СЕЋАЊЕ НА МЕРИМУ ЊЕГОМИР: Легендарна певачица народне музике напустила нас је пре тачно две године

Новости онлине

20. 11. 2023. у 11:25

ПЕВАЧИЦА народне музике Мерима Његомир напустила нас је 20.новембра 2021. године након краће болести, а иза себе је оставила четоворо деце, и четворо унучади, као и бројне хитове по којима ћемо је памтити.

СЕЋАЊЕ НА МЕРИМУ ЊЕГОМИР: Легендарна певачица народне музике напустила нас је пре тачно две године

Фото: А. Станковић

Рођена је 9. новембра 1953. године у Београду као Мерима Куртиш. Одрасла је у улици Божидара Аџије на Калварији, поред Железничке пруге, на Новом Београду. Ишла је у Основну школу „Мајке Југовића“. Као ученица, била је изузетно активна у спорту и похађала скоро све спортске секције у школи.

Љубав и таленат ка певању Мерима је наследила од мајке која је имала изузетно леп глас и слух за музику. Одрасла је у породици која је ценила традиционалне вредности, мајка јој је пореклом из Босне, а отац из Македоније. Има брата и сестру. Када је била у пубертету, са четрнаест година, њени родитељи су се развели. Њена мајка је напустила породични дом са Меримином сестром која је тада имала пет година, док су Мерима и њен млађи брат остали са оцем. Живот јој се тада много променио.

Један случајан сусрет у познатом београдском ресторану одредио је Меримин живот. Када је имала осамнаест година изашла је са пријатељима у један ресторан на музику. Друштво је било изузетно весело, па им је пришао човек из оркестра и разговарао са њима. Мерима је у шали рекла да пева много боље од њиховог певача, а онда су јој понудили да баш она запева уместо њега што је и прихватила. Био је то њен први наступ пред публиком.

Два месеца касније, муж и жена који су водили овај оркестар, контактирали су Мериму и дошли код ње кући да разговарају са њеним оцем. Рекли су му да има врло талентовану кћерку и питали да ли би она могла да наступа са њима. Њен отац се наљутио и то није дозволио. Упркос томе, неколико дана касније, Мерима је назвала овај брачни пар и прихватила понуду. Након неколико проба, 1. маја 1972. године, Мерима је са оркестром „Цитадела“ отпутовала у Кључ у Босни где је требало да наступају у једном локалу неколико месеци.

Међутим, ту су се задржали тек неколико дана јер се власник ресторана љутио што је Мерима почетница и не зна велики број песама. Добили су нови позив и отпутовали у Подгорицу. У хотелу „Подгорица“ наступали су два месеца. Свако послеподне Мерима је слушала песме на грамофону и учила текстове, записивала их у свеску. Врло брзо је све научила и њен репертоар је био већи. У том периоду Меримин отац се много љутио и сматрао је да ће његова кћерка осрамотити породицу Куртиш. За очеве речи Мерима није марила, па је по повратку у Београд уписала средњу Музичку школу „Коста Манојловић“ у Земуну коју је и завршила.

Мерима Његомир снимила је више од 25 албума и отпевала неке од безвременских хитова као што су „Иванова корита“, „Рузмарин“, „Због тебе“ и многе друге. Рођена је 9. новембра 1953. године у Београду. Живела је и радила у Београду. Песма „Иванова корита“ коју је Мерима снимила 2001. године на изузетно тих и ненаметљив начин постала је велики хит.

Добитница је великог броја признања, међу којима су: Вукова награда за допринос српској култури (једина од певача народне музике), Златна значка Културно-просветне заједнице и Златни микрофон Радио Београда, као и преко двадесет награда на бројним музичким фестивалима.

Прва је од певача народне музике одржала концерт на Коларцу.

Као уредница народне редакције РТС-а, била је посвећена пројектима везаним за снимање, чување и промоцију традиционалне музике Србије.

БОНУС ВИДЕО:УСНИЈА РЕЏЕПОВА ОТИШЛА ЈЕ ПРЕ ОСАМ ГОДИНА: Оживела Коштану, певала ватрено, плесала као Шехерезада

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ХИТАН ПРИЈЕМ: Срђан Ђоковић примљен у Ургентни центар!