ЈОВИЋ ДОНЕО ПОБЕДУ: Србија славила против Шведске (ВИДЕО)

О. М.

09. 06. 2022. у 19:01 >> 21:43

ГОЛОМ Луке Јовића у трећем минуту надокнаде првог полувремена утакмице на Френдс арени у Стокхолму, Србија је стигла до нова три бода у Б Лиги нација и сада за лидером Норвешком заостаје само један бод.

Комбиновани тим Србије одлично је почео утакмицу. Напад је, у одсуству кажњеног Митровића и повређеног Влаховића предводио Лука Јовић који се на другој узастопној утакмици одужио Пиксију за поверење које има у њега упркос проблемима које има у Реалу.

Били су орлови много бољи ривал током читавог првог и увећем делу другог полувремена, а крајем утакмице дошло је до пада у игри који срећом није кажњен. Има и то своје предности јер су Пиксијеви пулени показали да су у стању да издрже притисак, мада је у појединим тренуцима изгледало да би мало озбиљнија екипа од Шведске стигла до изједначењња у завршници меча.

Имали смо среће и кад је реч о другој утакмици наше групе. Фаворизвана Норвешка одиграла је меч без голова са Словенијом која је пола часа играла сса десеторицом јер је у 63. минуту искључен Блажич.

Четврто коло на програму је 12. јуна када орлови гостују у Словенији, а у Ослу се игра скандинавски дерби. Реми у Ослу, уз победу Србије у Словенији довео би наше момке на чело табеле пред наставак такмичења последњег викенда у септембру када ће и пасти одлука.

Цео ток меча Шведска - Србија могли сте да пратите у преносу уживо на порталу "Новости, а ево како је то изгледало:

КРАЈ УТАКМИЦЕ

90+1' - Опустили су се наши момци и замало да уследи хладан туш. Бранимо се грчевито у надокнади времена али свира крај Висер тачно по истеку трећег минута надокнаде.

90'- Играће се три минута надокнаде изгубљеног времена.

89' - Покушава Форсберг из очаја са велике удаљености, лопта иде далеко преко гола. Рачић је добио жути картон због прекршаја у зачетку ове акције када је белгијски арбитар пустио предност.

88' - Мајсторија Сеергеја којом је истовремено избацио чувара и упослио Радоњића.

84' - Радоњић је опасно загрејао дланове Олсена.

83' - Две велике прилике за мање од два минута за Србију. Прво је Тадић изборио корнер који је сам извео а у наставку акције Вељковић несмотрено из офсајд позиције захвата лопту која је могла да стигне и до слободног Митровића, а штопер Хетафеа није био у недозвољеној позицији.

82' - Прете и Швеђани опет, али Дмитровић уз помоћ Митровића успева да сачува мрежу.

81'- Лепа акција орлова коју у гол ипак није претворио Костић.

77'' - Појачава се везни ред. Уместо стрелца једног гола Јовића улази Лукић. Такође, мења штопера Пикси - уместо Павловића улази Митровић.

76' - Сванберг вара Павловића и шутира из тешке позиције слабијом, левом ногом, прејако и предалеко од гола Дмитровића.

На 15 минута пре краја утакмице у Ослу, Словенија одолева против лидера наше групе са играчем мање.

74' - Швеђани су преко Олсона и Августинсона имали велику шансу, али је дефанзивац Шведске пребацио гол.

72' - Лука Јовић не користи велику прилику. Прошао је по левом крилу Костић, центрирао. Тадић је пропустио лопту а Јовић је можда није ни очекивао па је изостала егзекуција.

71' - КАжуст клизећим стартом спречава Гудеља да упосли Тадића који је био отворен и вероватно је спречио гол шведски репрезентативац.

70' - Урош Рачић мења Филипа Ђуричића. Србија и даље има већи посед лопте, али одавно нисмо припретили голу Олсона.

69' - Први ударац Шведске у оквир гола наше репрезентације! Брани то лако Дмитровић, али приметан је пад у игри наше екипе.

66' - Прете Швеђани, и уз малу помоћ Дмитровића доалзе до корнера. Али рашћишћава то наша одбрана.

65' - Траже Швеђани пенал после пада Еланге у шеснаестерцу, али не оглашава се ВАР а Висер само одмахује руком.

64' - Мења Пикси бочне играче у нашем тиму. Филип Костић и Немања Радоњић улазе у игру уместо Терзића и Лазовић.

61' - Свамберг из слободног ударца погађа живи зид, лопта се опет одбија до њега а из "поправног" Швеђанин шаље лопту небу под облаке. Прекршај је скривио Павловић који је због тога добио жути картон.

58' - Швеђани никако да дођу до даха. Лазовић је опет прошао по крилу и центрирао али преблизу Олсону који хвата лопту.

52' - Лазовић сада у улози нападача, али је изблокиран. Србија је врло близу новог гола и вођства од 2:0.

51' - Настављају се напади орлова. Ђуричић и Терзић лепо комбинују, али одбрана Шведске је изашла као победник.

50' - Лазовић сада покушава да упосли Јовића али је два пута изблокиран.

47' - Ђуричић је започео напад Србије упослио Терзића који је покушао да упосли Јовића али безуспешно.

45' - Почело је друго полувреме.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

Србија води и то више него заслужено, пошто има лопту две трећине времена у свом потезу и нападала је цело прво полувреме уз неколико изгледних прилика. Швеђани су имали само једну изгледну прилику и још два до три покушаја да дођу до гола Дмитровића. Премало да се савлада вечерас одлична одбрана нашег тима. Радује и што Миленковић, Павловић и Вељковић одлично сарађују са офанзивном линијом тима.

45'+3 - Лука Јовић постиже девети гол у дресу Србије, Асистент је Страхиња Павловић после корнера који је извео Тадић.

ВОДИ СРБИЈА!!!!

45' +1 - Умало ни из чега да примимо гол, али имали смо среће, а нису то Швеђани ни заслужили. Преварио је Кажуст Миленковића и одлично упослио Класона а овај је промашио из позиције из које је то било теже него да постигне гол.

44' - Опет су после дуге паузе стигли Швеђани пред наш казнени простор али су прекомбиновали па Еланга шаље лопту у гол-аут.

42' - Лукаво је покушао Тадић упутивши нешто између шута и центаршута, лопта је прошла тик поред леве стативе гола Олсена.

42' - Жути картон за Олсона и слободан ударац за Србију, прилика да се изведе такозвани "скраћени корнер".

38' - Посед лопте је убедљиво на страни Србије - 61 одсто.

37'- Само на тренутке припрете Швеђани а то је био случај и у 37. минуту када је Еланга покушао да прође кроз средину наше одбране.

36' - Уписан је Ђуричић у бележницу белгијског арбитра пошто је зауставио контру Шведске. Претходно је и Сонгберг добио јавну опомену због прекршаја над Гудељом.

33' - Велиак прилика за Јовића, успео је у последњем тренутку да га блокира Авгуатинсон. Напад Србије наставља се из корнера који изводи капитен Тадић. Фаулиран је Гудељ у зони шута и опет Тадић узима лопту...

32' - Терзић центрра са левог крила али је лопта била лак плен за голмана домаћих.

30' - Кратко су комбиновали Швеђани из слободњака, лопту је блокирао Вељковић и започео контру Србије али су га у последњем тренутку стигли дефанзивци Шведске и избили лопту у корнер.

29' - Жути картон зарадио је Гудељ после старта над Класеном. Слободан ударац је у зони шута.

27' - Кренули су Швеђани у један напад који је могао да буде потенцијално опасан по наш гол, али је Дмитровић лако ухватио центаршут Еланге из самог угла.

26' - Почели су орлови да нападају разноврсније. Осим по десном крилу претимо сада и по левом боку, као и кроз средину.

23' - Пробудили су се навијачи Србије, што је изазвало и домаће симпатизере да се јаве. Терзић није успео да стигне дубинску лопту коју му је упутио Сергеј Милинковић Савић.

21' - Опет је прорадило десно крило српског напада! Лазовић је комбиновао са Сергејом и Миленковићем и упутио употребљив центаршут али су високи штопери Шведске отклонили опасност.

19' - Мало је недостајало да Шведска поведе. Свамберг је одлично упутио ниску лопту са десног крила, оклизнуо се Миленковић што је искористио да му побегне Класен да му побегне , дође до лопте али је срећом лоше шутирао.

16' - После доста времена прете и Швеђани. Прошли су по левом крилу и упутили лопту у срце шеснаестерца где је интервенисао Терзић.

11' - Орлови контролишу игру, али Швеђани се дисциплиновано бране.

8' - Притисак Србије се наставља. Опет је напад ишао преко десне стране. Лазовић је у кратком периоду упутио два центаршута са десног крила, у другом покушају Екдал је практично скинуо лопту са главе Луке Јовића.

5'- Узвраћа Шведска одмах прек Кажуста, али зауставили су га наши играчи на ивици шеснаестерца.

4' - Прилика за Србију. Напад који није обећавао по десној страни претворио се у опасност по гол Шведске, алису Лазовића зауставили дефанзивци домаћег тима.

1' - Почела је утакмица на Френдс арени. први напад имају орлови...

Интонирају се химне и сваког часа треба да почне меч.

Репрезентативци Србије стигли су на Френдс арену на којој ће овај меч бити одигран.

Као што је и најављивао претходних дана, селектор Драган Стојковић је и пред овај меч промешао карте. У одсуству кажњњеног Александра Митровића шпиц напада предводиће Лука Јовић.

Од првог минута почеће и универзалац Фиорентине Алекса Терзић који ће заузети место уз леву аут-линију.

ШВЕДСКА - СРБИЈА 0:1

/Јовић 45+3/

Стадион: „Френдс арена“

Судија: Лоренс Висер (Белгија)

ШВЕДСКА (4-3-3): Олсен – Андерсон, Нилсон, Екдал, Августинсон – Кажуст, Олсон, Сванберг – Еланга, Куасон, Класон.

СРБИЈА (3-4-2-1): Дмитровић – Миленковић, Вељковић, Павловић – Лазовић, Гудељ, Милинковић-Савић, Терзић – Тадић, Ђуричић – Јовић.

БИЛАНС

Шведска је до сада 13 пута била ривал наше репрезентације. Имамо нешто бољи међусобни скор - шест победа, пет пораза и две нерешене. Последњи пут састали смо се 2012. године у пријатељском мечу у ком је Шведска славила са 2:1 головима Оле Тоивонена у 23. и Златана Ибрахимовића из пенала у 52. минуту. Стрелац за Србију био је Невен Суботић у 27. минуту. Први меч одиграли смо 1948. године када је Шведска у борби за златну медаљу са 3:1 савладала Југославију на ОИ у Лондону.

УОЧИ МЕЧА

Селектор Драган Стојковић Пикси упозорио је да Шведска може да направи проблеме свакој селекцији, па и нашој.

Стојковић је изјавио да гаји огроман респект према наредном противнику Орлова.

- О Шведској мислим све најбоље. Како техничком тако и у физичком и тактичком смислу, увек су у врху и практично могу да победе сваког ривала. Штета је што се нису квалификаовали за Катар, то је за мене мало изненађење. Али то не мења моје мишљење о њима, Шведска је тим који може да направи проблем било којој екипи. Не занима ме превише на које играче не могу да рачунају, гледам искључиво свој тим и фокусирам се на оно што ми можемо да урадимо. Једно је сигурно, противник ће да изађе са 11 играча као и ми. Наравно, имамо информације и упознати смо са детаљима о стилу игре шведског тима, али нас ништа од тога превише не оптерећује. Ко може да игра, играће, ко не може неће и идемо даље - истакао је Стојковић.

Србија ће у Стокхолму играти без двојице најбољих нападача, Александра Митровића који паузира због жутих картона и Душана Влаховића који пропушта цео овај репрезентативни "прозор" због повреде и напорне сезоне у Серији А.

Због тога, као и због згуснутог распореда, селектор је најавио ротације у тиму, којих је уосталом било и између пораза о Норвешке и тријумфа над Словенијом.

Митровић ће бити на располагању селектору Стојковићу за утакмицу против Словеније у Љубљани 12. јуна, а до тада ће тренирати са екипом. Иако нема право наступа, он је са остатком тима дошао и у Шведску.

- Подсећам да је страховит напор за играче овај убитачан ритам и четири утакмице у десет дана. Није лако освежити играче. Ротације у тиму нису никакви експерименти већ одлуке које имају логику. Уједно и прилика за играче са мањом минутажом, они морају да знају да су део тима и да увек буду спремни за игру. Са друге стране, дајете простор неким играчима да се одморе и напуне батерије за предстојеће изазове - изјавио је Пикси.

Капитен орлова Душан Тадић истакао је да је Шведска тврд и добро организован ривал.

- Годинама уназад Шведску репрезентацију краси тимски дух. Сјајно су организовани, физички веома јаки и играју врло дисциплиновано. Колективно се бране, исто тако и нападају, неће нам бити нимало лако. У сваком случају добар тест за нашу екипу да видимо колико можемо. Радујем се овом изазову у Стокхолму и надам се победи. Шведска игра тврдо и жустро, али то је додатни мотив за наше играче. Пробаћемо да им одговоримо нашим стилом игре. Да доминирамо, да противник трчи, а ми да се питамо. Небитно је да ли ћемо играти са једним или са два нападача. То је одлука селектора - изјавио је Тадић.

У дуел на стадиону "Френдс арена" у стокхолмском предграђу Солни, селекције Србије и Шведске улазе са по три освојена бода из прве две утакмице.

Норвешка је на челу Групе 4 са максималних шест бодова, док је Словенија последња без бодова.