РУСИ ЗАТЕЧЕНИ: Највећа звезда Русије решила да се пресели у Србију и ту живи, ево и зашто

Новости онлине

01. 04. 2024. у 16:24

Русија је, откако је почео рат у Украјини у фебруару 2022. године, земља у вези са којом се најновије светски важне вести махом тичу или детаља из поменутог војног сукоба, или санкција које "западни део" цивилизације спроводи против Руске Федерације. Спорт није од тога изузет, али један Рус, и то најславнији ког су имали када се о фудбалским головима ради, решио је да се досели у Србију - и да ту подиже породицу.

РУСИ ЗАТЕЧЕНИ: Највећа звезда Русије решила да се пресели у Србију и ту живи, ево и зашто

FOTO: FK Crvena zvezda

Ово је прича о легенди руског фудбала, а "Новости" вас кроз њу воде уз подршку колега са портала "Шампионат".


Када је 27. новембра 1982. у Кингисепу, у Лењинградској области, на свет дошао мали Александр, његов отац, Анатолиј Рафаилович, није могао да сања да је рођена особа која ће постати најбољи голгетер у историји Русије.


Александр Кержаков није баш у најмлађим данима почео да бриљира са лоптом, иако је имао од кога да учи (отац му је играо за друголгашки Химик из Дзержинска), а како се сам присећао, кад би и добио карте за важну утакмицу од школе, продавао би их "да купи хот-дог или тако нешто".

Али, како је време одмицало, Кержаков је почео да хара руским фудбалом, јер је голове давао као од шале. На самом крају 20. века, тек што је напунио 18 година, постао је регионални првак са екипом Светогореца, за који је дао 13 голова на 16 утакмица.


А онда, позив из Зенита. За пет година у њему 64 пута је матирао противничке голмане, па је прешао у Севиљу, па у московски Динамо, па опет у Зенит, Цирих... 


Постао је најбољи стрелац у историји руског фудбала, са 233 гола, најбољи стрелац у историји Зенита (161 погодак) и најбољи стрелац у историји руске репрезентације (30 голова, што је касније достигао, не и престигао, Артјом Дзјуба).
"Керж", како му је гласио надимак, је 2017. престао да игра фудбал, али се одмах бацио на учење да буде тренер, па је радио у кадетској селекцији Русије, а затим водио Том, Нижњи Новгород, кипарску Кармиотису и, 2023, Спартак из Суботице.


Како кажу у "Шампионату", Кержаков "као да је нестао са јавне сцене" када се разишао са Суботичанима у новембру 2023. Али, сада је решио да мало о себи, а и одлуци да остане у Србији - проговори. И, било је ту и занимљивих детаља, понајвише о српском фудбалу, разлици у односу на руски, али и о недавном мечу Русија - Србија, отказу Владимиру Ивићу...


Мало је било вести о Вама када сте напустили Спартак? Шта сте радили у међувремену?


- Гледао фудбал колико је год то било могуће. А има много фудбала. Пратим европски фудбал не само путем ТВ преноса, већ идем на утакмице када се јави таква могућност. Настављам да се развијам као тренер, који је тренутно без екипе - каже 41-годишњи Кержаков.

Одабрао је Србију да му ту расте син

Остали сте у Србији?

- Да. Нисмо хтели ништа да мењамо, јер ми је син почео да иде овде у школу, четврти је разред. Решили смо да га не селимо нигде, овде ће завршити своје школовање.

Александр Кержаков као гоглетер Зенита / FOTO: EPA

Срби и Руси "браћа"?

Да ли сте из личног искуства закључили да су Русија и Србија две братске земље:

- Тешко је то рећи. У земљама у којима сам живео и играо никада нисам осетио било какве предрасуде према мени и мојој породици. Али, у Србији је однос према Русији мало другачији него на другим местима. То можете да видите не само у начину на који разговарате са људима. На пример, постоји велики број билборда који нас подсећају да су Русија и Србија заједно. Претпостављам да баш то и можете да кажете и за односе између наших држава.

Какве су занимљивости везане за живот у Србији?

- Овде је (за разлику од других земаља) лакше да разумете језик. Али, ја сам углавном био потпуно фокусиран на посао. Па и сад сам скроз "у фудбалу", колико год је то могуће. Не осећам никакв проблем што се тиче свакодневног живота. Уз то, могу да истакнем и дистанце: лако можете да се крећете по овој држави колима и гледате фудбал у различитим градовима.

А јесте ли гледали меч Русија - Србија?

- Нисам целу утакмицу. Могу да кажем да да је руска репрезентација коначно играла утакмицу са квалитетним ривалом, који ће учествовати на ЕУРО 2024. Наши момци су се добро показали и одиграли квалитетно. Једини недостатак је, бар је моје мишљење било, што српска репрезентација није била у најјачем саставу. Али, то не умањује добре ствари које је урадила наша национална селекција, која је приказала добру игру.

Да ли Вас је изненадио резултат?

- На ток утакмице утицали су рани црвени картон и пенал. Било је тешко потом очекивати нешто више од Срба у наставку те пријатељске утакмице, тим пре што су нису били у најјачем саставу и имали су играча мање од 20. минута. А да ми је неко рекао пре меча да ће резултат бити какав је био (4:0 за Русију, прим. прев.), био бих веома изненађен.

Да ли је требало искључити Гајића?

- Нисам судија и не разумем све нијансе неких иновација. Али, како сам ја схватио, интерпретација је била да се десило онемогућавање прилике да се постигне гол, и то без покушаја да се игра на лопту. У том случају, ако се то догоди у шеснаестерцу, казна је црвени картон и пенал, да скицирам правила на прост начин. Са друге стране, могло је све то да прође и са жутим картоном. Али, ако ћемо да се држимо правила, судија је поступио правилно.

Разлике између руског и српског фудбала


Како бисте описали свој период у Спартаку?
- Добро је то искутво било. Мислим да смо уложили много труда. Наш тим је био саткан према могућностима буџета. На почетку ми је речено да појачања неће бити купована, само ће долазити играчи који могу да стигну бесплатно. Ако ћемо да причамо о квалитету играча, скоро цео тим је био састављен од фудбалера који су били из "доњег дома" (доња осморка, од 16 Суперлигаша) из претходне сезоне, или из клубова који су испали. Од играча који су били из "горњег дома" српског првенства, имали смо једног или двојицу. Када смо направили селекцију, почели смо да побеђујемо и лидере. Спартак је био на 10-12 бодова испред свог прошлосезонског учинка. Добро се радило. Променили смо схему игре, остварили добре резултате. У тренутку нашег растанка, били смо на два бода од водећих осам екипа.

Александар Кержаков / ФОТО: Профимедиа

Да ли су очекивања управе одговарала реалним могућностима клуба?

- Објективно говорећи, сви тимови који су били изнад нас имали су буџете са којима наш није могао ни да се пореди. Наше плате су биле мање чак и од тимова који су били испод нас. Да је управа клуба имала амбиције, јесте. Да ли су оне биле упоредиве са буџетом? Не. А кад имате такав однос (тих параметара), онда је тешко испунити све циљеве: да се буде међу осам најбољих, да се ради на продаји младих фудбалера, а све то без ангажовања квалитетних и искусних фудбалера, уз које би млади могли да уче и развијају се. По мени, задатак је био немогућа мисија, уз такве компоненте.

Да ли постоје фундаменталне разлике између српског и руског шампионата?

- Да. Постоје велике разлике, у свему. Најпре, оно што сам рекао, то су дистанце. Овде не морате да летите. У Србији, за разлику од Русије, на гостовања идете аутобусом. Лакше је потом екипи да се опорави. Али, инфраструктура, професионализам и приступ послу у Русији су много, много пута виши, као и квалитет играча.

Да ли је руско првенство јаче у смислу нивоа (екипа, појединаца)?

- Не јаче, него много јаче - није оставио дилему "заслужни спортиста Русије", што је титула коју је од државе добио 2007.


"Изненадио ме отказ Ивићу!"

Кержаков је признао да, колико успе, прати мечеве руског првенства, а ако не успе целе, онда погледа најзанимљивије детаље. Једна ствар га је изненадила.

Да ли вам је позната позадина одлуке да Владимир Ивић добије отказ у Краснодару?

- То ме је изненадило. Али, сви знају како се бирају и мењају тренери у Краснодару, сви знају какав приступ има газда клуба, како он жели да му екипа игра, какав фудбал он хоће да види. Вероватно, у том смислу, нешто није задовољило Сергеја Галицког. Јер, ако је тим на врху (а деси се смена тренера), онда је у питању нека интерна ствар, а не фудбал. Краснодар је игроа добро. Тешко да би постао шампион, али је био ту, озбиљну борбу је водио са Зенитом. Мора бити да су постојале неке унутрашње несугласице, које су довеле до отказа Ивићу, који је веома добар тренер - истакао је Александар Кержаков.

Владимир Ивић / ФОТО: Профимедиа

С ким све игра фудбалска репрезентација Србије до Европског првенства?

Подсетимо, припреме "орлова" за ЕУРО 2024 укључују засад још три пријатељске утакмице: против Кипра (данас, 25. марта, од 18 часова), те Аустрије (4. јуна) и Шведске (8. јуна), када ће се од фудбала и званично опростити Златан Ибрахимовић.

Све о "орловима", фудбалу, али и спорту генерално, пратите на спортским страницама портала "Новости".

На сасвим сте добром месту.

БОНУС ВИДЕО: Нестварно - ово су Руси засвирали када су фудбалери Звезде изашли на терен у Санкт Петербургу

 

БОНУС САДРЖАЈ

Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.

Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК: Карлос Алкараз избачен са турнира у Мадриду! Имитирао Надала, па морао да пакује кофере, као и Рафа (ВИДЕО)

ШОК: Карлос Алкараз избачен са турнира у Мадриду! Имитирао Надала, па морао да пакује кофере, као и Рафа (ВИДЕО)

Карлос Алкараз је на АТП Мадрид, турнир из серије 1000, стигао као двоструки узастопни шампион. На овом мастерсу је у уторак изједначио рекорд Рафаела Надала по броју узастопних победа (14), али је већ у среду елиминисан.

01. 05. 2024. у 18:13

Коментари (3)

ИЗНЕНАДНА СМРТ: Преминуо Данило Дончић