"ОРЛОВИ", БРАВО! Кошаркаши Србије прошли у другу фазу квалификација за Мундобаскет

Д. Н.

28. 02. 2022. у 19:36 >> 19:36

КОШАРКАШКА репрезентација Србије изборила је другу фазу квалификација за Светско првенство након што је у 4. колу уводне рунде борби за Мундобаскет савладала Словачу у гостима са 63:71.

ОРЛОВИ, БРАВО! Кошаркаши Србије прошли у другу фазу квалификација за Мундобаскет

ФИБА

"Орлови" су други пут у три дана победили Словаке, дошавши тако до учинка 3-1, па пред последња два кола свакако не могу да падну на последње место четворочлане групе, које једино и значи крај учешћа у квалификацијама. На тој позицији је управо Словачка, која има учинак 0-4, а остала су да се одиграју још два кола, те данашњи ривал "орлова" не може да их престигне.

А било је занимљиво у овом дуелу, иако је испрва екипа Светислава Пешића, уз десет поена Душана Ристића, а свестран наступ Николе Јовића, водила и са 12 разлике пред крај прве деонице. У другој су "орлови" дали само шест поена за седам уводних минута, али су и тај сегмент игре добили (18:15, за предност од 44:31 на полувремену). И не чуди. Србија је малтене онемогућила ривала да поентира за два поена (шут домаћих је био испод 30%), у скоковима су "орлови" домионирали, 25:17, што је доносило огромну предност у кошевима из тзв. "друге шансе" - 14:2.

Али, све је почело да се мења када је почело друго полувреме. Разиграла се највећа словачка звезда из претходног меча, Бродзијански, који је убацио 12 поена у трећој деоници, коју је домаћин добио са 22:16, па се у завршну четвртину ушло уз само 53:60 у корист Србије, која је напрасно почела да има приличних поена са реализацијом. А и сопственом брзоплетошћу.

Покушавао је Светислав Пешић да сигнализира екипи да се смири, да не јурца главом без обзира, а тек на половини последњег сегмента игре, када је Словачка била на 57:63, почело је да се мало "лакше дише" када је Аврамовић своју добру партију крунисао петом тројком, а 22. поеном. Како је и одбрана подигнута на већи ниво, а Симанић својом тројком увећа предност на 12 разлике, четири минута пре краја постало је и дефинитивно јасно коме ће припасти тријумф, иако се "пробуђени" Бродзијански трудио да тај епилог промени, а киксеви "орлова" на кратко пробудили наду публике да би чудо могло да се деси. Ипак, ближе од 63:69 домаћини нису пришли.

Словачка - Србија 63:71 (16:26, 15:18, 22:16, 10:11)

Словачка: Ихринг 5, Крајцовиц 5, Бродзијански 22п, 8ск, 3ас, 2бл, 1ук, Кернер 10, Долезај 17п, 6ск, 4ас, Мајерцак, Фусек, Абрхам 2, Бојановски, Бахан, Петрас 2

Србија: Јовић 13п, 7ск, 3ас, Јагодић Куриџа 2п, 3ск, Симанић 9п, 4ск, Аврамовић 24п (тројке 5/9), 6ас, 3ск, 3ос, Трифуновић 6, Ђуришић, Петрушев 3п, 3ск, Копривица није играо, Раданов, Ристић 12п, 8ск, Ускоковић није играо, Новак 2

Распоред и систем такмичења у квалифацијама за Мундобаскет

После овог гостовања Словачкој, Србија ће 30. јуна играти у Летонији, а 3. августа дочекати Белгију. Без обзира на исходе тих мечева, наша национална селекција иде у другу фазу где ће 24 тима бити распоређено у шест четворочланих група. Из њих ће се по две селекције (укупно 12 из Европе), после мечева који се играју у новембру 2022. и фебруару 2023, пласирати на Светско првенство.

Мундобаскет је на програму од 25. августа до 10. септембра 2023. године у Јапану, Индонезији и Филипинима.

КРАЈ! Словачка - Србија 63:71

40' - Дуго су наши чували лопту, али је онда Јагодић Куриџа кикснуоп, но Словачка није погодила шут са дистанце, још десет секунди до краја, победа ће припасти Србији!

40' - Последњи минут у току, Бродзијански покушава да изведе додавање без гледања, али шаље лопту у аут. Посед за Србију, још 35 секунди до краја, "орлови" воде са осам разлике, тајмаут је тражила Словачка.

39' - Аврамовић узвраћа ударац, важан погодак - 63:71

38' - Дуг напад Србије није донео кош, Раданов је промашио тројку, па Словаци контром прилазе на 63:69!

38' - Бродзијански одржава Словачку у животу, кошем смањује заостатак на 59:69. А "орлови" потом промашују два напада у низу, да би Бродзијански закуцавањем променио резултат на 61:69. Пешић тражи тајмаут. Још минут и 53 секунде до краја.

37' - Раданов "краде" лопту, али промашује зицер. Ипак, промашују и домаћини, који су после Пешићевог тајмуита натрчали на много чвршћу, бољу одбрану "орлова".

36' - Промашују трећи пут у низу домаћини, а Симанић тројком "тера" ривале на тајмаут, јер "орлови" воде са 12 разлике, 57:69.

35' - Аврамовић наставља да игра одлично. Пету тројку погађа, а 22. поеном доноси 57:66 Србији.

34' - И даље без серије успешних офанзивних потеза на обе стране. Губе лопту наши, па промашују Словаци, а онда Србији истиче време за напад. Селектор Пешић се смешка и показује екипи да игра полако, смирено...

33' - Све напетија утакмица. Два и по минута игре у последњој четвртини, а резултат је 2:2 у њој, односно укупно 55:62. Подигнуте су одбране на највиши ниво. Словацима је неопходна победа да би задржали теоретске шансе да прођу у другу фазу такмичења, а Србији тријумф обезбеђује пролазак у другу рунду.

Крај треће деонице, домаћин ју је добио са 22:16 јер је пред звук сирене тројку из левог угла дао Долезал, па Словачка заостаје 53:60 пред последњих десет минута игре.

30' - Новак поентира, Србија се враћа на десет разлике, 50:60.

29' - Оба тима су изгубила лопту у претпоследњем минуту треће деонице.

28' - Петрушев је фаулиран, па са два слободна бацања прекида налет ривала, Србија води са 50:58.

27' - Опет Бродзијански погађа, сада тројку, па је селектор Србије Пешић принуђен да тражи тајмаут, јер семафор показује да је предност "орлова" само 50:56. Поменути кошгетер је већ убацио 12 поена у овој деоници, колико и сви наши репрезентативци, а Словачка у трећој четвртини води са 19:12.

26' - Бродзијански све боље игра, скоро као у Београду пре три дана. Новим поготком је примакао Словачку на 47:56. После погодака Аврамовића за 41:54, домаћини су дали шест поена у низу.

24' - Распуцали су се Словаци, али одговарају и наши. Аврамовић после тројке домаћих  преко Кернера доноси Србији 41:52.

22' - После тројке досад "одсутног" Бродзијанског, уследиле су две српске - прво је погодио Трифуновић, а онда Никола Јовић (који је догурао до 11 поена, уз шест скокова, и две асистенције за 15 минута на паркету). Резултат је 34:50.

21' - Почела је трећа деоница.

Крај полувремена, Србија води са 31:44 после прилично доброг троминутног завршетка друге деонице, у којој је направљена серија од 8:5. Аврамовић се "распуцао", догурао је до 15 поена, уз четири асистенције, Ристић је остао на 10 из прве четвртине, као и Јовић на својим осам, а у минулих десет минута своје две тројке дао је Бориша Симанић. Долезај је најбољи играч Словачке, уз 3/3 са дистанце стигао је до 12 поена, а Бродзијански је убацио шест.  Словачка је заустављена на само 29,4% шута за два поена (Србија шутира 40,9%) док су тимови малтене уједначени када се о тројкама ради (46% наспрам 50% орлова). У скоковима, Србија води са 25:17, а нарочито се исплатило десет офанзивних скокова, који су довели до тога да "орлови" имају предност од 14:2 у кошевима из тзв. "друге шансе".

18' - Аврамовић са кошем и додатним бацањем доноси 26:35 Србији

17' - У претходна три минута, резултат је фудбалски, 2:0 за Словачку, која је пришла на 26:32. Србија на само шест поена у другој деоници, а одиграно је скоро седам пуних минута.

14' -  Опет погађа тројку Симанић, Србија одлази на 24:32.

13' - После два минута и 15 секунди без поена, Србија постиже први погодак у другој четвртини и то тројком Симанића, али Долезај увраћа истом мером - 24:29.

12' - Прилично је промењена петорка наше репрезентације, ту су сада и Новак, и Петрушев, и Раданов, и Симанић... уз стартера Јовића. А Словаци из две акције праве серију 5:0 и прилазе на 21:26.

Душан Ристић, кошаркашки репрезентативац Србије, на терену у Словачкој / Foto: Printskrin/Twitter/@KSSrbije

Крај прве четвртине, Србија ју је добила са 16:26. Била је то деоница у којој је Душан Ристић био наш најбољи играч (10 поена, шут 5/6, пет скокова), а и Никола Јовић имао свестран наступ - осам поена, пет скокова, две асистенције. У стрелце су се још уписали Аврамовић и Трифуновић (по три поена), те Јагодић - Куриџа (2).  Код домаћих је њихов најбољи играч, Владимир Бордзијански, заустављен на четири поена, а Долезај је догурао до четири. Интересантно, Марио Ихринг, који је правио приличне проблеме "орловима" у Београду, није постигао ниједан поен, иако је одиграо свих десет минута. Није чак ни шутирао, а остварио је две асистенције.

9' - Поправили су мало офанзивну игру домаћини, догурали до 13 поена, али не стају ни Пешићеви "орлови". Ристић наставља своју доминацију у рекету, а Никола Јовић тројком доноси 13:24.

7' - Везује Душан Ристић два поготка у низу, а са шест  поена укупно донео је Србији предност од 7:19. У међувремену је Јакуб Петрас закуцавањем мало "размрдао" словачку публику у спортској хали "Левице".

5' - Долезај тројком прекида налет "орлова" (5:12), али одмах истом мером, са дистанце, узвраћа Трифуновић - 5:15

4' - Никола Јовић даје кош и додатно слободно бацање (за вођство од 2:10), а онда Алекса Аврамовић краде лопту, па Србија (из другог покушаја) поентира преко борбеног Ристића - 2:12.

3' - После два офанзивна скока Србије, уписује се у стрелце и млади Никола Јовић - 2:7

2' - Јагодић Куриџа доноси 0:5 нашој националној селекцији.

1' - Алекса Аврамовић тројком "отвара" овај меч - Србија води 0:3.

1' - Утакмица је почела!

17.59 - Стартну поставу Словачке чине Ихринг, Крајцовић, Фусек, Бродзијански и Долезај, тако је одлучио селектор Олег Мелесченко, а Светислав Пешић је одлучио да за Србију меч почну Аврамовић, Трифуновић, Јовић, Јагодић-Куриџа и Ристић

17.55 - У току је представљање тимова.

Ближи се почетак утакмице, наши репрезентативци се загревају...

Уочи меча

Пре непуна три дана, "орлови" су после врло занимљивог меча савладали Словачку са 75:63, а сада са истим ривалом играју на његовом терену.

На табели квалификационе групе А, из које три тима иду даље, Србија је због кош-разлике тренутно трећа. Има учинак од две победе и једног пораза, баш као и првопласирана Белгија, односно Летонија која је друга, док су Словаци четврти са 0-3.

Распоред утакмица и систем такмичења у квалифацијама за Мундобаскет

После поменутог гостовања Словачкој, Србија ће 30. јуна играти у Летонији, а 3. августа дочекати Белгију. Ако тада буде међу три најбоља тима у групи, а нема разлога да не буде, иде у другу фазу где ће 24 тима бити распоређено у шест четворочланих група. Из њих ће се по две селекције (укупно 12 из Европе), после мечева који се играју у новембру 2022. и фебруару 2023, пласирати на Светско првенство.

БОНУС ВИДЕО: Звезда подигла пехар Купа Србије

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико грађани славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико ''грађани'' славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

У заосталој утакмици 29. кола Премијер лиге фудбалери Брајтона ће угостити разиграни Манчестер сити који јуриша ка новој титули првака Енглеске (21.00).

25. 04. 2024. у 07:45