ОСВЕТА КОЈА НИЈЕ СЕРВИРАНА ХЛАДНА: Партизан тријумфално отишао на месец дана паузе у Еврокупу

Д. Н.

09. 02. 2022. у 22:15 >> 22:19

КОШАРКАШИ Партизана су после два узастопно изгубљена меча у Еврокупу, на гостовањима Турк Телекому у Хувентуду, остварили победу у 13. колу овог такмичења: савладали су Андору са 95:70 у Београду и реванширали јој се за минималан пораз у првом делу сезоне.

Могао је коначан резултат да буде још убедљивији у корист београдског клуба да се после почетком четврте деонице није десио велики пад, али испуштено у дотадашњем делу меча гости нису успели да надокнаде иако су три, четири минута господарили тереном. Тај мали сегемнт утакмице уопште није био довољан да се направи некакво чудо. Не пред онаквом публиком, нити против оваквог Партизана. Против Партизана који је остварио више него двоструко више скокова од супарника - 41:20, који је имао одличног Трифуновића у одбрани од ког бивши играч црно-белих Коди Милер-Мекинтајер није могао да "дише", а  на све то - пред Андором је преко 35 минута била офанзивно разигране скоро читава екипа.

Али, кренимо редом.

Импресивно офанзивно издање црно-белих у уводној деоници, у којој нису промашили шут за два поена, није им баш донело миран наставак меча, јер нити су тројке "слушале" екипу Жељка Обрадовића (0/5), нити је гост баш скрштених руку хтео да гледа шта се дешава у гротлу хале "Александар Николић".

Истина, "гробари" су имали у неколико наврата додатне разлоге за ионако громогласну подршку својим љубимцима. Рецимо, када би Пантер одличним дриблинзима "везивао ноге" својим чуварима, или када је новајлија Тристан Вукчевић дебитовао, али је најбучније било када се Зеку Ледеју у нападу придружио Матијас Лесор, који је притом бриљирао и у одбрани.

Предвођен управо Лесором, који је за кратко време убацио 10 поена, Партизан је изградио 12 разлике пре него што је полувреме окончао са 45:35 у своју корист.

Притом је, после девет узастопних погодака за два, на велики предах отишао уз тај шут од 16/20, али и само две тројке из девет покушаја. Госте је задржао на 11/20 за два, а 3/11 са дистанце, па је Обрадовић од екипе тражио да се са добром одбраном настави, пре него што се мисли усмере на решавање неких офанзивних проблема.

Управо је добра одбрана црно-белих и примирила Андору у трећој деоници, и то када су се гости приближили на шест разлике. Од тог, 23. минута, Партизан је за тили час направио серију од 12:4, додатно "долио уље" у поменуто гротло, па је уз снажну подршку са трибина некадашњег "Пионира", а офанзивне бравуре Ледеја, изградио и највећу предност, 69:54, баш пред почетак последње четвртине. Од тог заостатка гости нису успели да се опораве и поред велког налета од 33. до 36. минута (серијом 12:2), па је освета и званично "сервирана". Не баш хладна, имајући у виду узаврелу атмосферу у хали.

Следећи меч у Еврокупу Партизан ће одиграти 8. марта, против Лијеткабилиса у Литванији, а једномесечна пауза у овом такмичењу наступила је због термина за Куп-надметања у Европи, али и репрезентативних обавеза које ће потом уследити.

Статистика

Партизан - Андора 95:70 (24:16, 21:19, 24:19, 26:16)

Београд - Хала: Александар Николић; Гледалаца: Око 6.000; Судије: Болтаузер, Бисанг, Балак
Партизан: Куруцс 3ск, Пантер 16п, 5ск, 3ск, Вукчевић 2, Ледеј 20п, 3ск, Загорац 2, Аврамовић 6п, 3ас, Копривица 4п, 8ск, Дангубић 1ск, Мур, Лесор 18п, 12ск, 3ас, Трифуновић 12, Мадар 15п, 4ск, 4ас
Андора: Милер-Мекинтајер 7п, 7ск, Паули 13, Олумујива, Љовет 5п, Хана 17, Накић 5, Диањ није играо, Крофорд 5, Колом 2, Артеага 16, Мекел није играо

КРАЈ Партизан - Андора 95:70

39' - Раде Загорац доноси 93:70 Партизану пред последњи минут меча.

38' - Све је овде решено, Партизан тројком Мадара одлази на +23, што је на 91:70 смањио Колом.

37' - Расте предност Партизана, Кевин Пантер стиже до 16. поена и доноси црно-белима великих 84:66.

36'- Техничка грешка за Андориног Љовета, који се баш гласно бунио што му је досуђен прекршај у одбрани. Кевин Пантер с линије пенала доноси 77:66, а то он потом увећава на +13 шутем са полудистанце. На другој страни терена Накић промашује кош Партизана.

35' - Пре само три минута било је 20 разлике за Партизан 74:54, а од тада су гости направили серију од 12:2 и слободним бацањима Паулија пришао на 76:66.

34' - Милер-Мекинтајер је одузео лопту црно-белима, погодио њихов кош, а онда је Дангубић нагазио аут-линију и Андора се вратила у живот - новим поготком Артеаге је пришла на 76:64.

33' - Лесор прави грешку у одбрани, Андора ће са линије пенала моћи додатно да смањи заостатак, а он тренутно износи 76:59.

32' - Увећава предност Партизан, Јам Мадар доноси +18 тројком, воде црно-бели са 72:54, а а хала је "прокључала". Ако ово буде освета за онај пораз из уводног дела сезоне, а изгледа да хоће, неће то уопште бити "хладно сервирана" освета, имајући у виду "врелу" атмосферу у некадашњем Пиониру.

31' - Почела је четврта четвртина.

Крај треће деонице, Партизан води са, досад највећих 15 разлике, 69:54. То и не чуди, имајући у виду троминутну серију од 12:4, али и десет поена (од 18 укупно) које је у овој четвртини убацио разиграни Зак Ледеј.

28' - Зак Ледеј својим 15. поеном доноси, на асистенцију Мадара, великих 61:47 Партизану, па гости траже тајмаут.

27' - Постаје "двоцифрен" и Кевин Пантер после два прецизно изведена слободна бацања - 58:47.

26' - Артеага, стрелац 15 поена у првом мечу ових ривала, сада је стигао до 12, па је после његовог поготка резултат 56:47

25' - Одушевљени су "гробари", поново. Зак Ледеј је нанизао четири поена, стигао до 12, доневши предност црно-белима од 56:45. Претходно је и Трифуновић био прецизан, али и Хана за госте.

23' - Разиграо се Марио Накић. Нови његов погодак, и то тројка, за смањење Партизановог вођства на 49:43, после чега црно-бели губе лопту.

22' - Пантер користи агресивну одбрану коју ривал игра на њему да проигра Трифуновића, који је закуцавањем вратио +10 домаћину, 47:37.

21' - Почело је друго полувреме, а прве поене на мечу уписује Марио Накић - 45:37. Аврамовић потом није успео да погоди тројку из левог угла.

Крај полувремена. После тројке Трифуновића, Партизан на велики предах одлазе са десет поена разлике, 45:35. Лесор је избио на чело листе стрелаца црно-белих, убацио је 10 поена, два више од Пантера и Ледеја. Трифуновић догурао до седам, док су се код гостију истакли Хана и Артеага са по 10 поена. Партизан је убацио 16 од 21 шута за два поена, а две тројке из девет покушаја. Андора је шутирала 11/20 за два, а 3/11 са дистанце.

17' - Аврамовић, који је приликом пада на почетку акције мало изврнуо скочни зглоб, у наставку тог напада погодио је тројку - Партизан одлази на 12 поена предности (39:27).

17' - Лесор није почео меч у стартној постави, али је са два нова, узастопна поготка, већ догурао до десет поена. И, не само то, него бриљира и у одбрани. Управо захваљујући њему, Партизан је стигао до 36:27, а онда је ривалу и одузео лопту.

16' - Матијас Лесор стиже до шестог поена, а после коша Крофорда, Алекса Аврамовић тројком доноси Партизану 32:35.

14' - Техничка грешка је досуђена Андори због бурних реакција на судијску одлуку о томе да ли је у претходној акцији Партизан до лопте дошао "из аута". Слободно бацање није искористио домаћин, али је потом Лесор снажно закуцао - 28:20 воде црно-бели.

13' - Прве поене у дресу Партизана постигао је Тристан Вукчевић. После акције из аута погодио је са полудистанце - 26:18.

12' - Након још једног лошег напада црно-белих, гости су постигли поен из контре. На асистенцију Хане поентирао је Милер-Мекинтајер - 24:18.

11' - Андора није реализовала први напад. Артеага је промашио шут након доброг центарског закорака. Ни Партизан није био ништа бољи. Кевин Пантер је направио грешку у корацима...

Крај прве четвртине, Партизан ју је добио са 24:16. Помало нестварно, домаћин је шутирао 9/9 за два поена, али 0/5 када ес о тројкама ради. Андора је на 5/11, односно 1/4 са дистанце, а губи у скоковима са 8:5. Пантер предводи црно-беле са осам поена, Ледеј је убацио седам, по два Копривца, Лесор, Трифуновић и Мадар, а један Аврамовић. Артеага са 6 и Хана са 5 су најефикаснији код гостију.

10' - Нова ерупција одушевљења навијача Партизана. Изазвао ју је мајсторски погодак Кевина Пантера, који је само мало нагазио линију за три поена, и то након одличне кретње док је био лицем у лице са својим чуваром.

10' - Мадар користи нешто опуштенију одбрану ривала на њему да донесе Партизану 22:16 после новог приласка гостију на "-4".

9' - Велико одушевљење "гробара": Тристан Вукчевић дебитује за Партизан, а цела хала то бурно прославља певајући једну од најпознатијих навијачких песама на утакмицама црно-белих, "Ми волимо, и бодримо... "

8' - Било је у једном тренутку 18:9 за црно-беле, а од тада су гости постигли пет поена у низу, а могли су и још један погодак сада да дају, да Лесор није добро заштитио обруч

7' - На први ТВ тајмаут одлази се уз 18:11 у корист Партизана, после погодака Ледаја (7 поена за сада), те бившег чалан београдских црно-белих, Кодија Милера-Мекинтајера (прва два поена на мечу).

6' - Нови лаки поени за Партизан, потпуно се распала дефанзивна поставка Андоре, а Кевин Пантер то користи да се "прошета" кроз рекет и донесе 16:7 екипи Жељка Обрадовића. Амотсфера у хали "Александар Николић" - громогласна. Баш као и пред почетак сусрета.

6'  - Умирили су црно-бели својом одбраном брз ритам игре гостију, а Андору је сад успорио и краткотрајни прекид меча због проблема са семафором. Проблем је брзо отклоњен, резултат је 14:7, улази се у други део уводне четвртине.

4' - Расте предност домаћина. Уз пет поена Ледеја, Партизан је стигао до 11:5 после три и по минута, а у међувремену је и Урош Трифуновић погодио кош гостију (код којих је непрецизан био Марио Накић)

2' - Солидан почетак црно-белих, после слободних бацања Пантера, те поготка Хане, Ледеј је донео домаћину ново вођство, а када Хана није искористио свој други шут, на другој страни терена је (после промашаја Аврамовића), Балша Копривица уз офанзивни скок донео Партизану 6:2.

1' - Утакмица је почела!

20.30 - Аврамовић, Пантер, Трифуновић, Ледеј и Копривица чине стартну петорку Партизана, а Милер-Мекинтајер, Хана, Накић, Љовет и Артеага готујућу.

Уочи меча

На почетку ове сезоне Еврокупа, Партизан је после три узастопне победе поражен на гостовању Андори - 61:60, па нема сумње да су црно-бели жељни реванша за такав епилог.

Али, и није било баш лако припремити екипу за поменути меч, и због чињенице да је Андора у њега ушла са трећим најбољим и нападом и одбраном овог такмичења, али и због тога што је домаћин играо на приличној надморској висини, 1.023 метара (пошто мечеве организује у Андори ла Вели, "највишој" европској престоници").

Али, и поред тога, црно-бели су имали своје шансе. На крају, ни "грмљавина" Жељка Обрадовића (који је на тајмауту раздрмао свој тим при заостатку од 10:16), ни прилазак на само поен заостатка у финишу, нису били довољни да се победи: Јелинек је слободним бацањем увећао предност домаћих, а након тога Аврамовић није успео да погоди кош ривала са скоро целог терена.

Од тада Андора је имала пут пун успона и падова.

У шпанској АЦБ лиги је од поменутог меча с Партизаном остварила четири победе и шест пораза, али је у последња два наступа тријумфовала, укључујући и меч са евролигашем, Реалом (83:88 у гостима), а у Еврокупу је од дуела с црно-белима имала учинак 3-4, те је сада пета у групи А са 6-5.

Жељко Обрадовић

Партизан је у тој групи други са осам тријумфа и четири пораза, а откако је играо у Андори, осам пута је победио у АБА лиги и доживео три резултатска неуспеха, док је у Еврокупу остварио учинак 5-3.

Притом, поражен је у два последња такмичарска наступа на евро-сцени (оба пута на гостовању - од Турк Телекома 85:71, те од Хувентуда са 92:84).

БОНУС ВИДЕО Како је Београд дочекао кошаркаше који су у Индијанаполису добили и "Дрим тим"

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

ЛЕСТЕР СЕ ВРАТИО У ПРЕМИЈЕР ЛИГУ! Успешна сезона лисица може бити крунисана освајањем Чемпионшипа

ЛЕСТЕР СЕ ВРАТИО У ПРЕМИЈЕР ЛИГУ! Успешна сезона ''лисица'' може бити крунисана освајањем Чемпионшипа

НЕКАДАШЊИ првак Енглеске је математички осигурао повратак у Премијер лигу, а уколико данас слави против Престона на ''Дипдејлу'' (21:00) крунисаће сјајну сезону освајањем Чемпионшипа.

29. 04. 2024. у 07:35

УЕФА У ШОКУ: Русија се одлучује на радикалан потез?

РУСИЈА и Украјина су и даље извори најважнијих вести на свету, збивања из тих држава се прате из минута у минут, уживо, али постоје и пратећи догађаји до којих су довела војна дејства, а који привлаче огромну пажњу светске јавности. Спорт је један од сегмената живота на које је рат такође утицао, а фудбал, као најпопуларнија спортска дисциплина, посебно је занимиљив ових дана, због руске ситуације у њему.

29. 04. 2024. у 21:07

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49