САМО ЈЕ НЕБО СПАСЛО МИЛАН Са голом више, играчем више и 34 минута до краја утакмице, црвено-бели остали празних шака

З. ЋОРОВИЋ

17. 02. 2021. у 07:30

СПАС са неба, "Гулит на коњу" - били су главни наслови на спортским странама "Вечерњих новости", дан после антологијске вечери, у којој је велики Милан извукао живу главу захваљујући фудбалским боговима који су пустили густу маглу на Београд, тог 9. новембра 1988.

Архива

Италијански шампион раздраган је дочекао одлуку немачког судије Дитера Паулија да се утакмица прекине у 56. минуту код резултата 1:0 за Звезду и да се нови меч одигра већ сутрадан. Пали су у воду мајсторски гол војника Дејана Савићевића у 50. минуту, три минута касније је и Паоло Вирдис добио црвени картон због ударања Најдоског без лопте. И онда је спас Италијанима стигао са - неба.

"Непрозирну завесу створила је магла која је изненада почела да се обрушава на Топчидерско брдо, па је "Маракана" зачас остала увијена у "бело тесто". Судији Паулију није остало ништа друго него да прекине меч. Пех стварно није могао да буде већи. Са голом више, играчем више и 34 минута до краја утакмице, Звезда је остала празних шака" - са жаљењем су извештавале "Новости".

Луцидно је направљен и добар штос, констатацијом да је Руд Гулит због ове магле - на коњу, кога је те године добио од једног богатог навијача на поклон. Прва звезда "росо-нера" је пропустила реванш меч у Београду због повреде, али и због лоше процене тренера Сакија да ће и без њега моћи да се прође Црвена звезда.

Новинари "Новости" су сазнали да је хитно ангажован и доведен масер из Холандије да помогне Гулиту и он се сутрадан, у поновљеном мечу нашао на терену поред својих земљака, Рајкарда и Ван Бастена. Тада је било правило да екипа може да игра са максимално тројицом странаца.

И дан после магле био је хичкоковски драматичан. И у репризи је "Маракана" била испуњена до последњег места, а Милан је са Гулитом збио редове и био бољи. У првом полувремену се десио и велики судијски превид када је леви бек Звезде Василијевић извукао лопту која је бар метар била у голу Дике Стојановића.

ВАН БАСТЕН У ПАНИЦИ

ПОНОВЉЕНИ меч донео је и једну тешку, рекло би се, хорор ситуацију. После дуела и жестоког судара главама Василијевића и Донадонија, италијански играч је пао у несвест. Лекари су брзо реаговали, Донадони је хитно одвезен у Ургентни центар, где му је констатован блажи потрес мозга.

- Никад се нисам тако уплашио. Мислио сам да гледам Донадонија како умире. Било ми је мука, тражио сам од тренера да ме замени - рекао је после утакмице чувени нападач Марко ван Бастен.

Тренер црвено-белих Бранко Станковић је и на овом мечу инсистирао на чврстој одбрани, само су капитен Стојковић и Савићевић били нешто истуренији. Њих двојица су и креирала прелепу акцију из које је дошло до изједначења у 39. минуту. Пиксијев пројектил под пречку био је довољан да се изборе продужеци. Врхунац драме донео је пенал-рулет. Нажалост, Савићевић и Мркела нису били прецизни са беле тачке и Милан је прошао у четвртфинале Купа шампиона, а онда је са лакоћом прескакао препреке све док надмоћно није освојио пехар за најбољу европску екипу.

- Кад год одем у Италију, кажу ми: "Grazie la nebbia di Belgrado". Захваљујући београдској магли рођен је велики Милан. Захваљујући магли и Звезди - често је умео да каже Драган Стојковић Пикси, сигурно најбољи актер овог незаборавног тромеча.

ПИКСИ ЈЕ СВЕТАЦ

ПРВИ меч у Милану обележио је евро погодак Драгана Стојковића после слалома кроз одбрану Милана. Извештач "Новости" је тада констатовао да је Пикси својим умећем и виртуозношћу засенио најбоље асове Европе Гулита, Ван Бастена и Рајкарда.

- Тај гол памтићу док будем трчао за лоптом - поносан је био Стојковић, после дуела на "Сан Сиру".

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико грађани славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико ''грађани'' славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

У заосталој утакмици 29. кола Премијер лиге фудбалери Брајтона ће угостити разиграни Манчестер сити који јуриша ка новој титули првака Енглеске (21.00).

25. 04. 2024. у 07:45