СРБИЈА СЛАВИЛА ПОСЛЕ ПРЕОКРЕТА И ДРАМЕ: Јокић разбио Италију, "орлови" чекају ривала у финалу

19. 08. 2022. у 16:39 >> 20:09

КОШАРКАШИ Србије победили су Италију после великог преокрета са 90:86 (24:23, 20:30, 21:19, 25:14) у првој утакмици на турниру у Хамбургу и сада чекају ривала у финалу.

СРБИЈА СЛАВИЛА ПОСЛЕ ПРЕОКРЕТА И ДРАМЕ: Јокић разбио Италију, орлови чекају ривала у финалу

"Орлови" су овај меч одиграли без повређених Марка Гудурића (био у саставу, али није улазио), Немање Недовића и Немање Бјелице. Видело се да ове утакмице служе за додатно уигравање за оно што предстоји - квалификације за Мундобаскет и Европско првенство (1. - 18. септембар).

Утакмица је била веома квалитетна, а решена је после велике драме и преокрета. Италија је највише захваљујући добром шуту за три поена успела са +9 да оде на одмор - 44:53. Наставили су изабраници Ђанмарка Поцека у истом ритму у наставку сусрета, у једном моменту је било и 15 разлике - 55:70, али је онда на терен ушао Јокић и предност ривала је почела да се топи.

Крај трећег и почетак четвртог периода је обележила серија промашаја из игре на обе стране. У тим тренуцима је само ас Денвера успевао да пронађе начин да провуче лопту кроз обруч.

Србија је на све могуће начина покушавала да преокрене резултат и успела је у томе. Јокић је почео и да асистира, па су из тога профитирали остали играчи наше селекције. Прорадио је у финишу и шут за три поена, што је испоставиће се било важно у походу на победу.

Када је било најпотребније Јокић је преузео ствари у своје руке. Почео је ас Денвера да поентира, асистира, скаче и то као да је и остале пробудило. Одбрана и напад су почели добро да функционишу, а када је тако много лакше се игра.

Осим сјајне партије центра Нагетса, вреди истаћи добре игре Милутинова, Мицића и капитена Лучића. Сви поменути играчи су били двоцифрени и показали су да су прави лидери репрезентације.

Најефикаснији код победника био је Никола Јокић који је забележио дабл-дабл од 18 поена и 10 ухваћених лопти , а Лучић, Милутинов и Мицић су меч окончали са по 15. На другој страни сјајан је био Симоне Фонтекио који је бројао до 25, пратио га је Николо Мели са 17.

Србија ће се за трофеј борити са победником меча Немачка - Чешка. Финале се игра сутра од 18.30.

Подсетимо, наша селекција 25. августа у "Штакр арени" дочекује Грчку у квалификацијама за Светско првенство, док три дана касије иде на ноге Турској.

Србија - Италија 90:86 (24:23, 20:30, 21:19, 25:14).

Дворана: "Барклајс арена": Гледалаца: око 4.000. Судије: Орузгани, Кардарис, Мутапчић.

Србија: Петрушев, Давидовац, Маринковић 4, Калинић 9, Лучић 15, Добрић 9, Ристић, Јокић 18 п, 10 ск, Јагодић-Куриџа, Мицић 15, Гудурић, Јарамаз 5, Симанић, Милутнов 15.

Италија: Спису 2, Манион 16, Билига 2, Тонут 12, Мели 17, Фонтекио 25, Теситори, Ричи 7, Балдасо, Полонара 2, Пајола, Датоме 3.

Четврта четвртина: Србија - Италија 90:86

40' - Манион је био половичан са линије пенала. Ричи је направио пети фаул и на црту је послао Калинића који је био оба пута сигуран.

40' - Опет Јокић поентира. Извукао се наш центар и погодио из тешке позиције под кошем ривала. Италија свој напад није реализовала, а онда Калинић погађа после асистенције Јокића. Поцеко је затражио тајм-аут на 16,3 секунде до краја.

39' - Узео је тежак шут Тонут и погодио је. Велика драма у финишу утакимице. Тајм-аут је затражио Пешић.

39' - Невероватна утакмица Фонтекија. Ипак, одговор на кош играча Јуте имао је Мицић који је наставио ревију погодака наше селекције из даљине.

37' - Каква је класа Јокић. Истицало је време за напад, а онда је сјајни центар узео шут за три поена и погодио и после дуго времена вратио предност на страну Србије.

36' - Јокић није погодио тројку за продужетак. На другој страни Фонтекио је погодио "флоутер", али онда Лучић наставља далекометну паљбу "орлова" - 78:80.

35' - Требала нам је тројка и погодио ју је Маринковић, но опет је Манион успео да поентира. Ипак, "орлови" су се распуцали, па је и Јарамаз био прецизан ван линије 6,75.

34' - Не мора само да поентира, може и да асистира. Фантастичним додавањем је Јокић омогућио лаке поене Јарамазу, али Манион кажњава на другој страну лошу одбрану Србије.

33' - Јокић наставља да мучи одбрану ривала. Одмах по пријему лопте је окренуо Мелија и дошао до 13 поена - 67:74.

32' - Неопрезни су били наши играчи, казнио је то Манион украо лопту и дошао до лаких поена.

32' - Настављају се промашају из игре на обе стране. "Орлови" у овим тренуцима играју одличну одбрану.

Трећа четвртина: Србија - Италија 65:72

30' - Серија промашаја обележила је завршницу треће четвртине, а техничку је због приговора добио Фонтекију и тако омогућио Јокићу да настави да погађа са линије пенала.

29' - Фантастичан потез Јокића. Сјајном финтом шута се ослобио Билиге, а онда завршио акцију полагањем. Одмах је тајм-аутом реаговао Поцеко.

28' - У стрелце се уписао Билига, али онда Мицић не чека много и погађа тројку. Делује да је Србија у овим моментима подигла агресивност у одбрани.

28' - Када Јокић прими лопту под кошем то је одмах проблем за ривала. Тако је било и сада, па је ас Денвера изнудио два пенала која је погодио. Поново је исто у наредном нападу и полако је почео да преузима ствари у своје руке МВП НБА лиге.

27' - Сјајан меч играо Фонтекио. Натерао је Јокића да га фаулира на шуту за три поена. Успео је да погоди сва три пенала и први је играч који је стигао до 20 поена, има за сада 21.

27' - Још једна тенхичка, овога пута Јокић ју је добио. Тај поклон је прихватио Фонтекио који је погодио слободно бацање - 55:67.

26' - Одлична одбрана Лучића који је наградио себе поенима из контранапада. Делује да је коша капитена "орлова" био уз фаул.

25' - Коначно тројка за Србију, погодио је шут из даљине Мицић. Ипак, споро су се наши играчи враћали у одбрану и казнио је то Тонут новим лаким поенима.

24' - Период од неколико напада без коша прекинуо је Фонтекио који је пети пут на утакмици био прецизан ван линије 6,75. Уследила је нова тројка "азура", трећа у овој четвртини, шут је погодио и Мели - 50:64.

22' - Нису наши играчи одиграли добру одбрану, доста простора је остављено Тонуту који се подигао на шут и погодио нову тројку за Италију.

21' - На идентичан начин као и капитен Србије поентирао је Мели. Мицић је потом успео да поентира са полудистанце. "Орлови" су нападачки добро отворили други део меча.

21' - Сјајан напад Србије и атрактивно закуцавање Лучића који је сада уз Милутинова двоцифрен, стигао је до 10 поена.

Друга четвртина: Србија - Италија 44:53

20' - Опет "азури" иду на двоцифрену предност. Мели је био прецизан са линије пенала. Ипак, на одмор ће се отићи са једноцифреним заостатком захваљујући погоцима Милутинова са линије пенала.

19' - Тонут је дошао до лаких поена. Казнио је то што је заспала одбрана Србије, а Милутинов је постао први двоцифрени играч у нашој селекцији.

18' - Добру одбрану су одиграли "орлови", али је Фонтекио успео да погоди четврту тројку и то након што се Мели изборио за нови напад после офанзивног скока.

18' - Два одлична напада Србије. Најпре Лучић из продора, а онда и Милутинов уз фаул. Српски репрезентативац ће на линију пенала тек после минута одмора који је позвао Поцеко - 39:46. Никола је био прецизан са црте.

17' - Разиграо се Добрић. Одлично је изашао из блока и погодио тројку, али ја на другој страни истом мером узвратио Фонтекио. Био је то његов трећи погодак ван линије 6,75.

16' - Милутинов се добро изборио за позицију и натерао је Билигу да га фаулира. Центар наше селекције је успео да реализује оба слободна бацања.

16' - Коначно прекид серије без поена. Добрић је лепо напао и погодио "флоутер". Ипак, "орлови" никако да вежу период добре игре и врате се у утакмицу. Изабраниви Ђанмарка Поцека у овом периоду воде са 20:6.

15' - Ово не ваља. Изгубљена лопта на извођену и одмах тројка Италије. Наставио је да погађа и Фонтекио који се вратио на паркет.

15' - Мучи се Србија у овим моментима у нападу, ривал то користи и иде на двоцифрену предност после пет везаних поена Маниона. Одмах је тајм-аутом реаговао Светислав Пешић - 28:38.

13' - Добар напад Италије након минута одмора. Дуго су држали лопту, а онда се на шут из даљине подигао Датоме и био је прецизан.

13' - Искористио је Добрић рупу у рекету ривала и успео да поентира. После овог коша затражен је први тајм-аут у другом кварталу.

12' - Вођство "азурима" је вратио Нико Манион који је везао четири поена. Наш ривал постиже доста лаких поена из рекета.

11' - Добар први напад Италије на отварању другог квартала. Ричи је погодио ван линије 6,75 и већ је дошао до седам поена. Судије су опростиле Мицићу кораке, а кад је већ тако МВП Евролиге је то искористио да дође до новог коша.

Прва четвртина: Србија - Италија 24:23

10' - Одличан напад "орлова". Мицић је видео Добрића како утрчава у рекет ривала, видео је то Васа и омогућио беку Звезде да се упише у стрелце. Прва четвртина је окончана поенима из "одбојке" Ђампаола Ричија на исктеку напада.

9' - Сјајан потез Мицића. Заборавио је брзо грешку, промешао је одбрану Италије и сјајно поентирао из продора. Италија није реализовала напад, да би све казнио Јокић који је постигао прве поене из игре.

8' - Невероватан погодак Мелија за три поена. Изашао је Јокић на тај шут, али лопта је имала висок лук и прошла кроз обруч. Нервозно је Мицић ушао у меч, направио је кораке, а онда је после приговора добио и техничку. Слободно бацање није искористио Датоме.

7' - Јокић се са линије пенала увео у утакмицу. Након тога је после одличне одбране Калинић био прецизан ван линије 6,75 - 18:16.

6' - Искористио је Мели брзину у односу на Јокића и лако пентирао. На другој страни се Калинић одлично снашао под кошем, а потом је још једно лоше постављање наше одбране казнио лаганим полагањем Тонут.

5' - Милутнов је одрадио своје за сада. Постигао је четири поена, а први пут на овом мечу у игри је Никола Јокић што је изазвало аплаузе са трибина дворане у Хамбургу.

3' - Два на два су одиграли Калинић и Милутинв и центар ЦСКА је акцију завршио лаганим закуцавање. Заспала је наша одбрана што је казнио Мели и погодио уз прекршај Лучића. Играч Олимпије Милано је био прецизан и са црте - 10:8.

2' - Какво отварање утакмице Фонтекија и Лучића. Управо су они постигли прву тројку за своје селекције. За Италију је и Спису био прецизан са дистанце.

1' - Лучић је погрешио у додавању, а Фонтекио је у контри закуцао и донео прво вођство "азурима". Ипак, капитен "орлова" се исправио и поентирао је после снажног продора и то уз фаул. Он је искористио и слободно бацање.

Италија ће меч почети у петорци: Марко Спису, Стефано Тонут, Симоне Фонтекио, Ахиле Полонара и Николо Мели, док Србија дуел почиње у саставу Огњен Јарамаз, Вања Маринковић, Никола Калинић, Владимир Лучић и Никола Милутинов.

Уочи меча:

Изабраници Светислава Пешића ће овај турнир одиграти без Марка Гудурића и Немање Недовића. Они ће због ситних повреда пропустити мечеве у Немачкој како би се опоравили за квалификационе дуеле за Мундобаскет.

Иначе, искусни стратег је у најави овог турнира рекао да су у питању можда и најважнији моменти на припремама за такмичарске изазове "јер наша репрезентација нема довољно одиграних утакмица у овом саставу".

Србија ће у зависности од данашњег резултата играти у мечу за треће или прво место, против Немачке или Чешке (субота, 16.00 или 18.30).

"Орлови" су у среду одиграли добар меч против Словеније у Љубљани, где је виђена сјајна нападачка партија наше селекције.

Подсетимо, Владимир Лучић и другови ће против Грчке у "Штарк арени" 25. августа играти утакмицу квалификација за Светско првенство, док је три дана касније на програму дуел са Турском у гостима.

Такође, кошаркаше Србије очекује учешће на Евробаскету које је на програму од 1. до 18. септембра.

БОНУС ВИДЕО: АТМОСФЕРА У ЉУБЉАНИ: "Стожице" крцате, нема игла где да падне

СПЕКТАКЛ НА ПАРКУ ПРИНЧЕВА: Барселону муче повреде кључних играча пред гостовање Мбапеу и дружини

СПЕКТАКЛ НА ''ПАРКУ ПРИНЧЕВА'': Барселону муче повреде кључних играча пред гостовање Мбапеу и дружини

У првој утакмици четвртфинала Лиге шампиона фудбалери ПСЖ-а ће угостити Барселону на ''Парку принчева''. Меч се игра од 21:00, а правду ће делити британски арбитар Ентони Тејлор.

10. 04. 2024. у 08:00