СПОРТСКА ГОДИНА ЗА НАМА БИЛА ЈЕ СПЕКТАКУЛАРНА: По чему ћемо памтити 2021. докле смо живи?

Танјуг

31. 12. 2021. у 15:43

Спортска 2021. година, упркос пандемији корона вируса, била је спектакуларна, а памтиће се између осталог и по бројним успесима српских спортиста.

Новак Ђоковић био је надомак "календарског грен слема" - освојио је Аустралијан Опен, Ролан Гарос и Вимблдон, а поклекао је на последњој препреци, у финалу Ју-Ес опена, против Данила Медведева.

Претходно, на Олимпијским играма у Токију опет није успео да освоји толико жељено злато за Србију, након што се "угасио" у полуфиналу против Александра Зверева.

Новак Ђоковић / Фото: AP Photo/Luca Bruno

Игре у Токију, другачије него иједне пре, ипак су на крају биле победа спорта и живота, а обележили су их амерички пливач Кејлеб Дресел са пет златних медаља и два нова светска рекорда, италијански спринтер Ламонт Марсел Џејкобс тријумфом на 100 метара и Јамајчанка Илејн Томпсон-Хера одбраном оба спринтерска злата на 100 и 200 метара.

Србија је остала без "планиране" Ђоковићеве медаље, али је освојила рекордних девет - златне су освојили:

теквондисткиња Милица Мандић (и на тај начин постала прва Српкиња са два злата на Играма),

каратисткиња Јована Прековић и

ватерполисти, који су одбранили злато из Рија и на импресиван начин се генерација предвођена Филипом Филиповићем и Андријом Прлаиновићем опростила од државног тима.

Ватерполисти Србије / ФОТО: АП

Сребро је освојио стрелац Дамир Микец, а бронзу теквондисткиња Тијана Богдановић, стрелац Миленко Себић, рвач Зураби Датунашвили, баскеташи 3x3 и одбојкашице.

Година чије последње сате бројимо, ипак, када је српски спорт у питању највише ће се памтити по бриљантном пласману фудбалера Србије предвођених селектором Драганом Стојковићем Пиксијем на Мундијалу у Катару.

У мечу одлуке побеђен је Португал у Лисабону 2:1, а историјски погодак постигао је Александар Митровић у 90. минуту.

Александар Митровић и саиграчи из репрезентације славе гол / Фото архива ВН

Звезда је у Србији освојила дуплу круну, а потом у Лиги Европе стигла до осмине финала, што је највећи домет још од 1992. године.

Истовремено, вечити ривал Партизан изборио је европско пролеће у Лиги конференција, а уједно је јесењи шампион са пет бодова више од црвено-белих.

Никола Јокић блистао је у Денверу и постао први српски кошаркаш МВП најјаче лиге на свету (НБА), где је титулу освојио Милвоки, док је Василије Мицић предводио Анадолу Ефес до тријумфа у Евролиги и понео МВП титулу.

Кошаркаши Звезде наставили су доминацију у Србији и регионалној АБА лиги, а година ће се памтити и по повратку најтрофејнијег европског тренера Жељка Обрадовића у Партизан.

Кошаркашице Србије освојиле су европску титулу, а одбојкашице су у финалу, пред 20.000 гледалаца у Београдској Арени, поражене од Италије и стигле до сребра.

Србија је ове године била домаћин Светског првенства у боксу, а натурализовани Рус Владимир Мирончиков освојио је бронзу, прву медаљу за српски тим на великим такмичењима после 26 година.

Свет је добио новог шампиона у Формули 1, а млади Холанђанин Макс Ферстапен је у "последњем кругу" трке у Абу Дабију скинуо са трона Британца Луиса Хамилтона.

Челси је освојио фудбалску Лигу шампиона, Виљареал трофеј у Лиги Европе, а Лионел Меси, коначно, први трофеј са Аргентином на Копа Америка.

Потом је "шокантно" напустио Барселону и прешао у ПСЖ.

Клуб је променио и Кристијано Роналдо, напустио је Јувентус о после 12 година вратио се у Манчестер јунајтед.

Фудбалери Италије освојили су ЕУРО 2020, победом на пенале на Вемблију, против Енглеске, али су потом кикснули у квалификацијама, па ће се за пласман на Мундијал, највероватније већ у марту борити у директном дуелу против претходног шампиона Европе Португала.

БОНУС ВИДЕО Како је Јокић постао најбољи кошаркаш када се томе ама баш нико није надао?