ПАРТИЗАН ПОБЕДИО ЗВЕЗДУ: Буран вечити дерби! Црно-бели јесењи прваци Србије у фудбалу

20. 12. 2023. у 20:00 >> 17:33

ФУДБАЛЕРИ Партизана победили су Црвену звезду са 2:1 у одложеној утакмици 9. кола Суперлиге Србије. Црно-белима је овај тријумф донео титулу јесењег шампиона.

Дуго се чекало на овај дуел. Он је требало да се одиграо 27. септембра, али је одложен, па су два најбоља наша клуба тек сада одмерли снаге и на крају је "парни ваљак" имао више разлога за задовољство.

Партизан је боље ушао у меч, имали су црно-бели неколико опасних напада, али нису успели да пронађу начин и савладају Омрија Глазера.

Како је сусрет одмицао тако су гости постајали све опаснији. Добре прилике имали су Питер Олајинка и Осман Букари. Ипак, резултат се у Хумској није мењао све до 41. минута.

Милан Родић је непрописно стартовао над Аранђелом Стојковићем. Након гледања снимка судија Ненад Минаковић је показао на белу тачку, а сигуран са беле тачке био је Бибарс Натхо.

Желела је Звезда у наставку утакмице што пре да дође до изједначења. Ипак, црно-бели су први запретили у наставку утакмице и то два пута преко Гајаса Захида.

Оно што је он пропустио није Салдања. Бразилац је у 66. минуту изашао сам испред Глазера и није му било тешко да дуплира предност. Ово је био 14. гол Бразилца у шампионату и први је стрелац лиге.

Гости су од тог момента кренули на све или ништа и успели су да смање резултат. Играо се 71. минут када је Шериф Ендијај испратио добар центаршут Османа Букарија и није му било тешко да матира одличног Јовановића.

Имала је Звезда до краја утакмице прилике да изједначи исход. Кангин ударац је зауставио голман Партизана. Катаи је у дубокој надоканди из сјајне ситуације шутирао главом и послао лопту високо преко гола.

Вреди истаћи да су црно-белима оправдано поништена два гола због офсајда. Оба пута је мрежу ривала затресао Јован Мијатовић, али није имао среће да погоци буду признати.

Партизан ће зимовати на првом месту са 47 бодова, док Црвена звезда има 46.

Партизан - Црвена звезда 2:1 (1:0)

Стадион: ФК Партизан. Гледалаца: око 15.000. Судија: Ненад Минаковић. Стрелци: Натхо 41 пен, Салдања 66 (Партизан) - Ендијај 71 (Звезда).

Партизан (4-2-3-1): А. Јовановић - Стојковић, Илић, Марковић, Антић - Белић, Стјепановић - Калулу (од 79. Николић), Натхо (од 69. Северина), Захид - Салдања (од 89. Салдања).

Црвена звезда (4-2-3-1): Глазер - Недељковић (од 65. Ендијај), Спајић, Драговић, Родић - Мијаиловић (од 46. Канга), Хванг (од 89. Красо) - Букари, Катаи, Олајинка (од 46. Лучић) - Мијатовић.

Друго полувреме: Партизан - Црвена звезда 2:1

90+8' - Велику прилику пропустио је Катаи. Са неколико метара је шутирао главом и пребацио је лопту преко пречке.

90' - Друго полувреме продужено је за седам минута.

89' - Измене на обе стране. Уместо Хванга на терену је Жан-Филип Красо. На другој страни Салдању је заменио Александар Шћекић.

85' - Мијатовићу је опет поништен гол. Кангин ударац је зауставио Јовановић, на лопту је натрчао млади нападач Звезде постигао гол главом, али он није признат због офсајда.

81' - Још једну измену направио је Дуљај. Уместо Калулуа на терен је ушао Немања Николић. Управо се нападач црно-белих нашао у прилици, али је лоше шутирао из добре позиције.

79' - Фантастичан ударац Канге из слободног ударца. Ипак, Јовановић је још боље интервенисао и одбио је лопту у корнер.

75' - У доброј ситуацији се нашао Катаи. Његов ударац зауставио је голман домаћег тима. Ипак, и да се затресла мрежа гол не би био признат пошто се фудбалер гостију налазио у офсајду.

71' - Смањила је резултат Црвена звезда. Букари је прошао по десној страни, све је добро пратио Ендијај и из непосредне близине је матирао Јовановића.

69' - Прва измена у Партизану. Ксандер Северина је у игру ушао уместо стрелца првог гола Натха.

68' - Замало да Звезда одмах смањи предност. Јовановић је зауставио ударац главом Мијатовића. У наставку акције Букари је лоше шутирао.

66' - Партизан је дуплирао предност. Захид је сјајно упослио Салдању који је изашао испред Глазера и није му било тешко да га савлада. Ово је био 14. гол Бразилца у Суперлиги Србије.

ПАРТИЗАН ЈЕ ОВАКО РАСПАМЕТИО "ГРОБАРЕ": Нови гол у мрежи Звезде у 171. вечитом дербију (ВИДЕО)

65' - Трећу измену извршио је тренер Звезде. Коста Недељковић је изашао, а заменио га је Шериф Ендијај.

62' - Примио је Катаи лопту у казненом простору ривала, направио је себи добру позицију за ударац, али је он био веома лош, послао је лопту високо преко пречке.

57' - Велика шанса за Партизан. Салдања је изашао сам испред Глазера који је успео да интервенише. Потом је у наставку акције Драговић у последњи час реаговао испред Захида и спречио чист гол Норвежанина.

56' - Веома добар покушај Захида. Оставио му је повратну лопту Салдање, везиста домаћих је из прве шутирао и лопта је отишла мало поред гола.

54' - Добро се Хванг ослободио чувара и шутирао. Ипак, Јовановић је био добро постављен и зауставио је покушај бишег играча Олимпијакоса.

52' - Пробао је Лучић да пробије по левој страни, али није то урадио онако како је желео па је лопта отишла ван терена.

47' - Први корнер у другом полувремену извео је Партизан, но Канга је добро реаговао. Судија Минаковић прекинуо је игру због дима који је настао услед бакљаде навијача Црвене звезде.

46' - Почело је друго полувреме. Бахар је извшрио две измене. У свлачионици су остали Срђан Мијаиловић и Питер Олајинка, а на терен су ушли Гелор Канга и Владимир Лучић.

Прво полувреме: Партизан - Црвена звезда 1:0

45+3' - Завршено је прво полувреме које је било веома интересантно. Било је добрих прилика на обе стране.

45' - Прво полувреме продужено је за три минута.

41' - Сигуран са 11 метара био је Натхо. Послао је Глазера на једну а лопту на другу страну и Партизан је први дошао до вођства.

39' - Партизан има велику прилику да поведе. Милан Родић је непрописно зауставио Стојковића, па ће домаћин извести пенал. Судија Минаковић је у први мах показао на корнер, али је након гледања снимка показао на белу тачку.

36' - Нова шанса за црвено-беле. Катаи је проиграо Букарија који је шутирао искоса са десне стране, но лопта је отишла поред стативе па до промене резултата није дошло.

31' - Најбољу прилику до сада на мечу имала је Звезда. Олајинка је шутирао главом, Марковић је био на правом месту и практично са гол линије успео да избије лопту.

БОРБА Олајинка и Белић/ФОТО: М. Вукадиновић

29' - Још један опасан напад гостију. Катаи је шутирао, лопта је на путу ка голу закачила Марковића, но добро је био постављен чувар мреже домаћег тима и добро је реаговао.

26' - Повела је Црвен звезда, али је гол поништен због офсајда у коме се нашао Јован Мијатовић. Олајинка је послао оштар центаршут, али млади нападач црвено-белих је био најближи Јовановићу, па је гол оправдано поништен.

21' - Први добар ударац Звезде. Мијатовић је тукао са 17 метара, ипак добро је Јовановић био постављен и одбио је лопту у корнер из кога гости нису запретили.

ДУЕЛ Захид и Недељковић/ФОТО: М. Вукадиновић

18' - Нови покушај Натха. Везиста Партизана је шутирао са неких 16 метара, но лопта је отишла мало поред гол. Потом су црно-бели имали још једну сјајну прилику. Калулу је прошао по десној страни, упослио Салдању који није успео из добре позиције да затресе мреже. Засметали су Бразилцу и фудбалери гостију.

15' - Добар напад домаћег тима. Натхо је успео некако да прође по десној страни, али завршетак акције није био баш најбољи, па је израелски голман без већих проблема осујетио покушај земљака.

10' - Први ударац на утакмици упутио је Кристијан Белић. Његов шут из велике даљине није био опасан, завршио је високо преко гола ривала.

9' - Веома оштро је стартовао Хванг и судија Ненад Минаковић га је упозорио да ће сваки следећи овакав старт бити санкционисан жутим картоном.

4' - Партизан је извео први корнер на утакмици, али је лопту после центаршута Николе Антића покупио Омри Глазер.

3' - Покушао је Катаи да пробије по десној страни. Ипак, приликом продора направио је фаул у нападу, па није било опасности по гол Александра Јовановића.

1' - Почела је утакмица у Хумској. Меч је кренуо жустро, пошто су црно-бели направили два старта.

17.59 - Навијачи Црвене звезде имали су спремну кореографију за овај меч.

17.52 - Црвено-бели ће овај меч играти у дресовима који су посвећени годишњици смрти легендарног Синише Михајловића.

17.30 Долазак црвено-белих у Хумску:

Познато је и ко је на клупи оба тима. Игор Дуљај је међу резервистима оставио: Стевановића, Баждара, Де Медину, Филиповића, Д. Јовановића, Николића, Саничанина, Шћекића, Шеховића, Северину, Трифуновића.

Барак Бахар је на клупи оставио: Васиљевића, Дегенека, Кангу, Кнежевића, Красоа, Лучића, Милуновића, Митровића, Ендиајеа, Николића, Стаменића.

17.15 - Познати су и састави тимова:

Партизан (4-2-3-1): А. Јовановић - Стојковић, Илић, Марковић, Антић - Белић, Стјепановић - Калулу, Натхо, Захид - Салдања.

Црвена звезда (4-2-3-1): Глазер - Недељковић, Спајић, Драговић, Родић - Мијаиловић, Хванг - Букари, Катаи, Олајинка - Мијатовић.

Уочи меча:

Ово ће бити 171. пут да се састају црно и црвено-бели. Дерби је несвакидашњи по томе да се први пут игра ван првобитног термина (27. септембар), на крају полусезоне, због одлагања.

Изабраници Барака Бахара улазе у меч као лидер на табели, иако су до недавно играчи Игора Дуљаја предводили караван српског фудбала. Ипак, Партизан је поразима од ТСЦ-а (0:4) и нишког Радничког (1:2), те ремијем са крагујевачким Радничким (3:3) дозволио највећем ривалу да овај дуел дочека са два бода предности.

Звезда се са друге стране налази у серији од шест узастопних првенствених тријумфа и покушаће то да настави на терену Партизана. Треба рећи да традиција не иде на руку Александру Драговићу и његовим саиграчима.

Наиме, актуелни шампион не зна за победу у Хумској пуних седам година. Црвено-бели су последњи победу у лиги као гости остварили 27. фебруара 2016. године. Тада је било 1:2, а стрелци су били Луис Ибањез и Хуго Вијеира за клуб са "Маракане", док је за црно-беле погодио Седрик Гогуа.

Што се ове сезоне тиче, ово ће бити први окршај вечитих ривала. Игор Дуљај има предност у односу на Барака Бахара, пошто је био актер два дербија као тренер, док Израелац дебитује у једној оваквој утакмици.

БОНУС ВИДЕО: Ватромет и славље "орлова" - Србија је на ЕУРО након 24 године