БОРБЕНА ЗВЕЗДА ПАЛА У ШПАНИЈИ: Барселона прекинула серију победа црвено-белих у Евролиги

18. 03. 2022. у 20:40 >> 23:01

СКУПО је Црвена звезда продала кожу у Шпанији, али није успела да савлада Барселону. Црвено-бели су поражени са 82:70 у 30. колу Евролиге.

Дошао је шампион Србије и АБА лиге у Каталонију да проба да помрси рачуне лидеру. Пружио је добар отпор, а за нешто више је било потребно да се одигра квалитетно током целог меча.

Лоше су изабраници Дејана Радоњића ушли у меч. Јасно је да то не сме да се дешава против ривала какав је Барселона која је из напада у напад дизала предност, највише преко Николе Миротића који је још једном показао зашто је један од најбољих играча у Европи.

Деловало је после првог полувремена да Звезди прети веома убедљив пораз у Каталонији пошто је имала заостатак од 15 поена - 47:32. Наставио је домаћин почетком трећег квартала да оде и на максималних 23 разлике - 57:34, али... Звезда је већ много пута показала да се не предаје.

Ерон Вајт/Фото: EPA-EFE/Enric Fontcuberta

Тако је било и у дворани "Палау Блауграна". На терен је крочио Никола Ивановић који је почео да погађа готово из свих ситуација и нанизао је 13 поена. У том периоду је у једном тренутку трајао окршај њега и Дантеа Ексума који је добар део последње четвртине био једини који је поентирао за Барсу.

Успели су црвено-бели у неколико наврата да дођу до једноцифреног заостатка, али снаге за нешто више није било, па је серија од четири везане победе у елитном такмичењу прекинута.

Најефикаснији у победничком тиму био је Никола Миротић са 19 поена, Данте Ексун је додао 13. На другој страни најбољи је био Огњен Добрић са 17, док је Никола Ивановић додао 13.

Барселона је и даље лидер на табели са учинком 19-5, а Звезда је осма са 11-13.

Барселона - Ц. звезда 82:70 (22:15, 25:17, 18:19, 17:19)

Дворана: "Палау Блауграна". Гледалаца: 5.728. Судије: Олегс Латишевс (Летонија), Жозеф Бисан (Француска) и Томаш Трвицки (Пољска).

Барселона: Дејвис 12, Ексум 13, Мартинез, Шмитс 8, Хејс-Дејвис 4, Лапровитола 3, Абринес 2, Кјурик 3, Јокубаитис 10, Миротић 19, Нађи 2, Калатес 6.

Ц. звезда: Лазаревић 4, Волтерс 4, Давидовац 2, Митровић 9, Лазић, Калинић 5, Добрић 17, Симоновић, Ивановић 13, Марковић 7, Вајт 4, Кузмић 5.

Четврта четвртина: Барселона - Звезда 82:70

40' - Лагано закуцавање Хејса-Дејвиса за крај утакмице.

39' - Каква утакмица Ексума. Снажан продор и полагање. Практично је овим кошем решио питање победника.

38' - Ивановић се незауставља. Рупу у одрани ривала је искористио да лагано поентира и дође до 13 поена. Све је постигао у овом периоду.

37' - Одлична акција гостију. Волтерс је дотурио лопту до Давидовца који је завршио на други обруч. Но, Звезда нема решење за Ексума који наставља да погађа.

36' - Серија Ивановића се наставља. Сада погађа ван линије 6,75, али Миротић је казнио лошу поставку одбране Звезде за 75:66.

35' - Шести везани поен Ексума до кога је дошао после одличне асистенције Миротића и утрчавања иза леђа одбрани ривала.

34' - Ипак, ушао је у ритам и Ексум и опет погодио. Но, као да мали поентерски рат воде Ивановић и управо Аустралијанац. Плејмејкер гостију је опет успео да се избори за слободна бацања и опет је био сигуран.

34' - Користи Барселона то што су црвено-бели у бонусу, па је Ексум био прецизан са линије пенала. Сјајно се Ивановић ослобдио Миротића и погодио за два поена.

33' - Још један одличан напад Звезде који је Волтерс завршио поенима и довео свој тим на једноцифрен заостатак. Одмах тајм-аутом реагује Јасикевичијус.

33' - Добро отварање четвртине за Ивановића. Искористио је мис меч, кренуо на продор и изборио два слободна бацања која је искористио - 67:57.

32' - Опет Лазаревић и опет закуцавање. За сада само на тај начин поентира крилни кошаркаш црвено-белих.

31' - Ивановић је поенима после одличног продора отворио последњи квартал утакмице у "Блауграни". До првих поена на мечу дошао је Најџел Хејс-Дејвис.

Трећа четвртина: Барселона - Звезда 65:51

30' - Дејвис је стигао до 12 поена после реализованих слободних бацања. Добар напад Звезде. Марковић се изборио за добру позицију и поентирао. Последњи кош у трећем периоду постигао ја Абринес.

29' - Паметно користи то што је Барселона у бонусу. Црвено-бели траже контакт игру и успевају да оду на црту. Вајт је оба пута био прецизан - 61:49.

28' - Промашио је Ивановић далеку двојку, но сјајно се снашао Кузмић који је покупио промашај и изборио се за два слбодона бацања, али је једно погодио. Марковић је потом сјајно украо лопту и лако поентирао.

27' - Незаустављив је Миротић. Изборио се за позицију под кошем и лако поентирао после додавања Калатеса.

26' - Тек сада је Волтерс стигао до првог коша на утакмици. Барселона потом није успела да реализује напад, што су гости казнили преко Лазаревића који је снажно закуцао. Ништа Јасикевичијус не препушта случају и тражи тајм-аут.

25' - Шмитс је неко ко игра добро у трећем периоду. Само у овом кварталу је дошао до осам поена. За Звезду се у стрелце уписао и Марковић који је био прецизан ван линије 6,75.

24' - Добар напад гостију. Калинић је био удвојен, али је успео да проигра Митровића који је поентирао уз фаул. Пре тога је Миротић погодио двојку преко Давидовца.

24' - Барса поново одлично нападачки отвара четвртину. Тројку, прву у наставку је постигао Шмитс - 55:34.

23' - Држао је Калатес лопту цео напад, да би онда у финишу истог пробио Волтерса и поентирао. Звезда је дошла до првих поена у наставку, урадио је то Добрић.

22' - Прво до коша стиже Шмитс. Сјајно се снашао након промашене тројке Миротића. Ухватио је скок и поентирао уз фаул.

21' - Обе екипе нису реалзивале прве нападе. На једној страни је Миротић направио фаул у нападу, а за госте је Давидовац промашио отворену тројку.

Друга четвртина: Барселона - Звезда 47:32

20' - Опет добар напад након тајм-аута. Млади Нађи је снажно закуцао. Невероватан кош Добрића. Истицало је време, а он погодио тројку тотално ван баланса. То је било све што се тиче првог полувремена.

20' - Деловало је као да од напада црвено-белих неће бити ништа, но Калинић је пронашао решење и уписао пети поен. Одмах је Јасикевичијус реаговао минутом одмора.

19' - Промашио је Ексум шут ван линије 6,75, а Калинић је био половичан са линије слободног бацања.

18' - Добар напад после тајм-аута. Сам је остао Јокубаитис на шуту за три поена и погодио је своју другу на утакмици. На другој страни Добрић је наставио да погађа за госте, за разлику од прошлог пута сада је успео да погоди оба слободна бацања - 45:26.

18' - Мини серија Звезда од 3:0. Добрић 1/2 са пенала и закуцавање Кузмића су натерали литванског стручњака да затражи први тајм-аут на утакмици.

ДУЕЛ Дејвис и Кузмић/Фото: EPA-EFE/Enric Fontcuberta

16' - Страшна утакмица Барселоне. Јокубаитис је био прецизан ван линије 6,75. Све домаћину иде од руке.

15' - Одбрана је највећи проблем Звезде на овом мечу. И напад је далеко од идеалног, али најјаче оружје црвено-белих је потпуно затајило.

15' - Серију изабраника Шарунаса Јасикевичијуса прекинуо је Митровић са линије слободних бацања - 25:19.

14' - Сјајни Каталонци. Алеј-уп Јокубаитис-Дејвис, а онда након изгубљене лопте још једном. Барселона у другој четвртини води са 13:2.

13' - Наставља домаћин да затрпава кош Звезде. Кајл Кјурик је направио себи сјајну позицију и погодио тројку. То је натерало Радоњића да позове минут одмора и проба да размрда екипу.

12' - Прве поене за госте у другом кварталу постигао је Вајт који је снажно закуцао након доброг додавања Марковића - 26:17.

11' - Сјајан напад Барселоне. Одличан пик енд рол Јокубаитиса и Дејвиса коју је центар Каталонаца завршио снажним закуцавањем, а онда је погодио и полудистанцу.

Прва четвртина: Барселона - Звезда 22:15

10' - Ивановић након минута одмора није реализовао напад, али Звезда није одиграла добру одбрану и кажењена је кошем Калатеса. Иначе, Барселона је први део окончала серијом 7:0.

10' - Опет је шут промашио Давидовац, што је казнио Миротић који је већ нанизао 13 поена. Тајм-аутом је морао да реагује Дејан Радоњић - 20:15.

9' - Сјајна асистенција Ивановића за Кузмића који је погодио на други обруч, а онда тројка Лапровитоле.

8' - Неколико не баш добрих напада на обе стране. Но, за Миротића за сада нема решења. Искористио је мис меч ситуацију и поентирао поред Бранка Лазића.

7' - Давидоцац је промашио шут за два, али Митровић је покупио скок и поентирао. Био је то четврти поен центра црвено-белих.

5' - Фантастично Звезда игра одбрану на старту меча, док у нападу бира паметна решења, па је Добрић дошао до седмог поена након погођених бацања. Лошу одбрану гостију је казнио Миротић поготком за три поена, а онда је и у наредном нападу лагано пробио и закуцао.

5' - Стрпљив напад гостију и сјајна релизација Калинића. Пробио је Ексума и положио на десну страну. За сада црвено-бели добро парирају ривалу.

4' - У стрелце се уписао и Калатес. Искористио је простор који му је направио Миротић и дошао неометан до коша. Опет је Дорбић поентирао госте и то из контре после украдене лопте.

3' - Ушао је Миротић у ритам, везао је четири поена и јасно је да од њега прети највећа опасност Звезди. Ипак, на другој страни Митровић је пробио поред Шмитса и лагано поентирао - 6:5.

2' - Није се дуго чекало на прву тројку. Огњен Добрић је био тај који је погодио ван линије 6,75 и прво вођство црвено-белих на мечу.

1' - Први напад Звезда није реализовала, Давидовац је промашио шут са полудистанце. Прве поене на мечу постигао је Ексум после сјајног продора у десну страну.

Петрока Барселоне је Калатес, Лапровитола, Ексум, Миротић и Шмитс. На другој страни од старта крећу Волтерс, Добрић, Калинић, Давидовац и Митровић

Уочи меча:

Црвено-бели гостују Барселони, лидеру елитног такмичења и сигурно су свесни колико ће им бити тешко да дођу до петог везаног тријумфа.

Изабраници Шарунаса Јасикевичијуса имаће велики мотив да се одуже навијачима због пораза у прошлом колу од Жалгириса у Каунасу. Такође, Каталонци су фаворити, ем што играју на домаћем терену, ем што никада у својој кући нису изгубили од Звезде.

Дејан Радоњић на овом мечу неће моћи да рачуна на Остина Холинса који је у последње време један од најбољих играча. Ипак, добра вест је да се у тим вратио Стефан Марковић који је пропустио утакмице против Макабија и Реал Мадрида.

Барселона је у првом мечу ових ривала славио у Београду са 69:76. Били су црвено-бели тада близу изненађења, али у финишу нису успели да испарирају фаворизованом ривалу.

Ову утакмицу можете да пратите уживо на порталу "Новости".

БОНУС ВИДЕО: Погледајте најбоље са кошаркашког дербија Партизан - Црвена звезда

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17