ЗВЕЗДА ПОБЕДИЛА ПАРТИЗАН! Дерби као бојно поље - дим, крв, чалме, рововска борба и, на крају, само су једни задовољни

03. 03. 2023. у 21:10

ПО 169. пут у историји "копља" су у првенственом окршају укрстили српски великани, Црвена звезда и Партизан. Након 90 минута огромне борбе каква се не памти у бројним историјским окршајима ових ривала, Звезда је резултатом 1:0, голом Вига из 5. минута савладала "парни ваљак".

Спектакл и празник фудбала у историјској сезони у којој наша земља први пут шаље пет представника на европску сцену, од чега два потенцијално у Лигу шампиона.

За навијаче тима из Љутице Богдана, као и оне неутралне, увертира није могла протећи боље, с обзиром да се мрежа затресла већ у 5. минуту, а Алекс Виго је постигао првенац у црвено-белом дресу и то на великој сцени!

Покушао је да центрира дефанзивац Звезде, али је лопта имала чудан ефе, закачила је чак и капитена Партизана Слободана Урошевића и преварила је немоћног голмана Поповића.

Потом се десила једна несвакидашња сцена испред јужне трибине стадиона "Рајко Митић" на којој су традиционално смештени навијачи Партизана.

Након постигнутог гола Аргентинац се радовао испред популарних "гробара", а Родић је потом показао шта је фер-плеј ривалство и извинио се присталицама црно-белих за понашање свог саиграча.

Негде од прве трећине првог полувремена утакмице кренуло је константно сецкање и прекидње дербија, разлог беспоштена борба и жеља да се погине за сваку лопту.

Белић и Катаи су прво у 16. минуту имали жесток судар главама, Звездин "магико" је са газом у устима наставио меч, а храбро-срце парног ваљка, Кристијан Белић са чалмом на глави.

Од тог тренутка потпуно се распламсла борба коју су карактерисали страшних 30 минута вербалних свађа, погибељних стартова и огромног емотивног набоја, као и једна шанса из категорије великих.

Александар Катаи је тада распалио волеј ударац са свега 7,8 метара након савршеног центаршута Букарија, али феноменална реакција Поповића спасила је "парни ваљак".

Било је то све у првом полувремену, у ком је случајан гол Алекса Вига правио једину разлику на семафору, упркос томе што је Звезда показала више од вечитог ривала.

Црно-бели без праве шансе за гол и без визије како до њега доћи. Првих 45 минута вечитог дербија апсолутно су оправдали очекивања, можда није виђен префињен фудбал или прегршт дриблинга и атрактивних потеза, али је било онога што сваки навијач пре свега жели да види у овим мечевима, енормну страст.

Виђено је све, крв, прекид, гол, агресија, извињења навијачима уз увек присутни пиротехнички шоу "делија" и "гробара".

Наставак је донео ако не више, онда барем једнако страсти колико и првих 45 минута, само је овога пута Партизан био тај који је доминирао на терену.

Парни ваљак је био бољи, конкретнији, опаснији, агилнији, пропустио сијасет огромних шанси, стопостотних, преко Менига, Рикарда и Урошевића. Ипак, Милан Борјан је нестварним рефлексима спашавао црвено-беле.

Имао је Партизан надмоћ у свим параметрима, држао посед, заслужио изједначење, али ће се поново памтити највише ружне сцене које су послате у свет из српске престонице.

Прво је у 52. минуту главни арбитар Живковић прекинуо утакмицу, видљивост је била потпуно смањена, огроман облак дима након застрашујуће бакљаде "гробара" лебдео је над "Мараканом" и одложио меч на близу 10 минута.

А онда, какве сцене, туча на терену. Сви актери великог дербија су били у гужви, видело се да има удараца, бројни играчи су пали на земљу. Уследила је ВАР провера, Александар Живковић је имао пуне руке посла да рашчивија шта се десило.

А, судија из Ниша одлучио је да након прегледаног снимка искључи најбољег стрелца Партизана - Рикарда.

Тај детаљ из 90. минут у ком је голгетер Партизана напустио травнату површину био је уједно и последњи вредан помена, иако се играло још 11 минута надокнаде.

На крају, Црвена звезда је победила Партизан 1:0 и отишла на 16 бодова разлике, а многи ће рећи да је питање шампиона Суперлиге Србије већ решено.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА - ПАРТИЗАН 1:0

СТАДИОН: "Рајко Митић"

ГЛАВНИ АРБИТАР: Александар Живковић

САСТАВИ:

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Борјан - Виго, Ераковић, Драговић, Родић - Канга, Мијаиловић, Букари, Катаи, Митровић - Пешић.

ПАРТИЗАН: Поповић - Филиповић, Вујачић, Марковић, Урошевић - Белић, Колорадо - Дијабате, Натхо, Мениг - Рикардо.

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

КРАЈ МЕЧА!

90. минут - Живковић показује још 11. минута надокнаде.

89. минут - Какве сцене! Туча на терену! Сви актери великог дербија су у гужви, види се да има удараца, бројни играчи су пали на земљу. Следи сигурно ВАР провера, Александар Живковић ће имати пуне руке посла да рашчивија шта се овде десило.

ЦРВЕНИ РИКАРДО! Партизан са играчем мање на терену.

88 минут - Црвена звезда је саопштила да утакмици присуствује 35.078 гледалаца

87. минут - Веровали или не, нови прекид, ново крварење, сада је Немања Милуновић ван терена због посекотине и не може да настави меч, млади Мијатовић ће га заменити.

82. минут - Каква шанса за Партизан! Распалио је Рикардо из 16 метара али нестваран рефлекс Милана Борјана спашава црвено-беле.

75. минут - Придигао се Кристијан Белић, али Дуљај решава да га без обзира на све замени, Траоре улази на терен.

72. минут - Ау, шта се сада десило! Наставак фудбалског рата, Пешић и Белић су се жестоко сударили. Храбро-срце Партизана је остало без свести на тренутак, лекарска екипа на терену, Живковић прекида меч, стадион је занемео.

71. минут - Велика шанса Мениг! Могао је Партизан лако до гола сада, изашао је сам испред голмана крилни нападач црно-белих, али је са неких 15 метара шутирао јако лоше, лопта је прошла поред гола.

68. минут - Два жута картона за играче Партизана. Пешић је оборен у висини шеснаестерца Партизана. Марковић је добио жути картон због старта, а Урошевић због приговора. Фудбалери Партизана су указивали да је Пешић лактом ударио Марковића.

66. минут - Сјајан шут Урошевића и још боља одбрана Борјана. Пробудио се Партизан у нападу, Урошевић је шутирао искоса са леве стране, лопта је ишла под пречку, али је Борјан интервенисао и избацио у корнер.

64. минут - Измена у Звезди. Кангва мења крилног нападача Митровића.

64. минут - Колорадо шутира, Борјан брани. Партизан се полако буди нападачки. Колорадо је шутирао са 20-так метара, али голман црвено-белих бриљантно интервенише.

60. минут - Мениг без ударца на гол. Нападач Партизана је стигао на ивицу шеснаестерца, међутим није упутио шут.

60. минут - Жути картон за Белића, капитен Партизана је опоменут због старта са леђа.

57. минут - Меч је поново настављен!

52. минут - Главни арбитар Живковић је прекинуо утакмицу, видљивост је потпуно смањена, огроман облак дима након застрашујуће бакљаде гробара лебди над Мараканом.

46. минут - Друго полувреме је почело! Црвена звезда изводи лопту са центра.

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

45 + 4 минут - Крај првог полувремена! Случајан гол Алекса Вига прави једину разлику за сада у дербију упркос томе што је Звезда показала више од вечитог ривала. Црно-бели без праве шансе за гол. Првих 45 минута вечитог дербија апсолутно су оправдали очекивања, можда није виђен префињен фудбал или прегршт дриблинга и атрактивних потеза, али је било онога што сваки навијач пре свега жели да види у овим мечевима - ЕНОРМНУ СТРАСТ!

45. минут - Меч је коначно наставаљен, обојица играча биће спремна да наставе сусрет. Живковић неким чудом показује да ће бити само 4 минута надокнаде, упркос томе што је засигурно било елемената и за већу надокнаду времена после свега што се десило у првих 45 минута жустрог вечитог дербија.

41. минут - Нови прекид! Поново страховит судар главама, овога пута су страдали Рикардо и Виго, обојица леже на трави, заиста се не памти вечити дерби са оволико дуела, агресије и страсти. Живковић опет прекида сусрет.

35. минут - Букари је направио прекршај у висини казненог простора. Он је срушио Дијабатеа и створио Партизану прилику за гол. Међутим, ништа од тога, центаршут је отишао далеко од гола Звезде.

33. минут - Сјајна кореографија делија на северној трибини стадиона Рајко Митић.

32. минут - Велика шанса! Александар Катаи је распалио волеј ударац са свега 7,8 метара након савршеног центаршута Букарија, али феноменална реакција Поповића спашава парни ваљак.

28. минут - Колико само емотивног набоја и страси, нова велика вербална свађа актера 169. вечитог дербија, погледајте како је све то изгледало.

23. минут - Букари је проиграо Катаија, овај се нашао сам испред шеснаестерца Партизана, одлучио да распали по лопту, али је она отишла високо преко гола.

21. минут - Ау, све пршти на терену! Сада је Родић добио жути картон након што је покосио Дијабатеа који се једва придигао. Страшних 20 минута, крв, прекид, гол, агресија, извињења навијачима уз увек присутни пиротехнички шоу "делија" и "гробара".

БАКЉАДА, И НЕ САМО ТО: Пиротехнички "наступ" навијача Звезде пред вечити дерби

19. минут - Дерби је настављен! Белић ће са чалмом на глави наставити данашњи дуел.

16. минут - Прекид дербија, Белић и Катаи су имали жесток судар главама, Катаи са газом у устима, Белић и даље на земљи.

ВИГО СЕ ИЗВИЊАВАО ГРОБАРИМА: Занимљива сцена десила се испред јужне трибине стадиона Рајко Митић на којој су традиционално смештени навијачи Партизана. Након постигнутог гола Виго се радовао испред популарних гробара, а Родић је потом показао шта је фер-плеј ривалство и извинио се присталицама црно-белих за понашање свог саиграча.

10. минут - Катаи је орпобао шут са ивице шеснаестерца, али лопта након његовог покушаја одлази ван оквира гола.

8. минут - Рикардо се нашао у прилици за шут са око десетак метара, али одличан ниски блок Милојевићеве чете.

5. минут - Гол, Звезда води! Алекс Виго тресе мрежу! Покушао је да центрира дефанзивац црвено-белих, али је лопта имала чудан ефе, закачила је чак и капитена Партизана Слободана Урошевића и преварила је голмана Поповића.

1. минут - Меч је почео. "Вежите се полећемо"! Спектакл и празник фудбала у историјској сезони у којој наша земља први пут шаље пет представника на европску сцену, од чега два потенцијално у Лигу шампиона. Лоппту су први са центра извели фудбалери Партизана.

18:45: Какве сцене, Кула Београд сија у част вечитих!

18:35 - Ево како тренутно изгледају северна и јужна трибина популарне Маракане.

18:30 - Остало је још 30 минута до почетка вечитог дербија, велика гужва испред северне трибине највећег српског стадиона.

САСТАВИ:

Мирко Иванић се ипак није опоравио за дерби и зато ће у стартној постави Црвене звезде бити Стефан Митровић, док је и Игор Дуљај направио промену која се није очекивала. Уместо Љубомира Фејсе, од почетка ћемо гледати колумбијског фудбалера Колорада.

УОЧИ МЕЧА

Ово ће бити 169. лигашки вечити дерби у историји. Црвена звезда је у предности са 66 победа наспрам Партизанових 47, а виђено је и 55 ремија.

Ове сезоне вечити ривали су укрстили копља у деветом колу, ''црвено-бели'' су повели преко Букарија који је сјајним ударцем са ивице казненог простора матирао Поповића, али то није било доста за тријумф јер је почетком другог дела игре Натхо поравнао са беле тачке након што је Катаи неспретно срушио Марка Живковића у шеснаестерцу.

Домаћин је други део сезоне отворио поделом бодова са Војводином, али након тога се вратио у препознатљиву форму. Чета Милоша Милојевића је везала три победе, редом су падали Чукарички, Вождовац и Јавор.

Звезда је на тим утакмицама имала импресивну гол-разлику 12-0. ''Црвено-бели'' имају плус 13 у односу на вечитог ривала и веома сигурно корачају ка шестој узастопној титули којом би изједначила рекорд Партизана по броју везаних титула првака Србије. (2007/2008-2012/2013)

Чини се да дерби није могао да дође у горем моменту по ''парни ваљак'', али у дуелу ових тимова форма често не значи много.

Паклени деби на клупи ''црно-белих'' имаће Игор Дуљај који је преко недеље преузео кормило од Гордана Петрића. Партизан је након испадања у Лиги конфренција од Шерифа забележио нови неуспех када је у понедељак ремизирао са Радничким 1923 резултатом 1:1.

Дуљај који је као играч играо у много "вечитих дербија" има незахвалан задатак да консолидује раштимовану екипу пред најтеже гостовање у домаћем првенству.

Фудбалери често умеју добро да реагују на промену тренера и у табору данашњег госта се надају да ће то бити случај. Партизан је последњи пут на стадиону ''Рајко Митић'' славио пре четири године када је поготком Бојана Остојића освојио Куп Србије.

Потенцијални дебитант на дербију може бити млади штопер ''парног ваљка'' Михајло Илић, деветнаестогодишњак би могао да добије прилику уместо Марковића и Саничанина који пружају веома лоше партије у другом делу сезоне.

Са друге стране, прилику од првог минута требало би да добије Алекс Виго којем ће ово бити такође први вечити дерби.

Голови на мечевима ових ривала нису баш честа појава а последњи пут четири или више голова на дербију пало је пре скоро шест година.

Било је то 18. априла 2017. године када је Партизан на стадиону највећег ривала успео да сруши домаћина са 3:1, па касније освоји титулу.

Била је то уједно и последња круна црно-белих који посте пет сезона. А ако узмемо у обзир да Звезда тренутно има 13 бодова предности у односу на “парни ваљак”, тај пост ће још потрајати.

ТАБЕЛА СУПЕРЛИГЕ СРБИЈЕ

РЕЧ ТРЕНЕРА

ДУЉАЈ СЕ НЕ ПРЕДАЈЕ ПРЕД ДЕРБИ: Нећемо изаћи са белом заставом, верујем у момке

Доскорашњи стратег Телеоптика је открио како су изгледали први дани на месту шефа струке.

- И сами знате да се све брзо догодило. Одрадио сам два тренинга са првим тимом. Олакшавајућа околност је што сам био пар година са првим тимом, знам свакога. Што се тиче меча, знамо да ће бити тешко. Кажу "немаш шта да изгубиш", ја се не бих сложио, може много да се изгуби и много да се добије. Црвена звезда је тим за поштовање, али верујем у своју екипу. Шок-терапија некада делује, некада не, све ће се показати. Далеко од тога да дижемо белу заставу. Они су лидери, а ми идемо да покажемо шта знамо. Партизан је показао у више наврата да зна да игра фудбал, да се носи са јаким противницима.

- Веома је тешко за два дана нешто променити, причам најискреније. Утакмица као утакмица, мислим да њима не треба много да се прича, они су свесни шта меч доноси. Све што им ја кажем може да им помогне, али и одмогне. Они су зрели момци, дуго су у Партизану, верујем у њих и важно је поверење између тренера и екипе.

Потом је говорио о самом мечу у петак.

- Играћемо исто, веома је тешко нешто променити у два дана. Могуће су неке корекције, а опет дерби је специфичан, ту доста игра набој, емоције и заборави се на тактику понекад. Биће много борбе, а оно што је најважније јесте да сваки играч када се погледа у огледало зна да је дао све од себе - Одличан тим. Имају младог тренера који зна шта хоће, играју на свом терену и с те стране су у повољнијем положају. Оно што могу да обећам јесте да ћу пренети своју енергију на играче, да кад изађу на терен не буду у подређеном положају. Да када судија да знак, ми кренемо агресивно од првог тренутка - истакао је Дуљај.

Добио је питање о судијама вечитог дербија.

- Судија? Фудбал и спорт би требало да буду огледало друштва. Нећу коментарисати суђење, сви смо ми људи и сви грешимо. Од мене нећете чути коментаре о суђењу, нити желим да вршим притисак, нити је моја природа да скачем и вриштим - рекао је Дуљај.

''ЈЕСМО ФАВОРИТИ, АЛИ СЕ ПОТЕНЦИРА ПРЕВИШЕ'' Милојевић јасан пред дерби

Црвена звезда и Партизан одиграће 169. вечити дерби у петак са почетком од 19 часова, а Милош Милојевић, тренер домаће екипе, одржао је конференцију за медије.

Он се најпре осврнуо на здравствени биланс своје екипе.

- Јесмо фаворит, мало се то потенцира и превише, али то је последица задњих утакмица. Не бежимо од одговорности, али у фудбалу се никад ништа унапред не добија. Што се тиче здравственог билтена, имамо неколико знакова питања, вирус, и слично. Тих 11 на терену и 10 на клупи биће они најбољи и морају да одговоре на захтеве - навео је Милојевић и додао:

Не бих рекао да ми бодовна предност олакшава припрему утакмице јер су променили тренера. Сваки нови тренер донесе нову енергију, приступ, и не олакшава нам то ову ситуацију. Не гледамо на бодовну разлику, имамо један приступ из меча у меч, где желимо да подижемо ниво игре, некад нам услови не дозволе то, надам се да ће терен бити добро припремљен.

Такође, осврнуо се на важност дербија без обзира на бодовну разлику.

Осећам се као да сам овде четири године, без обзира на то што сам био и ван Србије. Направи се таква атмосфера да је утакмица на живот и смрт, без обзира на бодовну разлику. Некада изостане лепота фудбала, баш због важности и јер се "мора". Мора се само родити и умрети, све остало се не мора, а може се. Дерби увек доноси рововску борбу, али и желимо да играмо фудбал.

Навео је и да екипи фали јачих утакмица, како би одмерили однос снага са најјачим тимовима Старог континента.

Не можемо да се спремамо за Европу у Србији. Спремамо се за Лигу шампиона, а кога год ту да извучемо бићемо подређени, а овде ни у односу на кога нисмо подређени. Фали нам јачих утакмица. Сада ипак не размишљам толико о томе, већ о нашем наредном ривалу.

Упитан да ли у Игору Дуљају, који сада води свој први дерби, види себе, када је прошле године по први пут извео тим у највећи меч српског фудбала.

Кад сам долазио могао сам да изгубим предност, а сада исто тако можемо да изгубимо предност. У дербију постоји само један губитник, а то сам ја. Игор Дуљај је одиграо много дербија као играч, био је успешан у дресу Партизана. Кад утакмица крене ви можете да промените 3-5 одсто изменама, све остало су припреме. Морате увек и да рачунате на индивидуалце - завршио је Милојевић.

БОНУС ВИДЕО: Кореографије "гробара" и "делија" на 168. вечитом дербију

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17