ЗАНИМЉИВИЈЕ ОД ВЕЧИТОГ ДЕРБИЈА! Како је само Партизан избацио Звездину филијалу из Купа Србије... (ВИДЕО)

07. 12. 2023. у 18:06

Последњих година "вечити дерби" неретко буде незанимљив због важности меча и посвећености одбрамбеним задацима, али мегдан Партизан - Графичар, између лидера Суперлиге и 11. са табеле Прве лиге, иначе Звездине филијале, уопште није био такав у осмини финала Купа. Изузетно занимљива фудбалска представа на крају је окончана победом црно-белих, који је бројчано слабијег аутсајдера елиминисао бољим извођењем једанаестераца - 1:1, 5:4.

Стартна постава домаћих у саставу Јовановић, Филиповић, Шеховић, Де Медина,  Саничаниин, Шћекић, Белић, Натхо, Мениг, Баждар, Трифуновић испрва је деловала као да држи апсолутно све под контролом: нити је ривал имао шансе, нити му је било лако да се брани, јер су се у приликама од самог старта нашли Натхо, Баждар, Шећкић...

Међутим, када је у 14. минуту бивши омладински репрезентативац Ајдар припретио црно-белима, а потом Баждар упутио добар шут с дистанце који је одбранио Гутеша, Графичар је постао тај који је био ближи вођству. Стојановић се нашао у доброј шанси после проклизавања чувара, Бабакар умало дао гол главом, но његово слање лопте под пречку наишло је на сјајну интертвеницију Јовановића, па су малобројни гледаоци почели незадовољно да цупкају, јер се није дешавало оно што су прижељкивали у Хумској.

Партизан је, како се полувреме ближило крају, подизао интензитет своје игре, подизао и број шутева, а Графичар је створио две боље прилике за прпомену резултата. Но, зицер Бабакара одбранио је Јовановић, а Ајдар био недовољно прецизан у полуконтри.

Детаљ са утакмице Партизан - Графичар у осмини финала Купа Србије у фудбалу / FOTO: FK Partizan

На велики предах отишло се уз подједнак број удараца у оквир гола (по четири) и нешто већи посед лопте црно-белих (54%:46%), а са њега се домаћин вратио уз тројицу нових чланова поставе, јер је Игор Дуљај на терен послао Стојковића, Салдању и Захида.

Иако су у игру ушле одговарајуће замене за оно приказано до тада, ојачан је десни део одбране а освежена офанзивна креативност, Графичар је остављао утисак још чвршћег бедема пред налетима домаћих.

А онда, одмах после једне добре акције црно-белих, коју је прекинула подигнута заставица судије, Графичар је дошао до сензационалног вођства.

Играо се 65. минут када је 20-годишњи Огњен Ајдар са 18 метара послао неодбрањив ударац у горњи леви угао гола домаћих.

Радост аутсајдера прекинута је већ у наредном минуту, јер је Бабакар с леђа нагазио Саничанина, добио жути картон и како му је то био други на мечу - искључен је.

Партизан је тако бројчано јачи кренуо по преокрет, а и уз новог играча.

Млади, 17-годишњи Душан Јовановић, јунак недавне победе Партизана над Шерифом у УЕФА Лиги младих, у игру је ушао у 76. минуту, а у 79. искористио ниско додавање Аранђела Стојковића да "из прве" постигне гол за 1:1.

Погодак момка рођеног 15. фебруара 2006. године додатно је дао крила настојањима црно-белих да изборе позитиван исход. Смењивале су се офанзивне акције домаћих, но ем је најбољу прилику до краја имао Графичар (Петровић у 90. минуту), ем погодака није било ни до тада, ни у четвороминутној судијској надокнади времена, па су на ред дошли једанаестерци.

А онда је Александар Јовановић, голман Партизана који је својевремено Звезди одбранио пенале и као чувар мреже Рада и кад је био међу стативама нишког Радничког, растужио (и) Звездину филијалу: одбранио је у трећој серији шут Фратровића, па су погоци Натха, Белића, Калулуа, Захида и Салдање оставили домаћина у такмичењу.

Претходно су се у четвртфинале Купа пласирали Вршац, Чукарички, Вождовац, Раднички 1923, Нови Пазар, Војводина и Црвена звезда.