САХРАЊЕН БРАНКО ЦВЕЈИЋ: Ћерка и син се од оца опростили потресним речима, Бојана у гроб бацила плави шешир, а Жарко и супруга Весна по ружу

С. Видачковић

01. 08. 2022. у 13:12

ЖИВОТ је исувише кратак да бисмо се држали списка замерки другим људима, говорио је.

САХРАЊЕН БРАНКО ЦВЕЈИЋ: Ћерка и син се од оца опростили потресним речима, Бојана у гроб бацила плави шешир, а Жарко и супруга Весна по ружу

С.В.

Тата је умео и да заборави и да опрости. Са пробе је завршио на интензивној нези. Тата, био си тих, до краја свој када си нестајао, а ми нисмо веровали. Тешко нам је да се суочимо са надолазећом празнином и страхом нестанка твоје лакоће и духовитости.

Овим речима, од вољеног оца, глумца и дугогодишњег управника ЈДП Бранка Цвејића, који је после краће болести преминуо прошле недеље у Београду у 76. години, опростила се данас његова ћерка Бојана.

Сахрани, која је одржана на Новом гробљу, присуствовао је велики број његових колега, пријатеља и поштовалаца. Бранко Цвејић сахрањен је у породичној гробници, без присуства свештеника, а уместо опела његова деца одржали су емотивни говор.

- У тренутку када је отишао, преплавиле су ме емоције због речи његових блиских људи, због којих сам схватила колико је Бранко био вољен - задржавајући сузе, рекла је Бојана. - За нас је он и после својих добрих и лоших улога био само отац. Недостајаће ми љубав која се састоји у тихом давању без наплате и рачуна. Одавао је утисак да за сваки проблем постоји решење само ако задржимо радост. Волети живот, а он је волео живот значи волети младост и младе људе, "младе мајмуне", како је говорио иронично о нама али и о младим глумцима које је сусретао на пробама. Дивио им се, уживао у иронији. Од њега сам научила да је гнев користан театрални афекат ако имаш жељени учинак, зато је љутња код њега била позоришна илузија која ће проћи.

Син Жарко је рекао да покојни уметник "није био најприсутнији отац на свету, а разлог томе је страствена оданост позоришту и глуми". Сетио се како је умео добро да се зеза и са великанима и са пијачним продавцима.

- Иза оданости послу крила се оданост људима са којима је радио. Није правио разлику између премијере и репризе представе, снимања макар и студентског филма. Волео је живот до последњег дана и проналазио му смисао. Остао је жал. Био је чврст ослонац и стена у мору када таласи постану превелики. Недостајаћеш. Остају његова дела и сећања на њега, то нека нам буде поука.

После дирљивих речи, Бојана је у гробницу бацила плави шешир, а Жарко и супруга Весна по ружу.

Банета Бумбара, надимак који је прославио Цвејића у серији "Грлом у јагоде", на његов последњи лет испратили су глумци свих генерација: Мики Манојловић, Светлана Бојковић, Бранка Петрић, Бранимир Брстина, Светислав Буле Гонцић, Исидора Минић, Анита Манчић, Радован Вујовић, Светозар Цветковић, Јелена Ђокић, Тихомир Станић, Милена Павловић, Небојша Миловановић, Игор Ђорђевић, Милан Марић, Ваја Дујовић, Иван Михаиловић, Ирфан Менсур, управница ЈДП Тамара Вучковић, уметнички директор Битефа Иван Меденица, Ружица Ђинђић, Радослав Рале Зеленовић, као и лидер СПС Ивица Дачић, редитељи Срђан Карановић и Стефан Арсенијевић...

Почетком јула, Цвејић је био хоспитализован због проблема са плућима али је, нажалост, изгубио животну битку 26. јула. Иза њега је остало на десетине улога у позоришту, на филму и телевизији, али га је једна пратила кроз цео живот. Са достојанством и поносом носио је Цвејић надимак Бане Бумбар, по свом најславнијем лику из популарне серије "Грлом у јагоде". Догодовштине из Банетовог и живота његових пријатеља, Микија Рубирозе, Ушкета и Боце, емитоване с великим успехом средином седамдесетих заувек су уткане у историју српске кинематографије. Бумбаров "лет" заокружио са редитељем и аутором серије Срђаном Карановићем и истом глумачком екипом деценију касније, 1985, филмом "Јагоде у грлу".

Био је дугогодишњи члан, али и директор Југословенског драмског позоришта од 2002. до 2011. године. Заједно са целом новом генерацијом глумаца са Факултета драмских уметности, а на позив Бојана Ступице, 1967. постао је члан ЈДП-а, и део чувене класе "Бојанових беба". У матичној кући одиграо је више од педесет улога. Гостовао је и на другим позоришним сценама, између осталог и у Звездара театру - позоришту у чијем је оснивању и сам учествовао.

У капелу је стигла и Ружица Ђинђић, а потом и Ивица Дачић, који је донео велики венац црвено белих ружа.

С.В.

С.В.

Био је први сарадник тадашњег управника Јована Ћирилова, а потом наставио да доприносу успеху ЈДП-а као његов челни човек. За све то време није запостављао свој "занат", те је задржао статус једног од водећих глумаца своје генерације.

У срцима гледалаца остао је упамћен и по маестралној галерији ликова у серијама Синише Павића, са којим је сарађивао више од пола века и који му је подарио још једног јунака са којим су га поистовећивали - Листера из "Породичног блага". Сарадњу су почели у филму "Вишња на Ташмајдану", а наставили даље у серијама "Бољи живот", "Стижу долари", "Бела лађа"... и последњом - "Јунаци нашег доба".

- Глума је глума. Ако си ти истинит, ако је то што радиш истинито, погодио си - говорио је Цвејић.

Комеморација ће бити одржана у септембру у ЈДП.

Сарадња са славним редитељима

ТОКОМ више од пола века глумачког стажа сарађивао је са највећим редитељским именима, попут Живојина Павловића, Срђана Карановића, Емира Кустурице, Здравка Шотре... играо у филмовима "Мирис пољског цвећа", "Петријин венац", "Балкан експрес", "Последњи круг у Монци", "Сјај у очима", "Подземље", серијама "Синђелићи", "Улица липа", "Жмурке", "Ургентни центар"... Није се слагао са онима који су говорили да су глума на филму и глума у позоришту потпуно различите.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО СЕ НА ЕВРОВИЗИЈИ ДИЖЕ ИЗ ПЕПЕЛА? Троцифрена квота на Теја Дору!