КАКВА ЛИГА ШАМПИОНА! Бајерн нокаутирао ПСЖ у спектаклу, голман Милана више нервирао публику од гостију из Енглеске

14. 02. 2023. у 22:59 >> 22:59

ЛИГА шампиона се вратила, и то врло занимљивим мечевима осмине финала. Пари Сен Жермен се на свом терену касно "пробудио" и изгубио од разиграног Бајерна са 0:1, а Милан је, после серије лоших резултата у Серији А, победио екипу Тотенхема са 1:0.

Бајернова доминација у Паризу почела је од првог минута, а када је полувреме оконачно, било је право чудо што је резултат и даље 0:0. Баварци су контролисали сваки сегмент терена, а мајсторски умирили два од три највећа аса "свегаца" која су играла, Месија и Нејмара, док је недовољно опорављени Мбапе чекао своју шансу на клупи.

Али, морао је и он да уђе када је немачки гигант своју доминацију и крунисао поготком. За њега се побринула асистенција резервисте Дејвиса са левог крила, те волеј Комана, који гол није желео да слави јер га је дао клубу у чијим је омладинцима играо.

Мбапе је одмах "размрдао" Парижане, у коме је Нејмару дуго времена требало да покаже неке од својих мајсторија након што га је Павар упознао са својим лактом на почетку утакмице. И... Иако је Бајерн наставио да ствара шансе, почеле су оне да се дешавају и на другој страни терена. По две у низу имао је ПСЖ, коме су у 73. и 82. минуту оправдано поништени голови сјајног Француза, због офсајда.

Шеик Ал Тани, "чији је" ПСЖ, гледа меч против Бајерна / FOTO: Tanjug/AP

На крају је дерби првог дана наставка Лиге шампиона окончан игром спуштених гардова, са обостраним покушајима да се резултат "поправи", но на снази је остало оних 0:1 из 53. минута, иако је у првом од четири минута судијске надокнаде Бајерн остао без искљученог Бенжамина Павара.

Са друге стране, није било тако спектакуларно у Милану, где је домаћин после прилично разочаравајућих партија у италијанском шампионату успео да голом Брахима Диаза у 7. минуту савлада лондонског ривала.

Диаз слави погодак на мечу АЦ Милан - Тотанхем / FOTO: Tanjug/AP

Тотенхем није био лош, на моменте је деловао и опасније, но сваки његов "прецизан" шут ишао је право у голмана Татарушануа, који је по своју екипу био опаснији када би лопту испуцавао, јер је превише често то радио по земљи, и - право у ноге ривала.

На крају, росо-нери који су преживели праву мало панику у завршници првог полувремена, када су Кејн и Сон били на корак од давања гола, победили су "минималцем" и, колико-толико, подигли самопоуздање после очајних издања у Калчу. Да су искористили неку од својих шанси, а Де Кетеларе и Тијао су имале две у завршници, то самопоуздање би било још веће.

Ипак, и без тога, росо-нери су остварили прву победу у нокаут Лиги шампиона после чак десет година.

КРАЈ! Милан - Тотенхем 1:0, ПСЖ - Бајерн 0:1

90' - Још два минута, од шест за судијску надокнаду времена у Милану, где домаћин и даље води са 1:0 против Тотенхема и изврсно игра у одбрани.

Крај утакмице у Паризу, Бајерн је победио екипу ПСЖ-а са 0:1 голом Комана у 53. минуту!

90' - Други жути картон за Павара, искључен је дефанзивац Бајерна због прекршаја над Месијем на метар изван казненог простора Бајерна (по десној страни напада ПСЖ-а)

86' - Нова прилика за "пробуђени" Пари Сен Жермен. Греше дефанзивци Бајерна, да ли због умора или јер је ривал подигао ниво пристиска и квалитета игре, па је лотпа стигла до резервисте ПСЖ-а Витиње, који шутира снажно, но право у голмана немачког клуба.

82' - Поништен гол ПСЖ-а! Килијан Мбапе јесте затресао мрежу ривала у контри, коју је "повео" Нејмар, но у офсајду се нашао Нуно Мендеш на левом крилу, а баш њега је проиграо Нејмар, па потоња асистенција за Мбапеа просто... не важи.

УЗАЛУДНА РАДОСТ: Нејмар и Мбапе на утакмици ПСЖ - Бајерн / FOTO: Tanjug/AP

77' - Нестваран промашај... Де Кеталере, само што је заменио Милановог стрелца, Диаза, могао је да прилично лако, постављањем главе, потпуно неометан погоди мету, а промашио је цео гол. А непун минут касније, после центаршута Леаа с леве стране, Малик Тијао који је одличан у одбрани, не успева да на прави начин захвати лопту у нападу и остаје 1:0, а лако је могло да буде 2:0.

73' - Какве шансе за Пари Сен Жермен! Мбапе се пробио по левом крилу, избио пред Зомера који му је сјајно одбранио шут, а онда је лопта стигла до Нејмара, који је тражио простор у на брзину састављеној одбрани ривала - и... његов ударац је изблокиран. Секунд-два касније лопта је стигла до Мбапеа, који јесте затресао мрежу Бајерна, али после приличног офсајда, па није ни сам предуго славио, јер је брзо схватио из које позиције се активирао. Али, био је ово први шут у оквир гола Бајерна и прво право искушење за голмана гостију.

'70' - Истовремени прекид обе утакмице. ПСЖ-ов Преснел Кимпембе је оправдано добио жути картон због оштрог прекршаја над разиграним Команом, а прекршај је у Милану - досуђен за АЦ Милан. И он, такође, близу центра.

68' - Бајерн наставља да "плете мрежу" око гола Парижана, но Шупо-Мотинг прави офанзивни прекршај.

63' - А за то време, свађе Тотенхемовог Дајера и судије у Милану, због додељеног жутог картона за ударац по стопалу ривала, и то с леђа. На "Сан Сиру" и даље 1:0 за Милан, који све чешће греши у последње време.

Детаљ са утакмице АЦ Милан - Тотенхем у осмини финала Лиге шампиона / FOTO: Tanjug/AP

63' - Изврсно је Донарума одбранио Паваров ударац главом, а онда је досуђен офсајд Баварцима. Како су само опасни играчи Бајерна... Делује да, када год пожеле, могу до шансе за погодак.

62' - Пречка! Умало да и други бивши играч ПСЖ-а постигне гол ПСЖ-у! Донарума је делом шаке скренуо шут Шуп-Мотинга, а лопта се од пречке одбила у корнер.

61' - Покушавају "свеци" да се ушетају у гол ривала, бар тако делује. И даље су на само два шута (ниједан у оквир гола!) након што је Верати пробао да додавање Месија искористи да се пробије кроз последњу линију одбране ПСЖ-а, уместо да са 13-14 метара шутира.

55' - Док у Милану траје прилично уједначена борба у другом полувремену, "Парк принчева" (осим две, три хиљаде навијача Бајерна који имају транспарент са псовоком на рачун ПСЖ-а јер су карту морали да плате 70 евра) приређује овације. У игру улази Килијан Мбапе. Дакле, трио Пари Сен Жермена у нападу чине Мбапе, Меси, Нејмар.

55' - Овако је Кингсли Коман постигао гол на утакмици Пари Сен Жермен - Бајерн (ВИДЕО СНИМАК)

53' - Бајерн води у Паризу! Резервиста Дејвис је имао превише простора да центрира, а то је урадио идеално - на другој, десној страни напада, Кингсли Коман је поставио десну ногу баш како треба и са око 10-ак метара матирао Донаруму (коме је лопта пролазила на око метар од његовог десног стопала, али је он решио да се - баци (!?) и, у томе изгубио драгоцено време. Коман, који је прошао омладинску школу париских "светаца" - није желео да слави овај погодак којим је донео предност Бајерну од 0:1.

48' - Док се, услед коришћења пиротехнике на париском стадиону, пола терена малтене не види од дима, на оној другој страни, одбрана ПСЖ-а се предуго играла лоптом и то под пуним пресингом ривала. На крају је Кимпембе урадио оно што су требале његове колеге неких 6-7 секунди раније - избио је лопту напред. А тамо је Нејмар уклизавањем изборио корнер за Пари Сен Жермен. Први за њих.

46' - Почело је друго полувреме на "Парку принчева". Ту су извршене и прве измене на вечерашњим мечевима. За Пари Сен Жермен сада Кимпембе игра (уместо Хакимија, који је имао приличних проблема да "умири" Бајерновог Комана), Дејвис је у екипи из Минхена одменио Кансела. Килијан Мбапе се загревао током предаха, вероватно ће и он ускоро на терен, не би ли размрдао париске "свеце"... Почело је минут касније и друго полувреме у Милану.

Завршено је и прво полувреме у Милану, где је Тотенхем на крају уводног дела меча изазвао приличну панику у казненом простору ривала, но то није материјлизовао, па и даље губи са 1:0.

Крај полувремена на мечу ПСЖ - Бајерн, одмах након што је Меси из слободног ударца погодио живи зид. Резултат као и на почетку утакмице, 0:0, с тим да је немачки гигант доминирао.

45' - Каква драма у Милану! На крају, показан је офсајд, али тек 20-ак секунди након што се недозвољена ситуација Сона десила. Момак из Јужне Кореје се стуштио ка голу ривала, недуго затим Кејн шутирао, погодио пречку, а тек потом се подигла заставица. Тотенхем и даље губи од Милана са 1:0, услед оног гола Дијаза.

Диаз слави гол на мечу Милан - Тотенхем / FOTO: Tanjug/AP

43' - Иако је Бајерн доминирао у првом полувремену, Кимих је тек сада успео да упути први шут у оквир гола. Ипак, Донарума, одлично постављен, брани тај низак ударац са око 18 метара.

40' - Пробија се и Нејмар кроз први "слој" бедема Бајерна, али га онај други, главни, зауставља. Мучи се Пари Сен Жермен, прилично. Мбапе на клупи "грицка нокте", изгледа да ће морати и раније него што је мислио да се врати на терен повређени Француз...

Детаљ са утакмице ПСЖ - Бајерн / FOTO: Tanjug/AP

35' - После више од пола сата имали су навијачи Пари Сен Жермена разлог да се понадају да ће њихови љубимци коначно нешто учинити, али... продор Месија заустављен је пре него што је Аргентинац с лоптом стигао до казненог простора Бајерна. Одбрамбени трио Бавараца игра беспрекорно. Мада, можда је још импресивнији везни ред.

32' - Меч у Милану је настављен, аонда поново једно "ваљање по трави". Тонали се пожалио на повреду, па му се указује помоћ.

31' - Бајерн као да "додаје гас". ПСЖ уопште не може да дође до лопте, а и када на тренутак успе, то заиста траје само трен.

28' - Двапут је Бајернов Коман опробао ударац у последња три минута, но није успео у својој намери. А онда је Хакими направио непотребан прекршај, па ће Бајерн имати слободан ударац с леве стране, код самог угла шеснаестерца. Кимих је опробао шут, а лопта се од живог зида одбила у корнер. На другој утакмици, у Милану, после скоро пола сата игре - Кејн лежи на земљи, жали се (са правом) на ударац лактом у главу.

26' - Бенжамин Павар је, ничим изазван, с леђа гурнуо Нејмара с обе руе и - добио жути картон.

24'  - Тренутак када је Нејмар добио неочекивани ударац у доњи део лица изгледао је овако:

21' - Гол којим је Милан повео против Тотенхема, а стрелац је био Диаз, можете погледати на овом снимку (ВИДЕО)

20' - Нејмар је остао да лежи на левом крилу нападачке акције ПСЖ-а, и то након што га је Павар ударио лактом у лице. Судија се није огласио, а Бразилац после око минут лежања устао и меч ће се нормално наставити.

15' - После 15 минута игре, моћни Пари Сен Жермен има следећу статистику против Бајерна: нула шутева и свега 32% времена с лоптом у поседу. Баварци доминирају, мада су упутили само два ударца, и то непрецизна.

8' - Ернандез је снажним скок-дуелом освојио лопту на левој страни Милановог напада, онда центрирао, а Диаз (из другог покушаја) погодио мрежу Тотенхема за вођство росо-нерих.

7' - Милан води са 1:0!

2' - Већ у првом минуту је Бајерн припретио, Шупо-Мотин је снажно шутирао с дистанце, деловало је то прилично атрактивно, но лопта ипак није ишла у оквир гола ПСЖ-а.

1' - Утакмице су почеле!

21.00 - Уочи почетка утакмица (а то ће бити и у среду, и у четвртак), одлуком УЕФА одржава се минут тишине због жртава катастрофалног земљотреса у Турској (у коме је погинуло најмање 35.418 особа, како је данас изјавио турски председник Ердоган, али и Сирије, где је око осам хиљада жртава).

20.53 - Када је реч о тренерима који вечерас воде екипе, ево како стоје ствари са њиховим учинцима у нокаут фази (име, клуб, број утакмица, победе, ремији, порази, проценат победа у односу на број мечева)

Нагелсман (Бајерн) 10 4 2 4 40%

Конте  (Тотенхем) 6 2 1 3 33.33%

Пиоли (Милан) 0 0 0 0 0%

Галтије (ПСЖ) 0 0 0 0 0%

20.45 - Ко је колико мењао екипу?

Милан игра с истом поставом која је победила Торино са 1:0, а Тотенхем је промнио петорицу играча у односу на тим који је изгубио са 4:1 од Лестера у суботу (у постави је Фрејзер Форстер, који је последњи пут у Лиги шампиона играо 2013, за Селтик). Пет промена је и у екипи ПСЖ-а у односу на суботњи пораз од Монака (3:1), а Јулијан Нагелсман је направио две измене у односу на састав Бајерна који је победио Бохум са 3:0 током викенда (Коман и Кимих су одменили Гнабрија и Милера у стартној постави Бавараца).

20.23 - Када је реч о утакмици у Милану, стартне поставе су:

АЦ Милан: Татарусану - Тијао, Калулу, Кјер, Ернандез - Салемакер, Крунић, Тонали - Диаз, Жиру, Леао
Тотенхем: Форстер - Емерсон, Ромеро, Дајер, Ленгле - Скип, Сар - Кулушевски, Перишић, Сон - Кејн

20.19 - Ево и састава за меч у Паризу:

ПСЖ: Донарума - Хакими, Рамос, Маркињос, Мендеш - Заир-Емери, Переира, Верати, Солер - Меси, Нејмар
Бајерн: Зомер - Павар, Де Лихт Умапекано - Сане, Кимих, Горецка, Кансело - Мусиала, Коман - Шупо-Мотин

20.17 - Ворен Заир-Емери је постао најмлађи играч који је уврштен у стартну поставу једног нокаут меча Лиге шампиона - има само 16 година велика нада Пари Сен Жермена! Он је добио предност у односу на Килијана Мбапеа, који се, очигледно, није у потпуности опоравио, а поред Заир-Емерија, најистуренији у екипи "светаца" су Лионел Меси и Нејмар. У следећој објави - састави тимова за меч ПСЖ - Бајерн Минхен.

Уочи мечева

Због повреде задње ложе, почетком месеца, морао је Килијан Мбапе да већ у 20. минуту да напусти првенствени меч против Монпељеа, због чега је одсуствовао са утакмица против Олимпика из Марсеља и Монака. Није се знало да ли ће бити спреман за вечерашњи окршај са Баварцима. Међутим, јуче се на тренингу прикључио групи, насмејан, ведар и спреман. На тренингу су били и Верати, као и Меси и Нејмар. ПСЖ ће, тако, по свој прилици комплетан напасти немачког великана. Иако је најављивано да ће Мбапе одсуствовати три седмице, вратио се раније, а неки кажу да за Бајерн то и није неко изненађење и да су се Немци и припремали као да ће бити у тиму. За сада се не зна да ли ће моћи да издржи целу утакмицу.

Ипак, највећи противник Парижанима је губитак самопоуздања после серије лоших резултата која је кулминирала поразом од Монака (1:3) протеклог викенда у шампионату и од Марсеља (1:2) у Купу Француске.

- Морамо мање да причамо, а више да радимо и да на прави начин анализирамо ствари. Наравно да играчи имају свој понос, имам га и ја. Да, забринути смо због утакмице са Бајерном, али морамо да будемо бистре главе и извучемо најбоље из себе - рекао је Кристоф Галтје, тренер Парижана.

Баварци су стигли у Париз одлично расположени, подигли су форму, поправли ефикасност, три последње утакмице убедљиво решили у своју корист.

- Биће то посебна утакмица за мене јер се игра у Француској и јако јој се радујем, као и новом двобоју са Месијем - рекао је Дајо Упамекано, штопер Бајерна и "галских петлова". - Чека нас тотално другачија борба него недавно у финалу Мундијала. Поред Месија биће Мбапе и Нејмар, нападачи светске класе, моћи ћемо да им се супротставимо само ако будемо максинално спремни и концентрисани. Проћи ће даље она екипа која буде ментално снажнија.

Упечатљиво је што Пари Сен Жермен и Бајерни ни једном нису одиграчли нерешено у претходниох 11 европских двобоја и да "свеци" воде са 6:5 у победана.

У другом мечу Милан ће дочекати Тотенхем. Шампион Италије је у суботу победио Тоирно (1:0) у Серији А и прекинуо низ од четири пораза у свим такмичењима.

- Биће тешко, али утакмица долази у право време за нас. Јасно је да смо и даље далеко од нашег најбољег нивоа, али бићемо спремни да одиграмо најбоље што можемо, уз велику енергију и ентузијазам - обећава Стефано Пиоли, тренер росо-нера.