СЕСТРЕ ГОБОВИЋ У ВЕЛИКОМ ИНТЕРВЈУУ ЗА "НОВОСТИ": Наши гласови нас природно вуку ка извору (ФОТО)

Душан Цакић

11. 03. 2024. у 08:05

ВОДИМО СЕ срцем, када је наш музички жанр у питању. Никада нас није привлачила комерцијална музика за јавне наступе. Приватно слушамо све жанрове, али традиционалну изворну музику волимо да певамо. У овом послу се не треба угледати на друге, него бити свој и оригиналан. У односу на друге интерпретаторе, нас две смо другачије, пре свега што смо близнакиње, певамо у дуету традиционалну изворну музику у новом стилу, прилагођену свим генерацијама.

СЕСТРЕ ГОБОВИЋ У ВЕЛИКОМ ИНТЕРВЈУУ ЗА НОВОСТИ: Наши гласови нас природно вуку ка извору (ФОТО)

Фото: Драган Ђорђевић

Овако, у даху, о томе како су заволеле ову врсту музике, како се носе са актуелним жанровима, али и о даљим плановима који су везани за њихову каријеру, на почетку разговора за наш лист говоре познате сестре Марија и Марина Гобовић. Тихе и доследне музичке хероине, баве се музиком од пете године, а Сретењски орден су прижељкивале годинама и тај сан је био подстрек за све што су постигле до сада. Иза себе имају пет снимљених албума, од чега су два дечја за које су компоновале све нумере, и три албума изворне музике. Музички су образоване, али поред тога, обе су дипломирале на Правном факултету Универзитета у Београду, у редовном року.

- Традиционална музика има посебну емотивну и историјску вредност коју желимо да пренесемо кроз своју музику и допринесемо њеном очувању. Иначе наши гласови природно вуку на етно и имају архаичан призвук, тако да због тога и не чуди наше опредељење када је музички жанр у питању. Сматрам да сваки певач има избор којим ће се музичким правцем бавити. Битно је да се препозна у том жанру и да воли ту врсту музике.

Фото: Приватна архива

*Који жанр музике је ваш фаворит, поред традиционалне?

Марија: Изворну музику прилагодиле смо данашњем времену, како бисмо младима приближиле ову врсту музике и комбинујемо је са пуно музичких жанрова. Имамо песме које су сада у латино маниру, у џез маниру, доста песама смо снимиле уз трубачке оркестре. Све те песме сада звуче потпуно другачије него у оригиналној верзији.

*Радите са децом, водите дечји хор "Славујчићи" при Храму Светог Саве. Колико данашња деца воле традиционалну музику?

Марија: Много је деце која воле традиционалну музику, посебно када је представљена на начин да је прилагођена њиховом узрасту и интересовањима. Драго нам је што нашу љубав према традиционалној музици преносимо на најмлађе. Веома смо поносне што смо добиле благослов патријарха Порфирија, да при Храму Светог Саве водимо дечји хор "Славујчићи", учећи их изворне, духовне и дечје песме.

Марина: Сматрамо да постоји интересовање деце за традиционалну музику, посебно ако им се пружи прилика да је упознају на приступачан и забаван начин. У Америци смо чак успеле да и децу која не знају српски језик научимо неколико српских песама. Ми рад са децом сматрамо нашом мисијом, да наше дугогодишње музичко искуство сада преносимо и на најмлађе. Максимално се трудимо да им буде забавно, а едукативно. Можемо рећи да данашња деца веома воле овај музички жанр, а у прилог томе говори и број њих који долази код нас на хор - тренутно је у нашем хору преко седамдесеторо деце.

*На свечаности поводом Дана државности Србије, примиле сте од председника Александра Вучића Сретењски орден - Златну медаљу за заслуге. Колико вам то значи?

Марина: За нас је добијање Сретењског ордена огромна част и подстрек да наставимо са истом посвећеношћу да радимо на промоцији традиционалне музике. Ми смо до сада добитнице бројних признања и лауреата, али овај Орден сматрамо круном нашег досадашњег рада и представља нам потврду да смо на правом путу и да је неговање наше изворне традиционалне музике од великог значаја за наш народ и државу. То нас додатно мотивише да наставимо са истим ентузијазмом.

Марија: Свака награда коју добијемо нам је изузетно важна, јер оне представљају потврду нашег труда, рада и образовања. Драго нам је што се наш таленат цени и што нас награђују за допринос култури. То би требало младима да буде подстрек, да уколико имају неки циљ, теже том циљу и никада да не одустају, јер оно што је добро, квалитетно и у шта верујете, пронаћи ће и свој пут.

Фото: Приватна архива

*Недавно сте се вратиле са америчке турнеје. Како је било?

Марија: Америчка турнеја нам је била изузетно инспиративно искуство где смо имале прилику да делимо нашу музику са широм публиком која цени традиционалну српску културу. Ми смо на нашим концертима осетиле колику подршку имамо од нашег народа у Америци. Концерте и радионице за децу смо одржале у Њујорку, Бостону и на Флориди. Много смо срећне што смо свуда сјајно дочекане и што су великим аплаузима поздрављали сваку отпевану песму.

Марина: Слоган којим се руководимо - "Лепота је у традицији", засигурно је оправдан међу нашим људима у Америци. Драго нам је што прослављају заједно све црквене празнике и што деци усађују љубав према отаџбини кроз традиционалну музику, фолклор и очување наших обичаја.

*На коју вашу песму сте најпоносније?

Марија: Много је песама које бисмо издвојиле и које обожавамо да певамо. Наша песма "Србија", за коју је Марина написала музику и текст, проглашена је за најлепшу песму о Републици Србији. Такође, недавно је написала за нас песму "Хоћу да певам", на коју публика фантастично реагује. Та песма се пушта на радио-станицама и свакодневно за њу добијамо позитивне коментаре. Издвојиле бисмо и песму "1389", која је посвећена Косову и Метохији. Када је изводимо, публику увек ганемо и видимо сузе у очима.

Марина: Поменула бих песму "Никола Тесла", која је посвећена нашем научном великану. Прошле године у Њујорку добиле смо велико признање Теслине научне фондације из Филаделфије, за допринос култури и за стваралаштво. Том приликом смо извеле ову песму, која је изазвала громогласан аплауз код публике. Ова песма описује живот, рад и значај нашег највећег научника. Много волим када на концертима отпевамо песму "Заспо Јанко", јер ми се син зове Јанко, па сам увек емотивна када је нас две изводимо, а коју смо снимиле у потпуно другом маниру и аранжману. Песма "Бисер суза" награђена је на фестивалу у Врњачкој Бањи, као најбоља етно-поп песма фестивала, као и песма "Пробуди се, Стојане".

*Који су планови за будућност?

Марија и Марина: У наредном периоду, наш приоритет ће бити организација концерта који је планиран за 20. мај у "МТС дворани" у Београду. Том приликом желимо да демонстрирамо ширину нашег репертоара, уз пратњу Симфонијског оркестра Министарства одбране "Станислав Бинички". Имаћемо сјајне госте на концерту и сигурне смо да нико неће остати равнодушан после концерта. Паралелно, активно се припремамо за учешће на два престижна фестивала, "Сабор народне музике Србије" и "Београдско пролеће", што ће нам омогућити да проширимо наш утицај и допринесемо промоцији српске традиционалне музике. Сви ови пројекти су кључни за остварење наше визије за будућност, која је усмерена ка континуираном развоју и ширењу наше уметничке делатности у циљу очувања богате музичке баштине Србије.

Фото: Александар Јањанин

Недостаје аутентичност

*ШТА фали данашњој музичкој сцени?

Марија: Мислим да данашњој музичкој сцени недостаје више подршке за традиционалне и изворне музичке форме, као и аутентичности у текстуалном и музичком садржају.

Марина: Много је певача и доста њих иде путем провереног – ако је неки певач успео у одређеном жанру, онда и они иду тим путем. Сматрам да је то потребно нашој музичкој сцени – оригиналност и аутентичност. Не кажем да нема оних који су такви и који фантастично раде свој посао, али волела бих да их има много више.

 

БОНУС ВИДЕО:

ЗНАЊЕ И ОБРАЗОВАЊЕ ВАМ НИКО НЕ МОЖЕ ОДУЗЕТИ | "Новости" интервју | Неда Украден

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)