АБА ТРИЛЕР: Црвена звезда у невиђеној драми победила!

24. 01. 2022. у 19:48

КОШАРКАШИ Црвене звезде савладали су у драматичном мечу екипу Цедевита Олимпије са 82:83 у 17. колу АБА лиге.

Цедевита Олимпија / Алес Февзер

Да се црвено-белима уопште не смеши лак задатак, показала је већ уводна четвртина, у којој им је њихов бивши члан и љубимац "делија", Јака Блажич, убацио десет поена за првих седам минута, када је и "затрпан кош" Београђана. Домаћин је за три минута стигао од 14:14 до 27:18, но ту серију од 13:4 није успео да искористи да нокаутира ривала. Напротив.

Пробудио се тим Дејана Радоњића, у коме је испрва Остин Холинс највише грешио, па се на крају прве деонице отишло уз нерешен резултат (28:28), а управо је Холинс био најефикаснији Звездини играч, са седам поена, два више од Добрића, а три од Волтерса и Давидовца.

Црвена звезда је у уводних дест минута шутирала скромних 5/12 за два, а 3/5 за три, била је лошија и у скоку (6:10), док је њен супарник свих девет погодака из игре остварио после асистенција, погађајући притом 5/8 када се о шутевима за два поена ради, а 4/10 када је реч о онима с дистанце.

Радоњићева екипа, чије је најјаче оружје одбрана, за тим оружјем је дуго трагала, и то не само када је отишла да одмори почетна петорка Цедевита Олимпије (Ферел, Зоран Драгић, Блажић, Мурић, Омић). Ипак, како је време одмицало, тако је и Јурица Големац морао да тражи непланиране минуте одмаха, јер је Звезда и "наштеловала нишанске справе", и дефанзиву подигла на виши ниво, па и повела са 28:32.

Ипак, борба се тек тада распламсала, па иако су гости муку мучили у скок-игри (12:20 до полувремена), поправили су шут на 50% успешности када се ради о покушајима да се постигне два поена, те се на велики предах отишло уз 43:43 на семафору. А отишло се и уз 17:8 за Цедевита Олимпију у поенима из контранапада, што је био јасан показатељ где је највише почело да шкрипи у игри црвено-белих.

Никола Калинић, који у прве две деонице није постигао ниједан поен, убацио их је седам за уводна четири минута треће, a када је недуго затим догурао и до десетог, Звезда је дошла до највеће предности, 53:60.

Међутим, резутлатска неизвесност се брзо вратила у овај меч услед добрих индвидуалних потеза Омића и Блажича, који је почетком четврте деонице малтене сам одржавао домаћина "у животу". А онда, при вођству Београђана од 69:73, десио се њихов велики пад.

Серијом 11:2, у којој је Еџим дао четири поена, бивши Богдановићев саиграч из Сакрамента Јоги Ферел убацио тројку и дао два слободна бацања, Цедевита Олимпија је повела са 80:75, на два минута до краја.

Ипак, како Блажич промашио далекометну тројку, а свој шут с дистанце погодио Никола Ивановић, у последњих 70 секунди ушло се уз +2 за домаћина. А то је удвостручио, уз Јаку Блажича, још један бивши Звездин играч, Ален Омић, закуцавањем после лукавног додавања искусног Зорана Драгића, па је Дејан Радоњић затражио тајмаут, уз 55 секунди до последњег звука сирене. И, тада је драма достигла највећи ниво.

Остин Холинс је тројком примакао Звезду на "-1", да би на другој страни сјајном блокадом над Огустом омогућио црвено-белима напад за победу. Никола Ивановић је био фаулиран уз 7,5 секунди до краја, реализовао је оба слободна бацања и донео гостима 82:83.

Големац је тада затражио тајмаут, а потом је Јоги Ферел покушао да тројком донесе победу Цедевити Олимпији, но његов покушај није био прецизан.

Статистика меча Цедевита Олимпија - Црвена звезда

Блажич је са 21 поеном био најефикаснији играч меча (уз десет скокова), а код Звезде су били најзапаженији Холинс са 18 поена, четири скока, две асистенције, "крађом" и блокадом, Волтерс са 14 поена Лазић са 11 и Калинић са 10.

Звезда је на крају била боља у шуту за три поена (12/27 наспрам 8/28), лошија када се ради о покушајима за два (17/36 наспрам 21/36), изгубила је и битку у скоковима (27-34) и у асистенцијама (17-21) и у освојеним лоптама (6-10), али је успела да пронађе начин да победи у драматичном финишу.

Табела АБА лиге

На табели АБА лиге Црвена звезда води са учинком 14-1, следе Партизан са 13-3, Будућност са 11-3, ФМП са 10-4, Цедевита Олимпија са 9-6, Игокеа са 8-7, док остатак конкуренције има више пораза него тријумфа.

БОНУС ВИДЕО Како је Београд дочекао кошаркаше који су у Индијанаполису добили и "Дрим тим"