СПЕКТАКЛ! Енглеска трагедија у Катару: Француска после фудбалске драме у полуфиналу Мундијала!

10. 12. 2022. у 22:15

ФУДБАЛСКИ класик, судар две веле-силе овога спорта одлучио је о томе ко је уграбио последњу карту за полуфинале Мундијала у Катару. Након спектакуларног меча и 90 минута борбе на живот и смрт то ће бити Француска, која је однела победу резултатом 2:1.

Без узбуђења на терену у увертири утакмице. Класично испитивање снага, улози су били огромни. Све је било спремно за једну партију шаха између Дешана и Сатугеjта, нико се данас по свему судећи не би залетао на гол противника, да се није десио детаљ из 17. минута.

Млади Чуамени је право ниоткуда упутио пројектил, а његова бомба са преко 20 метара пробушила је гол који чува Пикфорд. Од тог момента, меч је добио неки сасвим другачији интензитет, од оног који се могао назрети.

Пробудио се горди албион. Саутгејтови изабраници држали су посед, играли агресивно, и без гарда атаковали на гол ривала.

Шансе су се низале, али је Уго Љорис заличио на Доминика Ливаковића од претходног дана и нестварним одбранама држао минимални капитал својих сународника.

Резултатом 1:0 за галске петлове се отишло на одмор, а по повратку, шок за Мбапеа и дружину.

Чуамени од хероја до трагичара. У том 52. минуту је млади Француз након спектакуларног гола скривио пенал на Букају Саки.

Велика шанса за Енглезе да се заслужено потпуно врате резултатски у меч, а Хари Кејн немилосрдан са беле тачке за великих 1:1, четврфтинале је тек почело!

Спектакл који се и очекивао од мегдана две фудбалске велесиле заиста је и кренуо да се дешава. Све је прштало на терену Ал Бајт стадиона, а фудбалске звезде изгарале су до последњег атома снаге и низале шансе након прелепих акција.

Уследила је борба у којој су две националне селекције попут тешкаша у рингу задавале ударце једна другој.

По две пропуштене велике шансе на обе стране, голмани су поново бриљирали, а онда на сцену ступа Оливије Жиру.

У тренутку надмоћи Острвљана, један центарпшут Гризмана одличном кретњом без лопте прати најпотцењенији нападач данашњице, и мајсторским трзајем главом матира Пикфорда.

И када су већ сви видели како триколори праве још један корак ка одбрани тутуле планетарног шампиона, главни арбитар показује по други пут на белу тачку.

Хари Кејн преузима одговорност и промашује са креча, за велику трагедију Енглеске, која поново у четврфиналу напушта Мундијал.

Француска је овом победом, након велике драме, заказала дуел са својом некадашњом колонијом и најпријатнијим изненађењем шампионата Мароком.

ЕНГЛЕСКА - ФРАНЦУСКА 1:2

СТАДИОН: "Ал Бајт"

СУДИЈА: В.Сампаио (Бразил)

САСТАВИ:

ЕНГЛЕСКА:  Пикфорд - Вокер, Шо, Стоунс, Мегвајер - Рајс - Хендерсон, Белингем - Сака, Фоден, Кејн.

ФРАНЦУСКА: Љорис - Кунде, Хернандез, Варан, Упамекано - Туамени, Рабио - Дембеле, Гризман, Мбапе - Жиру.

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

90. минут - Сампаио показује још 8 минута надоканде. Велика офанзива Енглеза, каква драма у финишу.

84. минут - Промашај! Каква трагедија, Хари Кејн шаље лопту далеко изнад пречке.

82 минут - ПЕНАЛ! Сампаио други пут показује на белу тачку, оба пута није погрешио.

81. минут - Ово мора бити пенал за Енглезе! Мејсон Маунт је одгурнут у шеснаестерцу пред самим голом. Ернандез га је покупио као брзи воз, ово просто мора бити пенал. Следи ВАР провера.

78. минут - Гоооооооооол, гооооооооооооооооооооооооол! Оливије Жиру! Каква реакција на центаршут и мајсторским трзајем главом шаље лопту иза леђа Пикфорда! Снимак гола можете видети кликом ОВДЕ.

77. минут - Страшан меч, страшан меч! Жиру је сада имао стопостотну прилику, али сада Џордан Пикфорд рефлексно брани његов покушај. Све пршти у другом полувремену!

72. минут - Каква шанса! Луко Шо савршено проналази Букаја Саку, овај са 6 метара шутира, могао је да бира страну, сви су видели велики преокрет, али вундеркинг Арсенала јако лоше шутира. Пропала је огромна шанса за Острвљане. Снимак ове прилике можете видети кликом ОВДЕ.

70. минут - Велика шанса! Хари Мегвајер је након прекида захватио лопту, али лопта одлази милиметрима поред стативе. Умало да човек који трпи гомиле критика запуши уста свима и постане херој Енглеске.

62. минут - Још једна претња горди албиона. Хари Кејн је сада покушао да угрози гол Француза, али још једном размахани Уго Љорис држи своје саборце у животу.

60. минут - Сјајан продор Саке, шут из пуног трка, али још једна парада Уга Љориса који је најбољи играч триколора данас.

55. минут - Покушали су Французи експресно да узврате, али одлучан шут изван 16 метара Рабиоа одлично брани Џордан Пикфорд.

53. минут - Гоооооооол! Хари Кејн савршено изводи ударац са креча. Љорис у једну, Кејн разорним и прецизним ударцем шаље лопту у другу страну. Е сада почиње четвртфинале! Снимак гола можете видети кликом ОВДЕ.

52. минут - ПЕНАЛ! Чуамени од хероја до трагичара. Сада је млади Француз након спектакуларног гола скривио пенал на Букају Саки. Велика шанса за Енглезе да се заслужено потпуно врате резултатски у меч.

47. минут - Поново нестварни Љорис! Супеталентовани Белингем је тукао са дистанце, али поново невероватан рефлекс чувара мреже триколора.

46. минут - Главни арбитар показује да друго полувреме може да почне.

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

45 + 4 - Након 4 минута надокнаде Сампаио свира крај првог полувремена. Французи и Енглези показали су мало, нисмо добили спектакл који смо очекивали. Један тренутак бриљантности Чуаменија доноси превагу за сада.

45. минут - На полувремену стижу нам и кадрови из свечане ложе прелепог "Ал Бајт" стадиона. Познато је да у Катару влада права хомобофобија, те да све што је иоле и подсећало на геј мотиве и дугине боје било је забрањено на стадионима. Такође играчима је било строго забрањено да носе капитенске траке са тим мотивом. А сада је стигла провокација, и то какава, усред свечане ложе Француска министарка спорта Амели Кастера дошла је у одевном предмету који јасно има за циљ да пркоси традицији и моралним вредностима ове земље Блиског истока.

39. минут - Јако лош ударац Килијана Мбапеа. Звезда галских петлова је покушала са неких 10 метара, али ударац испод свих стандарда, остаје 0:1 за Французе, који коначно прете након водећег гола.

29. минут - Каква одбрана Љориса! Кејн је сада распалио из велике удаљености, али феноменална интервенција искусног Уга Љориса, лопта потом одлази у корнер. Извео га је Сака, велика гужва у шеснаестерцу, карамбол, киша ногу, покушава Мегвајер, али све су изблокирали триколори. Прбудио се горди албион. Саутгејтови изабраници држе посед, играју агресивно, и без гарда нападају гол ривала.

22. минут - Ау, велика шанса за Енглеску! Сака је проиграо Кејна, овај се маестрално гради, прави позицију за шут, али Уго Љорис истрчава, скраћује голгетеру горди албиона угао, а резултат остаје 0:1.

21. минут - Лук Шо је покушао из обећавајуће позиције, али сигурна реакција Уга Љориса.

17. минут - Гооооооол! Чуамени, Француска води 1:0! Страшна бомба са преко 20 метара, пројектил буши Пикфорда! Снимак гола погледајте кликом ОВДЕ.

11. минут - Прва претња на мечу. Жиру је покушао, али његов ударац иде право у наручје Џордана Пикфорда.

6. минут - Без узбуђења на терену, класично испитивање снага у увертири, улози су велики, нико се данас по свему судећи неће залетати на гол противника. Подсетимо победник овог дуела ући ће са ореолом великог фаворита у полуфинални меч, јер ће им противник бити чудесни Мароко.

1. минут - Меч је почео! Свет чека последњег полуфиналисту Катара.

САСТАВИ ЕНГЛЕСКА - ФРАНЦУСКА

УОЧИ МЕЧА

Спектакл који је чекао фудбалски свет, и без дилеме спортски догађај дана је четвртфинални мегдан између Енглеске и Француске, који ће се играти вечерас од 20 часова на стадиону ''Ал Бајт'' у Ал Кору.

Очекивања ће бити тешка за актуелног светског шампиона, док се укрцавају у овај високопрофилни меч четвртфинала против непоражене Енглеске, која је постигла 12 голова у четири утакмице и примила само два.

Међутим, ако било који тим може да обори овај импресиван рекорд, то би требало да буду "триколори", који су у осмини ​​финала избацила полетну Пољску, након што је необуздани Килијан Мбапе произвео још један импресиван наступ на Светском првенству.

"Горди албион" на челу са селектором Гаретом Саутгејтом ће морати да смисли план како би обуздао мотивисаног 23-годишњака који је већ пет пута тресао мрежу у Катару и признао да је освајање турнира постала „ опсесија”.

Оливије Жиру, Усман Дембеле и Антоан Гризман такође су уживали у одличним наступима, добро су се повезали и надиграли Пољску у великом делу утакмице. Жируов гол против Левандовског и дружине учинио га је најбољим стрелцем Француске свих времена, са 52 гола.

Али Гризман са 42 и Мбапе са 33 такође спадају међу седам најбољих француских стрелаца икада - што је показатељ педигреа са којим ће се Енглеска суочити једном у генерацији.

''Горди албион'' успео је у осмини финала да елиминише Сенегал, мада је афричка селекција прилично задавала проблеме Енглезима на почетку утакмице. Ипак, све се преокренуло када је Џуд Белингем асистирао Џордану Хендерсону за водећи гол екипе Герета Саутгејта која је од тог тренутка готово рутински контролисала меч и стигла до пласмана у четвртфинале.

Међутим, управо је ова фаза Светског првенства најкритичнија за Енглезе пошто су чак шест пута испадали управо у четвртфиналу Мундијала, а шест елиминација на последњих осам Светских првенстава су им се десили у дуелима против европских селекција.

Енглеска је у серији од три меча без примљеног гола у Катару, а Сатугејт има прилику да постане први селектор ''гордог албиона'' који је тим одвео до више од једног полуфинала, али ће против Француске то бити веома тешко.

''Триколори'' су скоро па рутински прошли осмину финала пошто су савладали Пољску са 3:1, а Левандовски и дружина ниједног тренутка нису били у стању да запрете актуелним шампионима.

Французима је ово пети пласман у четвртфинале на последњих седам Мундијала. "Галски петлови" на овом Светском првенству још увек нису успели да сачува своју мрежу, али су у осам од последњих десет елиминационих мечева против европских селекција излазили као победници.

Герет Саутгејт у осмини финала против Сенегала није имао у тиму Рахима Стерлинга који се хитно вратио у Енглеску пошто му је проваљено у кућу, али ће бити на располагању за дуел са Француском.

Због приватних разлога у екипи још увек нема ни Бена Вајта. Калум Вилсон има мањих проблема са повредом, али би требало да буде у тиму, док је Деклан Рајс пропустио тренинг у среду због болести, али се очекује да ће играти вечерас.

У Француској је настала општа узбуна када је Килијан Мбапе пропустио тренинг у уторак због мањих болова у чланку, али нападач се одмах следећег дана појавио на тренингу и биће у постави на предстојећем сусрету.

Жил Кунде и Аурелијен Чуамени имају жуте картоне и могли би да пропусте евентуални полуфинални дуел ако добију опомену против Енглеза, али селектор Дидије Дешан вероватно ово неће узимати у обизр приликом одређивања стартне поставе.

Ово ће бити 32. међусобни сусрет ове две репрезентације, а предност је на страни Енглеске која је 17 пута савладала ''триколоре'', док је Француска уписала девет победа. Пет пута су утакмице завршене нерешеним резултатом, а Енглези имају само један тријумф у последњих девет мечева.