ЕНГЛЕСКА У НЕВЕРИЦИ: Хиљаде Шкота исмевало смрт краљице Елизабете (ВИДЕО)

Новости онлине

19. 09. 2022. у 16:19

БРИТАНСКА краљица Елизабета нашла се и постхумно на удару бројних Шкота који не би волели да више ишта имају са Уједињеним Краљевством.

ЕНГЛЕСКА У НЕВЕРИЦИ: Хиљаде Шкота исмевало смрт краљице Елизабете (ВИДЕО)

Фото: ЕПА

Наиме, у Шкотској, баш као и међу Ирцима, постоје две струје - они који су лојални британској круни, и они који су за независност својих нација од те власти.

Када је о фудбалу реч, у Шкотској су "главни" вечити ривали из Глазгова, Ренџерс и Селтик. А док су локални Ренџерсови навијачи готово по правилу протестанти и, готово до последњег, одани круни Велике Британије, Селтикови су посебна прича.

Сам клуб "келта" основали су ирски католички свештеници, па је Селтик током претходних деценија био и више од обичне фудбалске екипе - био је погодно тло за окупљање оних којима је идеја о независности (и Ирске, а и Шкотске) дража од било које "туђе круне".

Управо зато су се за један приличан скандал, а из њиховог угла - врло забаван моменат, навијачи Селтика побринули на утакмици са Сент Миреном. Иако тај меч није завршен баш добро по шкотског гиганта (изгубио је у гостима са 2:0), почетак утакмице је многе изненадио.

Био је направљен план да се одржи минут тишине у част преминуле краљице, а да се онда наредни минут посвети аплаузу који би био упућен њој, односно ономе што је урадила за Велику Британију.

Међутим, када је требало да почне аплауз, навијачи Селтика су почели да изводе локалну песму која би код нас могла да буде оно чувено "Кад си срећан, лупи тада длан о длан". Они су, уз певање тих стихова, додавши им и речи "Ако мрзиш краљевску породицу, лупи длан о длан", подигли и транспарент са том поруком.

И, усред аплауза целог стадиона у част британске краљице, навијачи Селтика су све то "претворили" у неку своју "слику радости". Скандалозну, по мишљењу свих који су одани британској круни, али и оних којима исмевање било чије смрти, просто, није у реду.

Овако је изгледао тај моменат на стадиону:

Око 500 лидера и званичника на сахрани краљице Елизабете

Око 500 лидера и званичника из Велике Британије и широм света налазило се у Вестминстерској опатији где је данас одржана државна церемонија сахране краљице Елизабете Друге, која је умрла у Балморалу у Шкотској, 8. септембра. Подсетимо, Србију на сахрани представља премијерка Ана Брнабић.

После државне церемоније, погребно возило са телом краљице Елизабете Друге кренуло је од Велингтоновог лука ка Виндзору, где ће бити одржано опело у Капели светог Ђорђа, после чега ће краљица бити сахрањена у кругу породице.

Ковчег је претходно, након службе у Вестминстерској опатији којом је завршена церемонија државне сахране, у пратњи поворке, пренет на лафету улицама Лондона до Велингтоновог лука.

Након свечаног марша који је трајао око 45 минута, а током којег је ковчег на лафету прошао и поред Бакингемске палате, поворка је стигла до Велингтоновог лука.

Док је возило напуштало Веингтонов лук, учесници поворке упутили су краљевски поздрав, а национална химна је поново интонирана.

Краљ Чарлс Трећи и краљица супруга Камила, као и други високо позиционирани чланови краљевске породице, до Виндзора ће отићи аутомобилом, након што су учествовали у свечаној поворци иза ковчега.

Стотине хиљада људи у центру Лондона искористило је последњу прилику да одају пошту краљици док се поворка кретала од опатије кроз улице британске престонице.

Крај опела је уједно и крај јавног дела сахране Елизабете, њен ковчег ће бити положен у Капелу светог Ђорђа, гробницу њеног оца краља Џорџа Петог, поред мужа принца Филипа, око 19.30 по локалном времену без присуства јавности.

Краљица Елизабета Друга - биографија

Краљица Елизабета Друга рођена је 21. априла 1926. године.

Престолонаследница је постала 1936. године, када је њен отац Џорџ Шести постао британски краљ.

На престо је дошла 1952. године после смрти њеног оца краља Џорџа Шестог, а крунисана је годину дана касније, 2. јуна 1953. године у Вестминстерској катедрали у присуству седам хиљада гостију. Церемонија крунисања била је први масовни догађај који је директно преношен на телевизији

Као британска краљица, налазила се на челу Англиканске цркве, а била је и на челу Комонвелта (који обједињава све бивше британске колоније).


Недавно је прославила платинасти јубилеј власти, 70 година на британском трону.


У браку са принцом Филипом имала је четворо деце, престолонаследника Џорџа (1948), принцезу Ану (1950), принца Ендрјуа (1960) о принца Едварда (1964).

Током владавине, краљица је посетила 130 земаља света, а у Београду је боравила 1972. године.

До последњег дана била је веома активна и учествовала у разним званичним догађајима. У јануару 2006. године предала је део својих овлашћења принцу Чарлсу, а крајем 2016. године и надлежност над 25 дужности другим члановима краљевске породице.

Током ове године, ретко се појављивала у јавности, а 3. јула 2022. предала је престолонаследнику Чарлсу део овлашћења шефа државе.

БОНУС ВИДЕО - ЛЕГЕНДА НА ТРОНУ: Пре 68 година пред тв-камерама крунисана је краљица Елизабета Друга

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024

Рат у Украјини је трагичан по више основа, као и сваки рат уосталом, а најновије вести везане за њега - стижу из сфере спорта. Русија, међутим, није у центру пажње овог пута, већ њена највећа савезница, Белорусија.

24. 04. 2024. у 16:39

Коментари (2)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри