ЈУГОСЛАВИЈА ДРЖИ НЕГАТИВНИ РЕКОРД: Најубедљивији пораз на ЕП доживели наши момци

11. 06. 2021. у 12:09

ДО сада су на Европском фудбалском првенству учестовале 32 репрезентације, а најубедљивију победу уписала је Холандија против Југославије 2000. године.

Холандија је тада у четврфиналу Европског првенства, у Ротердаму, славила против Југославије са убедљивих 6:1.

Три гола за Холандију постигао је Патрик Клајверт, у 24, 38. и 54. минуту, два пута се у стрелце уписао Марк Овермарс, у 78. и 90. минуту, док је Дејан Говедарица погодио сопствену мрежу у 51. минуту.

Једини гол за Југославију постигао је Саво Милошевић у 90. минуту.

Поред ове убедљиве победе Холанђана, још три пута је било 5:0 на шампионатима Европе.

Данска је са 5:0 победила Југославију на Европском првенству 1984. године, у групној фази, а истог дана истим резултатом је Француска славила против Белгије.

Убедљиву победу од 5:0 уписала је и Шведска против Бугарске у групној фази ЕП 2004. године.

Најубедљивију победу у финалима уписала је Шпанија када је 2012. године славила против Италије са 4:0. Голове за Шпанију тада су постигли Давид Силва, Ђорди Алба, Фернандо Торес и Хуан Мата.

Од 32 репрезентације које су до сада учествовале на шампионату Европе, укус победе нису осетиле Аустрија, Летонија и Словенија.

Највише голова на једној утакмици постигнуто је на ЕП 1960. године када је Француска победила Југославију са 5:4.

Резултат 3:3 је био реми са највише голова на досадашњим шампионатима Европе, а то се догодило три пута. Први пут на мечу Русије и Чешке 1996, потом на утакмици Југославије и Словеније 2000. и на крају у дуелу Мађарске и Португала 2016. године.

УБИЈЕН АЛЕКСАНДР ПЕЛЕШЕНКО: Двоструки шампион Европе погинуо у Украјини

РАТ у Украјини и даље привлачи огромну пажњу широм планете, а најновије вести везане за тај сукоб, који Русија назива "специјана војна операција", долазе из сфере спорта.

06. 05. 2024. у 15:30