ПАРТИЗАН ПОБЕГАО ЗВЕЗДИ НА +7! Спартак се "испрсио", а онда је ушао црно-бели џокер и направио "лом"

20. 10. 2023. у 21:51 >> 21:34

Партизан је наставио са победама у Суперлиги Србије, у 12. колу је као гост победио екипу Спартака, а коначних 0:3 у Суботици остварено је после врло занимљивог дуела.

ПАРТИЗАН ПОБЕГАО ЗВЕЗДИ НА +7! Спартак се испрсио, а онда је ушао црно-бели џокер и направио лом

Да Суботичани нису тек тако били други најуспешнији тим првенства у последња четири кола (три тријумфа и један пораз), показали су - "показавши зубе" лидеру од самог почетка.

На све покушаје екипе Игора Дуљаја, која је имала громогласну подршку у Суботици, "голубови" су одговарали адекватном мером, а преко Убипарипа и сами покушавали да дођу до предности.

Ипак, иако почетни покушаји кратких додавања, или игра преко крила, па чак и краткотрајни "дуги покушаји" да се упосли Салдања, нису доносили резултат Партизану, како је време одмицало у првој половини сусрета, тако су гости бивали све конкретнији. И све опаснији.

Најближи поготку били су приликом два изузетна шута искоса с десне стране: најпре када је Франк Кануте "умало сломио" стативу у 35. минуту, а онда и када је пројектил Бибраса Натха 22-годишњи Александар Вулић сјајно одбранио.

Када се борба највише распламсала, а почетком другог полувремена једну шансу више, а обе боље од Партизанових, имао је Спартак но чак ни зицер није искоришћен (Тодороски се за то побринуо), уследио је први од два кључна потеза резервисте црно-белих, Немање Николића.

Он је у 70. минуту, приликом десетог корнера за Партизан, пребацио главом лопту ка даљој стативи, одакле је волеј Светозара Марковића донео предност гостима.

Николић је у 77. минуту маестрално, између двојице играча ривала, проиграо Захида, који се потом својом мајсторијом побединуо да затресе мрежу Суботичана, а њих, тако грогиране, "докрајчио" је лукавим ударцем Салдања у 81, на лепо додавање Белића, спољним делом копачке, с десног крила.

Прича о црно-белом успеху на северу Србије би била идеална, да ту слику није поквратио Квинси Мениг, беснећи што није ушао у игру када је мислио да ће то бити случај, али тешко да ће то нарушити одличну атмосеру у клубу из Хумске, који суверено влада на челу табеле.

Ова победа је Партизану поправила салдо на 28 бодова, седам више од Црвене звезде која је одиграла меч мање, а играће га у суботу од 18.30 на свом терену против Јавора.

КРАЈ! Спартак - Партизан 0:3

90' - Све је овде познато, остаје још само да се види који ће бити коначан резултат. Спартак прети, но, као и све остале прилике, и ова остаје неискоришћена.

86' - Нове измене. Када је о Партизану реч... Ау! Интересантна ситуација, Квинси Мениг бесни. Изгледа да је мислио да ће ући у игри, али ипак неће.

Бес Квинсија Менига у Суботици / Screenshot / TV Arena sport

Квинси Мениг бесни пред крај меча Спартак- Партизан / Screenshot / TV Arena sport

81' - Салдања даје гол, 0:3! Потпуно је нокаутиран Спартак, Партизан мајсторијом Салдање одлази на три разлике. Белић је лепо прогирао клупског колегу спољним делом леве копачке, са десног крила, а онда је уследио потез који је "позајмљен" са малог фудбала и лопта је одсела у мрежи Суботичана.

77' - Гооол! Партизан води 0:2, Захид! Четврти гол за њега у Суперлиги. Фантастично га је проиграо Николић кроз средину одбране Спартака.

Асистенција Николића за гол Захида на мечу Спартак - Партизан / Screenshot / TV Arena sport

75' - Натхо је изашао, заменио га је дефанзивнији Шћекић

73' - Аууу... Црно-бели су кренули одмах у контру, Захид и Николић су све приредили да се Северина прослави, али је он очајно одиграо у завршници. Просто, лопту је превише гурнуо од себе и она је дошла до голмана ривала. Велика шанса за Партизан, нема шта.

Кикс Северине у контри Партизана против Спартака / Screenshot / TV Arena sport

72' - Ђурасовић је својим волејом желео да изједначи, али су се одбранили гости, јер је на правом месту био голман Јовановић!

Волеј Ђурасовића на утакмици Спартак - Партизан / Screenshot / TV Arena sport

70' - Гооол! Светозар Марковић, Партизан води! После десетог корнера за Партизан, Николић је пребацио лопту ка даљој стативи, а волеј дефанзивца црно-белог послао лопту, попут пројектила, најпре под пречку, а од ње се она одбила о траву, па у мрежу. Сјајан погодак.

Тренутак када је Светозар Марковић постигао гол на мечу Спартак / Партизан / Screenshot / TV Arena sport

68' - Опасна је била акција црно-белих, Захид је припретио главом, лопта је прохујала кроз петерац, а онда, који секунд касније, због високо подигнуте ноге Салдање у казненом простору ривала, судија додељује лопту Спартаку.

64' - Краћи прекид због указивања помоћи једном играчу Спартака, изгледа да је повреда длана у питању.Танасијевић неће моћи да настави меч због тога, мења га Владимир Пријовић. Истовремено, измена и у Партизану, Калулуа мења Северина.

62' - Гол је поништен! Остаје 0:0 после ВАР провере, током које је утврђено да је Илић играо руком, те због тога погодак не важи. Драма у суботици...

61' - Гол! Партизан води! Или ипак не?! Михајло Илић је затресао мрежу домаћих, провериће се само да ли је погодак био постигнут после офсајда. Захид је шутирао искоса са леве стране, лопта погодила стативу, одбила се пред Илића и он ју је убацио у мрежу...

59' - Најбоља прилика за Спартак! Тошески и Тодорски су комбиновали, а додавање петом није постала асистенција за гол, јер је одбрана Јовановића спречила погодак! Многи фудбалери Суботичана су се ухватили за главу после ове прокоцкане шансе.

Невереица играча Спартака / Screenshot / TV Arena sport

58' - Сад Партизан прети! Белић је добро шутирао са дистанце, по земљи је скакутала лопта, а завршила тик покрај спољне ивице даље, леве стативе гола Суботичана.

58' - Добра акција Спартака! После аута са леве стране и Ћаласановог пребацивања лопте главом на руб петерца, Тодороски се нашао на правом месту, но шутирао је у спољни део мреже Партизановог гола.

55' - "Боксовао" је голман Партизана лопту и опасност је отклоњена.

54' - Прохујала је лопта кроз петерац Спартака! А одмах потом је покренута контра Суботичана, коју је Марковић зауставио прекршајем на око 26, 27 метара од гола гостију. Искоса са десне стране ће слободан ударац извести 24-годишњи македонски интернационалац Тодороски.

53' - Партизан на моменте мора да се брани са 8, 9 играча, када Спартак крене са више својих фудбалера на супарничку половину терена, но - опасније делују такви "позициони" напади црно-белих. Један такав је сада донео корнер Партизану.

49' - Не свиђа се играчима Партизана дељење правде у последња два минута. Прво су мислили да је недосуђен прекршај над њима, а онда су се бунили што је досуђен њихов прекршај на средини терена. Бакљада почиње на јужној трибини, на којој су смештени "гробари".

Навијачи Партизана на мечу у Суботици са Спартаком / FOTO: FK Partizan

47' - Други минут другог полувремена - и друга прилика! овога пута Тодороски прети црно-белима, прошао је поред Захида, шутирао са око 15 метара снажно, но врло непрецизно.

46' - Брза акција црно-белих, Николић је одложио лопту Салдањи, који шутира са 16 метара. Лопта неког од дефанзиваца Спартака погађа, црно-бели дижу руке, тражећи пенал јер мисле да је дошло до играња руком, али судија Илић се не оглашава.

46' - Друго полувреме је управо почело. Немања Николић у екипи Партизана као прва измена на утакмици, и то уместо Канутеа.

Крај (прилично садржајног) полувремена! Црно-бели су имали већи посед лопте (59%), више шутева (4-1), али мреже и даље мирују.

45' - Нова одлична шанса за Партизан! Изврсно је шутирао Бибрас Натхо са око 23, 24 метара, гађао је искоса с десне стране у ближи, горњи угао, а Вулић маестралном одбраном спречио вођство Београђана.

Сјајан шут Натха на самом крају полувремена меча Спартак - Партизан / Screenshot / TV Arena sport

Одбрана Вулића на мечу Спартак - Партизан / Screenshot / TV Arena sport

42' - Бјеловић, па онда Станојев, покушали су да донесу вођство Спартаку, но обећавајуће ситуације у којима су се нашла њих двојица - нису довела до тога да голман Партизана мора да интервенише.

40' - Два нова покушаја гостију да проигравањем Салдање дођу до предности, оба пута је интеревенисала за део секунде бржа одбрана домаћих.

37' - Партизан сада потпуно господари тереном, покушао је и Салдања да угрози гол "голубова", но није био ни приближно добар у томе као малопре Кануте.

Шут Канутеа на мечу Спартак - Партизан када је погодио стативу / Screenshot / TV Arena sport

35' - Статива! Кануте је сјајно шутирао са дистанце, изузетно је то било снажан ударац Сенегалца са око 25 метара, а погодио је леви оквир гола. У наставку акције је опробао ударац и спољним делом копачке, но није био прецизан. Ево одакле је шутирао Франк Кануте:

Кануте погађа стативу Спартака / Screenshot / TV Arena sport

32' - Салдања се добро заградио на десној страни напада Партизана, но није успео да шутира, интервенисала је одбрана Спартака.

30' - Кануте је пробао да угрози гол домаћих, погодио је саиграча, а на другој страни терена Убипарип не успева да солидну позицију искористи за потез којим би дошао у прилику да шутира. Занимљив првентвени дуел у Суботици.

28' - Стојковић је с десне стране центирао по земљи, у празан простор, а Салдања показује да је он сам крив што није на време кренуо тамо где је лопта прошла. Партизан поново има лопту чешће и дуже у свом поседу.

24' - Опасно је било по Партизан! Ћаласан се одлично снашао на левој страни напада Суботичана (после лоше изведеног слободњака, услед чега је Спартак вратио лопту скроз на своју половину, па организовао нови напад). Добро је убацио лопту, по земљи, по линији петерца, а закаснили су његови саиграчи да угрозе гол црно-белих.

Шанса за Спартак против Партизана / Screenshot / TV Arena sport

22' - Кануте са леђа обара "десетку" Спартака, Бјеловића и добија жути картон. Слободан ударац на око 40-ак метара од гола Партизана.

21' - Незгодни су "голубови", нису тек тако остварили три победе у последња четири кола - сад су умало искористили лоше додавање гостију на средини терена, али су Илић и Марковић били бржи у спринту од Убипарипа.

19' - Мало дужи напад Спартака, који се ослободио притиска црно-белих, није довео до шута, али јесте до нове прилике за акцију, јер су гости успели само да на кратко отклоне опасност, избацивши лопту у аут.

17' - Антић је покушао да по левој страни напада Партизана пробије бедем Суботичана, но није успео.

15' - Партизан је и даље за нијансу бољи ривал на терену, мада су сада домаћини припретили добрим центаршутем из корнера, но лопту нико од "голубова" није захватио на жељени начин.

11' - Први озбиљнији напад Суботичана, Тодороски је центирао с десне стране, голман црно-белих Јовановић хвата лопту.

9' - Партизан, који константно напада, тражи од судије Илића да се досуди пенал, јер су гости били убеђенида је било играња руком у казненом простору домаћих. А у наставку те акције Натхо је још једном шутирао, учинио је то добро, са дистанце, левом ногом по земљи - а голман Спартака Вулић је успео да одбрани.

8' - Интервенисала је одбрана Спартака, избацивши лопту на око 30 метара од свог гола, у аут.

7' - Калулу се пробио по десном крилу, желео да кратко дода лево од себе, Салдањи, али је Станојев избацио лопту у корнер. Ударац из угла за Партизан.

4' - Натхо је опробао ударац, блокирали су то домаћи играчи.

2' - Прилично гласна подршка за госте из Београда, за разлику од мечева када су домаћини. А на крилима те подршке су организовали добар напад по левој страни, но екипа руског тренера, некада славног играча Александра Кержакова, одбранила се. И, у првој акцији Спартака, Кристијан Белић прави прекршај због ког га судија Павле Илић упозорава да ће следећи пут за такво заустављање контре ривала добити жути картон.

1' - За разлико од традиционалне плаво-беле опреме "голубова" из Суботице, црно-бели данас не играју у црно-белој опреми... али ћемо их повремено, такође због традиције, тако ословљавати.

Бибрас Натхо пред меч Спартак - Партизан / Screenshot / TV Arena sport

1' - Утакмица је почела!

За домаћине играју Вулић, Тошески, Ђурасовић, Бијеловић, Тодороски, Убипарип, Ћаласан, Танасијевић, Станојев и Керкез, а за Партизан: Јовановић, Стојковић, Илић, Антић, Марковић, Белић, Кануте, Натхо, Салдања, Калулу, Захид

Уочи меча

Спартак је седми на првенственој табели, али у последња четири кола само Партизан има бољи учинак од њега: Суботичани су, баш као и Црвена звезда, остварили три тријумфа и један пораз (док црно-бели имају четири победе).

Десет бодова раздваја данашње ривале, а Игор Дуљај, тренер лидера првенства, истиче да је за њега и црно-беле овај меч "финале":

- Нема комбиновања јер је ово најважнија утакмица, то је дерби за нас, финале, ништа друго ме не интересује, само Спартак. Спремали смо се, знам из искуства да је ова утакмица најважнија, као дерби. Морамо максимално да се припремимо за оно што нас очекује. Сви су здрави, нема повређених, имам састав у глави, али увек нешто може да се промени. Морам да сачекам да се тренинг заврши и да видим на кога могу да рачунам - рекао је Дуљај на конференцији за медије у Београду, у четвртак.

Он је истакао да последње појачање у летњем прелазном року Нејтан де Медина неће играти против Спартака.

- То је специфична позиција, он није везни играч, крило или нападач, па да може постепено да се уводи у игру, позиција штопера је таква да је тешко да га убаците 15 минтута и да постепено улази у ритам, као што су улазили, Калулу, Захид, Северина... Али у саставу сигурно неће бити ако то питате.

Дуљај је навео да очекује добар меч у Суботици.

- Ми се припремамо као и претходно против Лучана, играју са три позади, они су мотивисани, верујем да ће нам терен дозволити да играмо фудбал, јер публика заслужује да види добар фудбал, уз навијаче који ће нам бити ветар у леђа и велики штит - изјавио је Дуљај и позвао навијаче Партизана да у великом броју дођу на меч у Суботици.

Партизан је први на табели Суперлиге Србије са 25 бодова, има четири више од првог пратиоца Црвене звезде, до је Спартак на поменутих десет бодова удаљености од црно-белих - сакупио је 15, од тога девет у последња четири првенствена наступа, а шест у претходних пет.

БОНУС ВИДЕО: Несвакидашња изјава Дуљаја након победе над Напретком: "Честитам младенцима, желим им пуно среће"