КАД ЖОЦ ЗАТРАЖИ ТАЈМ-АУТ... Партизан нокаутирао Шлонск у Еврокупу

Д. Н.

22. 03. 2022. у 20:29 >> 20:30

КОШАРКАШИ Партизана су изврсном игром остварили нову Еврокуп победу, у Пољској су декласирали Шлонск са 71:93.

Колико су озбиљно изабраници Жељка Обрадовића схватили овај задатак, а и план како да се зацртани циљ спроведе у дело, можда је најбоље посведочила уводна деоница. У њој су, уосталом, први пут и повели са 20 разлике...

У њеној првој половини Партизан је примио само четири поена, што можда и не чуди јер је ривал сведен на 30% "успешности" шута за два поена, а 28,6% за три, док су црно-бели шутирали са 66,7%, односно 40% прецизности. И, док су се гости наслађивали плодовима изврсне дефанзиве, а на другој страни терена истицали су се Аврамовић са девет поена, те са по шест разиграни Копривица и Пантер, доминирао је београдски клуб и у скоковима (14:9), и асистенцијама (7:3), а нарочито освојеним лоптама (4:0).

Међутим, иако је у једном тренутку гост водио са 9:29, десио се пад у игри почетком друге деонице. Серија од две изгубљене лопте, затим фаула у нападу, па поново изгубљене лопте, натерала је Жељка Обрадовића да затражи тајм-аут када је семафор показивао 20:34, а када Жоц "загрми"...

Жељко Обрадовић се обраћа кошаркашима Партизана на мечу са Шлонском у Еврокупу / Foto: Twitter/KK Partizan

Црно-бели су се пренули истог часа.

У наредна три и по минута трипут су узели лопту супарницима, натерали Пољаке на два промашаја, а дозволили само један кош из игре домаћину. Серија црно-белих је, од поменутог тајм-аута, била 9:2, а полувреме је завршено са великих 31:50 у њихову корист.

Пољаци су дали све од себе да загорчају живот ривалу после великог предаха, свели су Партизан на само шест поена у уводних пет минута треће четвртине, али је одбрана црно-белих била и даље на довољном нивоу да се изграђена предност сачува. Истина, спласла је она са 21 разлике (37:58) на само 11 (53:64), али је повећана борбеност гостију на почетку четврте деонице распршила снове домаћину о евентуалном чуду.

Екипа Жељка Обрадовића је тако остварила примарни циљ на овом Еврокуп изазову, па сада може да се у миру припреми за велики АБА изазов, недељно гостовање Цедевита Олимпији, која је трећа у регионалној лиги, са учинком 14-7, и први је пратилац црно и црвено-белих који имају по 19 победа (Партизан уз три пораза, а Црвена звезда уз два).

Статистика

Еврокуп, 16. коло

Шлонск - Партизан 71:93 (14:29, 17:21, 22:14, 18:29)
Шлонск: Трајс 13, Коленда 7, Кантер 12, Трајс 2, Војчик, Габински 4, Томчак 6, Каролак 14, Џастис 8, Гродон, Дзиева 5, Рамљак
Партизан: Копривица 10, Мур 3, Глас 2, Лесор 8, Трифуновић, Пантер 15, Вукчевић 6, Аврамовић 11, Мадар 15, Ледеј 14, Загорац 3, Смаилагић 6

КРАЈ! Шлонск - Партизан 71:93

38' - Расположени су сада и једни и други за игру, наступа се без много страха и стрепње од неуспеха јер се победник већ зна - 65:83 је резултат, после двоминутног "баража" у коме је домаћин дао девет поена, а Партизан шест.

36' - Партизан одлази на своју највећу предност, 21 разлике, води са 56:77 после тројке Јама Мадара који је догурао до 12 поена.

35' - Далас Мур постиже своје прве поене на утакмици, тројком доноси 19 разлике црно-белима (53:72). Подсетимо, почетком треће четвртине Партизан је водио са +21, а на њеном крају то је спласло на 11 поена предности.

34' - Изнова је Мадар агресиван у одбрани, натерао је ривале да изгубе лопту, па ће она припасти црно-белима.

33' - Ледеј са линије пенала доноси 53:69 Партизану, чији су играчи промашили шест слободних бацања на овој утакмици (11 су погодили).

32' - Ледеј је поентирао са слободних бацања (53:67), а онда у одбрани натерао Кодија да промаши, Лесор се потом докопао лопте, а Ледеј промашио тројку...

31' - Мадар из продора доноси Партизану 53:66, а онда је одбрана црно-белих натерала домаћина да утрошли цео напад а да је тек, из очаја, са дистанце у последњој секунди акције упућен шут. Непрецизан.

Крај треће деонице, вођство Партизана је спласло на 53:64, а могло је и додатно да је Трајс са пола терена само мало прецизније упутио лопту. Трећу четвртину Шлонск је добио са 22:14.

29' - Све боље игра Шлонск, тројком Трајса прилази на 53:64.

28' - Серија домаћих од 10:3, па Жељко Обрадовић у игру убацује, први пут на мечу, Даласа Мура. Семафор показује 47:61 у корист Партизана.

26' - Од промашаја Аврамовића након неспортске личне грешке Кантера, најпре је поменути играч Шлонска поентирао, Загорац четврти пут на мечу изгубио лопту, Каролак погодио кош Партизана, Глас промашио с дистанце, Трајс искористио слободна бацања, Смаилагић промашио двојку, а Глас тројку, потом је Каролак други пут на мечу био прецизан, а тек после офанзивног скока Смаилагић је поготком зауставио налет ривала - 44:60.

25' - Након коша Аврамовића, гости су ушли у нову мини-серију грешака, а највећу је направио Керем Кантер, који је због неспортске личне довео свој клуб у неприлику. Прво је Смаилагић са два слободна бацања увећао предност Партизана на 37:58, а могао је то додатно да "поправи" Аврамовић, који није погодио тројку из акције која је уследила после поменутих пенала.

23' - Нешто је успоренији ритам игре у другом полувремену. Загорац је погодио кош домаћих, Каролак узвратио, а у међувремену су црно-бели изгубили лопту (Загорац), па потом Пантер промашио кош ривала. Резултат је 37:54.

22'  - Прве поене за Партизан у 3. деоници постиже Копривица, из рекета. А када смо већ код поентира из рекета Шлонска, ево једног од атрактивнијих:

21' - Почело је друго полувреме, и то поготком Кантера за 33:50.

Крај полувремена, Партизан води са 31:50. Копривица Кевин Пантер је већ стигао до 15 поена, Аврамовић је остао на девет из прве деонице, шест је постигао Копривица, по пет Ледеј и Вукчевић, а по четири Мадар и Лесор. Црно-бели су шутирали са 60,7% за два, а 50% за три поена (домаћин је застао на 47,4%, односно 25%), а Партизан је био бољи и у скоковима (22:19), асистенцијама (10:6) и освојеним лоптама (5:1).

18' - Поново Партизан има више од 20 поена предности. Тројком Кевина Пантера (прва његова, из три покушаја; досад девет поена) црно-бели одлазе на 22:43 након што су, после Обрадовићевог тајм-аута, у претходна три и по минута трипут узели лопту супарницима, натерали Пољаке на два промашаја, а дозволили само један кош из игре домаћину. Серија црно-белих је, од поменутог тајм-аута, 9:2.

16'  - После 2-3 минута лошије игре, Ледеј, па Вукчевић, погађају кош домаћих и предност црно-белих сада износи 22:40.

14' - Смањена је мало предност црно-белих, сада износи 20:34 после серије од две изгубљене лопте, фаула у нападу, па поново изгубљене лопте. Жељко Обрадовић, врло незадовољан овим сегментом утакмице, тражи тајм-аут.

12' - Тристан Вукчевић тројком, па онда својим другим поготком Лесор, доносе Партизану 16:34.

11' - Почела је друга четвртина

Крај прве четвртине, уз пет узастопних поена Пољака резултат је 14:29. Партизан је нападачки изврсно одиграо ову деоницу, у њеној првој половини је примио само четири поена, па и не чуди огромна резултатска разлика. Аврамовић је блистао са девет поена, по шест су постигли Копривица и Пантер, три Ледеј, по два Лесор и Мадар, а један Загорац. Црно-бели су свели домаћина на 30% успешности шута за два поена, а 28,6% за три, док су они шутирали са 66,7%, односно 40% прецизности. Дода ли се томе и предност у скоковима (14:9), асистенцијама (7:3) и освојеним лоптама (4:0), потпуно је јасно зашто је резултат такав какав јесте.

10' - Не зауставља се црно-бела машинерија. Чак 20 разлике (9:29) после погодака Загорца, Ледеја и, са линије пенала, Јама Мадара.

8'  Лесор "исправља" промашај Аврамовића с леве стране (други узастопни), Партизан води са 9:23.

7' - Пет узастопних поена домаћих смањили су предност црно-белих на 9:21, а постигнути су после добрих продора кроз средину, те, у првом случају, "повратне" лопте за тројку Дзијеве, а онда и поготком Коленде, који се пробио по левој страни рекета.

6' - Агресивно игра Партизан у одбрани, а мудро у нападу. То му је, после асистенције Загорца за (ново) закуцавање Копривице, донело досад највећу предност, 4:21.

5' - Загорац се мало спетљао после продора уз чеону линију, али је лопта стигла до Смаилагића који је, вешто, проиграо Копривицу а овај закуцавањем увећао предност Партизана. Али, на томе се гости нису зауставили: у следеће две акције црно-бела одбрана поново је збунила супарника, па су Аврамовић из левог угла, а потом Пантер продором донели великих 4:19 београдском клубу.

3' - После новог кикса Шлонска (Кантер је трећи пут промашио тројку), Аврамовић је донео Партизану 2:10 и натерао тренера домаћих, Андреја Урлепа, да затражи тајм-аут. А док је Алекса Аврамовић прилазио клупи црно-белих, стратег Партизана Жељко Обрадовић нешто му је, врло жустро, замерао. Вероватно на пропусту у одбрани, пошто у нападу црно-белима иде прилично добро...

3' - Након што је Аврамовић својим новим поготком донео 0:6 Партизану, Трајс је "уписао" домаћине на семафор шутем са полудистанце, али му је истом мером узвратио Пантер - 2:8.

2' - Аврамовић је украо лопту ривалима, а у контри је Пантер поентирао за 0:4 у корист Партизана.

1' - Пантер је блокиран приликом шута у првој акцији црно-белих, а након што је на другој страни терена промашио Керем Кантер, Пантер је промашио с дистанце, али је офанзивни скок црно-белих омогућио Копривици да донесе предност гостима - 0:2

1' - Утакмица је почела!

18.33 - Најновија вест: ШТА ЕЛИМИНАЦИЈА ЛОКОМОТИВЕ ЗНАЧИ ЗА ПАРТИЗАН? Црно-бели могу до првог места у групи и предности доаћег терена - ево како

Уочи меча

У Вроцлав је црно-бела експедиција стигла у јучерашњим преподневним сатима, а коначну припрему пред окршај са претпоследњом екипом групе ималиа је синоћ на шутерском тренингу у чувеној "Дворани стогодишњице", која се налази под заштитом Унеска.

Мада је у досадашњих 14 кола пољски тим остварио само три победе, изабраницима Жељка Обрадовића су се у београдској "Штарк арени" приказали као тврд орах који су успели да сломе тек на самом крају сусрета погоцима Немање Дангубића. И поред тога што је од те утакмице прошло више од три месеца, стратега "ваљка" то не заварава, пошто је свестан да ће до 11. победе у такмичењу његова екипа стићи само ако ниво енергије и концентрације буде као из претходна три меча.

- Чињеница да смо играли тежак меч у Београду изискује да максимално озбиљно приступимо утакмици. Да схватимо да у оба такмичења која играмо нема слабог противника, без обзира на пласман. Они су специфичан тим због тога што играју одбрану на пику на веома посебан начин и то је оно што је најважније за припрему овог дуела. Све остало мање--више знамо и потребно је да одиграмо 40 минута у једном ритму који би нам омогућио да победимо - истакао је Обрадовић.