ЧУДА ОД БАЛКАНА ДО АЗИЈЕ: Аутсајдери су често на Мундијалима писали историју

Ђорђе Самоиловић

12. 11. 2022. у 19:01

КАКАВ је то Мундијал, ако на њему не буде чуда аутсајдера, приче која ће из другог плана обележити највећи фудбалски догађај? Једна од чари Светског првенства, такмичења за које многе земље живе и одбрајавају дане до почетка, сваке четири године су подухвати на папиру слабијих репрезентација, које помрсе рачуне фаворитима, постану хероји навијача и креирају подвиге, које ретко кад понове.

ЧУДА ОД БАЛКАНА ДО АЗИЈЕ: Аутсајдери су често на Мундијалима писали историју

ФОТО: Профимедиа

Историја ће памтити полуфинале Бугара 1994, сензационални поход Хрвата 1998, симпатичне Костариканце, чудесне Корејанце... Најскорији, свакако је пласман "коцкастих" у финале планетарног такмичења 2018. Лука Модрић и друштво су прошли групу са Аргентином, Нигеријом и Исландом са три победе, па затим у елиминационој фази после пенала избацили Данску и Русију, онда у продужетку савладали Енглезе, али у финалу против моћне Француске нису имали шансе. Иста држава, 1998. је била трећа, након што је у четвртфиналу елиминсала тада фаворизовану Немачку, али су "галски петлови" поново били кобни. У борби за бронзу пали су Холанђани головима Просинечког и Шукера.

Четири године раније, још једна балканска селекција, предвођена феноменалним Христом Стоичковом, стала је на пут "панцерима" и то тада актуелним прваком. Претходно су се једва квалификовали голом у 90. минуту против Француске. Турнир су започели поразом од Нигерије (3:0), али су искористили кризу Аргентине коју је тресао Марадонин допинг скандал и прошли групу. Потом су пали Мексиканци, па онда поменути Немци, али их је Италија победила у полуфиналу головима Роберта Бађа. Мада, Бугари су сматрали да их је француски судија Жоел Куину два пута намерно оштетио, јер су управо Стоичков и другови спречили "петлове" да отпутују у САД. Стоичков је после Мексика и Немаца викао "бог је Бугарин", када су га исто упитали после Фрацнуске, легендарни ас је бесно одговорио: "Да, бог је био на нашој страни, али судија је био Француз." Ипак, то је био и последњи фудбалски сјај Бугарске - наше источне комшије од тада имају само пласман на један Мундијал, онај 1998, који се играо у Француској.

КОСТАРИКА ПРВА У "ГРУПИ СМРТИ"

ПАМТИЋЕ се Мундијал 2014. и по томе што је Костарика предвођена сјајним голманом Кејлором Навасом прошла кроз групу са Италијом, Уругвајем и Енглеском као првопласирана. "Азуре" и "урусе" су савладали, са Енлезима су играли нерешено, па су онда у осмини финала били бољи и од Грчке након успешнијег извођења једанаестераца. Ипак, колико год да је за Наваса и друштво у осмини тачка била бела, у четвртфиналу је поцрнела, пошто их је Холандија на тај начин елиминисала. Али, прича о сензацији је остала.

Две Кореје, Јужна и Северна, такође могу да се похвале јединственим и неочекиваним скалповима на Мундијалима. Северна Кореја је 1966. завршила у групи са Италијом, Чилеом и Совјетским Савезом. Процене су биле - биће топовско месо. И после првог кола и пораза од Совјета 3:0, чинило се да су те тврдње истините. Међутим, прво реми са Чилеом, па онда и један од највећих тренутака севернокорејског фудбала - тријумф над Италијом (1:0) и пролаз даље. У елиминационој рунди састали су се са Португалијом, имали вођство 3:0 у 25. минуту, али је Еузебио тог дана одбио да се преда, постигао је четири поготка и повео "навигаторе" у полуфинале - 5:3.

Случај Јужне Кореје такође је интересентан. Уз Јапан, ко-домаћин Мундијала 2002. догурао је до полуфинала, избацивши актуелног вицепрвака Италију, Фигову Португалију, да би им Немац Михаел Балак пресудио у полуфиналном окршају. Пласман Јужне Кореје у најбоља четири СП остаје једини такав када су у питању азијске земље, с тим да ће немали број ривалских навијача рећи да су имали обилату помоћ судија као један од домаћина.

Наравно, далеко је ово од целокупног списка чуда са Мундијала, ту је и поход Швеђана на финале 1958, тријумф Западне Немачке против мађарске лаке коњице у борби за круну 1954. названу "чудо из Берна". За можда мање од месец дана причаће се о чуду из Катара, а ко ће то бити, питање је које ће сигурно мучити многе прогнозере...

Из неверице - 10:1

АМЕРИКАНЦИ и дан-данас победу над Енглеском на Мундијалу 1950. у Бразилу сматрају једном од највећих, док је за Албион то и даље срамота које се нерадо сећају. За САД су тада наступали возачи погребних кола, перачи судова, молери, док су Енглези имали мноштво професионалаца. Међутим, ни то им није помогло, Џо Гаетјенс, кувар пореклом са Хаитија, срушио је Енглезе, али су потом Американце савладали Чиле и Шпанија. Колико је Енглезима било невероватно што су изгубили говори и анегдота која каже да су једне новине сматрале да је вест која је стигла из Бразила телеграфом погрешна, па су објавиле како је Енглеска славила 10:1 (било је 0:1).

БОНУС ВИДЕО: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК: Карлос Алкараз избачен са турнира у Мадриду! Имитирао Надала, па морао да пакује кофере, као и Рафа (ВИДЕО)

ШОК: Карлос Алкараз избачен са турнира у Мадриду! Имитирао Надала, па морао да пакује кофере, као и Рафа (ВИДЕО)

Карлос Алкараз је на АТП Мадрид, турнир из серије 1000, стигао као двоструки узастопни шампион. На овом мастерсу је у уторак изједначио рекорд Рафаела Надала по броју узастопних победа (14), али је већ у среду елиминисан.

01. 05. 2024. у 18:13

Коментари (0)