УМАЛО ЧУДО УЗ ЂОКОВИЋА: Звезда "имала" Барселону, поклекла у великој драми

Д. Н.

14. 12. 2021. у 18:00 >> 21:00

КОШАРКАШИ Црвене звезде су 15. колу Евролиге, уз подршку коју им је из партера пружио и Новак Ђоковић, изгубили од Барселоне са 69:76, али добрим наступом направили одличан увод за наредни наступ у елитном надметању, у петак против Бајерна (20.45), такође у Београду.

УМАЛО ЧУДО УЗ ЂОКОВИЋА: Звезда имала Барселону, поклекла у великој драми

Када за ривала имате најбољи напад Евролиге (који просечно убаци 84 поена, а чак 94,7 на последња три наступа), када наспрам себе имате најскупље плаћеног кошаркаша у Европи (Николу Миротића), мајстора кошарке који постаје и тренерски мајстор (Шарунас Јасикевичијус), а притом вас муче бројни кадровски проблеми, онда вам се шансе за успех баш и не дају.

Када се на то дода да супарник већ у петом минуту има 11 поена разлике, а Барселона је за тили час далекометном паљбом стигла до 5:16, чинило се да су "све лађе потонуле" Црвеној звезди. Осим оне најважније: вере да је чудо, ипак, могуће.

Уз Новака Ђоковића који је прилично живахно пратио сваки добар потез црвено-белих, екипа Дејана Радоњића је заиграла одбрану у стилу који ју је и красио почетком сезоне, што је омело госте да наставе у почетном ритму. Мучили су Барселону и Маик Цирбес савршеном контролом збивања у Звездином рекету, и Лука Митровић на другој страни, а да је домаћин боље изводио слободна бацања (6/11) у првом полувремену, до предаха би можда и сачувао вођство до ког је дошао у другој деоници.

Новак Ђоковић

Више од шест минута београдски тим није примио ниједан кош из игре у том периоду, успео да преокрене резултат на 23:22, али су се разиграни Сертач Шанли, уз пет поена и четири скока Николе Миротића, побринули да се на велики предах оде уз 31:34 на семафору.

Повратак из свлачионица обележила је, као на почетку меча, ревија тројки Барселоне, која се уз три таква поготка и кош Хејса, брзо одмакла на 37:45 и задала нову порцију главобоља Радоњићу.

Трагао је Звездин тренер за решењима "на клупи", мењао петорку не би ли опет пронашао начин да се збивања на терену преокрену, али осим привременог приласка на -3 (44:47) није било много тога доброг у игри домаћих у трећој деоници, коју су изгубили са 17:28.
Поправљање нападачких акција донело је, почетком последње четвртине, нешто мало више разлога за оптимизам, али се и даље постављало питање - како зауставити офанзиву ривала, који се после "застоја" у другом периоду прилично разгоропадио.

На крилима громогласне подршке с трибина, којој се неретко придруживао и Ђоковић из партера, Црвена звезда је ипак успевала да током четврте деонице смањује из минута у минут заостатак, али иако је са -12 (51:63) за шест минута дошла на само -4 (63:67), деловало је као да даље од тога неће моћи. Јер, Миротић је тада својом окрет-бравуром прекинуо налет домаћих, потом натерао у нападу расположеног Митровића да направи пети прекршај, али одустајања у црвнео-белом табору није било.

Стефан Марковић је тројком примакао Звезду на три разлике, Јокубаитис је потом натеран на грешку у нападу, но покушај далекометног поготка Остина Холинса за изједначење на 71:71 уз минут и по до краја није био успешан.

Напето је било и у завршници.

Миротић је резултатски одмакао госте на +5 слободним бацањима, а преостало време Звезди није било довољно да чудо коме се надала и за које се борила - оствари. Шанси за додатну драму је, међутим, било када је после једног погођеног слободног бацања Стефана Марковића, Звезда двапут долазила до лопте минут до краја, али су и он, и Калинић, били непрецизни с дистанце, што је Кајл Кјурик тројком казнио на другој страни терена и "повукао завесу" на крају ове врло занимљиве кошаркашке представе.

Звезда - Барселона 69:76

Београд - Хала: Александар Николић; Гледалаца: 6.849; Судије: Патернико, Виљус, Коромилас

Црвена звезда: Лазаревић, Волтерс 11, Давидовац 8п, 6ск, Митровић 15, Лазић, Калинић 15, Добрић није играо, Холинс 2, Ивановић 4, Марковић 8, Кузмић 4п, 13ск, Цирбес 2

Барселона: Дејвис 6, Ексум, Шанли 11, Мартинез 6, Смитс 11, Хејес-Дејвис 14п, 8ск, 3ас, Ориола 2, Лапровитола 6п, 5ас, Кјурик 8, Јокубаитис 2, Миротић 10п, 8ск, Каиседо није играо

КРАЈ! Црвена звезда - Барселона 69:76

40' - Кајл Кјурик погађа тројку из десног угла, Барса води 69:76, Радоњић тражи тајмаут уз пола минута до краја.

40' - Искусни плејмејкер Звезде је погодио само један пенал, после другог се домаћин домогао лопте, али ни Калинић, ни Марковић потом нису погодили тројку! Аух, какве шансе за домаћине...

39' - Уз минут и три секунде до краја, а свега 2,2 секунде за истек напада, Стефан Марковић је у продору фаулиран и имаће слободна бацања.

39' - Миротић с линије пенала одмиче Барселону на 68:73. Радоњић тражи тајмаут, до краја је остало минут и 13 секунди.

38' - Барселона уз једно слободно бацање Кјурика одлази на 65:71. До краја још 2:15. А онда - тројка Стефана Марковића!

38' - Мајсторски окрет Миротића, ослободио се Давидовца и поентира, па из додатног слободног бацања дошао до свог осмог поена на мечу, а Барселону одмакао на 63:70

37' - Иако је Барселона промашила шут (Кјурик), дошла је опет до лопте, а онда Миротић фаулиран пре него што је пробао да постигне кош. Звезда још није изашла из бонуса, па ће гости имати нови напад.

36' - Промашује Звезда једном, па други пут, али Давидовац долази до лопте и поентира из рекета - 61:67. А онда Барселона не погађа кош Звзеде, на другој страни терена контру поготком завршава Никола Калинић - еуфорија у дворани, Ђоковић навија као у трансу, Звезда је пришла на 63:67!

35' - Одлична одбрана Волтерса, направила је Барса грешку на средини терена (Лапровитола), хала је "експлодирала" као да је Звезда преузела вођство. А не само да није то био случај, већ је Звезда прокоцкала прилику да додатно смањи заостатак, Нејт Волтерс је погрешио код додавања.

35' - Греше сада и једни и други више него што имају добрих потеза. И даље је десет разлике (57:67), а "делије" бодре своје љубимце песмом "Хајде, играј и бори се". Звезда се потом приближава на 59:67 слободним бацањима Волтерса.

34' - Шанли прави четврти прекршај, и то сада у нападу над Марковићем, ког Радоњић мења Волтерсом. Још 7:28 до краја утакмице, резултат је 55:65.

33' - Давидовац је примакао Звзеду на девет поена заостатка, али Шанли после нове лепе акције гостију доноси Барселони 54:65. Однос у асистенцијама је 20:8 у корист гостију.

32' - Давидовац постиже свој први кош из игре на овом мечу, лепо га је проиграо Митровић с левог крила - 53:63.

31' - Одмах одговара Барселона, Смитс погађа из окрета у десном делу Звездиног рекета - 51:63. То је његов 11. поен, уз шут 4/4 из игре.

31' - Стефан Марковић својим првим поготком из игре смањује предност гостију на 51:61.

31' - Почела је последња четвртина.

Крај треће деонице, коју је Барселона добила са 28:17, те у последњу четвртину улази са великом предношћу од 49:61. Неривра се покрај аут-линије тренер Звезде Дејан Радоњић, Новак Ђоковић је у једном тренутку заронио главу међу шаке. Више не стоји најбољи тенисер света... И не чуди, Звезда није успела да у трећој четвртини понови изврсну игру из друге.

Дејан Радоњић

29' - Мало је чудан судијски критеријум у овим тренуцима, два не баш класична фаула досуђена су најпре Лазићу (малтене на центру, када је избио лопту Ексуму), потом Калинићу (ког Радоњић изводи из игре). Барселона слободним бацањима Хејс-Дејвиса долази до +11, колико је била и њена досад највећа предност, истина у петом минуту.

29' - Калинић новим поготком стиже до 13. поена, али Роланд Смитс погађа поново и деветим својим поеном доноси 46:55 Барселони, која у овој деоници води са 15:21.

28' - Две брзе тројке Барселоне, и опет је њена предност осетна, 44:53. Погодили су Роландс Смитс, па Најџел Хејс-Дејвис.

27' - Прва тројка Калинића, "делије" су у делиријуму, цела хала је на ногама - 44:47 води Барселона.

27' - Трећи фаул Николе Миротића, сада јер је у нападу непрописно извео блок над имењаком Ивановићем. Шарунас Јасикевичијус изводи из игре најскупље плаћеног играча у Евролиги, који је досад постигао пет поена (шут за два 2/5, за три 0/2), уз шест скокова, две асистенције, али и три изгубљене лопте.

Шарунас Јаскикевичијус

26' - Цирбес се враћа у игру Звезде уместо Кузмића, Барселона води са 41:47.

25' - Промашаји на обе стране, све док Калинић није смањио дефицит домаћих на 41:45. "Пробудила" се публика, сада се гласно звижди гостима, а Никола Миротић не погађа кош Звезде из окрета.

24' - Волтерс се пробија кроз одбрану ривала и деветим поеном смањује заостатак Звезде - 39:45. На другој страни, Шанли промашује тројку.

23' - Принуђен је Радоњић да тражи тајмаут, јер је Барселона поново лако поентирала (преко Хејс-Дејвиса) и сада води са 37:45. У међувремену је Калинић стигао до свог шестог поена.

22' - Одмакла се Барса на +7 прилично брзо (уз далекометни кош Хејс-Дејвиса), а онда је Калинић погодио с полудстанце - 35:40. Ипак, трећом тројком гостију за само два минута (другом Лапровотиле), резултат је промењен на 35:43.

21' - Почело је друго полувреме, а Лапровитола својим првим поготком, и то тројком из десног ћошка, доноси Барси 31:37.

- Почели смо меч са много грешака, а заиграли боље тек од седмог минута. Треба нам бољи фокус, а иста енергија. И, наравно, да поправимо реализацију слободних бацања, рекао је Звездин стратег Дејан Радоњић пред почетак треће деонице.

Крај полувремена, Црвена звезда губи са 31:34, али је другу деоницу добила са 18:14. Домаћин, који је шутирао слободна бацања 6/1, дао једну тројку из шест покушаја, а за два 11/26, успоставља полако равнотежу у скоковима (16:18) и асистенцијама (7:10). Митровић предводи стрелце са 11 поена, Волтерс је убацио пет, а код гостију су се истакли Шанли са 9, Мартинез са шест и Миротић са 5. Барселона је шутирала 9/21 за два, 3/7 за три, а пенале 7/8.

20' - Барселона је увећала своју предност на 29:34, али је Огњен Кузмић потом уз два офанзивна скока после промашаја Калинић то смањио на 31:34, уз 14 секунди до краја друге четвртине.

20' - Одмах техничка и за домаћине. Дејан Радоњић је прошао попут свог колеге, и то јер се бунио због досуђеног прекршаја Холинсу. Имаће гости два слободна бацања због фаула, па једно због техничке, а онда и лопту.

19' - Минут и пет секунди пре краја друге деонице, Шарунас Јесикевичијус је због приговора добио техничку грешку. Звезда није искористила слободно бацање (Калинић), па ће уз резултат 29:31 ући у последњи минут.

19' - Давидовац с линије пенала поравнава на 29:29. Звезда је успела да у свој ритам уведе моћну Барсу, а то је био основни предуслов да се има шансе против тако моћног ривала који, подсетимо, има 12 овосезонских победа у Евролиги, двоструко више од београдских црвено-белих.

18' - Својим петим поеном на мечу, Никола Миротић доноси предност Барселони, 27:29.

17' - Холинс првим поготком приближава Звезду на 25:26, а после једног погођеног бацања Кајла Кјурика, Волтерс је поравнао на 27:27. Потпуно изједначена игра, а подсетимо - Барселона је водила и с 11 разлике (5:16) половином прве деонице.

16' - Два брза поготка гостију, Шанли и Смитс су донели 23:26 Барселони, па је Радоњић затражио тајмаут. А до ових прецизних шутева, Барселона није дала ниједан кош из игре у другој деоници.

15' - Калинић је покушао да тројком донесе предност Звезди, али остало је 20:22 што је резултат који је с линије пенала поставио Хејс-Дејвис. Али, другим узастопним офанзивним скоком Бранко Лазић је донео нову шансу домаћину. И - они је користе, тројком Нејта Волтерса Звезда је повела са 23:22!

14'  - Барселона је без постигнутог коша у другој четвртини, а после нове одличне одбране црвено-белих, уследио је и нови спретни погодак Митровића - 20:20.

14' - Наставља Цирбес да доминира у рекету, а после његовог доброг ометања Брендона Дејвиса, Лука Митровић је  успео да поред двојице ривала поентира под кошем Барселоне и примакне Звезду на 18:20 (претходно је Давидовац погодио слободна бацања). Новак Ђоковић је одушевљен - скаче са свог места у првом реду партера, уз стиснуту песницу емотивно поздравља добре потезе црвено-белих који су се потпуно вратили у меч.

12' - Цирбес је одличном блокадом Јокубаитиса, дигао је целу халу на ноге, а онда Барселона није успела да пре истека времена за напад поентира. Судије су прегледале снимак и саопштиле да остаје 15:20, да би потом гости (после непрецизног покушаја Николе Ивановића) још једном промашили шут, а Цирбес их "разгрнуо" у рекету и освојио лопту. Одлично игра немачки центар у овим тренуцима.

Маик Цирбес

11' - Након што је Ориола натеран добром одбраном на непрецизан шут, Звезда је пришла на 15:20 слободним бацањима Цирбеса. Навијачи у некадашњем "Пиониру" су све гласнији, далеко боље је Звезда отворила другу него прву деоницу.

Крај прве четвртине, Звезда губи са 13:20. И не чуди, домаћин је шутирао 6/13 за два, а 0/3 за три поена, гости 5/8 и 3/6. Притом, Барселона је имала и више скокова (8:6) и асистенција (7:3), а једино је домаћин имао више освојених лопти (2:1).

Најновија вест:  КАКВА МАЈИЦА! Новак Ђоковић одушевио "делије" на мечу Звезда - Барселона (ФОТО)

9' - Скоро два минута Звезда није примила кош, али је одмах после погока Давидовца, Ориола вратио +9 гостима, 9:18

7'- Леп продор Митровића и поентирање анулирала је судијска одлука да је Кузмић правио непрописан блок за саиграча. Ипак, Лука Митровић у следећој акцији, након Мартинезовог промашеног далекоментог шута, смањује предност Барселоне на 7:16.

6' - Друга тројка Серхија Мартинеза, Барселонина трећа из три покушаја. А како гости шутирају одлично и за два (3/4), те воде са 5:16, тренер црвено-бели Дејан Радоњић тражи тајмаут.

5' - Сертач Шанли наставља да мучи Звездину одбрану, тројком је већ догурао до седмог поена, више него што једомаћин дао за уводних пет минута - 5:13, после погодка с дистанце након првог коша Калинића.

3' - Први погодак за Звезду постиже Огњен Кузмић и то после два Митровићева промашаја с линије пенала - прискочио је центар домаћих и из "одбојке" дао кош - 2:5. Међутим, Мартинез је одмах погодио тројку из левог угла и увећао предност Барсе на 2:8.

1' - Меч је почео, и то уз промашај Кузмића, па погодак Шанлија на асистенцију Лапровитоле - 0:2. А како је Волтерс затим пропустио прилику да поентира, Миротић је повисио на 0:5 кошем уз додатно слободно бацање.

Најновија вест: ЗВЕЗДАШИ СЕ РАСПАМЕТИЛИ: Новак Ђоковић дошао на меч Евролиге, а тамо... (ВИДЕО)

18.56 - Волтерс, Холинс, Миторвић, Калинић и Кузмић чине стартну петорку Звезде

18.55 - Изненађење за све у дворани: меч је дошао да прати и Новак Ђоковић!

18.53 - У току је представљање тимова, а гости су дочекани снажним звиждуцима навијача у хали "Александар Николић", некадашњем "Пиониру".

18.01 - Занимљива увертира у данашњи евролигашки спектакл у Београду:

Уочи меча

Барселона је можда и највећи фаворит за европску титулу, која јој је измакла на прошлом завршном турниру. У Београд је допутовала на крилима шест узастопних евролигашких победа, а екипа Шарунаса Јасикевичијуса не жели да се на томе заустави.

Само, ако неко зна како се заустављају моћни у кошарци, то је ове сезоне одбрамбени бедем црвено-белих. Једно је, међутим, играти квалитетно у дефанзиви, а друго ће представљати изазов у виду најбољег напада Евролиге (који просечно убаци 84 поена, чак 94,7 на последња три наступа), а на њега се притом ваља намерити уз кадровске потешкоће, јер су и Добрић и Кузмић, и Симоновић и Вајт под знаком питања.

Звезда ће уз себе имати подршку с трибина каквој можда и нема равне у Евролиги, али ће наспрам себе имати "нашпанован" тим, у коме је вероватно најбољи играч елитног надметања, а свакако најплаћенији, Никола Миротић, али и бројни други асови.  Они су и водили Барсу до учинка 12-2, што је по броју победа двоструко више од Звездиних 6-8.

ЧЕТИРИ ГОДИНЕ БЕЗ СЛАВЉА

ЗВЕЗДА је у досадашњих десет евролигашких сусрета са Барселоном остварила две победе, последњу пре више од четири године. У мечу 2. кола славила је резултатом 90:82. Први тријумф датира из 2016. године (76:65), када је екипу црвено-белих, као и сада, са клупе водио Дејан Радоњић.

Каталонци су добили последњих пет дуела са Звездом, два из претходне сезоне двоцифреном разликом (60:72 у Београду, 76:65 у Барселони).

БОНУС ВИДЕО: Никола Јокић - од доброћудног дебељуце до најбољег кошаркаша на свету

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна "престала" да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)

Русија ових дана са поносом истиче да на Европском првенству у боксу чији је домаћин Србија њени такмичари могу да наступају уз сва државна знамења, а и под именом земље из које су, као и да се химна Руске Федерације интонира када неко од Руса дође до златне медаље. Међутим, баш са том химном десио се један неочекивани проблем. А онда је уследила врло емотивна сцена...

28. 04. 2024. у 19:44