ЗВЕЗДА КОНАЧНО ПОКОРИЛА БЕРЛИН: Црвено-бели срушили Албу после седам година

22. 11. 2022. у 22:25

КОШАРКАШИ Црвене звезде коначно су прекинули низ непобедивости против Албе, пошто су славили у Берлину после продужетка са 84:88 (19:20, 21:17, 17:18, 18:20, 9:13).

Дуго су чекали и дочекачи навијачи црвено-белих да виде како се њихови љубимци радују тријумфу против немачког клуба. Али, морали су Београђани много да раде на овом сусрету, јуре резултат готово цео меч да би славили.

Ипак, паметна решења у кључним тренуцима и мирна рука са линије слободних бацања били су главни разлог зашто је Звезда стигла до важне победе.

Могли су гости све да реше после 40 минута, али Недовић није погодио флоутер за победу. Ипак, сјајни бек је у продужетку узео ствари уз своје руке и уз Вилдозу и Митровића био тас на ваги за одлично вече у Берлину.

Треба рећи и да је ово изабраницима Душка Ивановића била прва победа у Евролиги у гостима.

Најефикаснији код шампиона Србије био је Лука Вилдоза који је постигао 21 поен, док је Немања Недовић додао 17. На другој страни Џејлен Смит је бројао до 23, пратио га је Бен Ламерс са 12.

Црвена звезда сада има учинак 3-6, баш као и Алба.

Алба - Ц. звезда 84:88 (19:20, 21:17, 17:18, 18:20, 9:13).

Дворана: "Мерцедес Бенз арена". Гледалаца: око 8.000. Судије: Сретен Радовић, Емилио Перез и Томаш Травицки.

Алба: Ло 2, Проћида 3, Смит 23, Делоу 6, Вецел 2, Шнајдер, Кумађе 5, Тиман 4, Сикма 10, Ламерс 12, Блат 7, Зусман 10.

Ц. звезда: Холанд 5, Вилдоза 21, Митровић 15, Лазић, Мартин 2, Добрић 6, Ивановић 6, Недовић 17, Марковић, Петрушев 7, Бентил 7.

Продужетак: Алба - Ц. звезда 84:88

45' - Недовић је погодио једно од два пенала. Потом је Смит на невероватан начин поентирао уз фаул, али промашио га је и то крај.

45' - Много промашених пенала Албе. Сигурно је и то један од разлога за овакав резултат. Сада је Блат био половичан. Ивановић је опет затражио тајм-аут на 19 секунди пре краја меча.

45' - Већ виђено. Опет на исти начин поентира Недовић. Користи оно у чему је најјачи - продор. Трошио је време Ивановић после тајм-аута Албе и фуалиран је 35,4 секунде. Плејмејкер гостију био је оба пута прецизан.

44' - Недовић сјајно пробија и долази до поена за нову предност црвено-белих.

44' - Остао је Вилдоза са вишим од себе и искористио је то је искористио да поентира после продора. Одлично се Сикма заградио испред Митровића и изборио се за два бацања. Најбољи играч Берлинаца као и малочас погађа само једно - 81:81.

43' - Звезда не користи добре ситуације у нападу, а Алба мало по мало повећава разлику, мада се домаћин мучи са линије пенала. Сада је 1/2 шутирао Смит. Угурао је практично ову лопту Петрушев у кош, после добре асистенције Вилдозе.

42' - Сикма је стао на линију за слободна бацања и био је половичан.

41' - Алба је добила подбацивање и одмах Зусман погађа ван линије 6,75. На другој страни Митровић је погодио оба пенала.

Четврта четвртина: Алба - Ц. звезда 75:75

40' - Није Недовић успео да погодио "флоутер", па ће се у Берлину играти подужетак.

40' - Два фаула је имала Алба да направи и то је урадила. Црногорски стручњак на клупи гостију је позвао још један тајм-аут на нешто више од осам секунди до краја.

40' - Изгубио је Недовић лопту, али и Алба није реализовала свој последњи. Црвено-бели имају 17 секунди за последњи напад на утакмици. Тајм-аут је затражио Ивановић.

40' - Зусман је ухватио офанзиван скок и изнудио два бацања. Ипак, био је половичан Израелац - 75:75.

39' - Ово је период када Митровић поентира за госте. Нова сјајна одбрана Звезде и тројка Вилдозе у транзицији.

38' - Добра одбрана Вилдозе, а онда у контри закуцавање Митровића уз фаул. Центар Звезде је погодио и са линије пенала.

38' - Невероватна одлука судија. Чист фаул су пропустили да свирају над Ивановићем и доделили лопту Алби након што је црногорски репрезентативац изашао у аут.

37' - Изгубио је Недовић лопту, домаћин је то казнио и поентирао преко Ламерса са линије пенала. Овим поенима је можда отишла и последња нада за тријумф гостију. Недовић на другој страни поентира после доброг продора.

36' - Био је тајм-аут, но није Холанд шутнуо на време и истекао је напад Звезде. Кажњава Смит то што је Холанд закаснио и Алба иде на +5 - 70:65.

35' - Нећкала се лопта после шута Ивановића, али је прошла кроз обруч. Потом је Смит погодио далеку тројку, његову четврту не сусрету.

34' - Фантастична акција Недовића и Митровића коју је центар црвено-белих завршио на обручу.

34' - Какав пропуст гостију. Промашио је Куманђе, али је Ло ухватио офанзиван скок и поспремио лопту у кош.

33' - То се чекало. Сам је остао Вилдоза и опет је био прецизан ван линије 6,75.

32' - Изашао је Кузмић високо и сам је остао Куманђе, а то је за њега као дечија игра - 62:58.

31' - Изгубио је Кузмић лопту и одмах Делоу то кажњава поготком за три поена. Недовић потом на другој страни погађа уз фаул Куманђеа преко кога је јако тешко погодити. Био је прецизан и са црте.

Трећа четвртина: Алба - Ц. звезда 57:55

30' - Тиман је поентирао после офанзивног скока, а онда изгубљена лопта Вилдозе, нију је добро бацио Недовићу. Велика штета што Звезда није отишла са предношћу у последњи квартал, пошто је тројка Вилдозе изашла из коша.

30' - Финтирао је Добрић и кренуо на продор који је завршио поенима. Израел Конзалес је одмах позвао тајм-аут.

29' - Навукао је Недовић на себе два играча, упослио потом усамљеног Митровића који је лако поентирао за -2 - 55:53.

28' - Ово је период у коме Звездин Аргентинац диригује. Пробио је и погодио уз фаул, успео је и додатно бацање да погоди.

27' - Мало места је себи направио Вилдоза и успео је да погоди пету тројку за свој тим, али истом мером је узвратио Делоу.

26' - Опет погодак ван линије 6,75 за тим из Берлина, прецизан је био Ламерс. На другој страни Недовић је изнудио два пенал која је успео да погоди.

25' - Деловало је да ни од овог напада гостију неће бити ништа, но Недовић је изсмилио поене. Био је то његов пети.

24' - Користи све Алба. Зна се да им је тројка најјаче оружје. Кажњава то Смит и погађа нову тројку.

22' - Невероватно шта су признале судије. Делује да су гости направили фаул за земљи, али судијска тројка није мислила тако, па је Смит реалзивао и додатно бацање.

21' - Сувише лако Алба долази до коша на старту другог дела. Зусман је искористио празан простор у рекету ривала. На другој страни Бен Бентил је такође из продора дошао до поена - 42:39.

Друга четвртина: Алба - Ц. звезда 40:37

20' - Није Звезда одиграла добро напад после тајм-аута, али Недовић је добио прилику за поправни, ипак није могао са скоро девет метара да погоди тројку.

20' - Тајм-аут је затражио Душко Ивановић на 29 секунди до краја првог полувремена како би нацртао последњи напад у другом периоду.

20' - Лош напад гостију који су доста пута били непрецизни из лаких позиција. Ипак, потом је Вилдоза погодио флоутер.

18' - Кажњава домаћин пропусте Звезде. Другу тројку погодио је Смит, узвратио је поготком за два Бен Бентил.

17' - Лош напад Звезде и потом смушена одбрана. Потом је Вилдоза наскочио на полудистанцу и погодио. Вецел опет казни споро враћање играча Звезде у одбрану да дође до лаких поена.

16' - Није ово био толико добар напад црвено-белих, но Петрушев је успео да погоди ван линије 6,75. На другој страни оба бацања је реализовао Сикма.

16' - Фантастична акција Албе, Блат и Сикма алеј-уп и снажно закуцавање Американца који је промашио додатни пенал.

16' - Направио је Добрић фаул у нападу, па је Звезда тако пропустила прилику да направи већу разлику. Играчи су на кратком одмору због телевизијског тајм-аута.

15' - Били су гости без пеона неко време, али Недовић је повукао контру, упослио Мартина коме није било тешко да се упише у стрелце.

14' - Мало је Алби потребно да уђе у шутерски ритам. Погодили су и другу везану тројку и вратили предност на своју страну.

13' - Конта Албе на њихов начин. Повукао је Сикма контру, сам је био Блат и наравно да је био прецизан за три поена - 24:26.

13' - Добрић се изборио за два слободна бацања која је погодио. То је био његов четврти поен.

12' - Опет су црвено-бели одиграли добро у дефанзиви, али тежак шут упсео је да погоди Јоханес Тиман.

11' - Одлична одбрана Звезде на старту другог квартала. Три секунде су свиране Ламерсу. У нападу сјајно протрчавање Петрушева који је закуцао на додавање Недовића.

Прва четвртина: Алба - Ц. звезда 19:20

10' - Какав финиш прве четвртине. Дуго је лопта била код Ивановића, додао је до Недовића који је погодио из тешке позиције и преко руке за вођство Звезде после уводних 10 минута - 19:20.

9' - Одлично је пробио Ивановић и ево гостију на минус два, који су појачали одбрану и одмах је стање на паркету другачије.

8' - Сјајна асистенција Лоа за Ламерса коме није било тешко да погоди, а потом добра акција црвено-белих и лаки поени Луке Митровића.

7' - Лепо је утрчао у рекет ривала Добрић и уписао се у стрелце чим је крочио на паркет "Мерцедес Бенз арене".

6' - Јефтино су гости изубили лопту што је казнио Зусман и погодио после продора. На другој страни са осам метара је тројку погодио Вилдоза, а онда је опет Израелац погодио у контри након изгубљене лопте.

5' - Фантастично је Алба шутерски отворила меч. Нова тројку погодио је Бен Ламерс. За сада је домаћин на 3/3 ван линије 6,75.

4' - Добар напад после минута одмора. Кузмић је додао лопту до Бентила који је "подигао" Куманђеа и погодио уз фаул. Погодио је и додатно бацање момак из Гане.

4' - Серија тима из Берлина 10:0. Други тројку за домаћи тим постигао је Смит и одмах је тајм-аутом реаговао Душко Ивановић незадовољан пре свега игром у одбрани - 10:5.

3' - Лаке поене примила је Звезда. Сикма је остао сам и закуцао након акције из аута, а гости још један напад нису искористили.

3' - Куманђе висином од 224 центиметра прави пробеле ривалу и то је сада показао постигавши лаке поене. Са друге стране црвено-бели већ три напада нису реализовали.

2' - Лепо је Вилдоза проиграо Кузмића који је остао сам под кошем противника и дошао до лаких поена. Први кош за Албу постигао је Блат.

1' - Почела је утакмица и то поенима ван линије 6,75 Џона Холанда. Лепо је себи искреирао позицију и погодио искусни Порториканац.

Меч ће каснити. Главни судија Сретен Радовић је поручио играчима да имају још три минута за загревање. Неки је проблем за записничким столом.

Звезда меч почиње у петорци Лука Вилдоза, Џон Холанд, Бранко Лазић, Бен Бентил и Огњен Кузмић. За Албу ће стартовати Тамир Блат, Џејлен Смит, Јувел Зусман, Лук Сикма и Крист Куманђе.

Уочи меча:

Навијачи црвено-белих вероватно најмање воле утакмице против немачког шампиона. Разлог је тај што је првак Србије и АБА лиге против овог клуба славио само једном, док је претрпео чак седам пораза.

Занимљиво, Звезда је тријумфовала у њиховом првом окршају одиграном 29. јануара 2015. године. Од тада је нанизала седам везаних неуспеха.

Ипак, црвено-бели на мечу који се игра овог уторка наде полажу у лошу серију резултата Албе која је у елитном такмичењу претрпела пет везаних пораза.

Подсетимо, гости у овај меч улазе са учинком 2-6, а тим из Берлина 3-5.

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ