена Бентил прави прекршај у одбрани. Гости су изашли из бонуса, па Бајерн има слободна бацања. Гифај погађа оба - 50:52.

28' - Не да се Бајерн. Хантер блокадом омогућава нову акцију Бајерна после приласка на -7, а онда одлична кретња у нападу оставља Лучића самог. Наш репрезентативац, који је дуго одсуствовао због повреде, погађа тројку - 48:52, па Ивановић тражи тајмаут. Изузетно узбудљив дуел.

27' - Сјајна партија Звезде у трећој деоници, у којој води са 14:2, а укупно са 52:43 после кошева Вилдозе и Мартина. Тринкијери тражи тајмаут. Каква утакмица... Подсетимо, Бајерн је серијом 15:2 преокренуо почетно Звездино вођство, а онда су црвено-бели послушали свог тренера и заиграли одбрану као у трансу.

26' - Промашио је Кампацо тројку (лопта је "ушла" и изашла из обруча, а тек на истеку шестог минута игре у другом полувремену Бајерн даје прве поене после великог предаха - Гифеј постиже кош за 43:45.

26' - Звезда води са 41:45, а могло је и више да је Лука Митровић са линије пенала погодио бар једном (а оба пута је промашио). Бајерн више од пет минута није дао ни поен... А још ће чекати, јер је Митровић извео сјајну блокаду и распаметио бројне "делије" у хали у Минхену.

24' - Није у питању неспортска лична грешка, већ Винстонова обична, и то друга (а тимска трећа). Но, одмах затим Бајерн прави и четврту, те ће сваки наредни прекршај доносити Звезди слободна бацања. А уз ту "добру вест" за госте стигла је и боље - Петрушев је тројком донео предност Звезди. Каква утакмица.... (Филип Петрушев и Кампацо су достигли по осам поена. Вилдоза управо улази у игру, уместо Недовића, који се у ова три и по минута добром одбраном више истакао него у нападу).

24'  - Звезда подиже ниво игре у одбрани, што доводи до тога да ни после три минута и 21 секунде игре у другом полувремену Бајерн није дао ниједан поен. Кампацо је фаулиран у контри, а судије гледају да ли је у питању био неспортски прекршај.

23' - Греше играчи Бајерна у својој процени како да поенитрају, на другој страни Кампацои је фаулиран и са линије пенала примиче госте на 41:40.

22' - Нова два промашаја Звезде из игре (Недовић и Кампацо), па је Бајерн у прилици да увећа предност.

21' - Почело је друго полувреме.

- Морамо да поправимо нашу одбрану. Нарочито у транзицији - поручио је тренер Звезде Душко Ивановић пред наставак меча, подсећајући да ништа није готово јер "утакмица се игра 40 минута".

Уз резултат 41:38 - завршено је полувреме. И то какво. Све је почело поменутим доласком огромног броја "делија" и "својевољним" одласком Немца на другу трибину, потом је Звезда уз прве евролигашке бравуре Факунда Кампаца у њеном дресу повела са 23:16. Но, тада је кренула рапсодија екипе Андрее Тринкијерија, одмах по уласку Владимира Лучића у екипу (и уз његову нестварну тројку на крају прве четвртине). Услед чак 11 промашених шутева из игре на почетку друге деонице од стране црвено-белих, серија Бавараца нарасла је на 15:2, чиме је Бајерн преузео вођство. Тек су повратак Кампаца, а и два добра потеза његовог сународника из Аргентине, Луке Вилдозе, стабилизовали црвено-беле...  "Винстона морамо много  боље да чувамо. Баш се разиграо", рекао је Кампацо пред одлазак у свлачионицу о 25-годишњем Американцу који је убацио 16 поена, десет више од Аргентинца, који је имао три асистенције и два скока.

20' - Вимберг атрактивно блокира покушај Кампаца да поентира из продора. Лопта припада Бајерну.

19' - Гифи из окрета доноси Бајерну 41:36 пред последњи минут друге деонице.

18' - Сада Тринкијери тражи тајмаут, након што је Огњен Добрић тројком примакао Звезду на 39:36.

18' - Хасан Мартин промашује оба слободна бацања, Бајерн промашује потом из игре, али узима лопту офанзивним скоком и искусни Хантер из рекета поентира за 39:33.

17' - Мало хаотично делује кошарка на паркету хале у Минхену у овим тренуцима, и један и други тим греше из брзоплетости, а онда Лазаревић тројком после асистенције Вилдозе примиче Звезду на 37:33.

16' - Касијус Винстон, амерички бек рођен 28. фебруара 1998, делује незаустављиво. Долази до 15. поена и поред тога што је фаулиран. Срећом по госте, резултат је остао 36:28, јер лидер Бајерна није погодио слободно бацање, а Вилдоза то "кажњава" новим поенима, и то из продора - 36:30.

15' - Након највеће предности БАјерна, 33:28 после Винстоновог поготка, Звезда је коначно обрадовала "делије" у другом сегменту меча, и то тројком Вилдозе - 33:28.

14' - Нова тројка Бајерна, после 11. узастопног промашаја Звезде, Винстон доноси 31:25. Ивановић тражи тајмуат након што је, рачунајући и крај прве четвртине, Бајерн направио серију 15:2.

14' - Сили тројком кажњава очајно офанзивно издање Звезде у другој четвртгини - 28:25. Звезда је промашила свих 10 шутева у овој деоници, од тога четири у претходном нападу...

13' - Звезда се мучи у нападу. Једине поене у другој деоници за ова непуна три минута постигао је Петрушев са линије пенала. Бајерн, који је привремено био на 23:23, сада је са слободних бацања дошао до 25:25. Подсетимо, Звезда је водила са 16:23.

11' - Добар уводни напад Звезде није крунисан кошем и поред одличног "протока лопте", а и офанзивног скока после првог промашаја. А након тих промашаја Недовића и Кампаца, лопту је изгубио Лучић, црвено-бели прокоцкали још једну акцију, па је Бајерн пришао на 21:23.

Крај прве четвртине, уз нестварну тројку Владимира Лучића са десетак метара, из окрета - 19:23! Ипак, Факундо Кампацо је био звезда уводне деонице. За само три и по минута игре,  Аргентинац је убацио шест поена (највише у Звезди), а остварио је две асистенције и скок. Бољи инек корисности од његових осам има само Недовић (10), услед пет поена, три асистенције и два скока.

10' - Кампацо наставља да ужива на паркету, варком је збунио ривале, па проиграо Митровића од ког је на првом кораку "одустао" - 16:23.

9' - Након изједначења од стране домаћих, Кампацо је остварио 600. асистенцију у евролигашпкој каријери проигравши Петрушева, који је фаулиран и потом постигао слободно бацање. А како су домаћини брзо окончали свој напад, и то неуспешно (блокада Петрушева), Кампацо је фаулиран и са пенала доноси 16:21, што је највећа Звездина предност.

8' - Звезда је дозволила Волдену да јој поентира након "спавања" одбране, но одговарају гости одмах лепом акцијом и поентирањем Митровића, а након Волденовог промашаја, управо он је фаулирао Кампаца који је био у продору. Аргентинац ће моћи да са линије пенала увећа предност Звезде. Он је погодио једном и резултат је 13:16.

7' - Кампацо постиже прве евролигашке поене у дресу Звезде, и то тројку, на асистенцију Недовића - 11:13. "Делије" славе прилично бучно!

6' - Након уласка Владимира Лучића у екипу Бајерна, а Петрушева и дебитанта Кампаца у петорку Звезде, домаћин је направио серију 4:0 и тиме натерао тренера црвено-белих Душка Ивановића да затражи тајмаут - 11:10.

5' - Недовић са линије пенала поравнао на 7:7, а потом је Звезда освојила лопту и, у следећој акцији, довела ривала до четвртог прекршаја. Сваки наредни донеће Звезди слободна бацања. Али, о њима не размишљају црвено-бели, јер Недовић тројком доноси предност гостима - 7:10

5' - Гилеспи после скока у нападу враћа предност Бајерну, 7:5. Недовић је на паркету у Звездиној петорци. Одмах за њим улази и Лука Митровић.

4' - Кузмић промашује са два метра, али Бентил после новог, четвртог Звездиног офанзивног скока, постиже кош за 5:5.

3' - Звезда је промашила две тројке у једном нападу, но као што се нервирао Душко Ивановић, нервира се и Тринкијери јер су и његови улудо потрошили свој напад. Остаје 5:3, док готово хиљаду "делија" скандира "Ајмо, ајде, сви у напад!".

3' - Вилдоза промашује из соло-акције, али долази до лопте и недуго затим - са велике дистанце поравнава резултат - 3:3. Громогласно одушевљење "делија", но врло брзо Винстон продом враћа предност Бајерну - 5:3.

2' - Промашили су домаћини, потом и Добрић, а Винстон тројком доноси уводну предност Бајерну - 3:0.

1' - Утакмица је почела, Бајерн има први напад.

18.59 - Стотине навијача Црвене звезде и у Минхену надгласавају химну Евролиге. Можда онда и не чуди оно "својевољно избеглиштво" једног Немца са поменуте трибине, о чемуј смо вас малопре известили.

18.58 - Стартне петорке: Вилдоза, Добрић, Лазаревић, Бентил и Кузмић играју за Црвену звезду од почетка, а Винстон, Обст, Бонга, Вимберг и Гилеспи за екипу Бајерна чији је тренер Андреа Тринкијери

18.57 - Навијачи Звезде не могу да дочекају деби Факунда Кампаца у Евролиги, па деле и овакве фотографије по интернету пред почетак утакмице:

18.49 - Нестварне сцене у хали у Минхену. Један Немац је дошао на своје уобичајено место (места нису нумерисана) али је видео да је та трибина прилично пуна "делија". Иако му је поручивано да слободно седне, уз речи "Не уједамо", он је решио да оде на другу трибину, па су му Звездини навијачи приредили испраћај уз скандирање на немачком "auf wiedersehen" ("збогом"). Ево и како је то изгледало:

18.45 - Табела Евролиге тренутно изгледа овако:

Уочи утакмице - пех црвено-белих

Подсетимо, после вишемесечне драме, услед евролигашке забране да црвено-бели региструју аргентинског кошаркашког мађионичара Факунда Кампаца, он данас коначно има право да своје вештине покаже у Звездином дресу и на највећој европској сцени, а не само у АБА лиги.

Међутим, "делије" су пред меч у Минхену добиле лошу вест:

Капитен Црвене звезде и један од најбољих играча када су у питању одбрамбени задаци, Бранко Лазић, биће наредне две недеље ван терена због повреде леђа.

Упркос повреди он је отпутовао са екипом у Немачку, али неће истрчати на паркет.

Лазић ће пропустити бар три утакмице, гостовања Бајерну и Панатинаикосу, те дуел са Анадолу Ефесом у српској престоници.

БОНУС ВИДЕО: ЈОКИЋЕВА „СТОТКА“: Кога Србин јури по броју трпл-даблова