ПАРТИЗАН СЛАВИО У ГРОТЛУ "АРЕНЕ": Црно-бели на крилима сјајне публике победили Макаби (ФОТО)

Ч. В.

18. 11. 2022. у 22:44

ПАРТИЗАН се вратио на победнички колосек у Евролиги, пошто је у гротлу "Арене" у 8. колу Евролиге савладао Макаби са 96:88 (22:26, 27:24, 20:18, 27:20).

ПАРТИЗАН СЛАВИО У ГРОТЛУ АРЕНЕ: Црно-бели на крилима сјајне публике победили Макаби (ФОТО)

"Арена" је била крцата, публика је била та која је подигла екипу која је три четвртине била у резултатском заостатку и погурала је ка четвртој победи у елитном такмичењу.

Оно што може да радује све навијаче црно-белих је повратак на терен Дантеа Егзума, али пре свих Алена Смаилагића који је за нешто више од четири минута постигао девет поена и показао да ће бити велико појачање за тим у наставку сезоне.

Макаби је добро отворио утакмицу, посебно у нападу. Гости су чини се погодили све што су шутнули, предњачио је у томе Дарун Хилијард (4/4 за три у првом полувремену). Проблеме је правио и Вејд Болдвин.

Ипак, у другом полувремену домаћи су затегли одбрану, спречили пре свега шут противнику и неутралисали главне звезде гостију. Колико је било тешко да се савлада "понос Израела" најбоље показује податак да је тим Жељка Обрадовића први пут повео у самом финишу треће четвртине када је Матијас Лесор погодио са линије пенала.

Од тог момента, па до краја сусрета Партизан није испуштао вођство и разлика је константно расла. Како се меч ближио крају било је јасно да ће се гости празних шака вратити у Израел.

Најефикаснији код победника били су Данте Егзум и Зек Ледеј који су бројали до 21, док је Матијас Лесор постигао 16 поена. На другој страни најбољи је био Вејд Болдвин са 23 поена, док је Бонзи Колсон стао на 17.

Обе екипе после осам кола имају учинак 4-4.

Партизан - Макаби: 96:88 (22:26, 27:24, 20:18, 27:20)

Дворана: "Штарк Арена". Гледалаца: око 19.000. Судије: Данијел Иризуело (Шпанија), Емин Могулкоч (Турска) и Џозеф Бисан (Француска).

Партизан: Вукчевић, Ледеј 21, Пантер 13, Смаилагић 9, Папапетру, Егзум 21, Нанели 6, Глас, Лесор 16, Трифуновић, Анђушић 2, Мадар 8.

Макаби: Адамс, Браун 8, Болдвин 23, Мартин, Соркин 10, Дибартоломео, Хилијард 14, Коен, Холинс, Појтрес 16, Нибо, Колсон 17.

Четврта четвртина: Партизан - Макаби 96:88

40' - Брзо је поентирао Макаби, али ништа се неће променити када је исход у питању. Обрадовић је после два поена гостију затражио тајм-аут како спремио последњи напад на мечу.

40' - Изнудио је Егзум фаул за два слободна бацања. Након што их је реализовао домаћин је први пут на утакмици отишао на двоцифрену предност.

39' - Далеко од коша је Лесор фаулирао Појтреса који је био половичан са линије пенала. Делује да Лесор није баш толико лош прекршај направио. Управо је Француз поправио промашај Пантера и довео Партизан на корак од нове победе.

39' - Ипак, предност црно-белима од седам разлике вратио је Ледеј и Каташ је морао да затражи тајм-аут, на нешто више од једног минута до краја меча.

38' - Кренуо је Хилијард на продор и први пут је погодио један шут, а да он није ван линије 6,75. После нереализованог напада домаћих Макаби је до поена стигао преко Колсона.

37' - Успео је Ледеј да се избори за два слободна бацања, иако није био баш у доброј позицији. Крилни центар црно-белих је оба пута био прецизан.

36' - Полако се одлепљује Партизан после тројке Егзума. Далеку двојку успео је да погодио на другој страни једини расположени играч у екипи Макабија Бонзи Колсон - 86:79.

35' - Соркин погађа, да би на другој страни снажно закуцао Лесор који је добро окренуо Брауна.

35' - Добру транзицију имао је Макаби и тројку је постигао Колсон. На другој страни Пантер флоутером погађа.

РАДОСТ Ледеј и Нанели/ФОТО: М. Вукадиновић

34' - Украо је Данте лопту Брауну, потом у контри проиграо Ледеја који је монструозно закуцао у контри.

33' - Промешао је Егзум одбрану гостију и дошао до 16 поена. Све је скоро поентирао из продора сјајни аустралијски кошаркаш.

32' - Колсон је остао под кошем са Мадаром и прекинуо је серију ривала од 8:0. До лаких поена је потом дошао Макаби и то опет преко Колсона, пошто је на обручу заустављен Егзум, гости су имали отворен терен и из контранапада поентирали. Сада Обрадовић зове минут одмора - 75:72.

32' - Други везани погодак ван линије 6,75 за домаћи тим. Овога пута је Пантер био преицзан и одмах је Каташ био принуђен да потроши један тајм-аут.

31' - Мадар је добро себи искреирао позицију и погодио је тројку преко Соркина. Сјајно отварање последњег квартала за домаћи тим.

Трећа четвртина: Партизан - Макаби 69:68

30' - Одбранио се домаћин у поселдњем нападу гостију у трећем кварталу. Лесор је на другој страни искористио мис меч са Хилијардом и изборио се за два слободна бацања. Успео је Француз да донесе прво вођство црно-белима након поготка са црте.

30' - Фаулиран је Ледеј приликом борбе за лопту. Крилни центар Партизана добио је прилику да са линије пенала дође до нових поена. Ипак, он је био половично прецизан и то је било прво промашено бацање домаће екипе.

29' - Погодио је Нанели и то тако што су судије свирале силазну путању. Тренер Макабија је затражио челенџ, па ће судије проверити одлуку. Након гледања снимка судије су одлучиле да не признају коша Американца из редова црно-белих.

29' - Искористио је Болдвин то што га је чувао Лесор и натерао га је да га фаулира. Американац је са слобоних бацања прекинуо серију "поноса Израела" без поена.

28' - Добро је кружила лопта у нападу црно-белих. Прву тројку после прве четвртине погодио је Нанели за серију 7:0. То је изазвало ерупцију на трибинама, али и натерало Каташа да затражи тајм-аут.

28' - Рупа одбрани Макабија и лаки поени Егзума. Велико незадовољство у препуној "Арени" завладало је након што је судија Иризуело свирао фаул над Соркином.

27' - Партизан је серију без поена прекинуо преко Ледеја који је до 12 понеа дошао погоцима са линије пенала - 61:66.

27' - Кажњава Браун одбрану домаћег тими и погађа другу тројку. Одмах је тајм-аут позвао Обрадовић, очигледно незадовољан оним што приказују у овим моментима његови изабраници.

27' - Није одиграо добар напад Партизан. Црно-белима је истекло време, па је разлика остала непромењена.

26' - Невероватно шта су судије признале Болдвину. Направио је Мадар фаул чини се на првом кораку, но одлучили са признају кош. Бивши играч Басконије је реалзивао и додатно бацање 59:63.

25' - Подигао се на шут Пантер са полудистанце и био је прецизан, а онда су домаћи одиграли фантастичну одбрану

24' - Све види Браун. Сјајно је проиграо Појтреса који се добро снашао и опет поентирао на обручу. У стрелце се уписао и Анђушић тако што је погодио оба слободна бацања.

23' - Другу лопту заредом је изгубио Егзум, казнили су кости то да дођу до лаких поена из контранапада. Пантер је успео да побегне Соркину и дође до новихе поена.

22' - Каректеристичан шут Ледеја. Погодио је једном руком, а онда Соркин чини се након грешке у корацима долази до нових поена - 53:56.

22' - Први пут је за два поена на утакмици поентирао Браун који има пет поена и три асистенције.

21' - Добру одбрану одиграо је Партизан, Соркин је ипак остао сам и погодио полудистанцу на истеку напада. На другој страни Лесор поспремио у кош промашај Анђушића.

Друга четвртина: Партизан - Макаби 49:50

20' - Добру одбрану одиграо је Партизан у последњем нападу гостију који са поеном предности иду на одмор.

20' - Снашао се некако Појтрес и успео да погоди, али на другој страни сјајно је Лесор окренуо управо Појтреса. Тајм-аут је на 13 секунди до краја првог полувремена затражио тренер израелског великана.

20' - Искористио је Лесор то што је поред њега био Колсон. Изнудио је Француз фаул и два бацања која је погодио - 47:48.

19' - Јако, тежак шут је погодио Болдвин. Делује да није видео кош од Лесора, али успео је да нађе начин да поентира. Егзум је на другој страни искористио оба слободна бацања.

18' - Лепо се Егзум снашао под кошем Макабија и поентирао. Одмах је минутом одмора реаговао Одед Каташ.

18' - Као да Смаилагић није био повређен. Покупио је пормашај Ледеја и дошао већ до деветог поена. Макаби после дужег времена није реализовао један напад. Болдвин је направио фаул у нападу.

17' - Остао је Смаилагић сам и погодио двојку. На другој страни Болдвин је погодио преко Пантера.

16' - Није баш био добар напад Партизана, али Егзум је успео да погодио тежак шут на истеку напада. Хилијард наставља да решета кош црно-белих.

16' - Невероватно шутерско вече Хилијарда. Погодио је трећи пут за три поена и одмах је тајм-аутом реаговао Обрадовић.

15' - Жељан је кошарке Смаилагић. Центар домећег тима је сада био тај који је поентирао уз прекршај Брауна, а био је прецизан и са црте.

15' - Прве поене у каријере у Евролиги постигао је Смаилагић, а онда је направио фаул и том приликом је Болдвин успео да постигне кош. Реализовао је Американац и бацање.

САВЕТИ Данте Егзум и Кевин Пантер/ФОТО: М. Вукадиновић

14' - Неспортски фаул направио је Анђушић, Појтрес је то искористио и погодио оба слободна бацања који је већ на девет поена. У наставку акције тројку је погодио Хилијард.

14' - Први пут ове сезоне на паркету се нашао Смаилагић. Још једном је снажно закуцао Појтрес. На другој страни леп продор и поени Егзума - 30:30.

12' - Сјајна акција Брауна и Соркина коју је Израелац завршио лаганим закуцавањем, а онда Пантер погађа идентичан шут који је узео малочас када је био фаулиран.

12' - Остао је Пантер у мис мечу са Нибом, подигао се на шут са полудистанце, но фаулиран је приликом шута. Капитен Партизана је оба пута био прецизан, па се са линије пенала уписао у стрелце.

11' - Одлична одбрана црно-белих на старту другог квартала. Лесор је лепо комбиновао са Егзумом и дошао до нових поена.

Прва четвртина: Партизан - Макаби 22:26

10' - Лепо је Егзум искористио висинску предност у односу на Дибартоломеа и није му било тешко да дође до нових поена.

10' - Болдвин обожава шутеве са полудистанце, Партизан му је то дозволио и он је дошао до нових поена.

9' - Напао је Лесор Ниба и успео да дође до првих поена, али Макаби фантастично шутира. Другу тројку постигао је Колсон који је из Каршијаке стигао у "понос Израела".

8' - Кренуо је Егзум снажно да закуцао, али заустављен је фаулом. Ипак, Аустралијанац је добио два слободна бацања која је погодио.

8' - Страшно закуцавање Појтреса, да би на другој страни Ледеја блокадом зауставио Колсон - 16:21.

7' - Заспала је одбрана црно-белих и одмах је то казнио новом тројком Болдвин, а онда је истом мером узвратио Ледеј.

6' - Добар напад гостију окончан је тројком Колсона. И једни и други су за сада по три пута били прецизни ван линије 6,75.

6' - Прва слободна бацања на утакмици извео је Појтрес, али био је половичан. Потом је Нанели против бившег клуба погодио за три поена.

5' - Узвраћа тројком и Мадар. Добро је млади Израелац отворио утакмицу. Нема сумње да има велики мотив да се покаже против најбољег клуба из своје земље.

ДУЕЛ Јам Мадар и Роман Соркин/ФОТО: М. Вукадиновић

4' - Ледеј је лепо финтирао играча, а онда лако положио. На другој страни другу тројку за госте постигао је Браун.

3' - Прве поене за Партизан постигао је Ледеј. Остао је сам у десном корнеру и био је прецизан ван линије 6,75. Истом мером узвратио је Хилијард. А, онда је и Мадар добро пробио и уписао се у стрелце - 5:9.

2' - Лепо је Болдвин направио себи позицију и погодио далеку двојку, потом је снажно закуцао Појтрес после украдене. Већ после минут и по Жељко Обрадовић тражи први тајм-аут.

1' - Први напад домаћин није реализовао. Соркин је добро испратио Лесора и отежао му шут. Управо је Израелац из офанзивног скока после промашаја Брауна постигао прве поене на утакмици.

Гости ће овај сусрет почети у петорци - Лоренцо Браун, Вејд Болдвин, Дарун Хилијард, Роман Соркин и Алекс Појтрес. Партизан ће меч кренути у саставу - Јам Мадар, Џејмс Нанали, Јоанис Папапетру, Зек Ледеј и Матијас Лесор.

Уочи меча:

Оно што је важна вест за навијаче црно-белих и тренера Жељка Обрадовића је то да се у тим вратио Данте Егзум, а ту је и нови играч Владимир Броџијански који ће појачати конкуренцију у рекету, посебно после повреде Балше Копривице.

"Понос Израела" у овај меч не улази у добром расположењу, пошто је претрпео два везана пораза у елитном такмичењу (Басконија у гостима - 116:87 и Барселона код куће 79:86).

Са друге стране Партизан је у прошлом колу убедљиво поражен од Олимпијакоса у Пиреју, али клуб из Хумске је био драстично ослабљен, што због повреда, што због обавеза појединих играча у репрезентацији Србије.

Ипак, црно-беле не би смела да заварају два вазана неуспеха тима Одеда Каташа. Нема дилеме да се ради о квалитетној екипи за коју наступају и два бивша кошаркаша Црвене звезде - Лоренцо Браун и Остин Холинс.

Оно што ће Партизану бити велика предност је пуна "Арена" која ће дочекати госте из Тел Авива којима сигурно неће бити лако да играју у таквом амбијенту.

Вицешампиона АБА лиге у овај меч улази са учинком 3-4, а Макаби 4-3.

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

ИТАЛИЈА У ШОКУ: Ево због кога је Јаник Синер оставио девојку (ФОТО)

Новак Ђоковић је и даље први на АТП листи, а чак и да освоји Ролан Гарос, који почиње за мање од десет дана, то му неће гарантовати останак на врх. Наиме, на тај врх могао би да се попне Јаник Синер, мада је он ових дана, изгледа, већ на "седмом небу".

16. 05. 2024. у 16:12