ГДЕ СУ НАЈВЕЋИ ТАЛЕНТИ ЧУВЕНЕ ИГРИЦЕ "ФУТБОЛ МЕНАЏЕР 2011": Нејмар ипак није нови Пеле, Лукаку од сјаја до очаја и назад

Никола Лацковић

21. 10. 2021. у 11:30

ЈАПАНСКА компанија СЕГА постала је широј светској јавности позната захваљујући игрици коју је патентирала почетком 21. века, а која је временом постала синоним за најреалнију симулацију вођења фудбалских клубова, чувени "Футбол менаџер".

ГДЕ СУ НАЈВЕЋИ ТАЛЕНТИ ЧУВЕНЕ ИГРИЦЕ ФУТБОЛ МЕНАЏЕР 2011: Нејмар ипак није нови Пеле, Лукаку од сјаја до очаја и назад

Фото: АП

Оно захваљујући чему су Јапанци стекли огроман број играча у свету је поприлично добар тим скаута, који су многим данашњим звездама предвидели велику каријеру у раним годинама. Вратићемо се десет година уназад и представити тим највећих младих нада из 2011. и видети где су данас, да ли су испунили очекивања.

На позицији голмана био је Војчех Шчесни (31). Садашњи чувар мреже Јувентуса још као 15-годишњак је запао за око скаутима Арсенала и преселио се у Лондон. Ипак, када се очекивало да засија на "Емиратима", уследиле су сушне сезоне за "тобџије", па је 2015. прешао у Рому на позајмицу у којој је две сезоне био стандардан. Партијама у дресу "вучице" је скренуо пажњу Јувентуса, у који је прешао 2017. године. Може се рећи да је Пољак делимично оправдао очекивања.

Најталентованији штоперски тандем чинили су Стефан Савић (30) и Дерик Бојата (30). Талентовани Белгијанац је врло млад привукао пажњу скаута Манчестер ситија и очекивало се да буде стуб одбране "грађана", међутим, на "Етихаду" је забележио свега 35 наступа, пре него што је 2015. дефинитивно напустио клуб и преселио се у Селтик. Није превише Бојата играо ни у Болтону и Твентеу, којима је био позајмљен. Данас је фудбалер берлинске Херте. Црногорски репрезентативац Стефан Савић био је једна од паметнијих инвестиција Партизана у новијој историји. Скренуо је пажњу Савић играма за БСК из Борче у сезони 2009/2010. и био је на мети вечитих ривала, али су црно-бели били конкретнији од Црвене звезде и довели велико појачање за другу сезону клуба у Лиги шампиона. После добрих игара у Хумској, Савић је продат Манчестер ситију за 12 милиона евра, а годину дана раније плаћен је БСК само 300 хиљада. Ипак, није Црногорац много играо у шампионској сезони "грађана" и већ након годину дана отишао је без обештећења у Фиорентину. У редовима "виоле" је оживео каријеру, па је за 12 милиона 2015. године прешао у Атлетико из Мадрида. Са "јорганџијама" је остварио највеће успехе у каријери, освојио Лигу Европе и Суперкуп Европе 2018, а у сезони за нама се окитио и титулом шампиона Шпаније. Све време био је стандардан члан поставе црвено-белих.

Фото: АП

Tekst potpisa

На позицији десног бека се нашао хрватски репрезентативац Шиме Врсаљко (29). Један од многих талената Динамове школе фудбала, стрпљиво је градио каријеру, да би на врхунцу био 2018, када је након одличне сезоне у Атлетико Мадриду, био важан шраф "ватрених" на путу до историјског сребра на СП у Русији. Помињан је Врсаљко као потенцијално појачање Црвене звезде, када је Роберт Просинечки преузео црвено-беле, али ипак до реализације трансфера који би узбуркао регион није дошло. Данас је и даље у Атлетику, али претходних сезона није био у првом плану тренера Симеонеа.

РЕМЗИЈЕВО ПРОКЛЕТСТВО

ВЕЛШАНИН Ремзи није често постизао голове у каријери, али када би то учинио, дешавало би се понекад игром судбине да на тај дан премине нека славна особа. Ремзијеви погоци су најавили смрт Стива Џобса, Муамаера Гадафија, Витни Хјустон, Пола Вокера, Ејми Вајнхаус, Робина Вилијамса, Дејвида Боувија, али и великог навијача Арсенала Осаме Бин Ладена.

Лукас Дињ (28) је у тим проценама из 2011. важио за идеално решење на левом беку. Поникао је у школи Лила и већ са 16 година имао је прилику да дебитује за први тим "дога". Сјајним партијама на Светском првенству до 20 година 2013, где је са Француском постао планетарни шампион, препоручио се ПСЖ-у, али ипак није оправдао очекивања. Две године касније отишао је у Рому на позајмицу и добрим играма обезбедио себи трансфер у Барселону. Ипак ни на стадиону "Камп Ноу" се није прославио, па је 2018. прешао у Евертон за који и данас наступа. Претходних неколико сезона један је од незамењивих у тиму "карамела". Ипак, утисак је да је могао више да постигне у каријери.

На позицији задњег везног идеалан избор је био Арон Ремзи (30). Опште је познато да је Арсен Венгер градио екипу захваљујући добром скаутингу младих играча, а један од њих је и Велшанин. Са само 16 година дебитовао је за Кардиф, да би 2008. прешао у Арсенал. Предвиђало се да ће бити предводник једне нове генерације "тобџија", али ипак честе повреде су спречиле Ремзија да покаже раскошан таленат. Провео је на "Емиратима" пуних 11 година, да би 2019. прешао у редове Јувентуса, у коме је такође имао скроман учинак за своје стандарде. Ипак, најбоље партије је показао у репрезентацији Велса, са којом је на Европском првенству 2016. стигао до полуфинала, а и на недавно завршеном ЕП био је један од запаженијих играча.

Једна од паметнијих инвестиција сваког менаџера било је довођење тада осамнаестогодишњег Марка Вератија из Пескаре на позицији задњег везног. Омалени Италијан директно из Серије Б се преселио у један од најбогатијих клубова на свету ПСЖ 2012. године, а на "Парку принчева" се задржао до данас. У годинама за нама био је један од стандарднијих у саставу "светаца", а са репрезентацијом Италије се овог лета окитио европском титулом.

Фото: АП

Tekst potpisa

Позиција десног крилног нападача била је резервисана за Стефана Ел Шаравија (28), тада талентованог младог играча Ђенове који се се прославио на позајмици у Падови. Добрим играма обезбедио је себи трнасфер у Милан 2011, у коме је заблистао и изборио место у националном тиму Италије. Ипак, након две одличне сезоне на "Сан Сиру", уследиле су повреде и нешто лошији мечеви. Дошла је позајмица прво у Монако, па после у Рому, у којој је донекле успео да "оживи" каријеру. У дресу "вучице" од 2016. до 2019. одиграо је 139 мечева и постигао 40 погодака. Уследиле су две сезоне у кинеском Шангају Шенхуа где се није много наиграо, да би се ове зиме вратио поново на "Олимпико". Занимљиво је да Ел Шарави у каријери има само један освојен трофеј, и то куп Кине са Шангајем 2019.

На позицији левог крилног играча одабран је Хамес Родригез (30), који је већ 2011. био битан играч у екипи Порта, која је освојила Лигу Европе. Добрим наступима на "Драгау", Колумбијац је 2013. обезбедио трансфер у амбициозни Монако за 45 милиона евра, а прави бум је уследио на Светском првенству у Бразилу 2014, где је са шест погодака био најбољи стрелац турнира, а свој тим је предводио до четвртфинала. Играма на Мундијалу натерао је тадашњег шампиона Европе, Реал из Мадрида, да кешира 75 милиона европских новчаница на рачун Монака. Ипак, од преласка на "Бернабеу" почео је благи пад у каријери, чему су кумовале и честе повреде. Мадриђани су 2017. позајмили Хамеса Бајерну из Минхена, у коме је у наредне две сезоне такође играо по принципу топло-хладно. Напокон, прошле сезоне је као слободан играч прешао у Евертон. Био је обећавајући почетак на "Гудисону", али су га нове повреде спречиле да прикаже партије из најбољих дана и завршио је у Ал Рајану из Катара.

Место у самом шпицу чинили су Нејмар (29) и Ромелу Лукаку (28). Ипак, из данашње перспективе, Бразилац је мало променио првобитну позицију и обично игра као крилни нападач.

Нејмара су многи представљали као новог Пелеа. Започео је каријеру у Сантосу у коме је целу каријеру провео легендарни Бразилац. Постао је велика звезда на јужноамеричком континету и већ са 18 година постао интересантан европским великанима. На игрици је ипак био доступан "сиромашнијим" клубовима попут Спартака из Москве, Шахтјора из Доњецка, Олимпијакоса... У дресу Сантоса је на 225 мечева постигао 136 погодака, када је 2013. за 88 милиона евра прешао у Барселону. Тако је употпуњен квартет мађионичара на "Ноу кампу" заједно са Ћавијем, Инијестом и Месијем. Ипак за четири године у редовима Каталонаца може се похвалити са само једном освојеном Лигом шампиона (2015). У лето 2017. на "Ноу камп" стигла је невероватна понуда ПСЖ-а вредна чак 222 милиона евра и Бразилац је тако постао најскупље плаћени играч у историји фудбала. Постао је део пројекта "светаца" да се напокон освоји титула у Лиги шампиона. Томе су били најближи прошле године, када су поражени од минхенског Бајерна у финалу (1:0). Од овог лета Нејмар поново дели свлачионицу са Лионелом Месијем и покушаће напокон да донесе "ушати трофеј" у Париз. Када се све сумира, не може се Бразилац похвалити каријером каква му је предвиђана. Остао је у сенци Месија и Кристијана Роналда, док се ни са репрезентацијом Бразила није прославио. Има олимпијско злато из Рија, сребро из Лондона и Куп конфедерација 2013. године на домаћем терену. На Мундијалу 2014. се повредио у четвртфиналу против Колумбије, што су многи искористили као изговор за дебакл "кариока" у полуфиналу против Немачке (7:1).

Фото: АП

 

Идеалних 11 закључује Ромелу Лукаку. Белгијанац је са само 16 година дебитовао за Андерлехт и убрзо зацементирао место у тиму из Брисела, а већ са 17 година је дебитовао за сениорску репрезентацију. Након две одличне сезоне 2011. је прешао у Челси за 15 милиона евра. Међутим, није се најбоље показао у редовима "плаваца", па су уследиле позајмице у ВБА (2012/2013), па у Евертон (2013/2014). У редовима "карамела" је донекле оживео каријеру и екипа из Ливерпула је лета 2014. откупила уговор за 35,36 милиона евра. На "Гудисону" је остао до 2017, заокруживши учинак на 87 голова на 166 мечева. Следећа станица био је Манчестер јунајтед који је "искеширао" 84,7 милиона европских новчаница. Ипак, на "Олд трафорду" није оправдао уложени новац и утопио се у сивило "црвених ђавола". Интер се у лето 2019. године одлучио за луцидан потез плативши Белгијанца 75 милиона евра. Ризик се исплатио "неро-азурима" и за две сезоне постигао је 64 поготка на 95 мечева и био један од најзаслужнијих за освајање титуле након десет година поста. Овог лета се за 115 милиона преселио поново на "Стамфорд бриџ", у нади да ће остварити много бољи учинак него у првом мандату. Са репрезентацијом Белгије освојио је бронзу на Мундијалу 2018. године, где је био један од запаженијих актера постигавши 4 поготка.

РЕЗЕРВЕ:

Алфонс Ареола (голман)

Крис Смолинг (централни бек)

Кајл Вокер (десни бек)

Кристијан Ериксен (дефанзивни везни)

Лазар Марковић (крилни нападач)

Еден Азар (офанзивни везни)

Андреј Крамарић (нападач)

Фотографије: Војчех Шчесни, Стефан Савић, Дерик Бојата, Шиме Врсаљко, Лукас Дињ, Арон Ремзи, Марко Верати, Стефан Ел Шарави, Хамес Родригез, Ромелу Лукаку. Нејмар.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024

Рат у Украјини је трагичан по више основа, као и сваки рат уосталом, а најновије вести везане за њега - стижу из сфере спорта. Русија, међутим, није у центру пажње овог пута, већ њена највећа савезница, Белорусија.

24. 04. 2024. у 16:39

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна