МЕКСИКО И ПОЉСКА РАЗОЧАРАЛИ ПЛАНЕТУ: Меч који је разбеснео све љубитеље фудбала

22. 11. 2022. у 17:07

РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИ Пољске данас су одмеритли снаге са Мексиком у оквиру првог кола групе Ц на Мундијалу. Био је ово меч који је разбеснео љубитеље фудбала, и који је планети ускратио сву ону лепоту и узбудљивост ове магичне игре. Након 90 минута ровоске борбе утакмица је завршена оним најнепопуларнијим резултатом 0:0.

МЕКСИКО - ПОЉСКА 0:0

Стадион: "974 у Дохи"

Гледалаца: 40,000

Судије: Крис Бит

Састави:

Очоа – Санчес, Х. Морено, Монтес, Гаљардо – Х. Ерера, Едсон Алварес, Чавес – Лозано, Мартин, Вега

Пољска: Шчешни – Глик, Кивиор, Березински, Кеш – Залевски, Шимански, Зјелински, Камински, Криховијак – Левандовски

Већ по уводним минутима се видело какав ће интентзитет имати ова утакмица. Дубоко постављена задња линија Пољака и тактика која као да је имала само један, једини циљ - сачувати сопствену мрежу.

Роберт Левандовски није постојао на травнатој површили прелепог здања у Дохи, као да један од најбољих играча у историји није ни истрчао на терен.

Мексико је држао посед са друге стране, показао за нијансу више жеље од свог противника, али изабраници нису у првом полувремену успели да створе нити једну шансу из категорије великих.

Играчи су отишли на одмор, а по повратку шок! Фудбалску успаванку право ниоткуда прекида главни арбитар и показује на белу тачку након што је Левандовски након минималног контакт пао у шеснаестерцу.

Управо он је и наместио лопту на белу тачку, и нашао се очи у очи са мексичким култним херојем - Гиљермом Очоом.

Чудесни чувар мреже прочитао је намеру пољског суровог егзекутора, који као да није она иста зверка када обуче национални дрес на највећој репрезентативној смотри.

Не само да је ово био четврти меч на Мундијалу у коме није затресао мрежу, већ потпуно нестварно делује податак да Левандовски за 90 минута није успео ни да упути ударац ка голу противника.

И тај један, једини ударац, био је са беле тачке, а зауставила га је мексичка хоботница, која за разлику од Левандовског, делује импресивно када на себе стави репрезентативне боје.

Занимљиво и да су управо њих двојица и капитени својих екипа, па је овај тренутак означио и један рекорд. Наиме, никада се није десило да капитен једне земље одбрани једанаестерац капитену друге репрезентације.

Догодило се то у 58. минуту, а о томе колико је меч био оскудан, говори и чињеница да у нарендих више од пола сата игре у Дохи није виђена нити једна опасна ситуација пред нечијим голом.

Изабраници Чеслава Мињевича у 2. колу групе Ц иду на мегдан екипи која је приредила данас сензацију - Саудијској Арабији, док ће Мексико у тражити шансу против нокаутираних Аргентинаца.

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

81. минут - Добра прилика за Пољаке након прекида. Добро изведен корнер,Криховијак је тукао главом, али Очоа без проблема интервенише и отклања опасност.

74. минут - Сада идентичне сцене онима које су виђени целим током првог полувремена. Мексико контролише посед, Пољци су се поново повукли. Велики број дуела и фаулова на средини терена, али без значајнијих прилика.

64. минут - Шчешни чува Пољску! Гађао је Алварес са 20 метара, Мартин скренуо главом лопту у десну страну и то сјајно брани голман Пољске.

63. минут - Какво кошмарно вече Роберта Левандовског. Окрашај са Очоом се претворио у ноћну мору, да ствар буде још гора, више од сат времена нападач Барселоне није успео ни да шутне на гол ривала, заиста нешто што се вероватно у каријери није догодило овом расном голгетеру.

58. минут - Промашај! Какав шок! Остаје 0:0, делиријум на делу трибина на ком су Мексиканци. Пољаци у неверици гледају своју звезду која и даље сања о првом голу на шампионату.

57. минут - Било како било Роберт Левандовски прилази лопти, није било дилеме ко ће ставити лопту на белу тачку.

56. минут - Судија показује на белу тачку! Ово је баш дискутабилна одлука.

54. минут - Коначно једна опасност пред голом Мексика. Роберт Левандовски се нашао у гужви у казненом простору противника, пао је после мало контакта, али Брит показује да нема ни говора о пеналу. Тренутно је у току и ВАР провера. видећемо имали довољно материјала да се покаже на белу тачку. Морено је дефинитивно вукао нападача Пољске.

52. минут - Ирвинг Лозано је покушао са огромне удаљености, али сигурно лопту у наручје хвата Шчешни.

46. минут - Екипе су на терену, све је спремно за наставак, Крис Бит показује играчима да могу да закораче у друго полувреме.

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

45. минут - Крај првог полувремена, а било је једно од оних за заборав. Пуних 45 минута летаргичности и бојажљивог фудбала. Остаје нада да ће ове две репрезентације у наставку барем за нијансу показати више жеље да угрозе гол ривала, ово за сада је било мучно гледати.

33. минут - Сада и навијачи губе стрпљење, све оно што је виђено до сада је анти-фудбал. Потпуно без жаре и енергије и једини и други. Полако крећу и звиждуци са трибина, посебно на рачун Пољака који не показују жељу да крену напред и само комбинују у задњој линији. Левандовски као да није на терену.

29. минут - Први жути картон на мечу, добија га Хорхе Санчез, мораће дефанзивац Мексика да буде опрезан у наредних минимум сат времена игре.

25. минут - Коначно узбуђење. Поново је Вега био у прилици. Покушао је нападач Гвадалахаре главом, али лопта пролази поред гола Шчешног.

19. минут - Пољаци дефанзивно орјентисани на почетку меча. Мексико контролише посед, права фудбалска успаванка у уводних 20 минута. Темпераментни Мексиканци на трибинама се труде да барем нечим забаве љубитеље фудбала.

13. минут - Прилично миран темпо утакмице, а за сада је занимљивије на трибинама, прелепе Мексиканке су "украле шоу" фудбалским звездама у уводним минутима.

9. минут - Камил Глик је задобио посекотину након судара главама са играчем Мексика. Прекид је трајао близу три минута док се играчу указала помоћ. Извесно је да љубитеље фудбала и на овом мечу очекује добрана надоканада.

5. минут - Прво узбуђење у Дохи, запретио је Мексико. Напад по боку, савршен центаршут Лозана, али Вега није успео добро да захвати лопту у шеснаестерцу, остаје 0:0.

1. минут - Меч је почео!

16:30 - Фантастични кадрови из Дохе. Прелеп колорит темпераментних Мексиканаца на трибинама стадиона "974".

16:15 - Изашли су и састави!

14.19 - Остало је још нешто мање од три сата до почетка утакмице, навијачи већ полако пристижу, а посебно занимљиво било је видети велики број Пољака, који су испред стадиона одевени у костиме Деда Мраза.

УОЧИ МЕЧА

Мексико се квалификовао на своје осмо узастопно Светско првенство и нада се да ће ово коначно бити година у којој ће проћи осмину финала, пошто су испали у истој фази такмичења у последњих седам наступа.

Само годину дана након што је изгубио од Бразила 2018, популарни "ел три" је исписао историју своје земље и освојио Златни куп КОНКАКАФ 2019. године, пре него што је завршио као другопласирани две године пре.

Затим су обезбедили пласман на Светско првенство још у марту као другопласирани у квалификацијама за Северну Америку, иза Канаде, и то на гол-разлику после осам победа у 14 мечева.

Мексико је увек доводио талентоване екипе на Светско првенство, а голмански ветеран - Гиљермо Очоа и нападачки трио Раул Хименез, Хесус Корона и Хирвинг Лозано биће кључни уочи вероватне борбе са Пољском за друго место у групи Ц.

Ваља напоменути и да је ова национална селекција успела да изађе из групне фазе на сваком од последњих седам светских првенстава. У издању 2018. направили су сензацију и победили моћну Немачку.

Са друге стране, наступи Пољске на Светским првенствима нису били тако богати. Нису прошли групну фазу од 1982. и нису успели да се квалификују за издање турнира 2010. и 2014. године. 2018. изгубили су прва два меча пре него што су победили Јапан у последњој утакмици у групи.

Ова репрезентација је обезбедила квалификације за друго узастопно Светско првенство и након што је испала у групној фази 2018. године, нада се да ће проћи даље и стићи у нокаут фазу први пут од 1986. године.

Након што је пре четири године завршила на дну своје групе, Пољска је такође доживела исту судбину на Европском првенству 2020.

Пут до Катара је био трновит, а пласман није обезбеђен кроз квалификације у којима је Енглеска била испред ове источноевропске земље. Левандовски и дружина учинили су то финалном победом у плеј-офу над Шведском, резултатом од 2:0 у марту ове године.

Две земље су до сада играле три пута, последњи пут 2017. Обе су победиле по једну утакмицу, док је једном било нерешено. Данашњи ривали улазе на турнир у сличној форми, пошто су и један и други осетили сласт тријумфа у само две од последњих пет утакмица.

МЕКСИЧКА ХОБОТНИЦА ПРОТИВ ПОЉСКОГ ПРЕДАТОРА

Шта се дешава када се голманска хоботница нестварних рефлекса суочи очи у очи са нападачким предатором који годинама хара светским фудбалом? Сазнаћемо када се чврсти мексички чувар мреже Гиљермо "Мемо" Очоа суочи са Пољаком Робертом Левандовским у њиховом сусрету у групи Ц.

Иако су оба играча већ у средњим тридесетим, судбина њихових тимова на овом Светском првенству у великој мери зависи од њих.

Очоине чудесне одбране у претходна два издања, посебно његов наступ против Бразила 2014. године, учиниле су га култним херојем Светског првенства.

Левандовски је један од највештијих стрелаца данашњице у светском фудбалу, а у октобру је освојио трофеј "Герда Милера" за најбољег нападача године.

Tanjug/AP

Потпуно невероватно звучи чињеница да голгетер Барселоне има више од 600 голова за клуб и државу, али да тек треба да постигне првенац на Светском првенству. Сан о првом голу на Мундијалу, Пољаку ће од 17 часова по нашем времену покушати у ноћну мору да претвори сјајни Гиљермо Очоа.

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО-СНИМЦИ

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: "Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса'' (ВИДЕО)

"Кладионичарске приче" Милана Ђурице су видео-пројекат компаније Новости намењен свим љубитељима спортског клађења који могу да уживају у занимљивим причама нашег чувеног типстера и његових гостију.

22. 03. 2024. у 16:01