БУРАН, БУРАН ДЕРБИ! Звезда добила Партизан, чарке на терену, трибине гореле, шампионска трка отворена!

Д. Н.

27. 02. 2022. у 19:59 >> 19:59

ЦРВЕНА звезда је победила Партизан у бурном 166. вечитом дербију са 2:0, а захваљујући головима које су постигли Охи и Катаи смањила је предност "вечитог ривала", који је и даље водећи тим Суперлиге Србије, на два бода.

Иако су на "Маракани" најављивали да ће дати све од себе да на свом терену покажу да су бољи, није било "запаљивих" изјава. Са правом. Најпре, дерби је увек прича за себе, и у њему се неретко дешавало да се фаворит оклизне, а с друге стране, Партизан је у последње време играо импресивно, нарочито на међународној сцени.

Па опет, сам судар различитих формација (4-3-3 када се о црвено-белима ради, односно гостујућих 4-2-3-1) био је тек један од сегмената који су одлучили исход овог окршаја "вечитих". Уз системе игре, била је важна и фудбалска орјентација, а Партизан се одлучио да стрпљиво чека своју шансу из контранапада и полу-контри, док се Звезда ослонила на дуге, позиционе нападе.

И, иако су изабраници Дејана Станковића тај већи посед лопте користили да у уводних 20 минута често буду у приликама да угрозе супарнички гол, прву велику шансу имао је гост. Црно-бели су на средини терена надмудрили ривала, Рикардо Гомеш је издржао дуел и упутио лопту ка Квинсију Менигу који је успео да се пробије по левом крилу. Изашао је сам зађе пред Милана Борјана, али је голман Звезде ногама успео да заустави тај ударац са леве стране, и то са око шест метара.

Од тог тренутка, Црвена звезда је "додала гас". Више није дозвољавала такве пропусте у транзицији, а на другој страни терена своје претње спроводила у дело.

Повела је у 30. минуту, после центаршута Родића с левог крила. Катаи је тада опробао ударац главом, пробао да постигне гол под пречку, а голман Поповић је само кратко одбио лопту. И, како ју је практично спустио испред себе, ту је притрчало највеће Звездино зимско појачање, Охи, и без већих потешкоћа затресао мрежу - 1:0.

Само 12 минута касније било је 2:0. После аута с леве стране, одбрана Партизана није најсрећније реаговала. Лопта се прошетала кроз казнени простор црно-белих, Срнић је центрирао, Здјелар пробао да лопту избаци, али лоше, па је она стигла право до Катаија који је распалио по њој и закуцао је у мрежу.

Уз кошкање уз ивицу терена, коју је подстакла једна судијска одлука, а онда се све претворило у двоминутно комешање, приведен је крају први део меча, а други је почео са три измене у Партизановом саставу. И, Марковић, Јевотовић и Живковић, који су заменили Натха, Милетића и Менига, допринели су да, уз нешто ризичнији, далеко офанзивнији наступ црно-белих, слика на терену буде прилично другачије у односу на прво полувреме.

Ипак, већи посед лопте није сам по себи доносио промену резултата, иако је Партизан константно претио, а и бунио се на тренутак желећи пенал због ситуације приликом лошег Звездиног испуцавања лопте, када су црно-бели сматрали да је Ераковић играо руком.

Играло се, међутим, главама на опасне начине, па су се тако сударали Родић и Јевтовић, онда саиграчи, Катаи и Панков који је Родића морао да одмени, али навијаче једне и друге екипе је више занимало ко ће дати следећи гол. Партизанове, јер би им се љубимци тако вратили у игру, а Звездине, како би се отклонила стрепња која је нарастала повећаним бројем офанзивних фудбалера гостију. Али, они нису донели промену резултата, а пред крај се број црно-белих и смањио, услед другог жутог картона за Здјелара, у 88. минуту.

На крају, после неколико нових чарки на терену, уз велике бакљаде навијача, али и једно паљење столица на јужној трибини, уз бројне фудбалске дуеле на терену и солидне покушаје да се резултат мења, семафор је и после последњег звиждука судије Јовановића показивао исто оно што је показивао после гола Катаија - 2:0 за Звезду, која се вратила у шампионску трку.

Суперлига Србије, 24. коло - 166. вечити дерби

Црвена звезда - Партизан 2:0 (2:0), стрелци: Охи у 30, Катаи у 43. минуту

Стадион: "Рајко Митић", гледалаца око 40.000; Судија: Срђан Јовановић; Жути картони: Срнић, Канга, Ераковић, Бен - Здјелар, Јојић, Јевтовић; Црвени картон: Здјелар (други жути, у 86. минуту)

Црвена звезда: Борјан, Пићини, Ераковић, Драговић, Родић (од 67. Родић), Саного, Канга (од 90. Мотика), Иванић, Катаи (од 80. Бен), Срнић, Охи (од 80. Павков)

Партизан: Поповић, Милетић (од 46. Живковић), Саничанин, Вујачић, Урошевић, Здјелар, Натхо (од 46. Јевтовић), Јојић, Јовић, Мениг (од 46. Марковић), Рикардо (од 76. Миловановић)

КРАЈ! Црвена звезда - Партизан 2:0

94' - Партизан је изборио слободан ударац на левом крилу, Живковић је шутирао али се Звезда одбранила

91' - Играће се још три минута.

90' - Иванић у великој шанси, сам избија пред голмана Партизана, али му брани Поповић!

88' - Канга је пробао да изненади голмана Партизана, шутирајући у угао гола који је Поповић и бранио, али је из слободњака лопту послао прилично изнад мете.

86' - Партизан остаје с десеторицом! Фаулиран је Канга на око 20 метара, а како је за тај прекршај Здјелар добио жути картон, он је и искључен, јер му је то била друга јавна опомена.

85' - Буне се играчи Партизана што Канга одуговлачи с игром... Двојица, тројица су му пришла и драла се на њега што се "излежава".

84' - Нова тензија на терену, овога пута су се спречкали Павков и Здјелар. Срећом, брзо се смирило то њихово одгуривање после једне међусобне борбе за лопту. Меч се наставља.

82' - Иванић је успео да изнуди корнер, а Звездини навијачи одмах скандирају Павкову, желећи да настави голгетерску серију у важним мечевима црно-белих.

80' - Звезда повлачи с терена стрелце оба гола. Катаија и Охија мењају Бен и Павков.

76' - Пета измена у Партизану. Миловановић мења Рикарда у нападу црно-белих.

75' - Потпуно офанзивна формација црно-белих, такав им је и наступ, али то оставља доста простора за контре ривала. Звезда је управо тако и пробала да се домогне гола гостију, Канга је успео да после продора центаршутем изнуди корнер, но након тога Звезда је изгубила лопту. Баш као и Партизан врло брзо после ње, а онда се све поновило... Много грешака у ових минут, два.

73' - Четврта измена у Партизану: Јојић напушта игру, Холендер га мења.

72' - Охи се пробио по десном крилу, али није успео да ту ситуацију претвори у опасност по гол Партизана.

Најновија вест: ХРВАТИ, СРАМ ВАС БИЛО: "Звездина кореографија - Гробље у бојама украјинске заставе"

71' - Прилика за Партизан после корнера. Вујачић је лопту дочекао главом, али ју је послао преко Звзединог гола.

69' - Малопре смо вам јавили да је после велике бакљаде "делија" уследила једна велика од стране "гробара", а ево како је она изгледала:

68' - Катаи и Панков сударили су се главама на ивици Звездиног петерца, па је меч на кратко био прекинут док судија није уверио да обојица могу да наставе да играју.

67' - Уздрмани Родић, после оног судара главама с Јевтовићем, не може да игра више. Излази с терена, мења га Панков у Звездиној одбрани.

65' - Ево и како је изгледала једина велика прилика Звезде у досадашњем току другог полувремена:

64' - Урошевић је пробао да постигне гол из слободњака, а погодио је Санога у главу. Звездин живи зид је одрадио своје.

63' - После прекршаја Канге с леђа над Јојићем, Звездин дефанзивац је добио жути картон. Слободан ударац за Партизан са око 25 метра.

61' - После иницијативе освеженог Партизана (подсетимо, с три нова играча је ушао гост у друго полувреме), прва прилика за Звезду у другом делу меча. Иванић је снажно, по земљи, шутирао искоса с леве стране после не баш сјајне интервенције његових чувара, а голман Поповић је уз "поправни" своје првобитне одбране успео да отклони опасност.

59' - Две лоше интервенције одбране Црвене звезде приликом покушаја испуцавања лопте од стране Иванића. Играчи црно-белих су се бунили, мислећи да је лопта ударила у руку Ераковића, али се судијска пиштаљка није огласила.

58' - Родић се вратио на терен, сада је и Звзеда комплетирала своје редове, али је питање да ли ће баш моћи да издржи све напоре као што је то планирао стручни штаб домаћих.

57' - Меч је настављен, и то са по десеторицом на терену. Јевтовић се први враћа у игру, а изгледа да је Звездин дефанзивац Родић у тежој ситуацији. Још је ван игралишта после поменутог судара.

55' - Нови прекид, овога пута због судара главама Родића и Јевтовића. Изгледа да ће са обојицом бити све у реду, али им се тренутно указује помоћ.

54' - Велика бакљада "гробара" у току на јужној трибини стадиона "Рајко Митић".

53' - Аух, опасно је било по Звезду! Здјелар је распалио по лопти са око 20 метара, и за око метар је она прохујала покрај спољне ивице гола црвено-белих. Сјајан ударац Партизановог везисте, а само за мало непрецизан.

50' - Утакмица је настављена, Партизан је кренуо нешто офанзивније, али је први његов јуриш Звезда одбила. А ево и како је изгледала бакљада "делија" због које се дим надвио над тереном Маракане:

48' - Прекинут је меч, али не због бакљаде "делија", већ због тога што је повређен Гелор Канга. Лежи Звездин везиста на терену, а играчи Партизана се буне што је Марко Јевтовић добио жути картон.

46' - Почело је друго полувреме, и то уз велику бакљаду на северној трибини, на којој су присталице црвено-белих.

Три измене у Партизану. Лазар Марковић, Марко Јевтовић и Марко Живковић су ушли у игру. Изашли су Натхо, Милетић и Мениг.

Црвена звезда је у првих 45 минута имала већи посед лопте (60%), а и више шутева, шест  укупно, а четири у мету, док је Партизан оних 40% времена с лоптом у свом поседу искористио за два шута, од којих је један био где треба, али је тај зицер Менига Борјан одбранио ногом.

КАТАИ - ГОЛ ЗА 2:0 НА МАРАКАНИ! Звезда "пројектилом" удвостручила вођство против Партизана (ВИДЕО)

Крај првог полувремена (2:0), у коме је Звезда била боља, конкретнија, а после једине и то велике шансе за Партизан, дала два гола. Чарке с краја полувремена су се некако примириле, и то уз вербалну размену Дејана Станковића и Милана Смиљанића, који су се потом загрлили и растали. Било би лепо да је "то - то" што се тиче непријатних сцена.

45' - Утакмица је настављена, али брзо ће бити крај првих 45 минута игре.

44' - Незадовољан је најпре био тренер Звезде, Дејан Станковић, који је замерио судији на једној од одлука око фаула, а онда су неколико секунди касније резервисти оба клуба утрчали и... ево, скоро два минута траје смиривање ситуације. Тј. сви су се вратили на своја уобичајена места, а судија тражи од двојице тренера да поднесу одговорност. Показао им је жуте картоне, што је Станојевићу било баш чудно, јер уопште није очекивао да он буде опоменут.

44' - Меч је прекинут због чарки на терену!

42' - После аута с леве стране, одбрана Партизана није најсрећније реаговала. Лопта се прошетала кроз казнени простор црно-белих, Срнић је центирао, Здјелар пробао да лопту избаци, али лоше, па је она стигла право до Катаија који је распалио по њој и закуцао је у мрежу, за 2:0 у корист Црвене звезде.

41' - Гоооол! Александар Катаи!

40' - Умало 2:0! Канга је центирао с левог крила, после прекршаја црно-белих, Иванић је покушао да код ближе, леве стативе, скрене лопту ка голу, али није успео, па је она прохујала покрај даље стативе и завршила ван терена. Ухватили су се за главу бројни играчи Црвене звезде, јер је умало Кангин центаршут постао погодак.

38' - После неуспелог лоба Катаија, после лепе акције црвено-белих али и активирање из недозвољене позиције, уследио је нови покушај Партизана из прекида. Ипак, центршут са десне стране, дијагоналан, ка даљој стативи, био је за нијансу прејак, па је лопта завршила у гол-ауту. Нема шта, садржајан је дерби за сада.

35' - Неколико столица је запаљено на јужној трибини, на којој се окупљају навијачи Партизана:

34' - Први жути картон и за играче Звезде. Срнић је опоменут јер је фаулирао Јојића. Центаршут Натха са око 25 метара није био довољно добар да његови саиграчи дођу до лопте.

32' - ОХИ - ГОЛ ЗА 1:0 НА МАРАКАНИ! Овако је Звезда повела против Партизана на 166. вечитом дербију (ВИДЕО)

31' - После центаршута Родића с левог крила, Катаи је опробао ударац главом, а лопту послао под пречку гола Партизана. Голман Партизана, Поповић, само је кратко одбио лопту, практично је спустио испред себе, а ту је притрчало највеће Звездино зимско појачање, Охи, и без већих потешкоћа затресао мрежу - 1:0.

30' - Гол, Звезда води! Охи је стрелац!

27' - Буни се Здјелар, али узалуд: после његовог другог узастопног прекршаја, судија Срђан Јовановић му је показао жути картон. Везни играч Партизана је први опоменути фудбалер на овом дербију.

23' - Партизан је у последња 3-4 минута двапут пробао да се пробије по крилима, што сведочи и о настојањима гостију: стрпљивом игром бране свој гол, а потом контранападима желе да науде екипи која има пет бодова мање и коју би пораз, готово извесно, избацио из шампионске трке.

20' - Велика прилика за Партизан! Црно-бели су на средини терена надмудрили вечитог ривала, Рикардо Гомеш је повукао контранапад, издржао један дуел и упутио лопту ка Квинсију Менигу који је успео да се пробије по левом крилу, изађе пред Милана Борјана, али је голман Звезде ногама успео да заустави тај ударац са леве стране, и то са око шест метара!

18' - Овако је изгледала бакљада навијача Партизана услед које се подигао велики дим који је умало прекинуо 166. вечити дерби малопре:

16' -  КОРЕОГРАФИЈА "ДЕЛИЈА" КОЈА ЈЕ ЗБУНИЛА МНОГЕ: Најпре гробље на северној трибини, а онда...

15' - Црвена звезда опаснија у уводних 15 минута. Конкретнија, чешће на риваловој половини терена.

10' - Партизан покушава да не баш "високим" пресингом дође до поседа, али не успева то онолико брзо колико би Александар Станојевић желео. Црно-бели, када до лопте дођу, не журе да се трансформишу у напад, што њиховим супарницима сасвим прија - поставе се у "дводелни" блок и далеко лакше излазе са замислима гостију.

7' - Друга добра акција Звезде, Катаи је проиграо Родића, а овај покушао да пронађе Охија. Опасно је било пред голом Партизана, али је одбрана црно-белих издржала овај налет актуелног првака.

6' - Велика бакљада "гробара" на јужној страни Звездиног стадиона.

5' - Први корнер за Партизан, али Јојићев центаршут није донео опасност по гол црвено-белих.

4' - Звезда је први пут озбиљније припретила, али не баш идеално завршила акцију. Канга је могао да дода лопту Пићинију, а одлучио се на ударац са 20 метара и... био изблокиран.

2' - После два минута борбе на средини терена, Иванић је упутио ударац са око 18 метара, одмах је био изблокиран, па направио прекршај у нападу. Међутим, Партизан је прилично брзо изгубио лопту,па ће она опет припасти домаћину.

1' - Почео је 166. вечити дерби, с центра су кренули играчи Звезде!

Тренери Партизана и Црвене звезде, Александар Станојевић и Дејан Станковић, пред 166. вечити дерби / Фото: М. Вукадиновић

17.54 - Прохладно је на стадиону, почела је и ситна киша да пада. Тренутно је седам степени, влажност ваздуха 53%, а ветар дува брзином од два метра у секунди.

17.50 - Овако изгледа поглед на три трибине стадиона "Рајко Митић" са северне стране Маракане:

17.42 - На стадиону је, заиста, велики број навијача, први пут од избијања епидемије се игра један дерби пред толиком публиком. А ту су и снаге за одржавање реда. Надамо се да неће имати тежак посао, односно да ће све протећи мирно и како доликује највећем фудбалском мечу који Србија има.

17.36 - Ево како изгледају солидно попуњене трибине пола сата пред почетак вечитог дербија:

17.10 - Када је о резервама реч, на клупи Црвене звезде шансу чекају Гордић, Гајић, Панков, Крстичић, Фалко, Ђурић, Мотика, Бен, Н. Станковић и Гобељић, а код Партизана су то Стевановић, Холендер, Баждар,Живковић, Јевтовић, Остојић, Миловановић, Терзић, Марковић, Лутовац и Смиљанић.

16.59 - Формацијски, "вечити ривали" ће се разликовати у приступу овој утакмици. Дејан Станковић је решио да Звезда  заигра у систему 4-3-3. Испред голмана, Борјана, играће квартет у коме ће Пићини и Родић имати "бочна задужења", док ће штоперити бити Ераковић и Драговић. У везном реду, трио није уобичајеног састава, шансу је добио Славољуб Срнић, који ће се у централном делу терена наћи са нешто дефанзивнијим Саногом, те креативним Кангом. У нападу, централно ће бити Охи, а по крилима ће му лопту дотурати, а и сами покушавати да реше овај дерби, Катаи и Иванић. Што се Партизана тиче, Александар Станојевић се одлучио са формацију 4-2-3-1, у којој су испред голмана Поповића штопери Саничанин и Вујачић, денсо ће играти Милетић, а лево Урошевић, а два задња везна су Здјелар, који у последње време има све више употребљивих додавања за нападаче, те Јојић, који је у екипи задужен за креацију, али и за добар део увођења лопте у игру после прекида. Трио иза нападача, Рикарда Гоомеша, чине Натхо, централно, млади Јовић, те у последње време импресивни Мениг. Све у свему - када је о саставима и формацијама реч, овај дерби баш обећава.

16.58 - Ево и састава!

Црвена звезда: Борјан, Пићини, Ераковић, Драговић, Родић, Саного, Канга, Иванић, Катаи, Срнић, Охи

Партизан: Поповић, Милетић, Саничанин, Вујачић, Урошевић, Здјелар, Натхо, Јојић, Јовић, Мениг, Рикардо

16.50 - Подсетимо, први овосезонски дерби, одигран у Хумској, завршен је без победника - 1:1 (стрелци су били Натхо за Партизан, а Катаи је потом поставио коначан резултат). Данашњи дерби није и последњи у овом шампионату, али се још увек не зна ко ће бити домаћин трећег. Наиме, после овог викенда, одиграће се још шест кола другог дела првенства, а у трећем, када се тимови деле на учеснике плеј-офа (борба за титулу и места која воде на евро-сцену) и плеј-аута (борба за опстанак), домаћин вечитог дербија ће бити екипа која 30. коло, последње пред "поделу" на две групе, дочека на првој позицији.

16.40 - Због доласка навијача Партизана на "Маракану", припадници жандармарије затворили су Аутокоманду за саобраћај. Испред самог стадиона Црвене звезде је прилична гужва, а не мали број људи покушава да пронађе "карту вишка". Улазнице су, подсетимо, продате.

16.30 - Упитан пред овај дерби да ли ће Звезда играти офанзивно, тренер Дејан Станковић је за ТВ Арена спорт рекао: - Ми код куће увек играмо тако, нападачки. Знамо како се брани наша кућа, како се брани Маракана. Имали смо 5, 6 дана да спремимо утакмицу, па смо сигурни да ћемо уз помоћ навијача бити прави. Очекујем праву момачку, тактичку, тврду утакмицу, а надам се нашем успеху, ка коме ће нас бодрити наших 30, 35 хиљада навијача.

15.59 - Црно-бели су овако на друштвеним мрежама најавили данашње гостовање највећем ривалу:

15.37 - Најновија вест: НАВИЈАЧИ ДИВЉАЛИ ПРЕД ВЕЧИТИ ДЕРБИ: Инцидент на Новом Београду

15.12 - Интересовање је огромно. Звезда и Партизан играће пред пуним трибинама, распродате су све карте за вечити дерби!

Уочи меча

У овај "вечити дерби" актуелни првак, уједно и домаћин, улази са пет бодова заостатка за лидером на табели. А лидер је управо гост из Хумске, који игра одлично и на домаћој, али и на међународној сцени, где је уз прави мали час фудбала елиминисао у четвртак Спарту из Прага и прошао у осмину финала Лиге конференција.

Партизан је, дакле, бољи по бодовима, овог пролећа има и европски двомеч више у ногама (Звезду међународни наступи тек чекају у 2022. јер је освојила групу у Лиги Европе, па је могла да у миру гледа шта се дешава у евро-куповима пошто је била слободна у првом европском термину), али су црвено-бели одморнији јер су првотимци били слободни од прошлог викенда, потпуно фокусирани на оно што им је, у овом тренутку...

Меч сезоне

Како је Партизан преслишао Спарту, а и колико бодова има у односу на "вечитог ривала", евенутална победа на "Маракани" малтене би решила првенствену трку, иако је ово тек 24 коло. Ипак, осам бодова заостатка би, у српским фудбалским условима, заиста тешко било надокнадиво, па је за Звезду ово "бити или не бити" меч, а за госте идеална прилика да направе највећи искорак ка повратку на шампионски трон.

Црвено-бели, са друге стране, желе само једно. Победу којом би пришли на два бода заостатка и остали не само у шампионској трци, већ и у прилици да до 30. кола, када се завршава друга од три рунде Суперлиге Србије, престигну Партизан. А ко буде први после 30. кола, у трећој фази шампионата ће бити домаћин дербија. Да, играће "вечити" још једном ове сезоне, а да ли ће то бити само форме ради, ако Партизан у тај дерби уђе са огромном предношћу, или ће тада Звезда можда моћи да престигне црно-беле, зависиће можда највише - од онога шта се данас деси на нашем највећем стадиону. И због бодова, и због самопоуздања.

Бонус видео: Када је војни оркестар ушао на Куп Кораћа, "делије" и "гробари" су загрмели заједно