СТАДИОН "ФИШТ" У СОЧИЈУ ОСТАВЉА БЕЗ ДАХА: поглед са југа на планине, са севера се види море

Милан БЛАЖИЋ

12. 08. 2021. у 18:58

ИМА Сочи много тога да понуди и онима који воле лето и који воле зиму, а својеврсни симбол додира лета и зиме на једном месту представља стадион "Фишт" у предграђу овог руског града, Адлеру.

СТАДИОН ФИШТ У СОЧИЈУ ОСТАВЉА БЕЗ ДАХА: поглед са југа на планине, са севера се види море

ФОТО: Мирко Панајотовић

 Гостовање Партизана у омиљеној туристичкој дестинацији већине Руса, па чак и првог човека ове огромне земље Владимира Путина, представљало је прилику да се уверимо зашто се стадион "Фишт" сматра правим архитектонским чудом.

Само неколико километара од аеродрома у Сочију смештен је супермодерни спортски комплекс у којем поред две ледене хале за хокеј (стара и нова) доминира фудбалски дом Сочија, клуба који је недавно прославио тек трећи рођендан. Историјат "Фишта" је кратак, стадион постоји тек осам година, а већ је реновиран током 2016. како би био максимално прилагођен за потребе Светског првенства у фудбалу 2018.

Ова спортска лепотица је саграђена 2013. за потребе Зимских олимпијских игара које су у овом граду одржане 2014. У изградњу објекта је уложено 779 милиона долара и на њему су отворене и затворене поменуте игре пре седам година. Иако је већ тада било јасно да се Сочи поноси објектом којим мало ко може у Европи и свету врло брзо су уследиле корекције, пре свега уклањање покретног крова и промена капацитета овог здања које је од 2018. "закуцано" на 47.659 седећих места.

Оно што је вероватно јединствено у свету и по чему се стадион "Фишт" разликује од свих осталих је поглед са две отворене трибине овог објекта. Поглед са јужне трибине се пружа ка планинским врховима, од којих је један онај по којем је добио име, док са врха северног дела стадиона "пуца" фантастичан поглед на Црно море.

Када падне мрак "Фишт" делује још импресивније, пошто се лако опажа са много километара удаљености због зелене, наранџасте и плаве боје које му не дозвољавају да "спава".

Шта ће нам мењачница?

КОМПЛЕКС око стадиона "Фишт", па и комплетан Адлер, део Сочија у којем је смештен, занимљив је и по томе што у њему не постоји ниједна мењачница новца!

То је посебно интересантно имајући у виду да су овде одржане Зимске олимпијске игре и Светско првенство у фудбалу. На питање у хотелу где може да се промени новац одговор је био: У центру Сочија, око 20 километара даље. Објашњење је било још боље: овде су само домаћи туристи, нико не мења новац!

Интересантно је то што 2014. када је стадион отворен за потребе Зимских олимпијских игара Сочи није имао фудбалски клуб у савезном рангу који би одржавао ово здање у свакодневном животу. Гашењем Жемчужине Сочи 2013. је направило "вакуум" све до 2018. када је у години одржавања Светског првенства у фудбалу Динамо из Санкт Петербурга одлучио да се пресели близу грузијске границе и преименује се у Сочи. Већ прве године битисања новог градског спортског љубимца изборен је пласман у елитни ранг руског фудбала, а у мају ове године је остварен нестваран успех освајањем петог места. Иза Сочија су остала чак и два московска великана - ЦСКА и Динамо.

Олимпијски комплекс, ледене дворане, стаза за Формулу 1, све је то стало у само неколико километара, али све је то било и остало у сенци велелепног архитектонског чуда и фудбалског поноса Сочија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024

Рат у Украјини је трагичан по више основа, као и сваки рат уосталом, а најновије вести везане за њега - стижу из сфере спорта. Русија, међутим, није у центру пажње овог пута, већ њена највећа савезница, Белорусија.

24. 04. 2024. у 16:39

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!