ЛУДИ ВЕЧИТИ ДЕРБИ, КАО НИКАДА ПРЕ! Црвена звезда нокаутирала Партизан у историјском окршају

Александар Илић

08. 12. 2022. у 22:23 >> 22:36

КОШАРКАШИ Црвене звезде уписали су пету победу у низу у Евролиги, чета Душка Ивановића" узела је скалп и градском ривалу Партизану и то у невероватном евролигашком дербију. Славили су црвено-бели и то тројком Недовића у последњим секундама 73:76

Сведочила је Србија првом "вечитом" дербију у Евролиги, а навијачи Звезде и Партизана имали су прилику да гледају невероватан меч. Успела је екипа са Малог Калемегдана да савлада Асвел, Алба, Макаби и Виртус, а Београд је данас гледао фантастичан дерби против Партизана, у коме је гост продужио серију на пет победа.

Прву четвртину отворио је боље Партизан, а то понајвише захваљујући скоковима у нападу, којих је само у првом полувремену имао седам. Иако су се оба тима мучила на почетку меча са шутем, скокови Француза направили су превагу.

Партизан - Црвена звезда 73:76 (20:11, 13:29, 19:14, 21:22)

Партизан: Вукчевић 2, Лидеј 4, Пантер 15, Ален Смаилагић 2, Јанис Папапетру 13, Егзум 5, Броџиански, Нунали, Лесор 11, Трифуновић 2, Анђушић 5, Мадар 14.

Црвена звезда: Холанд, Вилдоза 14, Лазаревић 2, Митровић 4, Лазић 3, Мартин 8, Добрић 9, Недовић 20, Марковић, Кузмић, Петрушев 10, Бентил 6

Такође, од пресудне важности била је и чињеница да је Звезди домаћин одузео најјаче оружје, односно игру у одбрани, која је чету Душка Ивановића свела на свега 11 поена  у првој четвртини.

Знатно другачија слика виђена је у другој четвртини када је Партизан посустао у одбрани, ривалу је дозволио да убаци чак 29 поена, наспрам 13 домаћина, а томе је доста допринео и Филип Петрушев који је као резервиста убацио чак осам поена.

Трећа четвртина играла се у високом темпу. Смењивали су ударце тимови, а Партизан средином деонице успео је да се спусти на два поена заостатка, али не и да се врати у потпуности у дуел. Фантастичан је био Јам Мадар, који је са пет вазаних поена вратио домаћина у меч.

До 30. минута Јам Мадар и Кевин Пантер држали су Партизан у кошаркашкој драми, на другој страни је Бентил уз помоћ Немање Недовића нападао рекет и доносио поене Звезди. Посебно се овај други истакао са шест поена у наставку.

Прочитајте још:

"МОРАМ ДА СМИРУЈЕМ ОВЕ МОЈЕ!" Душко Ивановић после дербија објаснио зашто је честитао навијачима Партизана

ДАО ТРОЈКУ ЗА ПОБЕДУ ПРОТИВ ПАРТИЗАНА, А ОНДА... Ево шта је Немања Недовић урадио одмах после тријумфа КК Црвена звезда

"И ШТА САД ДА РАДИМО?" Жељко Обрадовић после историјског дербија Партизан - Црвена звезда послао поруку Евролиги!"А ПРИЧАЛИ СУ ДА ЋЕМО БИТИ ГЛАВНО ЈЕЛО..." Немања Недовић пресудио Партизану, па поручио: Е, па нисмо укусни!"

БРАВО ЗА ОВУ ПУБЛИКУ! БРАВО!" Тренер Звезде одушевљен и навијачима Партизана - Душко Ивановић без длаке на језику: Имали смо више среће

НИЈЕ МОГАО ДА ВЕРУЈЕ! Жељко Обрадовић бесан после пораза Партизана, само је ово рекао пред улазак у свлачионицуДОСАД НЕВИЂЕНО! Кошаркашке судије остале у неверици због навијача на мечу Евролиге Партизан - Звезда и урадиле ово (ВИДЕО)

А КАД ЈЕ АЛЕКСАНДАР МИТРОВИЋ ДОШАО НА ИСТОРИЈСКИ ДЕРБИ... "Гробари" упали у еуфорију пред утакмицу Партизан - Звезда (ВИДЕО)

У последњем периоду игре виђена је драма на терену, оба тима погађала су из игре довољно добро уз поправљен шут за три, Јанис Папапетру је тек после пет минута успео да одвоји Партизан на три поена, али је Лука Вилдоса успео да смањи, а потом је тројком покушао да Звезди донесе предност, није у томе успео.

Три минута до краја поенима Кевина Пантера Партизан је дошао до шест поена, а потом поенима Мартина и Вилдозе успео је тим Душка Ивановића да дуел уведе у комплетну драму. Гледали смо до последњег минута резултатску клацкалицу, када је у последњим секундама Немања Недовић тројком гостима донео победу. Био је бек гостију усамљен у углу, а тројком је донео Звезди пету победу у низу у Евролиги.

40' Лоша комуникација у одбрани гостију, али није казнио то Кевин Пантер који је промашио, исто је учинио на другој страни и Недовић. Промашио је Пантер, Звезда има шут који би могао да им донесе победу, погодио је Недовић - 73:76

39' Папапетру погађа из тешке ситуације, а потом још једна тројка Луке Вилдосе за изједначење - 73:73

38' Одлична одбрана Кевина Пантера и његов 15. поен, одговорио је на другој страни Мартин, 71:67, а након тога лоша одбрана домаћина, коју је казнио Лука Вилдоса новом тројком.

36' Изгубио је Егзум лопту када је могао да помогне црно-белима да се још одлепе, одлично је Лазић реаговао, а потом са пенала спустио заостатак на два поена, био је половичан. Искупио се у наредном напеду Аустралијанац, након скока дошао је до петог поена, 69:65.

Колико је луда ова утакмица, најбоље сведочи ова графика Евролига ТВ-а, која показује ко је и када имао колику предност:

Принтскрин: EuroleageTV

35' - Вилдоза смањује заостатак, али у наставку успева још једном Вукчевић да поентира из друге шансе - 67:64. Велики посао обавио је Матијас Лесор, преузео је Недовића и натерао га на изгубљену лопту.

34' Лука Митровић и Матијас Лесор, обојица су били прецизни  за своје тимове, нико се не оддваја, , промашио је Анђушић, али не и Папапетру, нова тројка црно-белих.

33' Из трећег покушаја Данило Анђушић погодио је тројку, а потом блокирао уз фаул Немању Недовића на другој страни. Кошаркаш звезде био је прецизан - 58:58

32 - Тројка Данте Егзума отворила је четвртину, а снажно закуцавање Петрушева разгалило је гостујуће навијаче

31' Партизан је на паркет послао петорку Анђушић, Егзум, Вукчевић, Папапетру, Лесор, а Црвена звезда је ушла у последњу деонициу са петорком Марковић, Недовић, Добрић, Петрушев, Мартин

КРАЈ ТРЕЋЕ ЧЕТВРТИНЕ 19:14

У трећој четвртини, Партизан је боље шутирао из игре (58,3% наспрам 46,2%), али оба тима су се мучила са дистанце (црно-бели 1/4, црвено-бели 0/3). Ипак, уз расположеног Недовића (15 поена), Звезда је успела да задржи предност, иако је Партизан и у претпоследњој деоници имао значајно више скокова (8:4, а укупно на утакмици 29:21).

30' Помало наивно је Матијас Лесор направио кораке, кренуо је да напада без праве идеје, поклонио је лопту ривалу. Узео је потом Недовић ствари у своје руке и вратио гостима вођство, а Анђушић усамљен у корнеру, покушава да казни, промашио је отворни шут. Немања Недовић постао је најефикаснији играч на терену, убацио је 15 поена, од тога шест у трећој четвртини

28'  Бентил покушава на снагу, али се још једном добро брани Партизан.

26'  Бентил је играо на искуство против Вукчевића и дошао је до поена, 46:46. Уследио је један неорганизовани напад црно-белих, али су се након тога и одбранили од пост иггре Бентлија.

25' Својим 14. поеном Мадар враћа домаћина у меч. Занимљиво је да за пет минута игре црвено-бели су успели да упишу само четири поена, а Лесор са пенала враћа вођство Партизану - 46:44

24' Захуктао се Мадар, погодио је и тројку, вратио Звезду на два поена заостатка, Лесор је имао прилику да изједначи, али је "ер-бол" послао из рекета. Нови поени Израелца, овога пута са пенала, постигао је свој 12. поен, чиме је у овом тренутку најефикаснији играч на терену до сада.

23' Јанис Папапетру је био такође прецизан. Гледамо фантастичну кошарку у овим тренуцима, висок темпо игре и јако брза реализација на терену.

22' Кевин Пантер је био први двоцифрени играч у свом тиму погодио је двојку за 35:40. Вилдоза потом промашује двојку, а Бентил погађа.

21' Кратак је био Мадар са тројке, веома лоше организован напад домаћина. За Звезду је Лука Митровић изнудио фаул. Непрецизан је након тога био Добрић.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА 13:29

Утисци актера на полувремену:

Петрушев (осам поена за Звезду као резервиста):

- У другој четвртини смо увели контролу скока. Почели смо утакмицу нервозно, али поправили се како је она одмицала.

Матијас Лесор: (десет скокова и седам поена за Партизан):

- Не знам шта се десило! Пали смо у одбрани, примили за полувреме 40 поена. Треба да поправимо одбрану и доносимо боље одлуке у нападу.

20' Сада је Партизан у истој ситуацији као Звезда у првој четвртини. Затворили су гости рекет, покушавају са дистанце и полудистанце домаћи да пробију. Смаилагић је постигао два поена, а потом фантастичан недовић за 33:40 на полувремену.

19' Покушао је Смаилавић да угура лопту у кош, није успео, а након тога Мартин је изгубио лопту. Није помого ни шут за три након тога, нови промашај Смаилагића.

17' Магија Луке Вилдозе, а након тога и одговор Пантера, амерички бек постиже девети поен. Црвено-беле је снажним закуцавањем уз фаул Петрушев подигао на 31:36. Интересантно, иако је Звезда преокренула и води, Партизан доминира у скоковима. И то са 21:12. Црно-бели су остварили чак 11 офанзивних скокова, само један мање од укупног учинка црвено-белих. Ипак, домаћини губе у овим тренуцима.

16' Мадар везује свој четврти поен, а на другој страни Добрић је погодио тројку и двојку.  Мартин у наредном нападу одлично проиграва Лазића, а Ледеј снажним закуцавањем подиже дворану - 29:33.

15 У првој четвртини Партизан је шутирао са 40% успешности, Звезда са само 28,6& (истини за вољу, и једни и други су били врло лоши с дистанце, црно-бели 1/9, а црвено-бели 0/7). У другој деоници Партизан је сведен на само 16,7% успешности шута из игре, а Звезда погађа са чак 83,3% прецизности. Отуда и овај преокрет.

14' Нови покушај Мадара и нови скок Лесора, на крају лопта за Звезду, а одлична одбрана црно-белих уследила је потом. Опробао је по трећи пут шут за три Ледеј, поново је био непрецизан, а Петрушев потом погађа.

13' Хвата прикључак Звезда, сада је хорог погодио Митровић, те госте спустио на 22:17. Потом Броџијански прави фаул иако Пантер није убацио лопту у игру и сели се на клупу. Фантастичан је потом био Недовић - 22:19

12' Поново промашује Егзум, а Броџијански прави неспортски фаул над Недовићем. Погодио је два пенала Недовић - 22:15

11' Егзум је промашио, а Петрушев брзо на другој страни дошао је до лаких поена. Реванширао се Трифуновић - 22:13.

КРАЈ ПРВЕ ЧЕТВРТИНЕ 20:11

10' Сада се мучи Партизан са шутем, али је ту Матијас Лесор који је три скока у једном нападу имао. Завршио је све Мадар промашеном тројком. Додељена је лопта поново црно-белима, а Ивановић је тражио челенџ. Са два поена Недовића враћају се црвено-бели на једноцифрену предност, а Лазаревић поенима ипак поставља 20:11.

9' Фаулиран је био Петрушев пред кошем ривала, промашио је оба бацања.

8' Одлична одбрана Вилдозе који краде лопту Мадару, на другој страни до четвртог скока долази Лесор који потом снажно закуцава, а Звезда прави грешку у корацима.

7' Партизан је у овом тренутку у потпуности неутралисао одбрану ривала, а својом не дозвољава ривалу да дође до коша.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ДОСАД НЕВИЂЕНО! Кошаркашке судије остале у неверици због навијача на мечу Евролиге Партизан - Звезда и урадиле ово (ВИДЕО)

6' Хасан Мартин је покушао да уђе у кош, није то успео, а одговорио је на другој страни Пантер који Партизан води први пут на двоцифрену разлику 16:4.

5' Добрић је покушао да отвори добру одбрану црно-белих, шутирао је из тешке позиције, није био прецизан, а на другој страни фаул у нападу досуђен је Зеку Ледеју. Недовић је покушао из велике удаљености, био је непрецизан. Одлична одбрана потом Мадара који убацује нове поене за 13:4.

4' Лесор је играо у рекету против Хасана Мартина, погодио је уз Фаул - 7:2. Огњен Добрић је потом погодио за Црвену Звезду, одговорио је Ледеј, а потом Пантер краде лопту уз фаул Лазића - 9:4.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ГРМЉАВИНА, А НЕ НАВИЈАЊЕ: Овако су "гробари" и "делије" реаговали на излазак кошаркаша на историјски вечити дерби (ВИДЕО)

3' Ледеј је покушао нову тројку, ништа од тога. Нови напад омогућио је Матијас Лесор. Доста тврда утакмица на почетку. Улог је велики, а то се види по играчима. Ипак, Јанис Папапетру је успео варком да избаци чувара и дође до лаких поена. Промашио је на другој страни Марковић - 4:2

Погледајте атмосферу на трибинама.

2' Невероватан Партизан у скоку, шутирали су Мадар и Пантер за три, а Лесор два пута хвата лопту у нападу и црно-белима даје нови напад. Француз у трећем покушају промашује полагање. Лука Вилдоса покушао је за три, није био прецизан, након тога у покушају да дође до лопте на средини терена фаулирао га је Лесор.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: А КАД ЈЕ АЛЕКСАНДАР МИТРОВИЋ ДОШАО НА ИСТОРИЈСКИ ДЕРБИ... "Гробари" се распаметили пред почетак меча Партизан - Звезда (ВИДЕО)

1' Минутом ћутања Миодрагу Јешићу отпочео је меч. Први напад имала је Звезда, добро је одбрану одиграо Пантер, који је потом погодио за два лаганим полагањем. Промашио је тројку Лазић, а потом Бентил уз фаул погађа - 2:2, али промашује додатно бацање.

На трибинама Београдске Арене налази се и Александар Митровић, нападач Србије.

Стартне поставе! Партизан: Мадар, Пантер, Папапетру, Ледеј, Лесор; Црвена звезда: Вилдоза, Лазић, Добрић, Бентил, Кузмић

УОЧИ МЕЧА

20.17 - И кошаркаши Партизана изашли су на загревање, уз овације домаћих навијача.

20.16 -  Очи Европе упрте су у Београд, а да то није случајност показује атмосфера коју праве навијачи оба тима са трибина.

20.10 - Играчи Црвене звезде изашли су на загревање пред навијачима црно-белих.

20.00 - Погледајте какво је стање испред Београдске арене сат времена пред почетак меча.

19.41 - Огласила се пред дерби и Евролига.

19.34 - Нешто мање од сат времена пред почетак дербија, оволико је "делија" у Арени

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: "ДЕЛИЈЕ" СУ ОВАКО СТИГЛЕ НА ВЕЧИТИ ДЕРБИ: Навијачи Црвене звезде нису дошли сами на историјски дуел с Партизаном

19.24 - Подсетимо, табела Евролиге изгледа овако:

19.04 - Навијачи Црвене звезде већ се налазе у Арени где чекају почетак меча.

18.40 - Жељко Обрадовић и Душко Ивановић један против другог играли су у каријери до сада 19 пута, а Обрадовић тренутно води 14:5.

17.07 - Ратко Варда, некадашњи кошаркаш црно-белих огласио се пред меч који црно-бели играју против Звезде. Дотакао се теме странаца који имају примат у "парном ваљку".

16.03 - Црвена звезда се огласила саопштењем за јавност у којем апелује на навијаче црвено-белих да не наседају на евентуалне провокације из редова домаћина током меча.

16.00 - Кошаркаши Црвене звезде добили су ветар у леђа и од фудбалске селекције црвено-белих.

Историја Евролиге пише се вечерас у Београду. Након 77 година постојања Партизан и Црвена звезда одиграће први вечити дерби у Европи. Евролига жељно исчекује дуел црно и црвено-белих.

Партизан и Црвена звезда су само једном играли у Евролиги, била је то сезона 2013/14, тада се Звезда вратила након 13 година у Евролигу, а сада је Партизан повратник у европску елиту. Оно што је тада било различито јесте да елита играла по групама, те "вечити" нису играли једни против других.

Евролига се играла у другачијем систему у односу на данашњи - учествовале су 24 екипе подељене у четири групе по шест тимова. Партизан је у својој групи имао учинак од три победе и седам пораза и као четвртопласирани је изборио пласман у ТОП 16 фазу такмичења, док је Звезда испала после групне фазе, иако је у својој групи имала победу више од Партизана.

Црно-бели су кроз историју имали боље резултате у Европи, чак су и освојили трофеј 1992. године у Истанбулу. Заузели су треће мести у Гану 1988. године, да би десет година касније у Барселони и 2010. у Паризу остали четвртопласирани на фајнал-фору.

Најбољи резултат Црвене звезде је полуфинале тада Купа европских шампиона 1973. и четвртфинале Евролиге 2016. године.

Звездаши ипак на дербију

Првобитно, одлучено је да ће само навијачи Партизана присуствовати мечу у Арени, а након неколико размена саопштења ипак је донета одлука да један сектор буде отворен за навијаче Црвене звезде.

Реч тренера - Жељко Обрадовић: Да пошаљемо лепу слику у Европу

- Изузетно смо срећни и задовољни што ћемо у Београду моћи да одиграмо такву утакмицу, између Партизана и Црвене звезде. Прва у историји… Играмо против екипе с којом смо играли и пре десетак дана, анализирали смо ту утакмицу, знамо да је Црвена звезда у сјајној серији резултата и игара, па нам самим тим неће бити нимало лако. Наравно, верујемо у своје могућности, можемо да одиграмо на нивоу из већег дела тог првог дербија. Очекујемо да Арена буде пуна, зато позивам навијаче да подрже екипу као што то чине целе сезоне, заиста нас чине веома поносним. Имали смо прилике, где год да смо играли ове сезоне, да имамо подршку наших присталица. Ово у Арени је нешто посебно. Заиста бих желео да апелујем на навијаче да ураде све да та утакмица прође на најбољи могући начин, да после утакмице сви причамо само и искључиво о кошарци. Навијајте за наш тим, помозите нам, али и поштујте ривала. Сви који долазе са стране, из целе Европе, треба да виде утакмицу која ће се препричавати дуго, да пошаљемо најлепшу слику у свет, рекао је Обрадовић.

Реч тренера Звезде - Душко Ивановић: Гледамо на дуел као још један сусрет са Партизаном

- Све ће се променити у односу на претходни дуел са црно-белима. Друга утакмица, друга атмосфера, другачији Партизан... Свака утакмица је различита. Надамо се да ће атмосфера утицати позитивно на нас. Сваком играчу би требало да буде задовољство да игра пред 20.000 људи. За нас то што је први дерби у Евролиги није интересантно, гледамо ову утакмицу као још један сусрет са Партизаном. И ми и Партизан ћемо се потрудити да извучемо поуке из претходног дуела, а видећемо ко ће у томе бити бољи, Рекао сам и пре првог међусобног сусрета да је Партизан екипа која има фантастичан напад. Видели смо из њихових дуела против Будућности и Валенсије да је неопходно играти добру одбрану. Имају играче веома добре у игри један на један, имају добар шут, трче добро.

ПУТИН ОДГОВОРИО НА ПОНИЖАВАЊЕ РУСИЈЕ: Ево шта је поручио светским моћницима спорта пред Олимпијске игре Париз 2024

ПУТИН ОДГОВОРИО НА ПОНИЖАВАЊЕ РУСИЈЕ: Ево шта је поручио светским моћницима спорта пред Олимпијске игре "Париз 2024"

РАТ у Украјини, односно "специјална војна операција" како то Русија назива, још једном је у први план избацио и спорт. А како најновије вести на тему "спортске санкције Русима" уопште нису наивне, последња дешавања и досад највеће понижење за спортисте Руске Федерације довели су и до реакције руског председникам Владимира Путина.

18. 03. 2024. у 15:33