ЛУДНИЦА! Шамар за Португал, Јужна Кореја плаче од среће, а Уругвај од туге, Гана гледала репризу - "орлови" знају шта их чека ако прођу!

В.М.П.

02. 12. 2022. у 18:03

УТАКМИЦАМА Јужна Кореја - Португал и Гана - Уругвај данас су познати и коначни учесници осмине финала из групе Х на Мундијалу. Јужна Кореја је херојски извојевала победу од 2:1 над Роналдом и дружином у судијској надокнади и тако се управо уз Португал пласирала у елиминациону фазу. Док је на другој страни Уругвај упркос победи од 2:0 испао због лошије гол разлике.

ЛУДНИЦА! Шамар за Португал, Јужна Кореја плаче од среће, а Уругвај од туге, Гана гледала репризу - орлови знају шта их чека ако прођу!

Страшан фудбал у првом полувремену на мечу Гана - Уругвај, све је прштало од узбуђења и страсти у Катару.

Убитачан темпо,  ривали "спуштених гардова" јуришали су на противнички гол. Деловало је да ће Гана, којој је и реми био довољан за осмину финала, направити велики корак ка том циљу.

Главни арбитар је показао на белу тачку, а онда шок! Историја се поновила. Поново Гана промашује једанаестерац против Уругваја, баш као и 2010. када је чувена рука Суареза у 120. минуту ставила Асамоу Ђана на белу тачку.

Сјајни нападач је потом трагично промашио, а Јужноамериканци су након пенал лутрије која је уследи изборили полуфинале.

Био је то вероватно и најтежи тренутак у историји ово афричке националне селекције, а сада је Андре Ају био трагичар и нанео сличан бол својим сународницима.

Од тог тренутка распала се игре Гане као кула од карата, а Де Араскаета прво у 25. минут после одбитка нако шута Суареза, па потом и у 32. на асистенцију Суареза доноси великих 2:0.

Било је то резултат са којим се отишло на одмор, док је на другом мечу Португал упркос раном голу Хорте већ у 5 минуту, испустио предност против Јужне Кореје, која је голом Ким Џон-Гвона остала у трци за осмином финала.

Стање на табели након првих 45 минута на оба меча значило је да би Португал са 7 бодова ишао даље као првопласирани, Уругвај је био на 4 као друопласирани, док су иза њих били Гана са 3 и Јужна Кореја са 2.

Ово је давало наду све три репрезентације да могу до тог једног места. Црним звездама из Африке требао је бод против Уругваја, а азијски тигрови су могли победом против Роналда и дружине да такође дођу на 4 бода, која би била довољна за елиминациону рунду због боље гол разлике од јужноамеричке селекције.

Очекивало се да ће уследити још спектакуларнији наставак, али је планета добила 45 минута практично ничега, све до судијске надоканде. Португал је рутински држао резултат довољан за прво место у групи, а Уругвај је потпуно умирио темпо у нади да ће Португалци издржати против Кореје.

Међутим то се није десило, шамар Португалу у судијског надокнади и тотална лудница на трибинама.

Хе Чан Хвана након феноменлног продора Сона, прве звезде "азијских тигрова", за сузе на лицима Корејаца, који су плакали од среће, док је Уругвај плакао од туге.

Невероватне емоције на лицима навијача на оба стадиона, фудбал је још једном у исто време био и суров и прелеп.

Standings provided by Sofascore

Подсетимо, уколико Србија савлада Швајцарску вечерас, противник нашој репрезентацији у осмини финала биће управо први из групе Х, а то је сада и дефинитивно Португал.

ЈУЖНА КОРЕЈА - ПОРТУГАЛ 2:1

ГАНА - УРУГВАЈ 0:2

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

91. минут - Крај меча Кореја - Португал! На Елијануб стадиону је 90 минут, Уругвају треба гол.

90. минут - Гоооооооооооол! Кореја води са 2:1, шта се ово дешава! Кореја има резултат за осмину финала! Сон је претрчао цео терен, и правовремени пас за Хи Чан Хвана, који доноси делиријум Азијата на трибинама. Каква завршница! Снимак гола погледајте кликом ОВДЕ.

70. минут - Након спектакуларног првог полувремена потпуно је опао темпо. Уругвај је тренутно једном ногом у наредној рунди са 4 бода, али и даље се пита Јужна Кореја, која би још једним голом против Португала могла такође до четвртог бода. Тамо је тренутно 75. минут игре. Сон и екипа и даље сањају о осмини финала.

65. минут - Велика шанса Уругвај! Факуно Пелистри је распалио из шеснаесетрца, али тресу су само рекламе иза гола Гане.

59. минут - Данијел Зиберт показује да нема пенала. Утакмица се наставља, Гана остаје у животу, али потребан им је најмање бод са овог меча.

58. минут - Могућ пенал за Уругвај. Дарвина Нуњеза је оборио Данијел Амарти. Видећемо шта ће рећи ВАР провера.

53. минут - Тренутно је у току 53. минут утакмице Гана - Уругвај, нешто мирнији темпо утакмице, исто важи и за меч Јужна Кореја - Португал. Вероватно да је ово само затишје пред буру, све екипе су и даље у игри за осмину финала, једино је Португал сигуран. Преостале три екипе зе боре за једно место, а ако резултати остану овакви, то ће бити селекција Уругваја.

46. минут - Друга полувремена су кренула, умало да Осман Букари одмах затресе мрежу, његов шут са десног бока одлази мало поред стативе Уругвајаца.

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

45. минут - Чак осам минута судијске надоканде на мечу Гана - Уругвај, са друге стране Кореја и Португал ће играти само још два минута у првом полувремену.

41. минут - Сон је сјајно пробио, упутио низак ударац из велике удаљености, али одлична реакција Коште. Добра прилика за Јужну Кореју да дође до преокрета.

32. минут - Нови гол! Све пршти сада на оба стадиона. Уругвај је удвостручио предност, поново Де Араскаета. Снимак поготка можете видети кликом ОВДЕ. Страшан темпо, страшан фудбал, ривали спуштених гардова јуришају на противнички гол.

27. минут - Гол за Јужну Кореју! Ким Џонг-Гвон! Шок за Роналда и дружину, "азијски тигрови" се враћају у трку за осмином финала.

25. минут - Гол, гол, гол! Уругвај водиии! Де Араскаета је сјајно пратио акцију и реаговао након одбитка Суарезовог шута. Снимак гола можете видети кликом ОВДЕ.

23. минут - Невероватно! Каква шанса за Дарвина Нуњеза, већ је био савладан Зиги, али све је је пратио дефанзивац Гане и у последњој секунди спасао свој тим. Страшан меч!

21. минут - Одговорност преузима Андре Ају, али брани Рочет! Ау какав сада шок за Африканце. Историја се понавља. Поново Гана промашује једанаестерац против Уругваја, баш као и 2010. када је чувена рука Суареза у 120. минуту ставила Асамоу Ђана на белу тачку, који потом трагично промашује, а Јужноамериканци иду даље након пенал лутрије која је уследила. Снимак нове трагедије црних звезда можете видети кликом ОВДЕ.

19. минут - Сада и дефинитивно, након видео провере Гана добија пенал!

15. минут - Велика шанса за Гану! Ају је пробао са 16 метара, али фантастична одбрана уругвајског голмана, остаје 0:0, одличан почетак меча Гана - Уругвај. У наставку акције се лопта одбила до Кудуса, потом је он оборен, али је арбитар показао да се активирао из офсајда. Сада је стигао и позив из ВАР собе, постоји могућност да ово буде пенал за црне звезде.

13. минут - Кренули су јако офанзивно Уругвајци, поново је Дарвин Нуњез био у изгледној ситуацији, али у последњој секунди Сједу ми скида лопту са ноге.

5. минут - Гооол! Португал већ води! Дало је прошао по десном боку и сјајно асистирао Рикарду Орти који већ доноси предност комбинованом саставу Португала. Хладан туш за Кореју.

4. Спорна ситуација на мечу Гана - Уругвај, Дарвин Нуњез је пао у шеснаестерцу, али судија само одмахује главом и показује да нема основа за пенал.

1. минут - Утакмице су почеле!

Састави Јужна Кореја - Португал

Састави Гана - Уругвај

УОЧИ МЕЧА ЈУЖНА КОРЕЈА - ПОРТУГАЛ

Јужна Кореја пробаће данас од 16 часова на стадиону у Ал Рајану да савлада Португал у последњем колу групе "Х" на Светском првенству у Катару, јер је то једини начин да се Корејци нађу у осмини финала.

После солидног старта и ремија без голова против Уругваја, Јужна Кореја је у наредном колу поражена од Гане са 3:2, иако је успела да надокнади заостатак од 0:2, али нису играчи Паула Бента издржали до краја и Гана је стигла до сва три бода.

Јужна Кореја је тренутно трећа у групи са бодом, колико има и последњепласирани Уругвај са лошијом гол-разликом и ''азијским тигровима'' је данас против Протугала неопходна победа и да Уругвај савлада Гану како би успели да стигну до пласмана у осмину финала на Светском првенству, први пут од 2010. и Јужне Африке.

Са две победе против Гане и Уругваја, Португал је са шест освојених бодова већ обезбедио пласман у осмину финала. Против Гане је Кристијано Роналдо постао први играч који је постизао голове на пет Мундијала, док је против Уругваја оба гола постигао Бруно Фернандеш.

Екипи селектора Фернанда Сантоша је из меча против Јужне Кореје потребан само бод како би са прве позиције отишла у осмину финала, први пут од Светског првенства у Немачкој 2006. године.

Селектор Јужне Кореје Пауло Бенто није могао на турниру да користи у прва два меча повређеног Хи Чен Хванга, а како ствари стоје, минималне су шансе да он заигра данас против Португала.

Осим њега, сви остали играчи су на располагању Бенту за утакмицу. Португал је остао без Нуна Мендеша у мечу против Уругваја и Светско првенство је за њега завршено због повреде, као и без Данила Переире који има фрактуру ребара, док је под знаком питања за мече са Јужном Корејом Отавио који је из истог разлога прескочио и дуел против Уругваја.

Могуће је да селектор Португала Фернандо Сантош остави ван тима Кристијана Роналда како не би ништа ризиковао јер је највећа звезда овог тима пропустила тренинг у среду.

Ово ће бити други меч ове две репрезентације, а први су одиграли пре две деценије на Светском првенству у Јапану и Јужној Кореји када је Кореја славила у мечу у оквиру групе и тако оставила Португал без пласмана у осмину финала.

УОЧИ МЕЧА ГАНА - УРУГВАЈ

Пред последње коло у групи "Х", за пролазак у нокаут фазу на Светско првенство у Катару само Португалија не мора да стрепи. Преостале три екипе - Гана, Уругвај и Јужна Кореја боре се за једино преостало место у осмини финала.

Гана је у првом колу можда и незаслужено поражена од Португала којем је досуђен дискутабилан пенал.

Роналдо је био сигуран са беле тачке и донео свом тиму предност у 65. минуту. Само осам минута касније голом Ајуа који наступа за катарски Ал Сад дошло је до пораванања резултата.

Радост "црних звезда" није дуго потрајала јер су Жоао Феликс и Рафаел Леао у 78. и 80. минуту донели предност од 3:1.

У 89. минуту успео је фудбалер Црвене звезде Осман Букари да постигне гол који је донео узбудљиву надокнаду времена у којој је Гана чак и могла до изједначења, али неопрезност голмана Диога Коште није искористио Ињаки Вилијамс.

У другом колу "црне звезде" су поново одиграле меч са пет голова. Виђена је сјајна фудбалска представа против Јужне Кореје. Водила је Гана са 2:0, али уласком у игру младог Ли Канг-Ина "азијски тигрови" су заиграли много боље и стигли до експресног изједначења, а двоструки стрелац био је нападач Ђонбука, Чо.

Радост пулена селектора Бента није трајала дуго јер је само седам минута након изједначења Мохамед Кудус донео нову предност Гани која је тим голом стигла до прва три бода на шампионату.

Што се искусне селекције Уругваја тиче, они су у првом колу одиграли без голова са Јужном Корејом а Дијего Годин и Феде Валверде су два пута погађали стативу.

У другом колу Уругвајци су поражени од Португала резултатом 2:0. Имали су двоструки шампиона света неколико лепих прилика за бољи резултат на том мечу, али их нису искористили.

Оно што највише брине све навијаче ове репрезентације је то што и поред јако квалитетних нападача нису успели да постигну ниједан погодак на прва два меча.

Уругвајцима је за пролаз у наредну рунду потребна победа и да Португал не изгуби од Јужне Кореје која ће свим силама јуришати на победу.

Гана и даље ружно сања руку Луиса Суареза из 2010. године због које су отишли на пенал рулет, а потом су и елиминисани у четвртфиналу Мундијала.

То им је једини међусобни сусрет у историји. "црне звезде" имају прилику да се слатко освете Уругвајцима, пошто их тријумф води даље. Осим тога, пулени Ода Ата су приказали да су атрактивна екипа са пет датих голова у прва два кола.

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17