ЗВЕЗДА ТОНЕ У ЕВРОЛИГИ: Трећи узастопни пораз, Виртус искористио мане црвено-белих

Александар Илић

20. 10. 2023. у 22:34 >> 21:27

КОШАРКАШИ Црвене звезде поражени су на гостовању Виртусу у Болоњи. Изабраници Душка Ивановића имали су јако лоше шутерско вече али су до краја увели меч у драму у којој су се боље снашли Италијани који су славили резултатом 85:76

Дочекали су Италијани Црвену звезду на невероватан начин. Посебно Милоша Теодосића који је четири године носио дрес црно-белих. Ипак, гости су јако нервозно ушли у меч, мучио их је шут, као и организација игре. Доста главобоља задавао је  Белинели који је погађао из могућих и немогућих позиција.

Тако је у последњи минут Звезда ушла са заостатком од 15 поена, ипак серијом 5:0, успели су црвено-бели да колико толико на први одмор оду са прихватљивих 26:15. Изостала је игра Шабаза Нејпира који је хтео много, али је пружио мало, зато га је Душко ивановић половином деонице послао на клупу.

Сјајно је одговорила Звезда у другом периоду. Одмах на старту направили су гости серију 7:0, четири минута домаћи су били без поена, све до тројке Шенгелије. Успели су црвено-бели да смање заостатак -6, а на погон Торника Шенгелије и Ифеа Лундберга домаћи су направили своју - 12:0. Помало невероватно звучи податак да је Црвена звезда у првом полувремену имала један од 14 у шуту за три, али на полувремену само 11 поена заостатка 44:43.

Велики проблем у наставку за црвено-беле био је изостанак Немање Недовића који је због повреде задње ложе остао у свлачионици. Сваки пут када би Звезда покушала да се врати и направила мини серију, Шенгелија и Белинели решетали су и враћали црно-беле на двоцифрену предност. Није гостима ишло на руку ни то што су погодили само три тројке из 17 покушаја у том периоду, ипак успели су изабраници Душка Ивановића да се врате на једноцифрени дефицит (62:55).

Одржавали су Италијани предност током четврте деонице, црно-бели су сваки пут када је Звезда успела да се спусти на једноцифрену предност правили серију. Митровић је уз два плус један спустио Београђане на шест поена минуста, Хакет је био половичан са пенала, а то је казнио Милош Теодосић, те је гост са минусом од четири поена ушао у последњи минут. Напето је било до самог краја јер је Шенгелија неспортски фаулирао Нејпира који је имао два пенала, погодио је оба, уз лопту са стране, на крају је пресудила серија грешака гостију - 85:79

ВИРТУС - ЗВЕЗДА 85:79 (26:15 18:18, 18:22, 23:24)

ВИРТУС:  Кординије 11, Лундберг 10, Белинели 15, Пајола 10, Смит, Добрић 2, Шенгелија 19, Хакет 4, Мики 13, Данстон 1, Абас

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Теодосић 5, Ханга 11, Давидовац 4, Лука Митровић 14, Лазић 4, СИмоновић 1, Нејпир 23, Боломбој 8, Недовић 3, Гедраитис 6, Кузмић, Дос Сантос

40' Шенгелија је направио неспортски фаул над Шабазом Нејпиром. Погодио је Американац, али потом изгубио лопту. Погодио је пенале Кординијер, а потом тројку погодио Нејпир - 80:77. Прилику са пенала имао је Пајола, био је прецизан. Поентирао је Нејпир лаган за 82:79. Направио је Гедраитис неспортски фаул, наставља се серија решака црвено-белих.

39  Хекет лако долази до пенала, направио је Ханга прекршај и послао га на пенале, а кошаркаш Виртуса био је сигуран једном. Брзо је Теодосић поентирао за три и после дуго времена госте спустио на свега четири поена заостатка.

37' Митровиииић. Погодио је кошаркаш Звезде уз фаул. Погодио је.

36' Лаке поене постиже Мики, одговорио је Шабаз Нејпир - 75:66. У наредном нападу фаул прави Мики, те посед враћа Звезди.

35' Јако лош шут за три гостију, само шест од 28. Боломбој је погодио за два, код гостију, а за домаћина су то успели Добрић и Пајола. Након тога половичан је био добрић са пенала за 73:64.

33' Погађа другу тројку Нејпир, и то из деветог покушаја 69:58. Након тога са пенала половичан бива Симоновић.

32' Мики и Данстон Брајант погађају за домаћина, а потом и тројку Лунберг за 69:55

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА 18:22

30' Поново је гост на једноцифреном минусу. Тројку је погодио Рокас Гедраитис 62:53. У звук сирене Нејпир је положио лопту за 62:55.

27' Изгледа да се коначно загрејао нејпир, везао је пет поена, погодио је и тројку, али одржава ритам домаћина новим поеном Шенгелија 59:47.

26' Уписује шести поен Нејпир, одговор одмах Шенгелије, па Белинели погађа тројку 57:44.

25' Истрчао је сјајно Митровић контру, а одмах у наредном нападу прави Шенгелија фаул у нападу 52:42.

24' Кад год се Звезда приближи уследи тројка домаћина, тако је сада Кординије разбио ритам црвено-белих - 49:38. И даље губе доста лопти црно-бели али нема казне са друге стране. Ау, сам је био Ханга, промашио је тројку - шут 2 од 18. На другој страни Белинели то кажњава тројком...

23' Погодио је тројку и Бранко Лазић, мини серија Звезде 5:0 за 46:38.

22' Школску акцију одиграо је Ханга, а Данстон на другој страни прави фаул у нападу - 46:35.

21' Поново Нејпир покушава и промашује, ан а другој страни успешан је Шенгелија 46:33

Велики проблем за Црвену звезду могао би да буде изостанак Немање Недовића који се не налази ни на клупи. Он је у првом полувремену истегао задњу ложу при једном шуту након чега се није враћао на паркет

Црвена звезда је у првој деоници шутирала 1 од 14 за три, док је Виртус имао 10 изгубљених лопти које црвено-вели нису успели да казне.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА 18:18

20'   Убацује Шабаз Нејпир поене са пенала. Пре тога поентирао је и Џордан Мики - 42:33. Промашио је одмах Теодосић из брзе акције за три.. Имали су црвено бели само 1 од 14 за три поена.

19' Нејпир делује као да га вечерас кошарка не занима превише. Још једном је промашио шут за три. Шутирао је 0-4 за три, уз две асистенције и украдену лопту.

18' Прецизан је са пенала једном био Лазић, након тога двојку убацује Давидовац.

17' Потом Шенгелија лагано поентира за 40:24

16'Сјајан Лундберг погађа још два пута за госте Недовић.

15' Лундберг са четири поена враћа Виртус на +12. Нејпир добија сада ударац у око, пада на терен и улази медицинска екипа да помогне. Судије неће гледати снимак, биће само обичан фаул. Нејпир мора да напусти терен.

14' Ханга поентира, серија Звезде 7:0, прве поене за домаћина у другом периоду постигао је Шенгелија и то тројку - 29:22

13' Прву тројку погодила је Звезда. Адам Ханга је поентирао за 26:20

12' Тврд почетак другог периода. Тек након два минута први поени, поенитрао је Лука Митровић уз сјајну асистенцију Милоша Теодосића - 26:17. Муче се са шутом за три гости у овим тренуцима, промашио је Лундберг.

ПРВА ЧЕТВРТИНА 26:15

10' Пајола се загрејао, увећао на 26:11, а важне поене у том тренутку за госте постигао је Адам Ханга. Уследила је серија 5:0 гостију, те је поенима Митровића са пенала прва деоница завршена 26:15

9' Сигуран је МИлош Теодосић био са пенала -16:11. Убацује Марко Белинели из немогуће ситуације за домаћина. Пајоли подиже предност на 10 за домаћина, а онда неискосно Марко Симоновић прави неспортски фаул на другој страни.

8' Коначно лаки поени за Звезду, постигао је Митровић, али кажњава Шенгелија који додаје шести поен.

7' Промашили су домаћи за три, а до лопте је дошао Шенгелија, који је био фаулиран и половичан. Први пут на мечу ушао је Милош Теодосић који је још једном добио овације дворане. Показао је Шенгелија да може и да дели лопте, те је лако проиграо Исаиу Кординиеа - 13:7

6' Половичан Недовић са пенала, на другој страни уписује прве поене Мики. Након тога настављена је агонија Звезде. Нису искористили гости напад, те је Ивановић тражио минут одмора.

5' Несвакидашње. Промашио је Давидовац два пенала, а онда тежак промашај Недовића, па Нејпира, оба пута из аута вади лопту Боломбој, на крају два пенала за Недовића.

4' Џоел Боломбој у рекету вади из рудника поене. Удвојен је био под кошем, али је погодио. Онда уз добру одбрану Давидовац поентира за 8:6

3' Прве поене постигао је Боломбој са пенала, а онда на другој страни још једном тројком кажњава Белинели, погодио је и Шенгелија.

2' Промашио је усамљени Добрић за три. Доста проблема у организацији игре имао је гост, казнио је промашај Лазића, Марко Белинели тројком.

1' Меч је почео у Болоњи. Испала је лопта Добрићу, док је на другој страни Нејпир покушао пик са Боломбојем, а на крају је све завршено промашајем Гедраитиса и из друге, великим промашејем Нејпира.

УОЧИ МЕЧА

20.20 - У посебном тексту погледајте како су навијачи дочекали Милоша Теодосића у Болоњи.

Црвено-бели после пораза од Монака са 82:76 у трећем колу најквалитетнијег европског клупског такмичења тренутно имају скор од два пораза и једног тријумфа и желе да и на гостовању поправе резултатски биланс.

На другој страни, домаћини у Болоњи су свакако фаворити не само због домаћег терена већ и због завидног биланса у победама јер је у последњих 9 мечева Виртус поражен само од Жалгириса који је недавно надиграо и Црвену звезду.

Треба напоменути да у италијанским медијима наводе да су улазнице за овај меч распродате данима уназад.

ЕМОЦИЈЕ

Доста емоција биће у данашњем мечу. Навијачи Црвене звезде дуго су сањали долазак Милоша Теодосића, играча који је са великим успехом носио дрес тима из Болоње. Искусни плејмејкер коначно је испунио свој сан и заиграо за Црвену звезду.

Ипак, на другој страни налази се Огњен Добрић, момак о коме са великим симпатијама говоре "делије" јер је играјући дуго година у Београду увек беспоштедно носио дрес црвено-белих и играо до крајњих граница.

РЕЧ ТРЕНЕРА ВИРТУСА - Лука Бјанки: Значајан повратак Милоша Теодосића у Болоњу

- Ово ће бити прави показатељ тога како можемо да усмеримо енергију у дуплом колу. Играмо против Црвене звезде, једног од тимова који је највише импресионирао на тржишту овог лета. Нису крили амбиције да желе да буду у врху Европе. Значајан је и повратак Милоша Теодосића, због свега што је урадио за Виртус у последње четири сезоне и његовом доприносу импресивној серији успеха.

РЕЧ ТРЕНЕРА ЗВЕЗДЕ - Душко Ивановић: Имају изванредне шутере, Добрић игра одлично

- Нема времена да се плаче, ни да се гледа уназад и кад се добије и кад се изгуби. Играмо против екипе која игра изузетно агресивно, одлично у транзицији, има изванредне појединце, Шенгелију који може да игра и на ниском посту, шутира, креира… Имају изванредне шутере, Добрића који игра одлично. Врло комплетна екипа.Гледао сам све њихове утакмице. Изгубили су од Жалгириса код куће, али су једно време водили 20 разлике. То је екипа која игра на махове, на украдене лопте, лагане поене. Морамо да имамо стрпљење, да нема изгубљених лопти, да играмо дуге нападе и тражимо наше шансе.

БОНУС ВИДЕО: Топ 10 најбољих поентера у НБА