ЗВЕЗДА ЈЕ ШАМПИОН СРБИЈЕ: Црвено-бели савладали ФМП и дошли до 22. титуле првака

О. М.

19. 06. 2022. у 19:41

Кошаркаши Црвене звезде савладали су ФМП у другој утакмици финалне серије КЛС са 71:59 и тако стигли до 22. титуле шампиона Србије.

Овом утакмицом спуштена је завеса на још једну кошаркашку сезону у Србији. Црвена звезда ће је памтити по одличном, пошто је освојила трипл-круну (други пут у низу) - Куп Радивоја Кораћа, АБА лигу и КЛС Суперлигу.

Оно што је занимљиво за црвено-беле ако се рачуна и регионално такмичење је то да је клуб са Малог Калемегдана тек на овом мечу први пут победио у гостима. То није успео да урадио ни против Цедевита Олимпије, Партизана и Меге.

Иначе, Звезда је 22. титулом првака државе престигла Партизан који је остао на броју 21. Црно-бели нису играли завршницу домаћег првенства, пошто су одлучили да иступе.

ФМП није успео да избори мајсторицу упркос томе што Дејан Радоњић није могао да рачуна на два битна играча - Огњена Добрића и Остина Холинса.

Што се утакмице тиче "пантери" су били у игри само током првих 20 минута када су заостајали три поена - 34:31. Ипак, гости су у другом делу подигли ниво агресивности у одбрани и већ средином трећег квартала је било јасно да ће Звезда освојити титулу.

Навијаче је на крају тог периода забринула повреда најбољег играча меча Николе Ивановића који се није враћао на паркет, али чини се да она није озбиљније природе.

На крају црвено-бели су заслужено дошли до 22. титуле првака Србије коју су прославили са навијачима који су пружили сјајну подршку својим љубимцима.

Никола Ивановић предводио је црвено-беле до тријумфа са 21 поеном, а пратио га је Никола Калинић са 12.  С друге стране, најефикаснији били су Радоњић са 14 и Дангубић са 11 поена.

ФМП - Ц. звезда 59:71 (9:15, 22:19, 14:25, 14:12)

Дворана: "ФМП арена". Гледалаца: 3.212. Судије: Александар Глишић, Владимир Јевтовић, Немања Нинковић.

ФМП: Павићевић 7, Зајц, Вујичић, Шарановић 2, Тасић 6, Радоњић 13, Изунду 2, Симовић 3, Неранџић 11, Степановић 11, Манојловић 3, Лакић.

Ц. звезда: Лазаревић 2, Давидовац, Митровић 4, Лазић 7, Калинић 12, Симоновић 2, Ивановић 21, Марковић 8, Вајт 5, Кузмић 9, Цирбес.

Четврта четвртина: ФМП - Ц. звезда 59:71

Питање победника је решено. Звезда ће победити, Делије славе 22. титулу својих љубимаца.

37' - 55:66 Невероватно! Екипе су везале осам изгубљених лопти, а ту серију је поготком ван линије 6,75 прекинуо Неранџић.

35' - 52:66 Чинило се да Звезда неће поентирати из овог напада, но Калинић је одличним потезом показао класу. Дигао се на шут, а онда променио одлуку и проиграо Марковића који је погодио тројку из левог корнера.

35' - 52:63 Техничку је добио и Дејан Радоњић. Тај мали поклон је у прихватио Тасић и погодио са линије пенала, али то не мења много стање ствари на паркету дворане у Железнику.

33' - 51:63 Сјајна контра гостију. Каланић је украо лопту, потом проиграо Марковића коме није било тешко да дође поентриа.

33' - 51:61 Нова тројка за домаће. Сада је прецизан био Радоњић. Госте може да брине повреда зглоба Ивановића у финишу треће четвртине. Чини се да се неће враћати на терен до краја меча.

32' - 48:61 Претило је на још један лош надап ФМП-а али је Манјловић у последњој секунди успео да погоди тројку.

31' - 45:61 Четврти период почео је сјајном украденом лоптом Марка Симоновића који је потом себе наградио лаким поенима.

Трећа четвртина: ФМП - Ц. звезда 45:59

30' - 45:59 Игра одличну утакмицу Никола Ивановић. Лепо је себи направио позицију и погодио са полудистанце. Црногосрски плејмејкер је потом изборио два бацања после изгубљене лопте домаће екипе. Оба пута је са црте био прецизан.

29' - 43:55 Митровић је сада успео да изнуди неспорстски фаул, но са линије пенала је био половичан. Највеће вођство гостима донео је Бранко Лазић тројком из корнера, што је његова специјалност.

29' - 43:51 Неранџић је промашио отворен шут ван линије 6,75, али је његов промашај у кош поспремио Радоњић.

28' - 41:51 Степановић је успео да пронађе начин да поентира. Са друге стране црвено-бели су наставили да погађају тројке. Ивановић је још једном погодио.

27' - 39:48 Брзо Звезда долази до +9. Ивановић је био прецизан са црте, потом је Лука Митровић поентирао уз фаул, а онда и зарадио техничку, јер је судији приговорио да је добио ударац у главу.

26' - 38:43 Изабранике Дејана Радоњића у овим тренуцима у вођству држи шут за ван линије 6,75. Сада је и други плејмејкер Стефан Марковић био прецизан. Потом је извукао и фаул у нападу.

25' - 38:40 После тајм-аута Неранџић је погодио двојку, а онда је Радоњић реализовао слободно бацање после техничке грешке коју је зарадио Калинић.

24' - 35:40 Коначно је Звезда успела да дође до поена. Другу тројку на утакмици постигао је Никола Ивановић, дефинитивно прва фигура гостију у нападу на овом сусрету. Он је код црвено-белих једини двоцифрени за сада са 12 поена.

23' - 35:37 То је успео да прекине Ненад Неранџић који је био прецизан за два, а потом је у наредном нападу закуцао и за сада је прва фигура другог полувремена.

22' - 31:37 Опет део утакмице у коме се обе екипе муче да стигну до поена. Било је ту и фаулова и изгубљених лопти, али само кошева не.

21' - 31:37 Трећи период је почео поенима уз фаул Огњена Кузмића. Центар Звезде је био прецизан и са црте.

Друга четвртина: ФМП - Ц. звезда 31:34

20' - 31:34 Прво полувреме је окончано тројкама на обе стране. Прецизни су били Вајт и Павићевић.

19' - 28:31 Леп напад домаћих окончан је поенима Ненада Неранџића после сјајног алеј-упа и то из веома тешке позиције.

19' - 26:31 Дуго су гости били без поена. То је успео да прекине Калинић који је поентирао уз фаул. Најбољи играч црвено-белих био је прецизан и са линије пенала.

18' - 26:28 После прве стигла је и друга везана тројка и опет је Радоњић био прецизан. Домаћи су тако направили серију 6:0. Он је реализовао и слободно бацање после техничке, а онда је Данило Тасић поправио промашај Радоњића и продужио серију - 26:28.

17' - 20:28 Одличан напад "пантера" након тајм-аута. Марко Радоњић је погодио ван линије 6,75, била је то друга тројка за ФМП.

17' - 17:28 Иду црвено-бели до двоцифрене предности. Најпре је двојку погодио Ерон Вајт, а помот и капитен Бранко Лазић из контра напада после асистенције Калинића. Ненад Стефановић је реаговао минутом одмора.

16' - 17:24 Коначно погашају тројку и домаћи. Кузмић није успео да узврати и пропала је лепа асистенција Николе Калинића.

15' - 14:24 Шарановић је промашио зицер, али се искупио из другог напада. Калинић у следећем поседу доноси Звезди први пу на овом мечу двоцифрену предност.

14' - 12:21 Никола Калинић са два слободна бацања доноси највећу предност на мечу, плус девет за Звезду. Неранчић је покушао да узврати тројком, али не иде шут домаћина. Није ни Звезда боља иза линије за тројку, додуше.

11' 12:17 Очајан проценат из игре у првој деоници за ФМП уз само два погођена шута од 13 не сме да се понови уколико домаћин жели да парира Звезди у наставку. Павићевић постиже прве поене у другој деоници, али узвраћа Ивановић.

КРАЈ ПРВЕ ЧЕТВРТИНЕ

10' - 9:15 Ивановић промашује за три уз сирену која означава крај прве четвртине. Звезда има солидних плус шест заљхваљујући располођеним Ивановићу и Кузмићу.

9' - 7:13 Никола Ивановић полаже за плус шест Звезде, то је сигнал за клупу ФМП да позове тајм-аут. Ивановић је први стрелац утакмице до сада са 7 поена.

8' - 7:9 Само 16 поена а игра се последња два инута прве четвртине. До сада је погођена само једна тројка, а играчи обе екипе имају проблема чак и са слободним бацањима.

7'- 6:9 Симоновић промашује отворен шут за три, с друге стране Тасић је из контре изборио слободна бацања, али је погодио само једно.

5' - 5:8 Ивановић погађа прву тројку на мечу.

4' - 2:5 Данило Тасић погађа два слободна бацања после фаула Кузмића. С друге стране, Кузмић изводи два пенала са половичним успехом.

1' - 0:4 Прва два напада Црвене звезде реализовао је Огњен Кузмић.

Ово су стартне петорке:

ФМП: Тасић, Радоњић, Манојловић, Нинковић, Изунду

ЗВЕЗДА: Калинић, Кузмић, Вајт, Лазић, Марковић

УОЧИ МЕЧА

Звезда вечерас јури триплу круну пошто се већ окитила ловорикама у Купу Радивоја Кораћа и у АБА лиги.

Црвено-бели желе да вечерас победе, јер им се није свидео сценарио из полуфинала када су против Меге морали да играју мајсторицу.

- Идемо у Железник са циљем да завршимо сезону. У овом тренутку је најбитније да направимо добар приступ и да не дозволимо да нам се деси ситуација од пре неколико дана против Меге, да изгубимо после добре прве утакмице. Надам се да ћемо и без Остина Холинса бити довољно добри да завршимо сезону - рекао је тренер Радоњић.

Звезда ће бити ослабљена неиграњем ОСтина Холинса који се повредио на прошлој утакмици, док с друге стране тренер ФМП неће моћи да рачуна на Брајса Џонса и на Гарета Невелса.