СПЕКТАКУЛАРАН ВЕЧИТИ ДЕРБИ! Црвена звезда и Партизан подарили Евролиги још један меч за памћење

27. 01. 2023. у 21:06 >> 18:48

КОШАРКАШИ Црвене звезде и Партизана одмерили су снаге у 21. колу Евролиге. Утакмица која се одиграла у дворани „Александар Николић“ донела је још један спектакуларан окршај вечитих ривала који су још једном Евролиги подарили меч за памћење. Крајњи резултат био је 78:79 у корист црно-белих.

Феноменална кошарка у "Пиониру"! Вечити дерби је оправдао сва очекивања, страст, борба, прегршт спектакуларних потеза и наравно, нестварна атмосфера. Све је прштало у престоници Србије ове ноћи, а два великана магичне игре под обручима подарила су још један сјајан меч љубитељима кошарке.

Увертира утакмице припала је црвено-белима, али је имао Партизан и седам поена предности у једном тренутку у првој четвртини.

Све захваљујући инспирисаном Дантеу Егзуму и Матијасу Лесору. Аустралијанац и Француз изградили су капитал који је дао крила гостујућем саставу. Ипак, погоцима са линије пенала, па тројком Луке Вилдозе у последњој секунди првог периода, Црвена звезда је пришла на само два поена заостатка.

Недовић је потом повукао, и показао да је истински лидер овога тима. Човек који преузима одговорност када се све руши до краја првог полувремена већ је стигао до 14 поена на свом конту, али није успевао да сам парира трију Лесор-Мадар-Пантер, који је за две деонице донео +8 "парном ваљу", на семафору је стајало, 37:45.

Имала је Звезда боље процене шута, однела битку под обручима, али је 10 изгубљених лопти, наспрам 4 вечитог ривала, скупо коштало тим са Малог Калемегдана.

И онда, нека потпуно другачија кошаркашка филозофија Душка Ивановића у односу на прва два квартала. Гранитина одбрана, игра на граници фаула, лопта се кретала спорије у нападу, али је број изгубљених лопти значајно редукован.

Црно-бели близу четири минута без поена, Пионир је прокључао, Звезда је истопила предност ривала на само један поен предности, и у неколико наврата имала прилику да нападом дође и до предности.

И баш у тим моментима стегла се рука момака са малог Калемегдана, неколико нерезонских шутева, а Обрадовићева чета успева да одоли пред свим налетима мотивисаног ривала, који је био ношен хуком "делија' у гротлу хале "Александар Николић".

Звезда је заиграла тимски, за разлику од првог полувремена далеко боље распоређени поени, ипак, на другој страни Зек Ледеј је играо чудесно.

Човек који се готово није видео у првом полувремену на својим плећима носио је читав тим, на пет минтуа до краја имао је 4/5 за три и 20 поена. Чак ни Лука Вилдоза, који је још једном плесао "танго" по паркету није био довољан да се дође до вођства против "парног ваљка".

Лавовска борба виђена је и у наставку, а вечите је на уласку у последњи минут раздвајао само један поен предности, на семафору је писало 70:71 у корист Партизана.

На 17 секунди до краја Партизан је увећао предност за један поен, а Данте Егзум био је фаулиран. Аустралијанац миран са линије пенала, за +4, два поседа предности, када је било јасно да нема повратка за чету Душка Ивановића.

Најефикаснији актер сусрета био је Лука Вилдоза са 26 поена. Немања Недовић је убацио 23, а у редовима победничке екипе предњачили су Зек Ледеј и Данте Егзум са по 20 поена.

Не пропустите

Црвена звезда - Партизан 78:79

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Холанд, Вилдоза 26, Лазаревић 2, Митровић 2, Лазић 2, Добрић 13, Ивановић 2, Недовић 23, Марковић, Кузмић, Петрушев 8, Бентил 2

ПАРТИЗАН: Ледеј 20, Аврамовић 3, Пантер 6, Смаилагић 7, Папапетру , Егзум 20, Броџијански, Нанели 3, Лесор 13, Трифуновић, Анђушић 2, Мадар 5

КРАЈ МЕЧА!

40. минут - Бранко Лазић чини фаул, Пантер на линији пенала, Американац под притиском погађа оба пута, 71:74. Недовић губи лопту, нови посед за црно-беле, тајм-аут Ивановић. После тога ће Егзум на линију пенала, Партизан има велику шансу да оствари тријумф у овом мечу. Још само 17 секунди до краја меча. Егзум је фаулиран, Аустралијанац на линији пенала, се је сада у његовим рукама и мирноћи. Уколико погодио оба тим са Малог Калемегдана биће два поседа предности у заостатку. Егзум погађа оба пенала, Недовић шутира у последњој секунди, погађа за три, али недовољно за продужетак! Партизан је победио с једним поеном разлике!

39. минут - Сјајан продор Немање Недовића, 69:72. Трифуновић потом промашује зицер, и чини фаул у жељи да се докопа офанзивног скока. Огљен Добрић потом продира, али је фаулиран. Добрић на линији пенала, погађа оба пута, какав меч, 71:72, минут до краја, тилер завршница!

38. минут - Фаул Вилдозе сада над Лесором. Француски центар погађа оба пенала, а парни ваљак има +5 на два минута до краја.

37. минут - Вилдоза за триии! Какав погодак Аргентинца након серије Ледеја од 7 поена, поново један посед предности за Партизан, 67:70.

35. минут - Зек Ледеј је невероватан! Његова нова тројка, он сада носи Партизан у наставку, његова већ четврта тројка. Звезда везује 4 поена поготком Лазаревића, али поново невероватни Зек Ледеј, ван баланса, поред два чувара на истеку напада, 64:68.

34. минут - Пуна два минута вечити ривали без поена у последњем кварталу. Али бе обзира на то уживање је гледати овакву кошарку. Гранитна одбрана двеју екипа, игра се на живот и смрт. Спектакуларн дерби београдских клубова. Већ је јасно да ћемо и овде имати драматичну завршницу.

32. минут - Црвено-бели нису искористили први напад, али зато јесте Зек Ледеј. Потом Ледеј и краде лопту, а Ален Смаилагић длази до 4 везана поена. Партизан на +6, али како важна тројка само Огљена Добрића, 60:63.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА, ЦРВЕНА ЗВЕЗДА - ПАРТИЗАН 54:57

30. минут - Успели су црно-бели да одоле под свим налетима мотивисан ривала ношеног хуком делија са трибина дупке пуне хале Александар Николић. Тројка Алексе Аврамовића у финишу треће деонице праве разлику пред драму у последњих 10 минута меча.

27. минут - Немања Недовић фаулиран на земљи, Звезда у бонусу, Недовић на линији слободних бацања, погађа оба пута, 50:51. Звезда дише за вратом вечитом ривалу.

26. минут - Данте Егзуууум! Погађа инспирисани Аусталијанац сада са полу-дистанце, али брзо враћа Недовић након сјајног продора, стиже до свог 16 поена, и смањује на -2 поново. Аврамовић у игри код црно-белих, који не користе наредни напад, а Никола Ивановић промашује отворену тројку којом је Звезда могла до вођства. Смаилагић је кренуо да закуца преко Петрушева, није погодио, али је Петрушев начинио фаул. Смаилагић на линији пенала, прво погађа, друго не, 48:51.

25. минут - Вилдозааа за три! И то уз фаул! Аргентинац диже делије на ноге, Звезда дише за вратом ривалу, поново је само -2.

24. минут - Тројка као кап! Данте Егзум наставља своје сјајно вече, готово четири минута црно-бели били су без поена, све до ове тројке Аустралијанца, 42:48 у корист Партизана.

23. минут - Поени Луке Митровића на почетку треће деонице, па тројка Огњена Добрића након што га је Митровић пронашао усамљеног у хали и Жељко Обрадовић тражи тајм-аут. Партизан није постигао поене за мало више од два минута игре, а Црвена звезда је резултатски пришла - резултат је 42:45!

21. минут - За Партизан су на терену Егзум, Пантер, Нанели, Ледеј и Лесор, док код Црвене звезде трећу деоницу почињу Вилдоза, Добрић, Лазић, Митровић и Петрушев.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА, ЦРВЕНА ЗВЕЗДА - ПАРТИЗАН 37:45

20. минут - Црвено-бели до три везана поена са линије пенала, прво Вилдоза половичан, а потом Петрушев користи оба. Затим монструозно закуцавање Матијаса Лесора, 37:42. Потом и поени Зека Ледеја, 37:44.

Крај сјајног првог полувремена, феноменална кошарка у Пиониру! Вечити дерби је оправдао сва очекивања, страст, борба, прегршт спектакуларних потеза и наравно, нестварна атмосфера. Матијас Лесор обележио је прво полувреме монсруозном партијом.

18. минут - Страшна партија Немање Недовића! Одиграо је савршену одбрану Егзум, али је Недовић решио готово па немогућу ситуацију његовим новим поенима, 14. укупно.

Враћа Јам Мадар! Каква тројка Израелца, сјајан евролигашки дерби, 34:40

17. минут - Тројка Кевин Пантер! Пре тога је Јам Мадар реализовао два пенала, и Партизан за тили час до нових +6. Ивановићева чета користи наредни посед лопте и долази до два поена, међутим Кевин Пантер је фаулиран Звезда је изашла из бонуса, а Американц погађа оба пута.

16. минут - Какав продор Немање Недовића и поени флоутером. Имала је лопта велики лук и прелетела је јендог од најбољих блокера Евролиге - Матијаса Лесора, 30:31.

15. минут - Недовић од таблу за два, Анђушић потом промашује још јенду тројку, па чини и фаул, и то при шуту Бен Бентила, а лопта је прошла кроз обруч. Бентил промашује слободно бацање, Обрадовић нервозно реагује и шаље Анђушића на клупу. Напад за црно-беле, Лесор господари рекетом, сада није погодио, али је заустављен снажним фаулом, Француз на линији пенала, прво погађа, али друго не, 28:31.

14. минут - Каква тројка Дантеа Егзума! Инспирисан је ове вечери Аустралијанац. Након што је Звезда приша на само три поена заостатка, Егзум у последњој секунди напада погађа са преко 10 метара. Звезда губи лопту, а Егзум и Анђушић потом промашују две отворене тројке. Потом након офанзивног скока и Ален Смаилагић не користи зицер.

11. минут - Нанели отвара другу четвртину тројком. На паркету по први пут Ален Смаилагић у Партизану, Лазаревић у редовима Црвене звезде. И одмах краде Смаилагић лопту и силовито закуцава у контри, 18:25. Огњен Добрић фаулиран при шуту, погађа оба пута, поново је +5 за Партизан.

ПРВА ЧЕТВРТИНА, ЦРВЕНА ЗВЕЗДА - ПАРТИЗАН 18:20

10. минут - Филип Петрушев је фаулиран и иде на линију слободних бацања. Погађа оба пута, Папапетру промашује зицер, а Лука Вилдоза уз звук сирене за 18:20. Прокључао је Пионир, сјајна прва четвртина, Партизан има 20:18. Лесор са 8 поена најефикаснији играч сусрета за сада. Француз без промашаја из игре током првих 10 минута. Лавовска борба" вечитих, драма у најави већ након првих 10 минута.

9. минут - Важни поени Луке Вилдозе, Аргентинац је сјајно напао рекет и полагањем у високом луку смањио предност вечитог ривала на шест поена предности. Анђушић промашује тројку, али Филип Петрушев чини офанзивни фаул, арбитри показују неспортски фаул. Данте Егзум на линији пенала, погађа прво слободно бацање, а сада и лопта са стране за црно-беле.

8. минут - Зек Ледеј погађа оба пенала, а Обрадовићева чета иде на +3. Петрушев у игри, и одмах фаул Кевина Пантера, и то други, ово је велики проблем за Партизан. Први плеј и звезда парног ваљка мора на клупу. Црвено-бели губе лопту, а Данте Егзум сјајно продире и полаже лопту на обруч за свој шести поен и 9:14. Звезда потом промашује две тројке и зицер у нападу, али офанзивни скокови доносе поене Ивановићу, поново је један посед разлике. Све до тројке Зека Ледеја, Партизан на +6. Анђушић краде лопту, а потом муњевита контра и нови поени Матијаса Лесора, његов већ осми.

Погледајте делић атмосферере пре почетка вечитог дербија. Делије су сјајном кореографијом увеличале светковину српске кошарке.

5. минут - Недовић погађа уз фаул, и конвертује и додатно слободно бацање. Звезда до +3, само за кратко, јер Данте Егзум напада обруч за 9:8. Недовић промашује за три у Звездином поседу, али се искупљује одличном блокадом над Зеком Ледејом. Лопта поново у поседу црно-белих, а Матијас Лесор наставља да терорише Ивановићеву одбрану новим поенима из рекета. Партизан први пут води на мечу, 9:10.

4. минут - Тројка Бранко Лазић! Али експресан одговор Партизана, Матијас Лесор одличан у рекету за прве поене, и 6:4, а потом поново Лесор под обручем до лаких поена, 6:6.

2. минут - Недовић наставља тамо где је и стао, у претходном дербију. Одмах тројка за миљеника Делија, на другој страни Кевин Пантер промашује отворену тројку, али потом Бен Бентил губи лопту. Црно-бели у нападу, Кузмић прави први фаул на мечу. Папапетру потом промашује ван линије 6,75, Лесор хвата офанзивни скок, али гази аут линију, нови напад за Звезду, лопту краде Данте Егзум и закуцава у контри, 3:2, а Недовић промашује полагање на другој страни.

1. минут - Меч је почео! Један од највећих вечитих дербија у историји два кошаркашка велика из Србије. Све је спремно за спектакл.

Црвена звезда - Партизан, утакмица почиње у 19 часова

18:50 - Гори "Пионир" а меч није ни почео! Чудесна атмосфера у хали "Александар Николић".

18.45 - "СРАМОТА..." Ово је на столици затекао сваки навијач Црвене звезде који је данас дошао на дерби у кошарци, а тиче се Синише Михајловића

18.40 - А У ЦРВЕНО-БЕЛОЈ ХАЛИ... Оволико је "гробара" дошло на дерби Црвена звезда - Партизан (ФОТО)

УОЧИ МЕЧА

Први вечити дерби у историји на евросцени припао је црвено-белима. Навијачи оба клуба су били пуни очекивања пред тај дуел, а играчи су успели то да оправдају и на терену.

Било је то 8. децембра прошле године, утакмица се играла у „Штарк“ арени, а црно-бели су у том тренутку важили за благог фаворита.

Утакмица је почела изузетно агресивно, а гостујући састав у првој четвртини није имао решења за Матијаса Лесора који је био доминантан под обручима.

Како је меч одмицао изабраници Душка Ивановичћа су заиграли боље, било је доста преокрета, а победника је решила тројка Немање Недовића две секунде пре краја.

Управо је момак из Нове Вароши био најефикаснији појединац на терену са 20 поена, а пратио га Лука Вилдоза који је дао велики допринос у самој завршници. Аргентинац је меч завршио са 14 погодака.

У пораженом табору истакли су се Кевин Пантер и Јам Мадар са 15, односно 14 поена, док се Јанис Папапетру зауставио на 13.

Црвена звезда тренутно заузима десету позицију на табели са скором од 10 победа и исто толико пораза. Након победе над Монаком у 19. колу Филип Петрушев и саиграчи су несрећно изгубили од Жалгириса у Литванији.

Са друге стране пулени Жељка Обрадовића су просто почистили са терена Басконију, међутим, недељу дана касније поражени су у Валенсији од истоименог клуба.

Очекује нас интересантан дуел, утакмица је од круцијалног значаја за оба тима. Победник ће повећати своје шансе за нокаут фазу.

РЕЧ ТРЕНЕРА

"ПОХВАЛИО САМ 'ГРОБАРЕ'...": Душко Ивановић пред Звезда - Партизан поставио задатак за "делије"

Тренер кошаркаша Црвене звезде Душко Ивановић изнео је очекивања пред други евролигашки вечити дерби који се игра од 19 сати у дворани "Александар Николић".

Он је истакао да се на овај меч гледа као на сваки други у елитном такмичењу.

- За нас је свака утакмица велика утакмица пред нашом величанственом публиком. Желимо да уживамо - рекао је Ивановић на конференцији за новинаре.

Навео је да су сви играчи спремни осим Хасана Мартина. Од раније је познато да за црвено-беле у Евролиги од марта не може да игра Факундо Кампацо.

- Сигурно је да ће бити неких изненађења. Вероватно ће бити промена на обе стране. Биће неких изненађења, али данас су толико екипе спремне да то изненађење може да траје један или два напада. После тога се екипа одмах прилагоди. Ми размишљамо о тој утакмици као о још једном мечу Евролиге. Желимо да победимо, желим да моји играчи уживају.

За крај је имао поруку за навијаче:

- После утакмице у Арени сам похвалио навијаче Партизана. Мислим да су навијачи Звезде бољи и то би сутра требало да покажу - истакао је Ивановић.

ЖЕЉКО ОБРАДОВИЋ ИСХВАЛИО "ДЕЛИЈЕ" ПРЕД ДЕРБИ: Амбијент је супер, увек, навијачи Звезде праве феноменалну атмосферу

Зна трофејни стручњак шта његови изабраници морају да ураде како би победили на терену вечитог ривала.

- Да поправимо ствари које нису ваљале у првој утакмици у Евролиги коју смо играли овде и која је завршена шутем у последњој секунди. Значи да смо неке ствари радили добро, али није било довољно и у том смислу смо се и припремали. Покушаћемо да у односу оно што је игра Црвене звезде да се прилагодимо и да пробамо да одиграмо добру утакмицу. Сви играчи су здрави, надам се да ће све бити као што је било у првој утакмици овде, фер и коректно и нека победи бољи. Треба да одиграмо комплетну утакмицу 40 минута ако мислимо да победимо - рекао је Обрадовић.

Тренер "парног ваљка" се дотакао и навијача.

– Атмосфера је супер, увек, навијачи Звезде праве феноменалну атмосферу као и наши, то је нешто најлепше вероватно што може да се види. Било је лепо што су били навијачи Звезде овде на дербију у Арени, не знам колико ће бити наших, али сигурно да то даје посебну драж дербију, надам се да ће све бити коректно као у првој утакмици.

Крилни центар Партизана Зек Ледеј је истакао да он и саиграчи морају да играју снажно од почетка меча.

БОНУС ВИДЕО: Спектакл у Арени, кошаркаши Партизана и Звезде изашли на паркет